İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı

03.03.2016 Güncelleme: 04.01.2018

* 20 bankanın güncel konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları görmek için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin. 

Hesaplama aracımız ile istediğiniz faiz oranı ve vade ile ödeme planınızı oluşturarak, kendinize veya bir yakınınıza mail olarak gönderebilirsiniz. Bu sayede, kendi ödeme gücünüze göre bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken, mümkün oldukça güncel bir faiz oranı üzerinden hesaplama yapmaktadır. Eğer gelecek zaman için bir hesaplama işlemi yapıyorsanız, gerçekleşmesi mümkün bir faiz oranı belirlemeniz, daha doğru bir yol olacaktır.


Kredi erken kapama veya ara ödeme yapmanız durumunda kâr hesaplamanızı Kredi Erken Kapama Ara Ödeme aracımızdan kolayca yapın.


Kredi Ödeme Planı Nasıl Oluşturuluyor?

  1. Aracımız üzerinden ödeme planı oluşturulacak kredi tipi seçilir.
  2. Çekilecek olan kredi tutarı girilir.
  3. Çekilmek istenen kredi vadesi ay olarak girilir.
  4. Mevzuatlar gereğince ihtiyaç ve taşıt 48 ay, konut kredisi ise 360 aydan fazla çekilemez.
  5. Ödeme planı oluşturmak istenen aylık faiz oranı girilir.
  6. Girilen bilgilere aracımız ödeme planını oluşturur.
  7. Ödeme planı istenirse mail olarak da alınabilir.

Ayrıca gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Ne Kadar Kredi Çekebilirim hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,15 1.541 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,15 1.541 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,14 1.533 TL
Tüm Bankaların Konut Kredileri

Kredi Geri Ödeme Planı Çeşitleri

1- Sabit Taksitli Ödeme Planı

Sabit taksitli ödeme planı Türkiye’de en çok kullanılan kredi ödeme planıdır. Bu ödeme seçeneğinin en önemli özelliği kredinin vadesi boyunca ödenecek taksit tutarının değişmez.  Yani kredi sürecinin başından sonuna kadar ne kadar ödeyeceğinizi bilirsiniz. (Aracımızda sabit taksitli ödeme planı oluşturmakta.)

Sabit ödeme planının avantajı, piyasadaki belirsizlik ortamında faiz artışlarının olumsuz etkilerine karşı güvenli olmasıdır. Aynı zamanda kredi ödeme sürecinizde faizlerin ciddi oranda düşmesi durumunda yapılandırma yaparak düşük faiz oranından yararlanabilirsiniz. Faizler yükseldiğinde ise durumdan etkilenmezsiniz. Ayrıca Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) gibi kurumlarda enflasyona oranlarına göre sabit taksitli geri ödeme planı uygulamaktadır. 

En uygun faiz oranları üzerinden kredi yapılandırma/transfer hesaplamanızı kredi yapılandırma ve transfer sayfamızda yer alan aracımız üzerinden anında yapabilirsiniz.

2- Artan Taksitli Ödeme Planı

Artan ödemeli konut kredisi, krediyi kullandıkları ilk dönemlerde daha düşük taksit ödemesi yapmak isteyenler için uygun bir seçenektir. Bu ödeme türünde özellikle ilk yılların aylık ödemelerinde, aynı tutarda alınan sabit ödemeli kredilere göre %25 oranında daha az bir ödeme yapma şansı da mevcuttur. Artan ödemeli plan mevcut gelirinizin ileriki yıllarda enflasyon oranına bağlı olarak artacağı düşünüldüğünde mantıklı bir seçenektir. 

Artan ödemeli kredi planının dezavantajı ise toplam geri ödemesinin sabit ödemeli planına göre daha yüksek olmasıdır. Bunun sebebi, kredi işlemlerinde aylık taksit tutarları, kalan anaparalar üzerinden her ay yeniden hesaplanarak ödeme planı oluşturulmasıdır. Artan ödemeli kredide ise ilk yılların taksitleri düşük olduğu için, sabit ödemeli kredilere göre kalan anapara tutarı kredinin yarı ödemesinden daha fazla bir süre, daha yüksek olacaktır. Bu anapara fazlalığı toplam geri ödemeye yansıtılır. Bunun yanında artan ödemeli kredilerde borcunuzu öderken faiz artışı ile karşılaşmazsınız. Faiz oranları kullanacağınız kredi türüne göre değişiklik gösterse bile kullandığınız kredi ister 36 ay ister 120 ay vadeli olsun faiz oranı sabit kalmaktadır. 

Artan ödemeli kredi ödemeli konut kredisi ödeme planı oluşturmak için tıklayın »

kredi ödeme planı

3- Azalan Taksitli Ödeme Planı 

Azalan taksitli ödeme planında kullandığınız kredinin aylık taksit tutarı belli periyotlarda azalarak geri ödenir. Eğer gelecek yıllar için gelirinizde belli dönemlerde azalmalar ya da bütçenizi zorlayabilecek giderler öngörüyorsanız azalan taksitli şekilde kredi planınızı oluşturabilirsiniz. 

Azalan taksitli ödeme planı ile başlangıçta daha yüksek tutarlı taksitler ödeyerek ilerleyen dönemlerdeki taksit tutarlarınızı azaltmış olursunuz. Başlarda borcunuzun büyük bölümünü ödemiş olduğunuz için anaparanız daha çabuk azalıp, bununla birlikte kredinizin faiz yükü de azalmış olur.

