Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 11.04.2023 Yayımlama: 16.10.2015 | Okuma Süresi: 6 dk.

*Hesaplama aracı, günlük güncellenen faiz oranı ile en fazla çekebileceğiniz kredi tutarını "tahmini olarak" hesaplar. Farklı seçeneklerle hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

*Araç en fazla çekebileceğiniz kredi tutarını hesapladığından, kredi notunuz ve gelirinize göre bankadan çekebileceğiniz kredi tutarı daha düşük olabilir.

* Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplamak için tazminat hesaplama, emeklilik yaşı hesaplamak için emeklilik hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartları sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 24.093 TL
Faiz Oranı %2,39
Aylık Taksit 2.008 TL
Toplam Maliyet 24.089 TL
Faiz Oranı %2,33
Aylık Taksit 1.999 TL
Toplam Maliyet 24.395 TL
Faiz Oranı %2,50
Aylık Taksit 2.024 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. 20 bankanın ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmek için en uygun kredi sayfamızı ziyaret edin.


Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Araçtan öncelikle çekeceğiniz kredi türünü seçin. Seçtiğiniz kredi türüne göre en fazla çekilebileceğiniz vade ve güncel faiz oranı hesaplama aracımız tarafından otomatik olarak çekilir. Daha sonra girmiş olduğunuz toplam gelirinizin %50'si alınır ve ödemiş olduğunuz kredi tutarı düşülerek (tutar girmeniz durumunda) aylık ödeyebileceğiniz kredi taksitiniz bulunur. (Toplam gelirin %50'sinin alınması ülkemizde bankların çoğunluğunun kabul ettiği tutar olmasına rağmen, bazı bankalarda istisnaları mevcuttur.)

Çekilebilecek Kredi Örnek Hesaplama:

Araca toplam gelirinizi 4.000 TL, aylık kredi tutarınızı da 750 TL olarak girdiğinizi varsayalım. Bu durumda, (4.000 TL/2 ) 2.000 TL aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarı, (2.000 TL - 750 TL) 1.250 TL ise çekebileceğiniz kredinin aylık taksiti olarak hesaplanır.

Aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarınızın bulunmasından sonra, güncel faiz oranı ve kredi türünün vadesine göre ne kadar kredi çekebileceğiniz araç tarafından hesaplanır. Hesaplanan kredi tutarının anaparası ise alabileceğiniz toplam kredi tutarınız olur. Ayrıca ödediğiniz kredinin kapatılması durumunda ne kadar kredi çekebileceğiniz ise araç tarafından ek olarak hesaplanır.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?
Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi Türüne Göre Hesaplama Vadeleri

Konut Kredisi120 Ay (10 yıl)
İhtiyaç Kredisi36 Ay (3 yıl)
Taşıt Kredisi60 Ay (5 yıl)

*İlgili mevzuat kapsamında ihtiyaç kredisinde en fazla 36 ay, taşıt kredisinde en fazla 60 ay vadeli kullanılabiliyor. Konut kredisi ise 360 ay vade ile kullanılabilse de 120 aydan sonra faiz oranlarının artmasından dolayı toplam maliyet açısından kazançlı olmadığı için 120 ay vade ile hesaplanıyor. Bu konuda detaylı bilgi yazımızın devamında mevcut. 

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.721 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 308.328 TL
Faiz Oranı %1,36
Aylık Taksit 2.543 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranları için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalar özel olarak düzenledikleri kampanyalar dışında maaş katlarına göre değil, yukarıda detaylı olarak hesapladığımız şekilde aylık gelire göre alınabilecek kredi hesaplamasını yapar. Dönemsel olarak yapılan maaş katlarına göre kampanyalar ise genel olarak düzenli ve kesintisiz bir gelire sahip oldukları için memurlar ve emekliler için yapılır. Genel olarak bu kampanyalarda kredi notuna bağlı olarak maaşın 12-15 katı arasında bir üst kredi limiti belirlenir.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olunması
  • Vergi levhası veya aktif SGK kaydına sahip olunması
  • Bankalar ile çalışmaların düzgün olması
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak alınması
  • İhtiyaç kredisinde 36 ay taşıt kredilerinde 60 ay, konut kredisinde 360 ay vade talep edilmesi
  • Gelirin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi 

Bu konular hakkında detaylı bilgi için kredi çekme şartları yazımızı inceleyin.

