Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Lazım?

04.11.2015 Güncelleme: 06.01.2016

KKB’ye bağlı findeks tarafından kredi notu 1 ile 1900 puan arasında hesaplanmaktadır. Bir kişinin kredi notunu “0” ise bankalar ile hiçbir çalışması olmadığı anlamına gelmektedir. Günümüzde kredi notu oluşmayan kesim ise daha çok yeni 18 yaşına girmiş ya da yeni mezun olan kişilerden oluşmaktadır. Kredi notu hakkında daha detaylı bilgi için »

Kredi notunu sıfır olan bir kişinin kredi talebi bankalar tarafından ret edilebilir. Bunun nedeni, kişinin geçmiş finansal çalışmalarının olmamasından dolayı bankaların elinde değerlendirme yapılabilecek bir verinin olmaması yatmaktadır. Değerlendirme yapılamadığı için talep riskli olarak görülmektedir.

Bankalar kredinin sorunsuz olarak ödeyeceğine ikna olmalı

Kredi notu olmayan bir kişinin kredi kullanabilmesi için öncelikle bankayı sorunsuz bir şekilde kredi ödemelerini yapacağına dair ikna etmesi gereklidir. Bazı bankalar kredi notu olmayan kişilere sadece genel müdürlük yetkisinde veya kefil ile kredi verebilirken, bazı bankalarda kişilerin maddi durumlarına, çalıştıkları kuruma göre kredi verebilmektedir. Bankalar hangi şartlar altında kredi verirse verinseler, banka kredi tahsis birimleri kredinin ödeneceğine ikna olmadıkları sürece talebi onaylamayacaktır.

Teminat verilmesi kredi işlemlerini kolaylaştıracaktır

Teminat verilmesi bankaların riskini düşüreceği için bütün kredi türlerinde teminat verilmesi, kredi tahsis birimlerinin kredi talebini onaylamasını kolaylaştıracaktır. Bundan dolayı kredi notu olmayan bir kişi teminat vererek çok daha kolay bir şekilde kredi kullanabilir.

Tabii verilecek olan teminatın krediye uygunluk şartlarını taşıması gerekmektedir. Kredi uygunluğu için bankalar gayrimenkul değerleme uzmanı (Eksperi) gönderecek. Uzman, gayrimenkulün krediye uyguluğunu denetleyerek, bir değer belirleyecek. Bu değerin, konut kredisinde %75’ine kadar diğer tüm kredi türlerinde %50’e kadar kredi verilebilmektedir.Kredi teminatları hakkında daha detaylı bilgi için»

Bankalar ile çalışma başlatılmalı

Kredi notu olmayan bir kişinin sorunsuz kredi kullanması için en doğru yol bankalar ile çalışma başlatmasıdır. Çok hızlı bir şekilde kredi notu oluşacak ve düzenli ödemeler yapılması ile birlikte kredi notunu da yükselecektir.

Kredi notunun hızlı bir şekilde oluşturmak için bankalar ile başlatılabilecek çalışmalar:

1- Kredi kartı kullanılması

Kredi notunu oluşturan bileşenler arasında en büyük pay ödeme düzenidir. Ödeme düzenin oluşması için de kredi kartı veya kredi kullanmak gereklidir. Bundan dolayı, limiti düşük dahi olsa bir kredi kartı edinerek kullanılması, kredi notunun hızlı ve yüksek bir şekilde oluşmasını sağlayacaktır. Bu sayede ilerleyen zamanlarda kredi taleplerinde sorunsuz olarak ilerlenebilir. Kredi notunu hangi bileşenlerin oluşturduğu hakkında daha detaylı bilgi için »

2- Düşük limitli kredilerle başlanmalı ve zamanında ödenmeli

Kredi notu sıfır olsa da bankaların düşük tutarlı kredi kampanyalarında kredi şartlarını biraz daha esnek tutmalarından dolayı kredi kullanma şansı daha yükselmektedir. Bu tip ufak limitli kampanyaları bankalar özellikle belirli dönemlerde (Bayramlar, Yılbaşı, Yaz Tatili gibi) yapmakta. Bu kampanyalardan yaralanarak kredi notu hızlı bir şekilde oluşturabilir ve bu sayede ilerde daha büyük kredi talepleri (Konut kredisi, Taşıt kredisi vb.) daha rahat bir şekilde onaylanabilir.

3- Otomatik ödeme talimatı verilmesi

Otomatik ödeme talimatları kredi ürünleri kadar kredi notunun oluşmasında etkili olmasa da sürekli bir para hareketi olmasından dolayı kredi notunu oluşturmaktadır. Öte yandan özellikle otomatik ödeme talimatlarının olduğu bankadan bir kredi talebinde bulunulması, kredinin onaylanmasına ek katkı da sağlayacaktır.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin