Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

17.12.2015 Güncelleme: 30.10.2017
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçları ödenmediği durumda izlenecek yollar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Kanun ve yönetmeliğe göre, kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda bankaların yapabilecekleri yaptırımlara bir bakalım:

Kredi Kartı Borcunun Geç Ödenmesi Durumunda

Borcun geç ödenmesi durumunda, 2016 yılının son çeyreği itibari ile dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına, aylık en fazla %2,52 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmına ise aylık en fazla %2,02 akdi faiz uygulanabiliyor. Aynı zamanda akdi faiz, kredi kartları nakit çekimlerinde uygulanabilecek en yüksek faiz oranı olarak da kanunda belirtiliyor.

Kredi kartlarının yasal takibe düşme durumlarında bile akdi ve gecikme faizi oranları üzerinde bir oran, bankalar tarafından yasal olarak uygulanamıyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.


Kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda yasal süreçler hakkında daha detaylı bilgi almak için Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur yazımızı inceleyebilirsiniz.


Akdi ve Gecikme Faizinin Belirlenmesi

Gecikme ve akdi faiz oranları piyasa faiz oranlarına istinaden, 3 ayda bir belirleniyor. İlgili kanunda bu konu, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar." şekilde tanımlanıyor.

Kredi Kartının Nakit Çekime Kapatılması

İlgili kanuna istinaden çıkarılan yönetmelikte, “Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılır.” ifadesi yer alıyor. Yani bir takvim yılı içerisinden üç kez asgari ödeme tutarı ödenmez veya geç ödenirse kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılıyor. (Takvim yılı: Ocak ayında başlayıp, aralık ayında sona eren zaman dilimidir.)

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Yasal İşlem Başlatılması

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği'nin 18. Maddesi, birbirini izleyen iki taksit ödemesi yapılamaması durumunda, finansal kuruma borcun tamamını 30 gün içerisinde talep etme hakkını vermektedir. Yani, birbirini izleyen iki asgari ödeme tutarını ödemeyen kredi kartı kullanıcısından, bankanın tüm borçlarını 30 gün içerisinde talep etme hakkı vardır. Bu da son ödenen borçtan sonra, takip sürecine kadar yaklaşık kullanıcının 90 gün yasal sürenin olduğunu gösteriyor.

Yasal Takip Süreci

Size tanınan 90 gün boyunca da ödeme gerçekleştirmezseniz ilk olarak banka size 7 günlük bir süre tanır. Bu süre dahilinde borcun tamamını kapatırsanız hakkınızda yasal takip başlamaz. Bu süre içinde bankadan yapılandırma da talep etme hakkınız vardır. Eğer bu seçenekleri değerlendirmezseniz hakkınızda yasal takip başlatılır. Dosyanız avukata sevk edilir ve bundan sonraki süreçte banka yerine avukat ile iletişime geçmeniz gerekir.

Yasal takip sürecinin sonunda genel olarak maaş haczi durumu ortaya çıkar. Bu durumda maaşınızın dörtte birine haciz konulur. Eğer takip sürecindeyken borcunuzu ödeme sözü verdiğiniz halde ödeme yapmazsanız hapis cezası almanız söz konusu olabilir.

Öte yandan kredi kartı borcunuz yüzünden kredi çekemiyorsanız kolay kredi yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.  

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »
Tablo Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplanması

Asgari ödeme tutarı, aşağıda yer alan tabloda belirtilen kart limit ve yüzdelere göre “dönem borcu” üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak, bu yüzdeler ilgili mevzuatta bankaların kredi kartı asgari ödemesi olarak almaları gereken en alt tutar olarak belirtilmektedir. Yani, bankaların çoğunluğu bu yüzdeleri uyguluyor olsa bile bazı bankalarda istisnaları olabilir. Ayrıca tabloda yer alan hesaplama işlemini "Kredi Tutarı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama" aracımız üzerinden de anında yapabilirsiniz. 

Kredi Kartı Limiti
Yüzde
0 TL - 15.000 TL
30
15.001 TL - 20.000 TL
35
20.001 TL ve Üzeri
40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
40

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Şubat Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41'den başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
QNB Finansbank %1,30’dan başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,53 315 TL
Garanti Bankası Garanti Bankası maaş müşterisi iseniz dilediğiniz tutarda krediyi, şubeye gitmenize gerek kalmadan anında internetten kullanabilirsiniz %1,79 336 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan