Trafik Sigortası Yenileme

Güncelleme: 20.11.2018
Trafik Sigortası Yenileme

Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta türüdür. Ülkemizde trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak yasaktır. Bu nedenle sigorta poliçenizi mutlaka yaptırmalı ve süresi dolan poliçenizi de süresi geçmeden mutlaka yenilemelisiniz. Trafik sigorta poliçesi yenileme ile ilgili ayrıntıları aşağıda okuyabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Trafik sigortasının belli bir yenilenme süresi yoktur. Poliçenizin süresi 1 yıldır. 1 yıl dolduğunda hemen yenileme yapmanız gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi poliçesiz trafiğe çıkmak yasaktır. Bu nedenle trafik sigortası poliçe yenileme gününüzü unutmamalı ve günü geldiğinde mutlaka poliçe yenilemenizi yapmalısınız. 

Sigorta Süresi Bitmeden Yenileme Yapılabilir mi?

Trafik sigortası ile ilgili merak edilen konulardan biri de poliçe günü dolmadan yenileme yapılıp yapılamayacağıdır. 

Bu sorunun cevabı, evet poliçe gününüz dolmadan yenileme yapabilirsiniz. Ancak mevcut sigortanız bitmeden yeni sigortanızın aktif hale gelmeyecektir. Trafik sigortası yenilemenizi sigorta bitmeden yaptırsanız dahi, mevcut sigortanızın süresi dolmadan yenisi başlamaz. Gününden erken yenilediğiniz sigortanız, poliçenizin süresi bittikten sonra devreye girer.

Trafik Sigortası Bittikten Sonra Kaç Gün Geçerli?

Trafik sigortasının belli bir gün olarak belirtilen yenilenme süresi yoktur. Poliçenizin süresi 1 yıldır ve bu süre dolduğunda geçerliliği kalmadığından hemen yenileme yapmanız gerekir. 

Trafik sigortası güncel tavan fiyatları hakkında bilgi alın» 

Trafik Sigortamı Yenilemezsem Ne Olur?

Eğer zorunlu trafik sigortanızı yenilemezseniz ve aracınız yakalanırsa arabanız trafik şube otoparkına çekilir. Bir süreliğine trafiğe çıkması yasaklanır. Ayrıca arabanızın otoparkta kaldığı süre kadar otopark ücreti ödemesi yapmanız gerekir. Bu süreç, sizi trafiğe tekrar dönme sürecine kadar hem maddi olarak yıpratır hem de uzun süren prosedürlerle uğraşarak manevi anlamda da yorulmanıza yol açar.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet67.212 TL
Faiz Oranı%1,95
Aylık Taksit1.396 TL
Toplam Maliyet67.688 TL
Faiz Oranı%1,98
Aylık Taksit1.406 TL
Toplam Maliyet67.847 TL
Faiz Oranı%1,99
Aylık Taksit1.409 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

Trafik Sigortası Yenileme Cezası Var Mıdır?

Maliye Bakanlığı’nın trafik sigortası yaptırmayanlar için 2017 yılı için belirlediği ceza bedeli 96 TL’dir. Cezanın 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25’lik indirimden faydalanabiliyorsunuz. Bu durumda ödenecek ceza da 72 TL’ye düşüyor.

Ödenecek para cezasının yanında trafik sigortasını zamanında yaptırmayan araç sahipleri için, trafik sigortası basamağı "herhangi bir kaza yapmasa bile" sabit kalıyor ve bu nedenle trafik sigortası poliçesinde indirim alma şansını kaybediyor. 

Bunların yanında poliçenin yaptırılmaması veya yenilenmemesi durumunda, gecikme yaşanan her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanıyor.

Trafik Sigortası Yenileme Nasıl Yapılır?

  • Trafik sigortası yenilerken hasarsızlık indirimi önem taşır. 1 yıllık olarak yapılan poliçe süresince hasar almamak ya da oluşan küçük hasarları poliçeye yansıtmamak indirim almanızı sağlar. 
  • Sigorta şirketleri hasarsız araçların sahiplerine yenilenecek poliçeleri için indirim yaparlar. Bu indirim oranı her yıl artar. Hasarsızlık İndirim oranları her sigorta şirketine göre %30 ile %60 oranında farklılık gösterir. 
  • Sigortanızı her yıl aynı sigorta şirketinden yaptırmak zorunda değilsiniz. Yenileme yaparken şirketi değiştirmeniz durumunda hasarsızlık indiriminiz kaybolmaz.
  • Zorunlu trafik sigortası limitleri ile teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve standarttır. Bu nedenle prim artışı yaşamazsınız. 
  • Yaptırdığınız sigorta için ödeme koşulları ve fiyatları sigorta şirketlerine göre değişir. 

Sigortanızı yenileme yapmadan önce sigorta şirketleri tarafından verilen fiyatları inceleyip, karşılaştırarak en uygun trafik sigortasını yaptırmak için Trafik Sigortası sayfamızı ziyaret edin.