4- Değişken Faizli Ödeme Planı

Değişken faizli konut kredilerinde faiz, bir süre için sabit kalır. Kredi faiziniz tercihlerinize göre her ay ya da 3,6,12 ayda bir; bulunulan aydan iki önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranı baz alınarak hesaplanır. Bu durumda ödemelerin sabit kaldığı dönemin ardından faiz, borcun bağlandığı endeks/araç kadar artabilir.

Değişken faizli ödeme planı Türkiye’de çok fazla tercih edilmez. Bunun bir nedeni faiz oranlarının çok fazla değişkenlik göstermesi iken başka bir nedeni de refinansman yapılmak istendiğinde yaşanan zorluklardır.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ocak Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,39'dan başlayan faiz oranları ile. %1,55 317 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,54 316 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

5- Ara Ödemeli Plan

Ara ödemeli kredi planı, geliri dönemsel olarak değişen bireyler için daha uygundur. Örneğin; prim, ikramiye, ek gelir, dönemlik kira, tarım, turizm gibi dönemlik çalışma şartlarına sahipseniz ara ödemeli krediyi tercih edebilirsiniz. Bu ödeme planını seçtiğinizde yıl içerisinde ödeyeceğiniz ilave ödemeler ile kalan anaparanız daha çok azalır ve böylelikle sabit taksitli krediye kıyasla faiz ödemelerinde daha avantajlı olabilirsiniz.

Ara ödemeli krediyi tercih etmeyi düşünüyorsanız öncelikle ödeme planınıza hâkim olmanız gerekir. Yılın hangi dönemlerinde elinize ne kadar para geçeceğini hesaplayıp buna göre ödeme planınızı oluşturmalısınız. Aksi takdirde ödeme planınızda kayma olacağından erken ödeme cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz.

6- Taksit Ertelemeli Ödeme Planı

Ertelemeli kredi, banka veya finans kurumlarından alınan kredilerin ilk taksitinin ödeme yapılması gereken tarihten ileri bir tarihe ötelenmesi sonucu kredi vadesinde değişiklik yapılmasıdır. Bankaların sunduğu bu ödemesiz dönemdeki sınır ise 3 aydır. Yani çekilen  kredilerin taksitleri en fazla 3 ay ertelenebilmektedir. 

Ertelemeli kredinin taksit ödemleri normal krediye göre geç başladığı için tüketiciye finansal bir rahatlama sağlar. Fakat ertelemeli kredilerin taksit tutarları normal kredi taksit tutarlarına göre daha yüksektir. Ertelemeli kredilerde tüketici sadece yapacağı ödemeyi ileri bir tarihe atar ancak yapılan ertelemenin faizine katlanmak durumunda kalır. Yani vade erteleme ile aslında yalnızca toplam geri ödeme vadesi düşülmüş olur, erteleme dönemine ait faiz ise geri ödeme tutarına dâhil edilir. 

7- Balon Ödeme Planı

Balon ödemeli kredi, geri ödemelerin nispeten düşük taksit tutarlarıyla yapılıp kalan borcun son taksitte kapatıldığı kredi ödeme modelidir. Bu kredi modelinde taksit tutarını faiz ve vergi tutarlarının altında kalmayacak şekilde kendiniz belirleyip son taksitte ise krediyi kapatabilirsiniz. 

Diğer ödeme seçeneklerine göre en önemli farkı; vadelerde ciddi ödeme kolaylığı sağlayarak, aylık ödemelerden kıstığınız miktarı son taksite yüklemesidir. Bu sayede her ay düzenli olarak ödeyeceğiniz kredi borcunuzdan kısarak, farklı yatırımlar yapabilirsiniz.

Balon ödeme seçeneğini daha çok yatırımcılar tercih etmekle birlikte; elinde para tutmak isteyenler ya da daha sonra gelecek toplu parasını beklemeden ev ve taşıt sahibi olmak isteyenler de bu kredi ödeme seçeneğini tercih edebilirler.

8- Esnek Ödeme Planı

Esnek ödemeli kredi, ilave ödemelerinizi belirli bir aralıkta ya da belli bir miktara bağlı kalmadan belirleyebileceğiniz bir ödeme planıdır. Başlangıçta bankanızla paylaşacağınız bu durum sayesinde bir dönem elinize geçecek toplu parayı konut kredinizi ödemede kullanabilirsiniz. Ancak bankalar bu ilave ödemeler ile ilgili “anaparanın %30’unu geçemez” gibi kısıtlamalar getirebiliyor. Esnek ödeme planından dikkat etmeniz gereken yapmayı planladığınız ödeme düzenini önceden belirlemektir. Aksi takdirde erken ödeme bedeli, erken kapama bedeli, ödeme planı değiştirme bedeli vb. isimler altında cezalar ödemek durumunda kalırsınız. 

Örnek Kredi Ödeme Planı

Dönem
Kalan Anapara
Aylık Taksit
Ödenen Faiz
Ödenen Anapara
18.057 TL
2.087 TL
120 TL
1.943 TL
26.086 TL
2.087 TL
97 TL
1.971 TL
34.086 TL
2.087 TL
73 TL
2.000 TL
42.058 TL
2.087 TL
49 TL
2.028 TL
50 TL
2.087 TL
25 TL
2.058 TL


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan