Tüm Kredi Kartlarını Karşılaştırın, Kazanın

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin, harcama alışkanlıklarınıza ve ödül isteklerinize göre size en uygun kartları listeleyelim.

Sizin İçin Seçtiğimiz Kartlar

Axess

Akbank Axess

Acil kredi ihtiyacınız için ücretsiz Hızlı Para fırsatı sunar

Aidat 95,00 TL Puan/Mil

Puan

Başvur »
Axess

QNB Finansbank CardFinans

CardFinans ile 1.500'ü aşkın marka ve 250.000’in üzerinde alışveriş noktasında beklentilerinizin üzerinde avantajlar

Aidat 93,50 TL Puan/Mil

Puan

Başvur »
Axess

Akbank Axess Gold

Axess Gold ile yurt içi ve yurt dışında alışveriş yapın, acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayın.

Aidat 107,00 TL Puan/Mil

Puan

Başvur »
Axess

Garanti Bankası Bonus Card

Her 100 TL'ye 10 TL Bonus. Toplamda 50 TL Bonus

Aidat 75,00 TL Puan/Mil

Puan

Başvur »
Axess

Akbank Wings Card

Tatil harcamalarınıza 3 ay erteleme veya +3 taksit imkanı

Aidat 113,00 TL Puan/Mil

Mil

Başvur »
Yıllık 500 TL* değerinde ödül kazan!

Bankaların kredi kartlarını farklı özelliklerine göre karşılaştırın, harcama alışkanlıklarınıza en uygun kartı bulun.

Hesapkurdu ile güvenle karşılaştırma ve başvuru

En fazla banka
bir arada
BDDK ve bankalarca
denetlenen sistem
1,5 milyon mutlu
kullanıcı

Bankaların Kredi Kartı Sayfaları

QNB Finansbank Kredi Kartı
Akbank Kredi Kartı
DenizBank Kredi Kartı
Garanti Bankası Kredi Kartı
İş Bankası Kredi Kartı
Kuveyt Türk Kredi Kartı
TEB Kredi Kartı
Yapı Kredi Kredi Kartı
Halkbank Kredi Kartı
HSBC Kredi Kartı
Türkiye Finans Katılım Bankası Kredi Kartı
Vakıfbank Kredi Kartı
Ziraat Bankası Kredi Kartı
Odeabank Kredi Kartı
Burgan Bank Kredi Kartı
Enpara Kredi Kartı

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankaların ülkemizde 1968’de ilk olarak sunduğu ve daha çok 1990’lı yılların sonunda yaygın olarak kullanılmaya başlanan, nakit paraya alternatif bir elektronik bir ödeme aracıdır. Bankaların verdiği Pos cihazlarının bulunduğu alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya banka ATM’lerinden nakit avans çekmek için kullanılmaktadır. Aylık dönemlerdeki harcamalar hesap özeti olarak kullanıcıya gönderilir ve her ay en azından minimum ödeme tutarının ödenmesi gerekir. Bankalar, kredi kartı ürününün türüne göre farklı kampanyalar ile taksit, uçuş mili, alışveriş puanı gibi ek avantajlar sunmaktadırlar.

Kredi Kartı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?
Kredi Skorumu Nasıl Yüksek Tutarım?

Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı

Merkez Bankası Mart 2014 verilerine göre; kredi kartı sayısı 1990’lı yılların başında, sadece 556 bin iken, 2000 yılında 13.4 milyona, 2012 yıl sonunda ise 54.3 milyona ulaşmıştır. Kredi kartı sayısında 2002-2012 dönemleri arasında görülen %245 oranındaki büyüme kaydetmiş ve 2012 yılında, kredi kartları ile gerçekleştirilen işlem tutarı (alışveriş+nakit çekim) 361 Milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın alışverişe ait kısmı, yerleşik hane halkı nihai tüketim harcamalarının 1/3’ini (%33.49) oluşturmaktadır.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce en çok harcama yaptığınız kategoriyi seçerek harcama alışkanlıklarınıza ve ödül isteklerinize göre kartları karşılaştırmalı ve karşınıza çıkacak seçeneklerden size en uygun olanı seçmelisiniz. Hesapkurdu olarak tüm bankaların kredi kartı seçeneklerini karşılaştırmanız için farklı kriterlerde size sunuyoruz.

