Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Lazım?

Güncelleme: 10.05.2018

Kredi notunuz yok veya düşük olduğu için kredi kullanamıyorsanız kredi kartı edinerek 12 ay nakit nakit avans kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı ve aktif yolu da düzenli kredi kartı kullanmaktır.

Kolay onaylanan kredi kartları

QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret103 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret109 TL
Garanti Bankası Bonus Card
Ödül Para/Puan 55 TL
Yıllık Ücret103 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Notum Neden Yok (Sıfır)?

Kredi notu, 1 ile 1.900 puan arasında hesaplanır. Eğer kredi notunuz sıfır (0) veya oluşmamış olarak ifade ediliyorsa bankalar ile kredi veya kredi kartı çalışmanızın hiç olmadığı veya aktif olarak çok uzun zamandır çalışmadığınız anlamına gelir. 

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bankalarda Hesabımın Olması Kredi Notumun Oluşması İçin Yeterli Değil mi?

Sadece banka hesabı kullanmanızın neredeyse kredi notunuz üzerinde hiç etkisi yoktur. Bunun nedeni, kredi notu sisteminin daha çok bankalara kredi işlemlerin kolay ve hızlı değerlendirme yapabilmeleri adına oluşturulmasıdır. Bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Nelerden Oluşuyor?

Kredi ve Kredi Kartı Düzenli Ödeme
%35
Mevcut Kredi ve Kartı Borç Durumu
%35
Yeni Alınan Kredi
%11
Kredi Kullanma Yoğunluğu
%10
Diğer Etkenler
%9

Ödeme düzeni mevcut borç durumunu da etkilediği için kredi notu oluşumunda en önemli etken ödemelerin düzenli olmasıdır. Unutulmamalıdır ki bir gün bile kredi veya kredi kartı ödemenizin gecikmesi kredi raporunuza geç ödeme olarak yansır ve kredi notunuzu düşürür. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi Notu Nasıl Hesaplanır yazımızı inceleyin.

Kredi Notum Sıfır Olduğu İçin Kredi Kullanma Şansım Yok mu?

Kredi notunuzun sıfır olması kredi işlemleri için “riskli” seviyede olduğunuz anlamına gelmez. Ancak bankalar çalışma düzeninizi göremediği için bu belirsizliği bir risk olarak görür. Eğer bu riski ipotek, kefil veya düzenli gelirlerinizi referans göstererek azaltabilirseniz kredi kullanma şansınız da bu oranda artar. Ayrıca bu konularda çok daha detaylı bilgi almak için Kolay Kredi yazımızı inceleyin. 

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet15.524 TL
Faiz Oranı%2,15
Aylık Taksit430 TL
Toplam Maliyet15.927 TL
Faiz Oranı%2,29
Aylık Taksit441 TL
Toplam Maliyet16.394 TL
Faiz Oranı%2,45
Aylık Taksit454 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Notumun Hemen Oluşması İçin Ne Yapmam Lazım?

Öncelikle bankalar ile aktif ve düzenli bir çalışma başlamanız gerekli. Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi en önemli unsur kredi veya kredi kartı düzenli çalışması olduğu için hemen bir kredi kartı alarak aylık düzenli bir şekilde kullanılması en hızlı yoldur. Bunun yanında kendi hesabınızdan otomatik fatura ödeme talimatları da az da olsa kredi notunuza olumlu etki eder.

Kredi Notum Olmadığı İçin Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmam Lazım?

Kredi notunuz oluşmadı ise artık günümüzde kredi kartının doğrudan nakit ile taksitli nakit avans çekimi gibi kredi özelliklerinin de fazla olmasından dolayı bankalar kredi kartı taleplerinize onay vermeyebilir. Bu durumda önceliği maaş ve düzenli hesaba para transferiniz olduğu bankalara vererek kredi kartı başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz. Eğer bu durumda bile olumlu cevap alamazsanız bankaların bloke teminatlı kredi kartlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

İstisnaları olmakla birlikte bankaların genel görüşü 1.500 ve üzerinden yer alan kredi notlarının iyi seyide olduğudur. Ancak kredi notunun kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt olmakla birlikte tek değerlendirme unsuru olmadığını da unutmamanız gerekli.

Kredi Notumun Kredi Kullanılacak Seviyeye Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Kredi notunuz temel olarak ödeme düzeniniz ile mevcut durumunuza (gelirinize oranla) belirlendiği için net bir süre vermek tam olarak doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak kredi notu sıfır olan ve kredi kartını düzenli olarak kullanmaya başlayan bir kişinin kredi notunun 1.500 seviyesine gelmesi yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman alabilir.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Dışında Neler Gerekli?

Kredi notunuzun dışın en başta çoğu banka için en az 3 aydır aktif bir SGK kaydınızın olması ve istenilen kredi tutarı için kayıtlı gelirinizin yeterli olması gerekli. Kayıtlı gelirinizin yeterli olabilmesi için ise en az aylık taksit tutarlarınızın toplamının 2 katı olmadır. Örneğin aylık kayıtlı geliriniz 3.000 TL ise aylık kredi taksit tutarlarınızın toplamı en fazla 1.500 TL olabilir. Bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinden yapmak için Ne Kadar Kredi Çekebilirim sayfamızdaki aracımızı kullanabilirsiniz.

Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Lazım?

Kredi Notum Sıfır Olsa Bile Teminat Olduğu İçin Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Teminatlı bir kredi olmasından dolayı kredi notu sıfır olan bir kişi için konut kredisi kullanmak nispeten daha kolaydır. Ancak sanılanın aksine evi teminat verdiğiniz için krediniz hemen onaylanmaz. Çünkü konut kredisi diğer bireysel kredi türlerine göre çok yüksek tutarlarda kullanılan bir kredidir. Bunun için yakın bir zamanda konut kredisi kullanma düşünceniz varsa en azında bir kredi kartı edinerek düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca 20 bankanın güncel konut kredisi tekliflerini her zaman sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır