Kredi Notu

İhtiyaç Kredisi ve Borç Transferi

Kredi ve kart borçlarını tek yerde birleştir, uzun vadeye yay, nakit ihtiyaçlarını karşıla

Konut Kredisi

Bankaların tekliflerini karşılaştır, ne kadar kredi alabileceğini öğren

Kredi Notu Nedir?

Tüm finansal geçmişinizin ve bankalarla olan ilişkilerinizin ortak bir kuruluş tarafından (Kredi Kayıt Bürosu) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan kişiye özel puana “kredi notu” denir. Elde edilen kredi notu finansal kurumlar tarafından yeni kredi başvurularının ve diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde en önemli ölçüt olarak kullanılmaktadır.

Kredi notu terimi zaman zaman kredi puanı ya da kredi skoru olarak da kullanılır ancak temelde hepsi aynı şeyi ifade etmektedir. Yani kredi puanı aslında kredi notu ile aynı şeydir, bazen kredi skoru olarak da anılır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Ödeme Düzeni%35
Mevcut Kredi Borç Durumu%35
Yeni Alınan Kredi%11
Kredi Kullanma Yoğunluğu%10
Diğer Faktörler%9

Kredi notu KKB’ye bağlı Findeks tarafından temel olarak tablodaki bileşenlere göre oluşturulur. Tabloda görüldüğü üzere kredi notunun %70’ini “kredi ödeme düzeni” ve “mevcut kredi borç durumu” oluşturur. Bu konu ile alakalı daha detaylı bilgi için Kredi Notu Nasıl Hesaplanır yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notuyla ilgili birçok kişinin öncelikle merak ettiği “kredi kullanabilmem için kredi notum kaç olmalı” sorusudur. Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterecektir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse kredi puanınız 1.500 ve üzerinde ise kredi çekmek için uygunsunuz denilebilir.

Kredi NotuRisk GrubuKredi Kullanma DurumuKefil veya İpotekle
0 (Sıfır)RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Var
1-699En RiskliÇok DüşükÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499Az RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699İyiYüksekGenel Olarak Talep Edilmez
1700-1900Çok İyiÇok YüksekGenel Olarak Talep Edilmez
*Tablo, Hesapkurdu.com üzerinden bankalara kredi başvurusunda bulunan kullanıcıların verilerine göre sadece bilgi amaçlı bir “genelleme” olarak oluşturuldu.

Bankaların Güncel Kredi Teklifleri

Kredi AdıFaiz OranıAylık TaksitToplam Maliyet
ING Bank İhtiyaç Kredisi%1,64390 TL14.103 TLBaşvur »
QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi%1,89409 TL14.791 TLBaşvur »
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi%1,89409 TL14.739 TLBaşvur »
Akbank İhtiyaç Kredisi%2,14429 TL15.496 TLBaşvur »
İş Bankası İhtiyaç Kredisi%2,20434 TL15.668 TLBaşvur »

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikli olarak düzensiz ödemeleriniz varsa bu ödemeleri düzene sokmalısınız. Bunun dışında yapabilecekleriniz ise:
• Aylık kredi ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırabilirsiniz,
• Borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz,
• Ödemelerinizi hiçbir zaman geciktirmemelisiniz.
Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notunuz düşük ise kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu değerlendirmesinde nispeten esnek davranan bankaları araştırmak ve ek teminat olması açısından bankalara kefil veya ipotek göstermek kredi kullanma ihtimalinizi yükseltecek etkenledir. Ayrıca bankalardan kredi çekebilmeniz için varsa aktif gecikmede olan kredi taksitlerinizi de düzene almalısınız. Detaylı bilgi için Kolay Kredi yazımızı inceleyin.

Kredi Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi başvurusu yapmanız kredi notunuzu düşürmez ancak çok fazla başvuru yapmanız bankalarda olumsuz bir izlenim oluşturabilir. Yani son bir ay içerisinde 10 kredi başvurusu yaptıysanız, kredi için yeni başvuru yaptığınız banka bu durumu “riskli” olarak kabul ederek kredi talebinize onay vermeyebilir.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi notunuzu etkileyen bilgilerin büyük bir kısmı bankaların geri bildirimlerine göre günlük olarak güncelleniyor. Ancak aylık olarak güncellenen bilgiler de mevcut. Bunun yanında bankaların Findeks’e geri bildirim süreleri de kredi notunun yenilenme sürecine etki eden faktörlerin başında geliyor.

Kredi Notunu İyi Tutmanızın Sağlayacağı Faydalar

Kredi notunu oluşturan verilerin her geçen gün gelişmesi, kredi notu puanlaması ve analizlerinin daha gerçekçi ve doğru bir hal almasına sebep oldu. Bundan dolayı kredi veren kurumlar kredi notuna, kredi değerlendirme ölçütleri arasında daha fazla pay vermeye başladı. Bu sebepten dolayı kredi notu iyi olan kişilerin finansal kurumlarda çeşitli ayrıcalıkları oldu.
Kredi notu iyi olan kişilerin finansal kurumlardaki ayrıcalıkları:
• Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanma ayrıcalığı,
• Ticari ilişkideki güven duygusunun hızlı ve kolay oluşması,
• Tercih edilen müşteri konumuna gelinmesi,
• İşbirliği şartlarının daha kolay esnetilebilme avantajı,
• Kişiselleştirilmiş ürün teklifleri,
• Hizmet kalitesinde farklılaşma,
kredi notu öğrenme

Ödemelerinizi Aksatarak Kredi Notunuzu Bozmayın!

Kredi ve kredi kartı ödemelerinizde güçlük çekiyorsanız, kredi notunuzu bozmadan önce finansal gücünüze göre ödemelerinizi birleştirerek yapılandırmalısınız. Eğer ödemeleriniz gecikmeye başladıktan sonra yapılandırma talebinde bulunursanız, kredi notunuz düşük olmasından dolayı finansal kurumlardan onay alamayabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için borç birleştirme kredisinin şartlarını incelemenizde fayda var. Borç birleştirme kredisi şartlarını incelemek ve başvuruda bulunmak için tıklayın »

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu sorgulama işlemini Findeks üzerinden yapmanız mümkün. Findeks Kredi Notu’na Risk Raporu’nuzu alarak ya da sadece kredi notu sorgusu yaparak ulaşabilirsiniz. Alacağınız Risk Raporu ile hâlen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerinize ilişkin ödeme geçmişinizi tek bir raporda görebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu iki şekilde öğrenebilirsiniz:
1. Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye) ait bir marka olup, kredi notunuzu buraya ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Findeks, üzerinden notunuzu öğrenmek için öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye işleminizi gerçekleştirdikten sonra istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
2. Bankalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemini birçok banka müşterilerine sunmaktadır. Bankalara giderek şubeden notunuzu öğrenebileceğiniz gibi internet bankacılığı üzerinden de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Bunun için de internet bankacılığına giriş yaparak, ilgili menüye girip ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)

Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olma özelliği taşıyan ve sektörün önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile 11 Nisan 1995’te hayata geçen kurumdur. Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulan Risk Merkezi’nin de tek hizmet sağlayıcısı olarak görev yapmaktadır. 2014 yılında İstanbul Anadolu Yakası’nda Findeks’i kurarak, kurumsal müşterilerinin yanında bireysel kullanıcılara da hizmet vermeye başlamıştır. Kredi Kayıt Bürosu’nu kuran bankalar: Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası.

Kredi Skorumu Nasıl Yüksek Tutarım?
Kredi Skoru Nedir?

Findeks Kimdir?

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen Findeks, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmet platformudur.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Risk Raporu, hâlen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilere ilişkin ödeme geçmişini gösteren bir rapordur. Risk Raporu, finansal performansın en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için kredili ürünlere ait güncel bilgileri ve geçmiş ödeme düzenlerini detaylı olarak verir. Risk Raporu oluşturulurken ülkemizdeki tüm bankalar ve diğer finans kuruluşlarından alınan kredi kullanım ve ödeme performansı verileri kullanılır. Findeks Örnek Risk Raporunu İncelemek için Tıkla »

En Popüler Kredi Notu Yazıları

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin


Tüm Kartları Listele