Kredi Hesaplama

İhtiyaç, konut, taşıt ve KOBİ kredilerinin güncel faiz ve taksitlerini hesaplayın.

Kredi tutarına göre hesapla

Taksite göre hesapla

Kredi Tutarı

TL

Vade

Kredi Faiz Hesaplama

Kredi Tutarı

TL

Vade

3 Mart 2024

Daha Fazla

BankaFaiz OranıToplam ÖdemeAylık Taksit
ING İhtiyaç Kredisi
%0.9921.816 TL1.809 TL
TEB İhtiyaç Kredisi
%3.2926.085 TL2.165 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi
%3.2926.085 TL2.165 TL
Aktif Bank İhtiyaç Kredisi
%3.4926.480 TL2.198 TL
Alternatifbank İhtiyaç Kredisi
%3.7927.067 TL2.247 TL
İş Bankası İhtiyaç Kredisi
%3.8127.110 TL2.251 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi
%3.8627.210 TL2.259 TL

Kredi Nasıl Hesaplanır?

1

Kredi türünü ve hesaplama yöntemini seç

2

Hesaplama yöntemine göre gerekli bilgileri gir

3

Kredini hesapla, teklifleri karşılaştır ve sana en uygun krediye başvur

En Sık Hesaplanan İhtiyaç Kredileri

10000 TL 36 Ay Vade15000 TL 36 Ay Vade30000 TL 36 Ay Vade50000 TL 24 Ay Vade50000 TL 36 Ay Vade100000 TL 24 Ay Vade

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Araçları

Kredi YapılandırmaErken Ödeme HesaplamaNe Kadar Kredi Çekebilirim HesaplamaEmekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?Kredi Ödeme Planı HesaplamaMemur Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Hesapkurdu Fırsatlarından Haberdar Ol!

Bankaların özel kredi teklifleri, güncel kredi kartı kampanyaları ve uzmanlar tarafından hazırlanan içeriklerden önce sen haberdar ol!

Devam ederek aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Aylık 6 Milyon Ziyaretçimiz Ne Diyor?

Doğrulanmış Yorum

"Konut kredisi ihtiyacımı karşılamak için kredi aramaktaydım. Arama yaparken sitenizi keşfettim ve mükemmel bir site olduğunu farkettim. 1,18 oranla kredi alacakken, sayenizde 0,98 oranla krediyi bulma şansı yakaladım. Çok çok teşekkür ederim."

Cüneyt ErdoğanOtel Yöneticisi

Doğrulanmış Yorum

"Çalışmalarınız çok güzel tebrik ederim."

Levent AksuReklam Tanıtım Uzmanı

Doğrulanmış Yorum

"Teşekkür ederiz çalışmalarınız çok başarılı emeğinize sağlık."

İbrahim SevenerKafe İşletmecisi

"Kesinlikle tavsiye ediyorum, öğrenmek istediklerinize anında imkan sağlıyor."

Arzu Sağdıç

Doğrulanmış Yorum

"Teşekkür etmek için bu mesajı atıyorum. Sayenizde bir çok bilgiye ücretsiz erişim sağlıyoruz. Kazancınız ne bunda bilmiyorum ama bir çok insana zamandan çok kazanç sağlıyorsunuz. Teşekkür ederim."

Yağız Ali Aydoğdu

Doğrulanmış Yorum

"Tüketici için oldukça faydalı ve kapsamlı bir web sitesi. Teşekkürler Hesapkurdu!"

Beril EvginBölge Satış Müdürü

"Hizmet kaliteli teşekkürler"

Erkan Türkmen

"Bankalarla birebir. Yani ne denir teşekkürler. Süper bir uygulama. Bravo, tebrikler..."

Adem Kılıç

Hesapkurdu Güvencesi

Türkiye'nin en çok yatırım alan Fintech şirketi - Fintech Forum 2019

Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi - Deloitte 2017

BDDK tarafından denetlenen kurum

256 bit SSL ile şifreleme

Kredi Hesaplama Kullanıcı Soruları

Kredi Hesaplama Nedir?

Hesapkurdu ile kredi hesaplama konut, ihtiyaç, taşıt ve KOBİ kredilerini faiz oranına, kredi tutarına, aylık taksit tutarı ve gelirine göre hesaplama fırsatı sunan araçtır.

Kredi Hesaplama Ne İşe Yarar?

Hesapkurdu.com üzerinden kredi hesaplamak piyasadaki en uygun tekliflere güvenilir, ücretsiz ve hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Hesapkurdu.com müşterileri, bankaların özel kampanyalarından faydalanır. Ayrıca, güncel kredi faiz oranlarını kullanarak kredi taksit ve maliyetlerini kolayca hesaplar.

Bana Kredi Çıkar mı?

Kredi çekip çekemeyeceğiniz temelde 3 faktöre bağlıdır:

 • Aktif SGK kaydı
 • Belgelenebilir gelir
 • Yeterli kredi notu

Bu üç temel unsurdan birine sahip olmamanız durumunda, adınıza kredi çıkması zor olacaktır. Bunun yanında sigorta kaydınızın süresi ile bankalarla geçmiş çalışma düzeniniz yani kredi notunuz kredi onay sürecinizi etkileyebilir. Bu unsurlar bankadan bankaya değişkenlik gösterir.

Kredi çekip çekemeyeceğinizin neye bağlı olduğunu daha detaylı öğrenmek için bana kredi çıkar mı yazımızı inceleyin.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ne kadar kredi çekilebileceği 3 ana etkene bağlıdır:

 • Çekmek istediğiniz kredi türü
 • Belgelenebilir gelir
 • Kredi notu

Kredinizin aylık taksit tutarı, belgenebilir gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde belirlenir. Bankalar tüm kredi türlerinde genellikle bu kurala göre aylık maksimum taksit tutarını belirler. Gelire göre kredi hesaplamak için ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır:

 • Çekilecek kredi tutarının belirlenen vadeye göre her taksit ödeme döneminde kalan anaparasına, yeniden faiz uygulanır.
 • Her taksit ödemesinde kalan anapara düştüğü için de ödenen faiz tutarı ve faiz tutarı üzerinden hesaplanan vergiler her taksit ödemesinde düşer.
 • İhtiyaç ve taşıt kredisi hesaplanırken faiz üzerine BSMV ve KKDF vergileri eklenir.

İhtiyaç ve taşıt kredisi hesaplaması benzerdir. Konut kredisinde ihtiyaç ve taşıt kredisinden farklı olarak BSMV ve KKDF vergileri alınmaz.

Faizsiz Kredi Nasıl Hesaplanır?

Faizsiz kredi hesaplaması çekilecek kredi tutarının belirlenen vadeye bölünmesi ile yapılır. Örneğin, 20.000 TL’lik 0 faizli bir kredi için 12 ay vade olsun, aylık ödemeler 1.666,67 TL olur. Bankaların 0 faizli kredi fırsatlarını incelemek için sayfamızı ziyaret edin.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

3 Mart 2024 tarihi itibarıyla 1 yıl vadede en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı %0.99. En düşük faiz ile yıllık maliyet oranı %17.74 seviyesindedir. Bugün en düşük ihtiyaç kredisi faizi ile 20.000 TL ve 12 ay vade için kredi hesaplaması yapılırsa aylık taksit 1.809 TL, toplam geri ödeme 21.816 TL olur.

Tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi hesaplaması yaparak karşılaştırmak için ihtiyaç kredisi hesaplama sayfasını ziyaret edin.

Emekliler İçin Kredi Nasıl Hesaplanır?

Emekli kredi hesaplaması çekilmek istenen kredi türü ve hane gelirine göre yapılır. Emekliler, genel söylem olarak maaşlarının 15 ile 20 katı arasında kredi çekebilir. Ancak asıl çekilebilecek kredi hesaplaması ise aylık gelirin en fazla yarısının (%50’sinin) “ödenebilir aylık taksit tutarı” olarak belirlendiği yöntemdir. Bu yöntemde kişinin kredi notu aralığı çekilebilecek kredi tutarını da değişebilir. Emekli kredisi hesaplamak için emekliler ne kadar kredi çekebilir aracımızı ziyaret edin.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

3 Mart 2024 tarihi itibarıyla 10 yıl vadede en uygun güncel konut kredisi faiz oranı faiz oranı %2.80. En düşük faiz oranı ile 10 yıl vadeli konut kredi hesaplama yapıldığında, yıllık maliyet oranı %43 seviyesindedir. Bugün en düşük konut kredisi faizi ile 150.000 TL ve 120 ay vade için kredi hesaplaması yapılırsa aylık taksit 4.359 TL, toplam geri ödeme ise 533.096 TL olur.

Tüm bankaların konut kredisi faiz oranları ile kredi hesaplaması yaparak karşılaştırmak için konut kredisi hesaplama sayfasını ziyaret edin.

Gelire Göre Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi aylık tutarı, hane gelirine göre belirlenir. Bankalar aylık taksit tutarını toplam hane gelirinizin %50’sini geçmeyecek şekilde belirler. Bazı bankalarda istisnalar da mevcuttur. Gelire göre konut kredisi nasıl hesaplanır öğrenmek için gelirime göre ne kadarlık ev alabilirim hesaplama aracımızı ziyaret edin.

Konut Kredisi Peşinatı Nasıl Hesaplanır?

BDDK kararı uyarınca kredi kullanılacak konut peşinatı şunlara göre değişir:

 • Konutun 1. ya da 2. el olması
 • Konutun enerji sınıfı (A, B, diğer)
 • Konutun değeri

Ev kredisi peşinatınızı hesaplamak için konut kredisi peşinat hesaplama aracımızı kullanın.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkulün alış değeri enflasyona göre düzeltilir ve bugüne göre gayrimenkul değeri bulunur. Enflasyona göre düzeltilen gayrimenkul alış değeri ile gayrimenkul satış değeri arsındaki fark hesaplanır ve enflasyondan bağımsız olarak elde edilen "gerçek kazanç" bulunur. Bulunan bu kazançtan her yıl açıklanan istisna tutarı, satış sırasında ödenen tapu harcı ve konut kredisi kullanıldı ise ev satışına kadar ödenen faizlerin toplamı düşülür ve "vergiye tabi tutar" bulunur. Bulunan vergiye tabi tutara vergi dilimleri uygulanarak "ödenecek vergi tutarı" hesaplaması yapılır. Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi hesaplamak için değer artış kazancı hesaplama aracımızı ziyaret edin.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır?

Kredi tahsis ücreti veya genel kullanımıyla dosya masrafı, 2014 yılında çıkan "Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği" ile düzenlenen, çekilen bireysel kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir. Örneğin, 500 bin TL konut kredisi için bankalar tüm kredi süresi boyunca toplamda en fazla 2.500 TL kredi tahsis ücreti (dosya masrafı) alabilir. Kredi dosya masrafı hesaplamak için kredi dosya masrafı hesaplama aracımızı ziyaret edin.

Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

3 Mart 2024 tarihi itibarıyla 4 yıl vadeli en düşük taşıt kredisi faiz oranı %3.43. En düşük faiz oranı ile yıllık maliyet oranı %69.40 seviyesindedir. Bugün en düşük taşıt kredisi faizi ile 40.000 TL ve 48 ay vade için kredi hesaplaması yapılırsa aylık taksit 2.034 TL, toplam geri ödeme 97.842 TL olur. Tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranları ile kredi hesaplaması yaparak karşılaştırmak için taşıt kredisi hesaplama sayfasını ziyaret edin.

Esnaf ve KOBİ’ler için KOBİ Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnaf kredisi hesaplanırken anapara, aylık faiz oranı, vade ve vergi oranları kullanılır. Aylık taksit tutarı belirlendikten sonra her ay için kalan anapara tutarı üzerinden aylık faiz hesaplaması yapılır. Aylık taksitte anapara, faiz, Banka Sigorta Muamele Vergisi (BMSMV) ve Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) toplamı bulunur. Esnaf kredisi hesaplamak için esnaf kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Araştırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi hesaplama yaparken nelere dikkat etmeliyiz:

 • Ödeyebileceğiniz taksit tutarını net olarak belirleyin.
 • Banka kredi kampanyalarını araştırın.
 • Olabildiğince çok bankadan kredi hesaplayın.
 • Bankaları kredi maliyet oranı üzerinden kıyaslayın.
 • Farklı ödeme planı ve vade seçeneklerini inceleyin.
 • Sadece bilgi almak için kredi başvurusu yapmayın.
 • Yaptırılması zorunlu tutulan sigortaları öğrenin.

Kredi Almak İçin Doğru Zaman mı?

Kredi almak için en doğru zaman ihtiyaçlarınıza ve bu ihtiyaçların acilliğine göre değişir. Kredi faiz oranları istediğiniz seviyedeyse ihtiyacınız olan kredi türüne göre kredi başvurusu yapabilirsiniz. Faiz oranları ne olursa olsun, kredi hesaplarken en önemli ölçüt aylık kredi taksitlerinizi zorlanmadan ödeyebilmenizdir.

Kredi Başvurum Ne Zaman Onaylanır?

Kredi değerlendirme ve onay süresi aşağıdaki şartlara bağlı olarak değişir:

 • Kredi türleri
 • Bankanın değerlendirme ölçütleri
 • Şube yoğunluğu

İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi başvuruları genellikle 1 iş gününde sonuçlanır. Konut kredisinde istenen evrakların teslimi ve ekspertiz süreçlerinden dolayı ortalama 4 iş gününü bulabilir. Detaylı bilgi için kredi kaç günde çıkar sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Türlerine Göre Maksimum Vade Kaçtır?

Kredi hesaplaması için maksimum vade ihtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde 48 ay, ev kredisinde ise 360 aydır.

Maksimum kredi vade sayısı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenir ve bankalar belirlenen vadelerin üzerine çıkamaz. Ayrıca, konut kredisinde 360 aya dek vade mümkün olsa da, 120 aydan uzun kredilerde ödeyeceğiniz toplam faiz tutarı, çekeceğiniz anaparanın çok üzerinde olacaktır. Bu sebeple uzmanlar, 10 yıldan uzun vade ile konut kredisi kullanmanızı önermez.

Kredi Hesaplamasında Kabul Edilen Gelirler ve Belgeler Nelerdir?

Bankalar kredi hesaplamasında kayıtlandırılabilir tüm gelirleri kabul eder. Konut kredisi hesaplama yaparken, bireysel gelirinizin yanı sıra aile bireylerinin gelirlerini de dâhil edebilirsiniz. Bireysel kredilerde ise, yalnızca başvuran kişinin aylık geliri kredi hesaplamaya dâhil edilir. Öte yandan tüm kredilerde aile bireylerinin kefil olması kredi kullanma ihtimalini yükseltir.

Başlıca bankaların kabul ettiği bazı gelirler:

 • SGK’ya kayıtlı olan çalışan ve emekli maaşları
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin adına kayıtlı olmak şartıyla kira gelirleri
 • Konut kredilerinde aynı ikamette bulunan diğer aile bireylerinin gelirleri
 • Çiftçilikten dolayı elde edilen kayıtlı gelirler
 • Şirket ortaklıklarından dolayı elde edilen kayıtlı gelirler
 • Sezonsal olarak çalışanların elde ettiği kayıtlı gelirler
Özel Sektör ÇalışanıKamu ÇalışanıEmekliVergi Levhalı
Maaş bordrosuMaaş bordrosuEmekli aylık dökümüGüncel vergi levhası
SGK dökümüİkamet belgesiİkamet belgesiİmza sirküsü
İkamet belgesiVarsa ek gelir belgesiVarsa ek gelir belgesiOda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsüBilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesiVarsa ek gelir belgesi

Bankalar, yukarıda belirtmiş olduğumuz belgelerin haricinde ek belge talebinde bulunabilir. Aynı şekilde, kredi başvurusu yaptığınız bankanın daha önce müşterisi olduysanız, bazı belgeler sizden talep edilmeyebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi için kredi almak için gereken şartlar yazımızı inceleyin. Ayrıca gelir belgesiz kredi veren bankaları öğrenmek istiyorsanız kolay kredi sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Başvurusu Yaparken Ne Kadar Gelir Gösterilmelidir?

Kredi başvurusunda herhangi bir gelirin kabul edilebilmesi için “kayıtlandırılabiliyor” olması gerekir. Kayıtlandırılabilen gelirler aylık toplam kredi ödemelerinin yaklaşık 2 katı olmalıdır. Örneğin, aylık 4.000 TL toplam kredi ödemesi yapmak isteyen bir kişinin, 8.000 TL civarında gelir gösterebilmesi gereklidir. Gelirle bağlantılı şartlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir ve çeşitli esnekliklere rastlamak mümkündür.

Kredi Hesaplamada Kredi Notunun Etkisi Nedir?

Kredi notu her bankanın kendi risk değerlendirmesine ve risk iştahına bağlı olarak kredinizin onaylanıp onaylanmayacağını ve ne kadar kredi kullanabileceğinizi belirler.

Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
1-699En RiskliÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşük
1100-1499Az RiskliGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek

Yukarıdaki tablo bankaların kredi değerlendirmelerine göre bir genelleme olarak oluşturulmuştur. Başvurduğunuz banka, kefil, ipotek ve gelir durumunuza göre kredi alma ihtimaliniz değişebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için kredi notum kaç olmalı yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Kredi Faiz Oranını Etkiler mi?

Evet, kredi notu kredi faiz oranını etkiler. Kredi notu yüksek kişiler, bankalarca borcunu zamanında ve eksiksiz ödeyecek müşteriler olarak değerlendirilir. Tam aksine, düşük kredi notu ise kredinin ödenmeme riskini arttıran bir faktör olarak görülür. Bu değerlendirmeler bankanın size sunacağı kredi faiz oranını etkileyebilir. Bazı bankalar kendi değerlendirmelerine göre kredi notu yüksek müşterilerine özel kredi faizi kampanyası düzenler.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu tüketicilerin finansal geçmişinin bir özetidir. Temel olarak aşağıda yer alan beş bileşene göre oluşturulur:

 • Ödeme alışkanlığı %45
 • Mevcut hesap ve borç durumu %32
 • Kredi kullanma yoğunluğu %18
 • Yeni kredi kullanılması %5

Kredi notu nedir öğrenmek ve hesaplama yapmak için kredi notu nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı, krediye ait tüm faiz, masraf ve vergi maliyetini toplam olarak gösteren senelik veya aylık bir orandır.

Kredi Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kredi maliyet oranı, tüm masrafların toplanarak yıllık kredi faiz oranına eklenmesi ile hesaplanır. Yasal olarak tüm bankalar ve kredi kuruluşları kredi tanıtımlarında yıllık maliyet oranını da belirtmek zorundadır. Bankaların tekliflerini kıyaslarken faiz oranı üzerinden değil, yıllık maliyet oranı üzerinden karşılaştırmanız fiyatlama açısından en doğru tercihi yapmanızı sağlar. Kredi maliyet oranı hesaplamak ve daha fazla bilgi almak için yıllık kredi maliyeti hesaplama aracımızı kullanın.

Kredi Faiz Oranı Nedir?

Kredi faiz oranı, her ödeme döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanan orandır. Kredi türlerine göre kredi faiz oranlarına yukarıda bulunan tablomuzdan ulaşabilirsiniz.

Kredi Faiz Oranı Neye Göre Belirlenir?

Kredi faiz oranları temel olarak bankaların mevduat toplama maliyetleri ve Merkez Bankasının faiz politikasına göre belirlenir.

Faiz Oranları Hangi Durumlarda Değişir?

Kredi faiz oranları kredi türüne ve vadeye göre değişir. Konut kredisi çekerken, satın aldığınız evi banka teminat olarak kabul eder, bu sayede faiz oranlarını daha düşük tutar. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde ise faiz oranları biraz daha yüksektir. Faiz oranları temelde sosyal, ekonomik ve siyasi iç etkenlere göre belirlenir ve dünya piyasalarının genel seyrinden de etkilenir. Basit anlamda bu ölçütlerden herhangi birinde olumlu bir gelişme olması durumunda kredi faiz oranları düşerken, olumsuz bir gelişme olması durumunda kredi faiz oranları yükselir. Ayrıca kredi notu, iş ve maaş durumuna göre tüketici özelinde faiz oranları değişkenlik gösterebilir.

