Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Lazım?

Güncelleme: 30.04.2019

Kredi notunuz yok veya düşük olduğu için kredi kullanamıyorsanız kredi kartı edinerek 12 ay nakit nakit avans kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi notunu yükseltmenin en hızlı ve aktif yolu da düzenli kredi kartı kullanmaktır.

Kolay onaylanan kredi kartları

Yapı Kredi Worldcard
Ödül Para/Puan 250 TL
Yıllık Ücret104 TL
QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret117 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret109 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Notum Neden Yok (Sıfır)?

Kredi notu, 1 ile 1.900 puan arasında hesaplanır. Eğer kredi notunuz sıfır (0) veya oluşmamış olarak ifade ediliyorsa bankalar ile kredi veya kredi kartı çalışmanızın hiç olmadığı veya aktif olarak çok uzun zamandır çalışmadığınız anlamına gelir. 

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bankalarda Hesabımın Olması Kredi Notumun Oluşması İçin Yeterli Değil mi?

Sadece banka hesabı kullanmanızın kredi notunuz üzerinde neredeyse hiç etkisi yoktur. Bunun nedeni, kredi notu sisteminin, daha çok bankalara kredi işlemlerini kolay ve hızlı değerlendirme yapabilmeleri adına oluşturulmasıdır.

Kredi Notu Nelerden Oluşuyor?

Kredi ve Kredi Kartı Düzenli Ödeme
%35
Mevcut Kredi ve Kartı Borç Durumu
%35
Yeni Alınan Kredi
%11
Kredi Kullanma Yoğunluğu
%10
Diğer Etkenler
%9

Ödeme düzeni mevcut borç durumunu da etkilediği için kredi notu oluşumunda en önemli etken ödemelerin düzenli olmasıdır. Unutulmamalıdır ki bir gün bile kredi veya kredi kartı ödemenizin gecikmesi kredi raporunuza geç ödeme olarak yansır ve kredi notunuzu düşürür.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi Notu Nasıl Hesaplanır yazımızı inceleyin.

Kredi Notum Sıfır Olduğu İçin Kredi Kullanma Şansım Yok mu?

Kredi notunuzun sıfır olması kredi işlemleri için “riskli” seviyede olduğunuz anlamına gelmez. Ancak bankalar çalışma düzeninizi göremediği için bu belirsizliği bir risk olarak görür. Eğer bu riski ipotek, kefil veya düzenli gelirlerinizi referans göstererek azaltabilirseniz kredi kullanma şansınız da bu oranda artar.

Ayrıca bu konularda çok daha detaylı bilgi almak için Kolay Kredi yazımızı inceleyin. 

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet17.683 TL
Faiz Oranı%1,74
Aylık Taksit294 TL
Toplam Maliyet17.885 TL
Faiz Oranı%1,79
Aylık Taksit298 TL
Toplam Maliyet19.200 TL
Faiz Oranı%2,01
Aylık Taksit317 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Notumun Hemen Oluşması İçin Ne Yapmam Lazım?

Öncelikle bankalar ile aktif ve düzenli bir çalışma başlatmanız gereklidir. Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi en önemli unsur kredi veya kredi kartı düzenli çalışması olduğu için hemen bir kredi kartı alarak düzenli bir şekilde kullanılması en hızlı yoldur. Bunun yanında kendi hesabınızdan otomatik fatura ödeme talimatları az da olsa kredi notunuza olumlu etki eder.

Kredi Notum Olmadığı İçin Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmam Lazım?

Kredi notunuz oluşmadı ise artık günümüzde kredi kartının doğrudan nakit ile taksitli nakit avans çekimi gibi kredi özelliklerinin de fazla olmasından dolayı bankalar kredi kartı taleplerinize onay vermeyebilir. Bu durumda önceliği maaş ve düzenli hesaba para transferiniz olduğu bankalara vererek kredi kartı başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz. Eğer bu durumda bile olumlu cevap alamazsanız bankaların bloke teminatlı kredi kartlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula »

Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

İstisnaları olmakla birlikte bankaların genel görüşü 1.500 ve üzerindeki kredi notlarının iyi seyirde olduğudur. Ancak kredi notunun kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt olmakla birlikte tek değerlendirme unsuru olmadığını da unutmamanız gereklidir.

Kredi Notumun Kredi Kullanılacak Seviyeye Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Kredi notunuz temel olarak ödeme düzeniniz ile mevcut durumunuza (gelirinize oranla) belirlendiği için net bir süre vermek tam olarak doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak kredi notu sıfır olan ve kredi kartını düzenli olarak kullanmaya başlayan bir kişinin kredi notunun 1.500 seviyesine gelmesi yaklaşık 1 yıl gibi bir zaman alabilir.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Dışında Neler Gerekli?

Kredi notunuzun dışında en başta çoğu banka için en az 3 aylık aktif bir SGK kaydınızın olması ve istenilen kredi tutarı için kayıtlı gelirinizin yeterli olması gereklidir. Kayıtlı gelirinizin yeterli olabilmesi için ise en az aylık taksit tutarlarınızın toplamının 2 katı olmadır. Örneğin aylık kayıtlı geliriniz 3.000 TL ise aylık kredi taksit tutarlarınızın toplamı en fazla 1.500 TL olabilir.

Bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinden yapmak için Ne Kadar Kredi Çekebilirim sayfamızdaki aracımızı kullanabilirsiniz.

Kredi Notum Sıfır Olsa Bile Teminat Olduğu İçin Konut Kredisi Kullanabilir miyim?

Teminatlı bir kredi olmasından dolayı kredi notu sıfır olan bir kişi için konut kredisi kullanmak nispeten daha kolaydır. Ancak sanılanın aksine evi teminat verdiğiniz için krediniz hemen onaylanmaz. Çünkü konut kredisi diğer bireysel kredi türlerine göre çok yüksek tutarlarda kullanılan bir kredidir. Bunun için yakın bir zamanda konut kredisi kullanma düşünceniz varsa en azında bir kredi kartı edinerek düzenli kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca 20 bankanın güncel konut kredisi tekliflerini ilgili sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır