Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

17.12.2015 Güncelleme: 03.04.2017
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçları ödenmediği durumda izlenecek yollar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Kanun ve yönetmeliğe göre, kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda bankaların yapabilecekleri yaptırımlara bir bakalım:

Kredi Kartı Borcunun Geç Ödenmesi Durumunda

Borcun geç ödenmesi durumunda, 2016 yılının son çeyreği itibari ile dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına, aylık en fazla %2,52 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmına ise aylık en fazla %2,02 akdi faiz uygulanabiliyor. Aynı zamanda akdi faiz, kredi kartları nakit çekimlerinde uygulanabilecek en yüksek faiz oranı olarak da kanunda belirtiliyor.

Kredi kartlarının yasal takibe düşme durumlarında bile akdi ve gecikme faizi oranları üzerinde bir oran, bankalar tarafından yasal olarak uygulanamıyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için, “Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama” aracımıza bakabilirsiniz.


Kredi ve kartı borçlarının ödenmemesi durumunda yasal süreçler hakkında daha detaylı bilgi almak için Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur yazımıza bakabilirsiniz. 


Akdi ve Gecikme Faizinin Belirlenmesi

Gecikme ve akdi faiz oranları piyasa faiz oranlarına istinaden, 3 ayda bir belirleniyor. İlgili kanunda bu konu, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar." şekilde tanımlanıyor.

Kredi Kartının Nakit Çekime Kapatılması

İlgili kanuna istinaden çıkarılan yönetmelikte, “Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılır.” ifadesi yer alıyor. Yani bir takvim yılı içerisinden üç kez asgari ödeme tutarı ödenmez veya geç ödenirse kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılıyor. (Takvim yılı: Ocak ayında başlayıp, aralık ayında sona eren zaman dilimidir.)

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Yasal İşlem Başlatılması

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği'nin 18. Maddesi, birbirini izleyen iki taksit ödemesi yapılamaması durumunda, finansal kuruma borcun tamamını 30 gün içerisinde talep etme hakkını vermektedir. Yani, birbirini izleyen iki asgari ödeme tutarını ödemeyen kredi kartı kullanıcısından, bankanın tüm borçlarını 30 gün içerisinde talep etme hakkı vardır. Bu da son ödenen borçtan sonra, takip sürecine kadar yaklaşık kullanıcının 90 gün yasal sürenin olduğunu gösteriyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplanması

Asgari ödeme tutarı, aşağıda yer alan tabloda belirtilen kart limit ve yüzdelere göre “dönem borcu” üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak, bu yüzdeler ilgili mevzuatta bankaların kredi kartı asgari ödemesi olarak almaları gereken en alt tutar olarak belirtilmektedir. Yani, bankaların çoğunluğu bu yüzdeleri uyguluyor olsa bile bazı bankalarda istisnaları olabilir. Ayrıca tabloda yer alan hesaplama işlemini "Kredi Tutarı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama" aracımız üzerinden de anında yapabilirsiniz. 

Kredi Kartı Limiti
Yüzde
0 TL - 15.000 TL
30
15.001 TL - 20.000 TL
35
20.001 TL ve Üzeri
40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
40
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin