Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama

16.10.2015 Güncelleme: 02.02.2017
Çekebileceğiniz kredi tutarını hesaplamak için aşağıdaki soruları cevaplayınız
Çekmek İstediginiz Kredi Türü
Belgelenebilir Aylık Geliriniz
Eşinizin Aylık Geliri
Diğer Belgelenebilir Geliriniz
Mevcut Bir Krediniz Var Mı?
Hesapla
Ödeyebilceğiniz Aylık Kredi Taksiti
Çekebileceginiz (ek) Kredi Tutarı
Mevcut Kredinizi Kapatırsanız Çekebileceğiniz Kredi Tutarı
Faiz Oranı
KKDF
BSMV
Vade
Banka Tarafından Kabul Edilebilir Taksit Maaş Oranı

Hesaplama aracımız, kredi türünüze göre anlık olarak olarak güncellenen kredi faiz oranları sayfamız üzerinden en uygun faiz oranı ile en fazla ne kadar bireysel kredi çekebileceğinizi hesaplamaktadır. Ayrıca aracımız en fazla çekilebilecek kredi tutarını hesapladığından, bazı bankalar çekilebilecek kredi tutarını daha az olarak belirleyebilir.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Aracımızdan öncelikle çekeceğiniz kredi türünü seçiyorsunuz. Seçilen kredi türüne göre en fazla çekilebilecek vade ve güncel faiz oranı hesaplama aracımız tarafından otomatik olarak çekiliyor. Daha sonra girmiş olduğunuz toplam gelirinizin %50'si alınıyor ve ödemiş olduğunuz kredi düşülerek kalan aylık kredi taksitiniz bulunuyor. (%50 oranı ülkemizde bankların çoğunluğunun kabul ettiği tutar olmasına rağmen, bazı bankalarda istisnaları mevcuttur.) Örneğin, hesaplama aracımıza toplam gelirinizi 4.000 TL, aylık ödenen kredi tutarınızı da 750 TL olarak girdiğinizi varsayalım. Bu durumda, 4.000 TL/2 = 2.000 TL aylık ödenebilecek en fazla kredi tutarı, 2.000 TL - 750 TL = 1.250 TL ise çekebileceğiniz kredinin aylık taksiti olarak hesaplanmaktadır. 

Aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarınızın bulunmasından sonra, güncel faiz oranı ve kredi türünün vadesine göre ne kadar kredi çekebileceğiniz hesaplanıyor. Hesaplanan kredi tutarının anaparası ise alınabilecek en çok kredi tutarınızı veriyor. Ödediğiniz kredinin kapatılması durumunda ise ne kadar kredi çekebileceğiniz, ek olarak hesaplanıyor.


Ayrıca istediğiniz tutar ve vadeye göre kredi hesaplama işleminizi Kredi Hesaplama sayfamız üzerinden yaparak ödeme planınızı anında oluşturabilirsiniz.


Çekilebilecek Konut Kredisi Hesaplama Yöntemi

Konut kredisi, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) vergilerinden muaf olan bir kredi türüdür. Bu vergilerden muaf olması sayesinde ödenen faiz oranında diğer kredi türlerine göre %20 oranında bir kâr sağlamaktadır. Bundan dolayı ihtiyaç ve taşıt kredilerine göre daha uygun bir kredi türüdür.

Konut kredisi 360 ay vadeye kadar kullanılabilen bir kredi türüdür. Ancak, ülkemizde faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı çoğunlukla 120 ay (10 yıl) üzerinden kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı hesaplama aracımız, 120 ay üzerinden bir hesaplama yapmaktadır.

Yukarıda hesapladığımız şekilde aracımız aylık ödeyebileceğiniz en yüksek taksit tutarınızı 120 aya göre hesaplar ve bulunan tutarın anaparasını çekilebilecek olan en yüksek kredi tutarınız olarak belirler.

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz en yüksek taksit tutarınızın 1.400 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 120 ayda, %0,95 faiz oranı ile yaklaşık olarak hesaplama aracımız çekilebilecek en yüksek konut kredi tutarını 100.000 TL olarak belirler. Hesapladığımız şartlarda 100.000 TL'nin geri ödemesi ise yaklaşık 169.000 TL olmaktadır. Ayrıca güncel konut kredisi faiz oranlarını görmek için konut kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

Çekilebilecek İhtiyaç Kredisi Hesaplama Yöntemi

İpotekli veya ipoteksiz ihtiyaç kredileri yasal olarak en fazla 48 ay vadeli (27.09.2016 tarihinde 36 aydan 48 aya çıkarıldı.) olarak kullanılabiliyor. Bundan dolayı, hesaplama aracımız ödeyebileceğiniz en yüksek aylık taksit tutarınızı 48 ay vade üzerinden hesaplayarak, bulunan toplam tutarın anaparasını çekilebilecek en yüksek kredi tutarı olarak belirler.

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarının 880 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 48 ayda, %1,25 faiz oranı ile çekilebilecek en yüksek kredi tutarı 30.000 TL olacaktır. Hesapladığımız şartlarda 30.000 TL'nin geri ödemesi ise yaklaşık 42.000 TL olmaktadır. Ayrıca güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmek için ihtiyaç kredisi sayfamıza bakabilirsiniz.

Çekilebilecek Taşıt Kredisi Hesaplama Yöntemi

Taşıt kredileri ise yasal olarak en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor. Bundan dolayı hesaplama aracımız, ödeyebileceğiniz en yüksek aylık taksit tutarını 48 ay vade üzerinden hesaplayarak bulunan toplam tutarın anaparasını çekilebilecek en yüksek kredi tutarı olarak belirler.

Örneğin, aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarının 1.500 TL olarak hesaplandığını varsayalım, bu durumda 48 ayda, %1,17 faiz oranı ile çekilebilecek en yüksek kredi tutarı 52.000 TL olacaktır. Hesapladığımız şartlarda 52.000 TL'nin geri ödemesi ise yaklaşık 72.000 TL olmaktadır.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama

Aylık Gelir
Vade
Aylık Ödenecek Taksit TutarıEn Fazla Çekilebilecek Kredi Tutarı 
1.400 TL48 Ay700 TL24.000 TL
2.000 TL48 Ay1.000 TL35.000 TL
3.000 TL48 Ay1.500 TL52.000 TL


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi