Kredi Notu

İhtiyaç Kredisi ve Borç Transferi

Kredi ve kart borçlarını tek yerde birleştir, uzun vadeye yay, nakit ihtiyaçlarını karşıla

Konut Kredisi

Bankaların tekliflerini karşılaştır, ne kadar kredi alabileceğini öğren

Kredi Notu Nedir?

Tüm finansal geçmişinizin ve bankalarla olan ilişkilerinizin ortak bir kuruluş tarafından (Kredi Kayıt Bürosu) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan kişiye özel puana “kredi notu” denir. Elde edilen kredi notu finansal kurumlar tarafından yeni kredi başvurularının ve diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde en önemli ölçüt olarak kullanılmaktadır.

Kredi notu terimi zaman zaman kredi puanı ya da kredi skoru olarak da kullanılır ancak temelde hepsi aynı şeyi ifade etmektedir.Kredi puanı aslında kredi notu ile aynı şeydir, bazen kredi skoru olarak da anılır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notuyla ilgili birçok kişinin öncelikle merak ettiği “Kredi kullanabilmem için kredi notum kaç olmalı?” sorusudur. Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterecektir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, kredi puanınız 1500 ve üzerinde ise kredi çekmek için uygunsunuz denilebilir.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu
1-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Ödemelerinizi Aksatarak Kredi Notunuzu Bozmayın!

Kredi ve kredi kartı ödemelerinizde güçlük çekiyorsanız, kredi notunuzu bozmadan önce finansal gücünüze göre ödemelerinizi birleştirerek yapılandırmalısınız. Eğer, ödemeleriniz gecikmeye başladıktan sonra yapılandırma talebinde bulunursanız, kredi notunuz düşük olmasından dolayı finansal kurumlardan onay alamayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için borç birleştirme kredisinin şartlarını incelemenizde fayda var.Borç Birleştirme Kredisi Şartlarını İncelemek ve Başvuruda Bulunmak için Tıkla >>

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikli olarak düzensiz ödemeleriniz varsa bu ödemeleri düzene sokmalısınız. Bunun dışında yapabilecekleriniz ise:

  • Aylık kredi ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırabilirsiniz,
  • Borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz,
  • İpotek vererek kredi limitinizi yükseltebilirsiniz,
  • Ödemelerinizi hiçbir zaman geciktirmemelisiniz
Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızı inceleyin.

Kredi Notunu İyi Tutmanızın Sağlayacağı Faydalar

Kredi notunu oluşturan verilerin her geçen gün gelişmesi, kredi notu puanlaması ve analizlerinin daha gerçekçi ve doğru bir hal almasına sebep oldu. Bundan dolayı kredi veren kurumlar kredi notuna, kredi notu hesaplama ölçütleri arasında daha fazla pay vermeye başladı. Bu sebepten dolayı kredi notu iyi olan kişilerin finansal kurumlarda çeşitli ayrıcalıkları oldu.

Kredi notu iyi olan kişilerin finansal kurumlardaki ayrıcalıkları:
  • Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanma ayrıcalığı,
  • Ticari ilişkideki güven duygusunun hızlı ve kolay oluşması,
  • Tercih edilen müşteri konumuna gelinmesi,
  • İşbirliği şartlarının daha kolay esnetilebilme avantajı,
  • Kişiselleştirilmiş ürün teklifleri,
  • Hizmet kalitesinde farklılaşma

kredi notu öğrenme

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemini Findeks üzerinden veya bankalar aracılığı ile yapmanız mümkün. Kredi skoru sorgulayarak çekebileceğiniz kredi tutarı, ödemeniz gereken borç tutarı gibi verilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu iki şekilde öğrenebilirsiniz:
1. KKB aracılığı ile kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna ait bir marka olup, kredi notunuzu buraya ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Findeks, üzerinden notunuzu öğrenmek için öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye işleminizi gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
2. Bankalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunmaktadır. Bankalara giderek şubeden notunuzu öğrenebileceğiniz gibi internet bankacılığı üzerinden de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Bunun için de internet bankacılığına giriş yaparak, ilgili menüye girip ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)

Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olma özelliği taşıyan ve sektörün önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile 11 Nisan 1995’te hayata geçen kurumdur. Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulan Risk Merkezi’nin de tek hizmet sağlayıcısı olarak görev yapmaktadır. 2014 yılında İstanbul Anadolu Yakası’nda Findeks’i kurarak, kurumsal müşterilerinin yanında bireysel kullanıcılara da hizmet vermeye başlamıştır.

Kredi Kayıt Bürosu’nu kuran bankalar: Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası.

Kredi Skorumu Nasıl Yüksek Tutarım?
Kredi Skoru Nedir?

Findeks Kimdir?

Findeks, reel sektör ve bireysel müşterilere hizmet vermek amaçlı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından İstanbul’da kurulan ve web üzerinden hizmet veren bir finansal hizmet platformudur.Kredi notunun paylaşımı haricinden son kullanıcının finansal hayatını düzenlemesinde danışmanlık ve reel sektörde daha güvenli işlem yapılmasına yönelik ürünleri de bulunmaktadır.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks Risk Raporu, tüm finansal geçmişinizin (kredi, kredi kartı vb.) Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB’nin) verileri çekilerek, düzenlenmesi sonucunda oluşan bir rapordur. Bu rapor sayesinde bankalar ve finansal kuruluşların görmüş olduğu finansal geçmişinizi ve kredi notunuzu sizde görebilir ve buna göre kendi finansal durumunuzu değerlendirerek analiz edebilirsiniz.
Findeks Örnek Risk Raporunu İncelemek için Tıkla »

En Popüler Kredi Notu Yazıları

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin


Tüm Kartları Listele