TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Güncelleme: 31.08.2018

*İhtiyaç, konut ve taşıt kredisi için gecikme faizi hesaplamasını yasal takip durumları dâhil Gecikme Faizi Hesaplama aracımız üzerinden anında hesaplayabilirsiniz.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 2015 son çeyrek verilerine göre ülkemizde aktif kullanımda yaklaşık olarak 58 milyon kredi kartı bulunuyor. Harcamalar içerisindeki kredi kartı kullanım oranı ise %50 seviyesine ulaşmış durumda. Hal böyle olunca kredi kartı borçlarının geç ödenmesinden kaynaklanan faiz yükü her gün biraz daha fazla artıyor. 

Kredi Kartı Geç Ödendiğinde Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda faiz hesaplaması şu şekilde yapılıyor: Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor.

Akdi ve gecikme faiz oranları ile ilgili tebliğde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkili olduğu ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklayacağı belirtiliyor.

Kredi Kartı Akdi ve Gecikme Faiz Oranları

Merkez Bankası tarafından 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kredi kartları için akdi faiz oranı aylık %2,02, gecikme faiz oranı ise aylık %2,52 olarak belirlendi. Ayrıca akdi faiz oranı alışveriş, nakit çekimlerde dahil uygulanabilecek en yüksek faiz oranını ifade etmektedir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL
CEPTETEB Kredi Kartı 75 TL 75 TL
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL
Tüm Kartları Göster

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Borcuna Uygulanacak Yasal Faiz

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanıyor?

  1. Öncelikle girmiş olduğunuz bilgilere göre asgari ödeme tutarınız hesaplanıyor.
  2. Hesaplanan asgari ödeme tutarını, eğer ödenen borç var ise bu değerden çıkartıyor.
  3. Ödenmiş olan borç, asgari ödeme tutarının altındaysa asgari tutarın ödenmeyen kısmına %2,52 gecikme faizi uyguluyor.
  4. Asgari ödeme tutarı dışında kalan dönem borcunuza ise %2,02 akdi faiz oranı uyguluyor.
  5. Daha sonra 3'üncü ve 4'üncü adımda hesaplanan tutarı toplayarak, 30 gün için ödenmesi gereken toplam faiz tutarını buluyor.
  6. Son olarak, faiz işlemi yapılmasından dolayı bulanan toplam faiz üzerine KKDF (%15) ve BSMV (%5) vergilerini ekleyerek, toplam faiz ödemesi ve dönem borcuyla toplanıyor.

Bu işlemin sonucunda, 30 gün sonra ödenecek olan kredi kartı dönem borcunuz da hesaplanmış oluyor.

"Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını her zaman İhtiyaç Kredisi sayfamız üzerinden kontrol edebilirsiniz."

Bu arada dikkat etmeniz gereken bir konu da hesaplama tablomuzun 30 gün üzerinden bir faiz hesaplaması yaptığı hususu. Eğer 30 günden önce bir hesaplama yapacaksınız, günlük gecikme tutarınızı da hesaplamalısınız. Örneğin, hesaplama tablomuzda dönem borcunuz haricinde 45 TL bir ödemeniz çıktı ise 45 TL/30 = 1,5 TL, yani günlük geç ödeme tutarınızı buldunuz. Eğer ödemenizi son ödeme tarihinden 10 gün sonra yaptıysanız, diğer dönem borcunuza gelecek olan geç ödeme tutarı, 1,5 TL*10 = 15 TL olacaktır.


İstediğiniz tutar ve vadeye göre kredi hesaplamanızı Faiz Hesaplama sayfamız üzerinden yaparak ödeme planınızı anında oluşturabilir, kredi kartı taksitli nakit çekim hesaplamanızı ise Taksitli Nakit Avans sayfamızdaki aracımızdan yapabilirsiniz.


Kredi Kartı Geç Ödemelerinde Faiz Üzerine Faiz İşliyor mu?

Kredi ve kredi kartlarının geç ödenmesi durumunda işletilecek olan faiz sadece anapara üzerine işletilebiliyor. Bu konu ile ilgili Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 26. Maddesinde: “…Temerrüt hali de dâhil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.” ifadesi yer almaktadır. Kanunda bahsedilen “bileşik faiz uygulanamaz” ifadesi, faiz üzerine faiz işletilemez, “temerrüt hali” ise idari/yasal takip durumları dâhil demektir. Özet olarak, bankalar herhangi bir hal ve durumda kredi kartı borcunuzdan dolayı faiz üzerine faiz işletemiyor.

(Ek Bilgi) Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorİncele »
CEPTETEB
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorİncele »
Enpara.com
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
İncele »
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyorİncele »

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan müşterilerimize kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için En Kolay Kredi Veren Bankalar yazımızı inceleyin. 

Örnek Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi Kartı Limiti
Dönem Borcu
Ödenen Dönem Borcu
Ödenecek Gecikme Tutarı
10.000 TL
5.000 TL
1.000 TL
91 TL
10.000 TL
5.000 TL
2.500 TL
55 TL
10.000 TL
5.000 TL
4.000 TL
22 TL

(Not: Tablomuzda yer alan örnek hesaplamalarda kredi kartı alımı üzerinden bir yıl geçtiği varsayılmıştır.)

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,45 454 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,90 491 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %3,10 509 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,6 Puan