Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Lazım?

Güncelleme: 08.02.2024
Yayımlama: 04.11.2015
Paylaş
İçindekiler

Kredi notunuz yok veya düşük olduğu için kredi kullanamıyorsanız bir kredi kartı edinerek 12 ay taksitle nakit avans kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı ve aktif yolu da düzenli kredi kartı kullanmaktır. Kredi notu nasıl öğrenilir detaylı bilgi için kredi notu sayfamızı ziyaret edin. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Notum Neden Yok (Sıfır)?

Kredi notu, 1 ile 1.900 puan arasında hesaplanır. Eğer kredi notu sıfır (0) veya oluşmamış olarak ifade ediliyorsa, bankalar ile kredi veya kredi kartı çalışmasının hiç olmadığı veya aktif olarak çok uzun zamandır çalışılmadığı anlamına gelir. 

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bankalarda Hesabım Var, Kredi Notumun Oluşması İçin Yeterli Değil mi?

Hayır, sadece banka hesabı kullanılmasının kredi notu üzerinde neredeyse hiç etkisi yoktur. Bunun nedeni, kredi notu sisteminin, daha çok bankalara kredi işlemlerini kolay ve hızlı değerlendirme yapabilmeleri adına oluşturulmasıdır.

Kredi Notu Nelerden Oluşuyor?

Kredi ve Kredi Kartı Düzenli Ödeme
%45
Mevcut Kredi ve Kartı Borç Durumu
%32
Kredi Kullanma Yoğunluğu
%18
Yeni Kredi%5

Ödeme düzeni mevcut borç durumunu da etkilediği için kredi notu oluşumunda en önemli etken ödemelerin düzenli olmasıdır. Unutulmamalıdır ki, bir gün bile kredi veya kredi kartı ödemesinin gecikmesi kredi raporuna geç ödeme olarak yansır ve kredi notunu düşürür.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi notu nasıl hesaplanır yazımızı inceleyin.

Kredi Notum Sıfır (0) Kredi Çekebilir miyim?

Kredi notunun sıfır olması kredi işlemleri için “riskli” seviyede olunduğu anlamına gelmez. Ancak bankalar çalışma düzenini göremediği için bu belirsizliği bir risk olarak görür ve genel olarak krediye onay vermezler. Eğer bu risk ipotek, kefil veya düzenli gelirler referans gösterilerek azaltılabilirse kredi kullanma şansı da bu oranda artar.

Ayrıca bu konularda çok daha detaylı bilgi almak için kolay kredi yazımızı inceleyin. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Kredi Notum Sıfır (0) Kredi Kartı Alabilir miyim?

Kredi notu oluşmadı ise doğrudan nakit ile taksitli nakit avans çekimi gibi kredi özelliklerinin de fazla olmasından dolayı bankalar kredi kartı taleplerine onay vermeyebilir. Bu durumda önceliğin maaş ve hesaba düzenli para transferinin olduğu bankalara verilerek kredi kartı başvurusunda bulunulması tavsiye edilir.

Eğer bu durumda bile olumlu cevap alınamazsa bankaların bloke teminatlı kredi kartlarına başvuruda bulunun.

Kredi Notunun Hemen Oluşması İçin Ne Yapmak Lazım?

Öncelikle bankalar ile aktif ve düzenli bir çalışma başlatılması gerekir. Kredi notunu oluşturan etkenlerde görüldüğü gibi burada da en önemli unsur düzenli bir kredi veya kredi kartı çalışması olmasıdır. Bunun yanında kendi hesabından otomatik fatura ödeme talimatları az da olsa kredi notuna olumlu etki eder.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet kredi notu sorgulama sayfamızdan öğrenin.

Bloke Teminatlı (İpotekli) Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır?
Bloke Teminatlı (İpotekli) Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır?

Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İstisnaları olmakla birlikte bankaların genel görüşü 1.500 ve üzerindeki kredi notlarının iyi seyirde olduğudur. Ancak kredi notunun kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt olmakla birlikte tek değerlendirme unsuru olmadığının da unutulmaması gerekir.

Kredi Notunun Kredi Kullanılacak Seviyeye Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Kredi notu temel olarak ödeme düzeni ile mevcut gelir durumuna göre belirlendiği için net bir süre vermek tam olarak doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak kredi notu sıfır olan ve kredi kartını düzenli olarak kullanmaya başlayan bir kişinin kredi notunun 1.500 seviyesine gelmesi yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman alabilir.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Dışında Neler Gerekli?

Kredi kullanmak için kredi notu dışında şunlar gereklidir: 

  • en az 3 aylık aktif bir SGK kaydının olması
  • istenilen kredi tutarı için kayıtlı gelirin yeterli olması (Kayıtlı gelirin yeterli olabilmesi için aylık taksit tutarı, maksimum gelirin %50'sini aşmamalıdır).

Bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinden yapmak için ne kadar kredi çekebilirim sayfamızdaki aracı kullanın.

Kredi Notu Sıfır Olsa Bile Teminat Olduğu İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Teminatlı bir kredi olmasından dolayı kredi notu sıfır olan bir kişi için konut kredisi kullanmak nispeten daha kolaydır. Ancak sanılanın aksine ev teminat verildiği için kredi hemen onaylanmaz. Çünkü konut kredisi diğer bireysel kredi türlerine göre çok yüksek tutarlarda kullanılan bir kredidir. Bunun için yakın bir zamanda konut kredisi kullanma düşüncesi varsa en azında bir kredi kartı edinerek düzenli kullanılması tavsiye edilir. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.