Aşağıda kredi kartı başvurusu yaparken yanınızda bulundurmanız gereken evrakları öğrenebilirsiniz:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Ücretli çalışıyorsanız, maaş bordrosu fotokopisi
 • Serbest meslek sahibiyseniz, gelir vergisi levhası fotokopisi
 • Emekliyseniz, ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından adınıza düzenlenmiş kimlik belgesi fotokopisi
 • Düzenli gelir sahibi olmayan kişiler (ev hanımı ve öğrenciler) için ayrıca kefil gerekir

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı, kart hamilinin talepte bulunması sonucunda bankanın kart hamilini kendi kart sistemine üyeliğe kabul etmesiyle başlayan ve uzun süreli devam eden bir kredi ilişkisini ifade etmektedir.

Kredi kartı üyelik aidatı, kartın talebi ile başlayıp kullanım süresi boyunca devam eden ve banka tarafından karşılanan operasyonel faaliyetler ve çeşitli hizmetlerin bedeli olarak kart hamiline yansıtılan üyelik bedelidir.

Aidatsız Kredi Kartı Nedir?

Bankaların çoğunluğu maaş müşterilerine, öğrencilere, kamu personeline aidatsız kredi kartı sunuyordu. Tüketici Yasasında yapılan son değişiklikle birlikte tüm bankalarda artık aidatsız bir kredi kartı çıkarma zorunluluğu getirildi. Aidatsız kartlarda taksit, puan vb. kart kullanan kişilere avantaj ve kazanç sağlayan uygulamalar ise bankaların tercihine bırakıldı.

Başlıca bankaların kart aidatı olmayan kredi kartlarını şu şeklide sayabiliriz:

 • Akbank’ın sunduğu Free Kart
 • Garanti Bankası'nın sunduğu Flexi Kart
 • HSBC Bankası'nın sunduğu Concept Kart
 • İş Bankası'nın sunduğu Aidatsız Maximum Kart
 • Odebank’ın sunduğu Bank’O Kart

Kredi Kartı Hesaplama

Kredi kartı, bankaların ve bazı finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme yapabileceğiniz ya da banka ATM'lerinden nakit avans çekmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Yaptığınız harcamaları aylık olarak bankaya tek seferde yapabileceğiniz gibi taksitlerle de ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartları için nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır da denilebilir.

Size en uygun kredi kartını seçerken başvuru öncesinde tüm şartları göz önünde bulundurarak, teklifleri karşılaştırmanız gerekmektedir. Böylelikle tüm kredi kartlarını en doğru şekilde değerlendirerek kendi ihtiyacınıza en uygun olanını seçmiş olursunuz.

Kredi kartı sorgunuzu karşılaştırma sayfamızdan yaparak kendinize en uygun olanı seçip başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Faizleri

22.10.2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları hakkında tebliğ ile nakit çekim ve alışverişeler KKDF ve BSMV vergileri hariç aylık faiz 2,02 Nakit çekim ve alışverişlerin geç ödenmesi durumunda aylık 2,52 faiz oranı uygulanmaktadır.

Ayrıca, yasa gereği kredi kartı gecikme faizi üzerine kredi kartıyla ilgili tüm faiz tutarları üzerinden %5 BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve %15 KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) tutarları hesaplanır. Bu vergiler ilgili banka tarafından faiz tutarına eklenerek devlet adına kart sahibinden tahsil edilmektedir.

Kredi Kartında Nakit Çekim ve Alışverişlerde Uygulanan Faiz Oranları

22.10.2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları hakkında tebliğ ile nakit çekim ve alışverişeler KKDF ve BSMV vergileri hariç aylık faiz 2,02 Nakit çekim ve alışverişlerin geç ödenmesi durumunda aylık 2,52 faiz oranı uygulanmaktadır.

Visa ve Mastercard Nedir?

