Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Lazım?

Güncelleme: 07.10.2022 Yayımlama: 04.11.2015 | Okuma Süresi: 4 dk.

Kredi notunuz yok veya düşük olduğu için kredi kullanamıyorsanız kredi kartı edinerek 12 ay nakit nakit avans kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı ve aktif yolu da düzenli kredi kartı kullanmaktır. Kredi notu nasıl öğrenilir detaylı bilgi için kredi notu sayfamızı ziyaret edin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Notum Neden Yok (Sıfır)?

Kredi notu, 1 ile 1.900 puan arasında hesaplanır. Eğer kredi notu sıfır (0) veya oluşmamış olarak ifade ediliyorsa, bankalar ile kredi veya kredi kartı çalışmasının hiç olmadığı veya aktif olarak çok uzun zamandır çalışılmadığı anlamına gelir. 

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bankalarda Hesabım Var, Kredi Notumun Oluşması İçin Yeterli Değil mi?

Hayır, sadece banka hesabı kullanılmasının kredi notu üzerinde neredeyse hiç etkisi yoktur. Bunun nedeni, kredi notu sisteminin, daha çok bankalara kredi işlemlerini kolay ve hızlı değerlendirme yapabilmeleri adına oluşturulmasıdır.

Kredi Notu Nelerden Oluşuyor?

Kredi ve Kredi Kartı Düzenli Ödeme
%45
Mevcut Kredi ve Kartı Borç Durumu
%32
Kredi Kullanma Yoğunluğu
%18
Yeni Kredi5

Ödeme düzeni mevcut borç durumunu da etkilediği için kredi notu oluşumunda en önemli etken ödemelerin düzenli olmasıdır. Unutulmamalıdır ki, bir gün bile kredi veya kredi kartı ödemesinin gecikmesi kredi raporuna geç ödeme olarak yansır ve kredi notunu düşürür.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi notu nasıl hesaplanır yazımızı inceleyin.

Kredi Notum Sıfır (0) Kredi Çekebilir miyim?

Kredi notunun sıfır olması kredi işlemleri için “riskli” seviyede olunduğu anlamına gelmez. Ancak bankalar çalışma düzenini göremediği için bu belirsizliği bir risk olarak görür ve genel olarak krediye onay vermezler. Eğer bu risk ipotek, kefil veya düzenli gelirler referans gösterilerek azaltılabilirse kredi kullanma şansı da bu oranda artar.

Ayrıca bu konularda çok daha detaylı bilgi almak için kolay kredi yazımızı inceleyin. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.503 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 1.875 TL
Toplam Maliyet 22.864 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.897 TL
Toplam Maliyet 23.590 TL
Faiz Oranı %2,05
Aylık Taksit 1.957 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Notum Sıfır (0) Kredi Kartı Alabilir miyim?

Kredi notu oluşmadı ise doğrudan nakit ile taksitli nakit avans çekimi gibi kredi özelliklerinin de fazla olmasından dolayı bankalar kredi kartı taleplerine onay vermeyebilir. Bu durumda öncelik maaş ve düzenli hesaba para transferinin olduğu bankalara verilerek kredi kartı başvurusunda bulunulması tavsiye edilir.

Eğer bu durumda bile olumlu cevap alınamazsa bankaların bloke teminatlı kredi kartlarına başvuruda bulunun.

Kredi Notunun Hemen Oluşması İçin Ne Yapmak Lazım?

Öncelikle bankalar ile aktif ve düzenli bir çalışma başlatılması gerekir. Kredi notunu oluşturan etkenlerde görüldüğü gibi burada en önemli unsur düzenli bir kredi veya kredi kartı çalışması olmasıdır. Bunun yanında kendi hesabından otomatik fatura ödeme talimatları az da olsa kredi notuna olumlu etki eder.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet kredi notu sorgulama sayfamızdan öğrenin.

Bloke Teminatlı (İpotekli) Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır?
Bloke Teminatlı (İpotekli) Kredi Kartı Nedir, Nasıl Alınır?

Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İstisnaları olmakla birlikte bankaların genel görüşü 1.500 ve üzerindeki kredi notlarının iyi seyirde olduğudur. Ancak kredi notunun kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt olmakla birlikte tek değerlendirme unsuru olmadığının da unutulmaması gerekir.

Kredi Notunun Kredi Kullanılacak Seviyeye Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Kredi notu temel olarak ödeme düzeni ile mevcut gelir durumuna göre belirlendiği için net bir süre vermek tam olarak doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak kredi notu sıfır olan ve kredi kartını düzenli olarak kullanmaya başlayan bir kişinin kredi notunun 1.500 seviyesine gelmesi yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman alabilir.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Dışında Neler Gerekli?

Kredi kullanmak için kredi notu dışında şunlar gereklidir: 

  • en az 3 aylık aktif bir SGK kaydının olması
  • istenilen kredi tutarı için kayıtlı gelirin yeterli olması (Kayıtlı gelirin yeterli olabilmesi için aylık taksit tutarı, maksimum gelirin %50'sini aşmamalıdır).

Bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinden yapmak için ne kadar kredi çekebilirim sayfamızdaki aracı kullanın.

Kredi Notu Sıfır Olsa Bile Teminat Olduğu İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Teminatlı bir kredi olmasından dolayı kredi notu sıfır olan bir kişi için konut kredisi kullanmak nispeten daha kolaydır. Ancak sanılanın aksine ev teminat verildiği için kredi hemen onaylanmaz. Çünkü konut kredisi diğer bireysel kredi türlerine göre çok yüksek tutarlarda kullanılan bir kredidir. Bunun için yakın bir zamanda konut kredisi kullanma düşüncesi varsa en azında bir kredi kartı edinerek düzenli kullanılması tavsiye edilir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et