Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Güncelleme: 23.05.2024
Yayımlama: 04.11.2015
Paylaş
İçindekiler

Kredi notunuz düşük olduğu için kredi kullanamıyorsanız kredi kartı edinerek 12 ay vade ile nakit nakit avans kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı ve aktif yolu da düzenli kredi kartı kullanmaktır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu düşük olan bir kişinin kredi kullanması belirli durumlarda mümkün olabilir. Daha açık olması için öncelikle, kredi notu düşük kişi tanımını net olarak yapalım.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

*Puan aralıkları genelleme olarak verilmiştir. Bazı bankaların puan aralığı değerlendirmesinde farklılıklar olabilir.

Örneğin, bu tablo üzerindeki aralıklardan “En Riskli” olarak belirtilen grupta yer alan kişiler kredi notlarını yükseltmedikleri sürece hangi şartları taşıyor olursa olsunlar, kredi kullanmaları çok zordur. Çünkü, bu kişilerin yüksek ihtimalle kredileri idari takipte ya da iki ay ve üzeri kredi gecikmeleri mevcuttur. Kredi notu nedir ve nasıl hesaplanır daha detaylı bilgiye kredi notu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

Konuyla ilgili sunacağımız yöntemler daha çok tabloda yer alan ,“Orta Riskli” ve “Az riskli” grupta olan kişilerin uygulayabilecekleri yöntemlerdir.

Not: Bankalar kredi notunuz düşük olduğu için kredi ve kredi kartı taleplerinizi onaylamıyorsa, uzaktan (internetten) banka müşterisi olma kampanyaları üzerinden başvuru yaparak kredi ürünü alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Bankaların uzaktan müşteri olma kampanyalarını incelemek için banka hesabı açma sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
CEPTETEB Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara.com Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyor

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan kişilere kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek.

Kolay kredi veren bankalar için kolay kredi yazımızı inceleyin. 

Kredi Notu Düşük Kişilerin Uygulayabileceği Yöntemler

 • Teminat gösterilebilir.
 • Kefil gösterebilir.
 • Gelirine göre düşük tutarlı kredi kullanılabilir.
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

1- Teminat Gösterilmesi

Kullanılacak kredi için teminat gösterilmesi, kredinin ödenmeme riskini azaltması veya ödenmediği zaman kredi tutarının geri alınabilmesi açısından başvurunun onaylanma ihtimalini yükseltir. Tabii bu durumda krediye teminat olarak verilmek istenen taşınır veya taşınmaz malların da krediye uygunluk şartlarını taşıması gerekir.

Taşınmaz malların krediye uygunluk şartlarını taşıyıp taşımadığını anlamak için bankalar tarafından gayrimenkul değerleme uzmanı (eksper) gönderilmektedir. Uzmanın vereceği krediye uygunluk raporu ve fiyat bilgilerine göre bankalar teminatın kabul edilip edilmeyeceğine karar verirler.


Gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımızdan anında öğrenin. 


Teminat olarak gösterilecek taşınmazlarda bulunması gereken özellikler

 • Teminat konut ise tapuda niteliği “mesken” olarak geçmeli ve kat irtifakı veya mülkiyetine sahip olmalıdır.
 • Verilecek olan teminatın tapusu iş yeri ise kat irtifakı ve mülkiyetine sahip olmalıdır.
 • Teminat olarak gösterilecek olan tüm gayrimenkullerin, plan ve projeye aykırı ek yapıları ve tadilatları olmamalı veya sonradan yapılan işlemlerin konutun projesine işlenmesi gereklidir.(Bazı durumlarda istisnaları mevcuttur.)
 • Taşınmaz birden fazla kişinin üzerine kayıtlı ise tüm hak sahiplerinin ipotek işlemleri için tapuda imza atması veya vekâlet vermesi gereklidir.
 • Tüm hak sahipleri ve eşlerinin tapuya ipotek konulacağı için yasal olarak izinleri gereklidir. Aksi durumda ipotek işlemi yapılamaz.
 • İpotek verilmek istenen taşınmaz yapılmakta olan yeni bir yapı ise en az %80’i tamamlanmış olmalıdır.

2- Kefil Gösterilmesi

Kefil olarak gösterilecek kişi, bir bakıma borcun ödenmediği durumda ödemeyi kabul etmiş sayıldığından kredinin ödenmeme riskini azaltmaktadır. Tabii bankaların bir kişiyi kefil olarak kabul etmesi için kefilin de kredi uygunluk şartlarını taşıması gereklidir.

Krediye kefil olacak kişilerde aranan şartlar:

 • Kredi notunun kredi kullanmak için yeterli olması (Kredi notu değerlendirmesi bankalara göre değişiklik gösterebilir.),
 • SGK kaydının mevcut olması ve kredi tutarına göre yeterli gelirinin olması,
 • Kefil olacak kişi evli ise kefillik için eşin yazılı olarak rızasının (eş muvafakatnamesi ) alınması (Bankada imzalanması gereklidir.)

Belirtmiş olduğumuz bu şartlar bankaların genel olarak kefilden istemiş olduğu şartlardır. Bunların haricinde bankalar özel şartlar da öne sürebilir.(Örneğin, kefilin memur olması gibi)

3- Gelir Yüksek İse Düşük Tutarlı Kredi Kullanılması

Geliri yüksek olan kişilerin düşük limitli kredi talep etmeleri, gelir gider dengesinin gelirden yana olmasından dolayı, bankaların krediyi daha kolay onaylamalarını sağlar. Bunun için kayıtlı olan tüm gelirlerinizi ve gerek olması durumunda hane halkı gelirinizi de beyan etmelisiniz. Bankaların ufak limitli birçok kredi kampanyası mevcuttur. Bu kampanyalara başvurmanız durumunda krediniz daha kolay onaylanabilir.

Bu yöntemin bir diğer faydası da çektiğiniz krediyi düzenli ödediğiniz takdirde kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Çünkü, kredi notunuzu oluşturan bileşenler arasındaki en büyük pay düzenli ödemedir.

Kredi Notu Olmayan (0 Olan) Kişiler Kredi Kullanabilir mi?

Kredi notu, 1 ile 1.900 puan arasında hesaplanır. Eğer kredi notu sıfır (0) veya oluşmamış olarak ifade ediliyorsa bu daha önce bankalar ile kredi veya kredi kartı çalışmasının hiç olmadığı veya aktif olarak çok uzun zamandır çalışılmadığı anlamına gelir. Kredi notunun sıfır olması kredi işlemleri için “riskli” seviyede olunduğu anlamına gelmez. Ancak bankalar çalışma düzenini göremediği için bu durumu bir risk olarak görür.

Kredi notu sıfır olan bir kişinin kredi kullanabilmesi için öncelikle bankalar ile aktif ve düzenli bir çalışma başlatması gerekir. Bunun yanında hemen bir kredi kartı alarak düzenli bir şekilde kullanılması kredi notunun oluşması için en hızlı yoldur. Ayrıca kişinin hesabından otomatik fatura ödeme talimatları az da olsa kredi notuna olumlu etki eder.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için kredi notum yok, ne yapmam lazım yazımızı inceleyin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.