Kredi notunuz düşük olduğu için kredi çekemiyorsanız kredi kartına başvurun

Kredi kartı başvurularında kredi notu değerlendirmeye alınsa da kredi başvurularındaki kadar yüksek olması istenmiyor. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı yolu ise aktif ve düzenli olarak kredi kartı kullanmaktır.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküleri
İkamet belgesi
*Tapu fotokopisi
*Tapu fotokopisi
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü
*Araç ruhsatı veya faturası
*Araç ruhsatı veya faturası
Bilanço ve gelir tablosu
*Tapu fotokopisi 
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Ticaret sicil gazetesi
*Araç ruhsatı veya faturası


*Tapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesi


*Araç ruhsatı veya faturası

* Konut tapu fotokopisi konut kredisi kullanacaklar, taşıt ruhsatı veya faturası taşıt kredisi kullanacaklar için zorunlu belgeler. 

Tabloda belirtmiş olduğumuz belgeleri genel olarak bankalar kredi başvurusunda bulunan kişiden zorunlu olarak talep eder. Öte yandan bankalar ile çalışma durumuna göre bazı belgeler istenmeyebilir ya da ek belgeler de talep edilebilir. Ayrıca son dönemde sayıları gittikçe artan belgesiz olarak kredi kullandıran bankaların listesine ulaşmak istiyorsanız gelir belgesiz kredi yazımızı inceleyin. 

Çekilebilecek Konut Kredisi Hesaplama Yöntemi

Konut kredisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) vergilerinden muaf olan bir kredi türüdür. Bu vergilerden muaf olması sayesinde ödenen faiz oranında diğer kredi türlerine göre %20 oranında bir kâr sağlar. Bundan dolayı ihtiyaç ve taşıt kredilerine göre daha uygun bir kredi türüdür.

Konut kredisi 360 ay vadeye kadar kullanılabilen bir kredi türüdür. Ancak, ülkemizde faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı çoğunlukla 120 ay (10 yıl) üzerinden kullanılır. Bu sebepten dolayı hesaplama aracımız, 120 ay üzerinden bir hesaplama yapar. 

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz en yüksek taksit tutarınızın 1.400 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 120 ayda, %0,88 faiz oranı ile yaklaşık olarak hesaplama aracı çekilebileceğiniz en yüksek konut kredi tutarınızı yaklaşık olarak 103.000 TL olarak belirler. Hesapladığımız şartlarda 100.000 TL'nin geri ödemesi ise yaklaşık 163.000 TL olur.

Çekilebilecek İhtiyaç Kredisi Hesaplama Yöntemi

İpotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredileri yasal olarak en fazla 36 ay vadeli olarak kullanılabiliyor. Bundan dolayı, hesaplama aracı ödeyebileceğiniz en yüksek aylık taksit tutarınızı 36 ay vade üzerinden hesaplayarak, bulunan toplam tutarın anaparasını çekilebilecek en yüksek kredi tutarı olarak belirler.

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarının 1.000 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 36 ayda %1,14 faiz oranı ile çekilebilecek en yüksek kredi tutarı yaklaşık 26.850 TL olarak hesaplanır. Bu şartlarda 26.850 TL'nin geri ödemesi ise yaklaşık 34.350 TL olur. 

Çekilebilecek Taşıt Kredisi Hesaplama Yöntemi

Taşıt kredileri ise yasal olarak satış fiyatı 120.000 TL'nin altındaki araçlar için en fazla 60 ay vade ile 120.000 TL'nin üzerindeki araçlar ise 48 ay vade ile kullanılabiliyor. Bundan dolayı hesaplama aracı, ödeyebileceğiniz en yüksek aylık taksit tutarını 60 ay vade üzerinden hesaplayarak bulunan toplam tutarın anaparasını çekilebilecek en yüksek kredi tutarı olarak belirler.

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarının 1.500 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 60 ayda %1,55 faiz oranı ile çekilebilecek en yüksek kredi tutarı 54.000 TL olarak hesaplanır. Bu şartlarda 54.000 TL'nin geri ödemesi ise yaklaşık 90.280 TL olur.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama

Aylık GelirVadeAylık Ödenecek Taksit TutarıÇekilebilecek Kredi Tutarı
2.500 TL36 Ay1.187 TL33.500 TL
3.000 TL36 Ay1.424 TL40.200 TL
4.500 TL36 Ay2.136 TL60.400 TL

Kaynaklar:

Hesapkurdu.com Kredi İçin Gerekli Belgeler

Hesapkurdu.com KKDF ve BSMV Vergisi Hesaplama

Hesapkurdu.com Kredi Almak İçin Gereken Şartlar

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et