Türkiye’deki kredi kartlarının çoğunluğu Visa ve Mastercard ödeme sistemlerini kullanmaktadır. Bu ödeme sistemleri daha çok finans kuruluşların anlaşmaları ile alakalı, tüketici açısında kredi kartının Visa veya Mastercard olması herhangi bir fark oluşturmamaktadır.

Visa, teknoloji ve ödeme sistemleri üzerine uzmanlaşmış ve Visa Europe Limited olarak, İngiltere'de kurulu bir şirkettir. Perakendeci, şirket ve devlet arasındaki elektronik ödemelerin gerçekleşmesini sağlayan bir marka, sistem ve hizmet sağlayıcısı olarak hizmet vermektedir.

Mastercard ise, 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş finans şirketidir. Mastercard bankalar ve tüketicilerinin kart, kredi kartı ile ödeme sistemlerini sağlamaktadır.

Mil ve Puan Kazandıran Kartlar

Akbank Neo Kartı alışverişlerde puan biriktirmek için, Axess Kartı alışverişlerde ek taksit seçeneklerinden yararlanmak için, Wings Kartı alışverişlerde Mil Puan Kazanmak için tercih edebilirsiniz.

TEB Bankası Bonus Kartı puan kazanmak için,Total Kartı akaryakıt alımlarınızda indirimlerden yararlanmak için tercih edebilirsiniz.

HSBC Advantage kartını alışverişlerinizde puan kazanmak için, Advance kartını da geniş kredi ve mevduat avantajlarından faydalanmak için kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Bonus Kartlarını alışverişlerinizde puan kazanmak için kullanabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası World Kartı puan kazanmak için, Aidos Kartı alışverişlerde mil puan kazanmak için,Taksitçi Kartı ise ek taksit yaptırmak için kullanabilirsiniz.

Odebank Bank’O Kart ile yıllık kart aidatı ödemez ve cazip oranlarla nakit avans ve taksitli avans çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Maxımum Kart ile hem puan kazanın, hem alışverişlerinizde ek taksit imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası HappyCard ile alışverilerinizde taksit yapma imkanından faydalanabilirsiniz.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

1990 yılında kamu ve özel statüde olan 13 Türk bankasının ortaklığıyla kurulan “Bankalararası Kart Merkezi'nin” (BKM) faaliyetleri, ödeme sistemleri içerisinde; nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistemin kurulması, platform ve altyapıların oluşturulması, işletilmesi ve geliştirilmesidir. Son dönemde BKM Ekspress ile bireysel kullanıcılara yönelik faaliyetlere de başlamıştır.

Kredi Kartı Kullanımı İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı son yıllarda hayatımızı kolaylaştıran ve finansal hayatımızı belirli bir düzene almamızda yardımcı olan bir finansal araç olarak görülebilir. Fakat her üründe olduğu gibi kredi kartı yanlış kullanımları da ilerleyen vadelerde çeşitli sıkıntılar oluşturmaktadır. Kredi kartı kullanımında en önemli faktörler kart limitiniz ve kredi kartı sayınızdır.

Kredi kartı limitileri, son düzenlemeler ile birlikte toplam (bütün kredi katlarınız dahil) aylık gelirinizin 4 katı ile sınırlandırılmıştır. Aylık gelirinizin 4 katı limitli bir kredi kartına sahip olmanız sizin için ilerleyen vadelerde sıkıntı oluşturabilir. Yüksek limitler, taksitli alışverişler için kullanılsa dahi ödemelerde sıkıntı yaşatabilir. Finansal kuruluşlar tarafından tavsiye edilen harcama miktarı, kredi ve kredi kartı aylık ödemelerinizin toplamının aylık net gelirinizin %50’sini geçmemesi yönündedir.

Kredi kartı sayınızın ise genel kabul olarak 2’yi geçmemesi tavsiye edilir. Bunun nedeni ise ödemelerinizi planlamanızın zor olması ve bazı taksitli alışverişlerinizi gözden kaçıma ihtimalinizin olması durumunda kredi kartı taksitlerini birlikte ödemek zorunda kalmanızdır.

Hesapkurdu olarak, ürünlerini ücretsiz olarak kıyaslamanız için platformlar oluşturmaktayız. Yakında bu platformlar içine kredi kartlarını da dahil etmiş olacağız.