Toplam Faiz Nasıl Hesaplanır?

Toplam faiz, kredi vadesi boyunca ödenecek olan taksit tutarlarının sadece faiz ödemesi kısımları toplanarak hesaplanır. Aylık faiz ödemesi ise oluşturulan kredi ödeme planlarında yer alır. Ayrıca kredi ödeme planı oluşturma yönteminden dolayı faiz ödemesi her kredi ödemesinde biraz daha düşer.

Bankaların Kredi Faiz Oranları Nelerdir?

Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranları dönemsel durum ve kampanyalara göre değişebilir. Güncel zamanda çeken verilere göre başlıca bankaların faiz oranları aşağıdaki gibidir:

Bankaİhtiyaç KredisiKonut KredisiTaşıt Kredisi
ING%0.99%3.05%3.74
TEB%3.29**
CEPTETEB%3.29**
Aktif Bank%3.49**
Alternatifbank%3.79%3.22%3.8
İş Bankası%3.81%2.95%3.85
Akbank%3.86%2.8%3.65
Vakıfbank%3.95%3.19%4
Garanti BBVA%3.97%2.9%4.39
Enpara.com%3.99**
QNB Finansbank%3.99%3.31%4.69
Halkbank%4.09%2.99%3.95
DenizBank%4.1*%4.49
Hayat Finans%4.19**
Ziraat Bankası%4.24%3.09%4.05
Albaraka Türk**%3.43
Yapı Kredi*%3.2%4.99
Anadolubank*%3.02*
Fibabanka*%3.24*
ICBC Turkey*%3.29*
Ziraat Katılım*%3.49*
Şekerbank*%3.6*

Hangi Kredi Seçilmeli?

Hangi kredinin seçileceği banka faiz oranlarına göre değişir. En uygun faizli kredi için tüm bankaların faiz oranları karşılaştırmalı ve ona göre seçim yapmalısınız.

Kredi Erken Kapama ve Ara Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Kredi erken kapama hesaplaması, kredinin kalan anaparası üzerinden yapılır. Yani kredinin erken kapatılması durumunda kalan kredi faiz ödemeleri yapılmaz. Bu sebeple kredinin erken kapatılması neredeyse her durumda kazançlı olur. Fakat konut kredisinde erken ödeme cezası olduğu göz önünde tutulmalıdır. Kredi erken kapama konusunda bilgi almak ve hesaplama yapmak için erken kredi kapama aracımızı kullanın.

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Erken ödeme cezası, konut finansmanlı kredilerde ödeme planı dışında toplu veya arada ödeme olarak yapılan, ödemeler sebebi ile kredi veren kurumların faiz gelirlerinin düşmesinden dolayı uygulanan bir ceza tutarıdır.

Kredi erken ödeme cezası hesaplamak için erken ödeme cezası sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Aylık olarak ödeyeceğiniz kredi faizi üzerinden Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ile Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) adı altında vergi alınır. BSMV alınan faiz üzerinden %15 olarak hesaplanır. KKDF alınan faiz üzerinden %15 olarak hesaplanır. Toplamda ödenmesi gereken faizin %30 vergi ödemesidir.

Örneğin, 100 TL aylık kredi faiz ödemesi yapıyorsanız, bunun %30’u olan 30 TL tutarında ek vergi ödemesi yapmanız gerekir. Öte yandan konut kredisi KKDF ve BSMV’den muaf tutulmuştur. Kredi vergileri hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için krediden alınan vergi sayfamızı ziyaret edin.

Taksitli Nakit Avans Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Nakit avans, kredi kartı üzerinden taksitli olarak nakit çekim işlemidir. Aslında kredi kartı üzerinden kredi kullanmak olarak da ifade edilebilir. Genel olarak nakit avans faiz oranları ihtiyaç kredisinden daha yüksek olsa da, düşük tutarlı nakit ihtiyaçlarında kullanım kolaylığından dolayı tercih edilir. Nakit avans faiz hesaplaması yapmak için kredi kartı nakit çekimi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.