Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 13.11.2023 Yayımlama: 09.02.2016 | Okuma Süresi: 4 dk.

*Güncel faiz oranları ile hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama, kredi kartı üzerinden nakit çekim faizi ve taksit hesaplaması için taksitli nakit avans sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 2500 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
İş Bankası Maximum Temassız Kart
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 222 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartlarına uygulanabilecek en yüksek faizi oranı Merkez Bankası tarafından her ayın sondan beşinci günü açıklanır. 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Merkez Bankası tarafından belirlenen akdi faiz oranı (alışveriş ve nakit çekim faizi) aylık %3,66, gecikme faiz oranı ise aylık %3,96'dır. 

Akdi Faiz Nedir?

Akdi faiz, kredi kartlarının asgari tutar dışında kalan tutarına uygulanan faize verilen isimdir. Örneğin; 2023 yılı Kasım ayından itibaren aylık borcun asgari tutarı için %3,66 faiz alınırken asgariden fazla olan kısım için %3,96 tutarında gecikme faizi alınır.

Kredi Kartı Faiz Hesaplama

Kredi kartı ödemesinin zamanında yapılmaması durumunda faiz hesaplaması şu şekilde yapılıyor: Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor. Akdi ve gecikme faiz oranları ise ilgili mevzuat kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirleniyor ve her ayın sondan beşinci günü açıklanıyor.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

  1. Öncelikle girmiş olduğunuz bilgilere göre asgari ödeme tutarınız hesaplanıyor.
  2. Hesaplanan asgari ödeme tutarını, eğer ödenen borç var ise bu değerden çıkartıyor.
  3. Ödenmiş olan borç, asgari ödeme tutarının altındaysa asgari tutarın ödenmeyen kısmına %3,96 gecikme faizi uyguluyor.
  4. Asgari ödeme tutarı dışında kalan dönem borcunuza ise %3,66 akdi faiz oranı uyguluyor.
  5. Daha sonra 3'üncü ve 4'üncü adımda hesaplanan tutarı toplayarak, 30 gün için ödenmesi gereken toplam faiz tutarını buluyor.
  6. Son olarak, faiz işlemi yapılmasından dolayı bulanan toplam faiz üzerine KKDF (%15) ve BSMV (%15) vergilerini ekleyerek, toplam faiz ödemesi ve dönem borcuyla toplanıyor.

Bu işlemin sonucunda, 30 gün sonra ödenecek olan kredi kartı dönem borcunuz da hesaplanmış oluyor.

Bu arada dikkat etmeniz gereken bir konu da hesaplama tablomuzun 30 gün üzerinden bir faiz hesaplaması yaptığı hususu. Eğer 30 günden önce bir hesaplama yapacaksınız, günlük gecikme tutarınızı da hesaplamalısınız. Örneğin, hesaplama tablomuzda dönem borcunuz haricinde 45 TL bir ödemeniz çıktı ise 45 TL/30 = 1,5 TL, yani günlük geç ödeme tutarınızı buldunuz. Eğer ödemenizi son ödeme tarihinden 10 gün sonra yaptıysanız, diğer dönem borcunuza gelecek olan geç ödeme tutarı, 1,5 TL*10 = 15 TL olacaktır.

Akdi Faiz Nasıl Hesaplanır?

Akdi faiz hesaplaması Merkez Bankası tarafından açıklanan oranlara göre hesaplanır. Normal kredi kartı faizlerinin yanı sıra asgari tutarın dışında kalan bölüme TCMB tarafından belirlenen faiz oranının uygulanması işlemidir. Akdi faiz hesaplaması için kredi kartında kalan borç tutarının bilinmesi gerekir. Ayrıca hesaplama yapabilmek için söz konusu ay için açıklanan akdi faiz oranı bilgisine sahip olunması gerekir.

Kredi Kartında Faiz Üzerine Faiz İşliyor mu?

Kredi ve kredi kartlarının geç ödenmesi durumunda işletilecek olan faiz sadece anapara üzerine işletilebiliyor. Bu konu ile ilgili Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 20. Maddesinde: “…Temerrüt hali de dâhil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.” ifadesi yer almaktadır. Kanunda bahsedilen “bileşik faiz uygulanamaz” ifadesi, faiz üzerine faiz işletilemez, “temerrüt hali” ise idari/yasal takip durumları dâhil demektir. Özet olarak, bankalar herhangi bir hal ve durumda kredi kartı borcunuzdan dolayı faiz üzerine faiz işletemiyor. 

Kredi Kartı Asgari Tutarı


Önemli Not: BDDK'nın 30.03.2020 tarihli kararıyla kredi kartı asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20'si olarak belirlenmiştir. 

BDDK'nın ilgili açıklamasına ulaşmak için tıklayın.


Kredi Kartı Limiti
Asgari Ödeme Oranı
25.000 TL Üstü%40
25.000 TL Altı%20

*Kredi kartı asgari ödeme tutarınızı hesaplamak için asgari ödeme tutarı sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartının Sadece Asgari Ödemesinin Yapılması Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi kartının sadece asgari ödemesi yapılması durumunda, ödeme KKB'ye gecikme olarak bildirilmez. Yani kredi kartının sadece asgari ödemesinin yapılması doğrudan kredi notunu düşürmez. Ancak sürekli asgari ödeme yapılması durumunda mevcut borçluluk arttığı için kredi notu bir miktar düşebilir. Detaylı bilgi için kredi notu sayfamızı ziyaret edin.

Örnek Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi Kartı Limiti
Dönem Borcu
Ödenen Dönem Borcu
Ödenecek Gecikme Tutarı
10.000 TL
5.000 TL
1.000 TL
79 TL
10.000 TL
5.000 TL
2.500 TL
48 TL
10.000 TL
5.000 TL
4.000 TL
19 TL

(Not: Tablomuzda yer alan örnek hesaplamalarda kredi kartı alımı üzerinden bir yıl geçtiği varsayılmıştır.)

Kaynaklar:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Sayfası

10.03.2007 Tarihli 26458 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik

Hesapkurdu.com Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et