Kredi Hesaplama

İhtiyaç, konut, taşıt ve KOBİ kredilerinin güncel faiz ve taksitlerini hesaplayın.

Kredi tutarına göre hesapla

Taksite göre hesapla

Kredi Tutarı

TL

Vade

Kredi Faiz Hesaplama

Kredi Tutarı

TL

Vade

19 Haziran 2024

Daha Fazla

BankaFaiz OranıToplam ÖdemeAylık Taksit
ING İhtiyaç Kredisi
%3.5984.420 TL3.507 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi
%3.8987.698 TL3.644 TL
TEB İhtiyaç Kredisi
%3.8987.698 TL3.644 TL
İş Bankası İhtiyaç Kredisi
%4.2591.709 TL3.811 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi
%4.3793.065 TL3.867 TL
QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi
%4.3993.292 TL3.877 TL
Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi
%4.3993.292 TL3.877 TL

Kredi Nasıl Hesaplanır?

1

Kredi türünü ve hesaplama yöntemini seç

2

Hesaplama yöntemine göre gerekli bilgileri gir

3

Kredini hesapla, teklifleri karşılaştır ve sana en uygun krediye başvur

En Sık Hesaplanan İhtiyaç Kredileri

20000 TL 12 Ay Vade50000 TL 12 Ay Vade50000 TL 36 Ay Vade100000 TL 24 Ay Vade100000 TL 12 Ay Vade200000 TL 12 Ay Vade

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Araçları

Kredi YapılandırmaErken Ödeme HesaplamaNe Kadar Kredi Çekebilirim HesaplamaEmekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?Kredi Ödeme Planı HesaplamaMemur Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Hesapkurdu Fırsatlarından Haberdar Ol!

Bankaların özel kredi teklifleri, güncel kredi kartı kampanyaları ve uzmanlar tarafından hazırlanan içeriklerden önce sen haberdar ol!

Devam ederek aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Aylık 10 Milyon Ziyaretçimiz Ne Diyor?

Doğrulanmış Yorum

Hesapkurdu.com üzerinden mevduat faiz oranlarını kolayca takip edip karşılaştırma yapabiliyorum. En iyi faiz getirisi sunan bankaya tek tıkla başvurabiliyorum. Gerçekten kullanışlı ve pratik bir site. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Berke K.02.03.2023

Doğrulanmış Yorum

Yeni müşterilere özel olan SMS gönderinizden kolayca başvuru yapabildim. Birkaç bankadan faizsiz TNA fırsatlarından yararlandım. Kampanyaları takip edebilmek çok işime yaradı, çok teşekkür ederim.

Cüneyt E.28.11.2021

Doğrulanmış Yorum

Hesaplama araçlarınızı ihtiyacım oldukça kullanıyorum, çok başarılı. Çok teşekkür ediyoruz emeğinize sağlık.

İbrahim S.6.08.2023

Faiz oranlarını tek sayfada görmek ve tüm bankaların olması çok kullanışlı. Özellikle bugünler için çok faydalı içerikler sunuyorsunuz, sizi takip etmekten keyif alıyorum. Teşekkürler.

Ali Y.14.03.2022

Doğrulanmış Yorum

Hesapkurdu.com'da kredi kartlarını karşılaştırmak çok kolay ve pratik. Her detaya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Başvuru yapmak da hızlı. Tebrik ediyorum.

Emine S.15.08.2022

Hesapkurdu Güvencesi

Türkiye'nin en çok yatırım alan Fintech şirketi - Fintech Forum 2019

Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi - Deloitte 2017

BDDK tarafından denetlenen kurum

256 bit SSL ile şifreleme

Kredi Hesaplama Kullanıcı Soruları

Kredi Hesaplaması Nedir?

Kredi hesaplama; kredi tutarı, vade ve faiz oranı girilerek bir formül yardımıyla taksit tutarının bulunduğu bir hesaplama yöntemidir. Bu hesaplama yönteminde her taksitin kalan anaparasına yeniden faiz uygulanır ve bulunan faiz tutarına vergi eklenerek ödeme planı oluşturulur.

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi hesaplaması aşağıdaki şekilde yapılır:

  • Çekilecek kredi tutarının belirlenen vadeye göre her taksit ödeme döneminde kalan anaparasına yeniden faiz uygulanarak ödenecek faiz tutarı bulunur.
  • Faiz tutarına ihtiyaç ve taşıt kredisi hesaplamasında BSMV ve KKDF vergileri, KOBİ kredisi hesaplamasında BSMV eklenir.
  • Hesaplanan kalan anapara, faiz tutarı ve vergilerin toplanmasıyla bulunan aylık taksit tutarına göre kredi hesaplaması yapılır.
  • İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi hesaplaması aynıdır. KOBİ kredisine daha düşük bir BSMV oranı uygulanır. Konut kredisi ise BSMV ve KKDF vergilerinden muaftır.

Kredi Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi faiz hesaplaması, faiz oranının kredi vadesine göre çekilecek kredi tutarına yasal olarak belirlenmiş kredi hesaplama formülünün uygulanmasıyla yapılır. Bu formülde faiz oranı her taksit ödemesinde kalan anaparaya tekrar uygulanır. Kalan anapara her taksit ödemesinde düştüğü için ödenecek faiz tutarı da her taksit ödemesinde düşer. Ayrıca vergilerde faiz üzerinden alındığı için her taksitte ödenecek vergi tutarları da düşer.

Kredi Hesaplamasında Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?

Kredi ödeme planı, faiz oranının çekilecek kredi tutarına uygulanması ve vadeye göre yasal olarak belirlenmiş kredi hesaplama formülüyle taksit tutarları hesaplanarak oluşturulur. Kredi ödeme planları çoğunlukla aylık sabit taksitli olarak oluşturulur. Ancak artan/azalan ödemeli, ara ödemeli, ertelemeli gibi ödeme planları da oluşturulabilir. Talep edilmesi durumunda ülkemizdeki çoğu banka farklı şekillerde kişiye özel ödeme planları oluşturabilmektedir.

Ödeme planları hakkında detaylı bilgi almak için kredi ödeme planı hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Toplam Geri Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredinin toplam geri ödeme hesaplaması; kredi tutarı, toplam faiz tutarı, toplam vergi tutarı ve kredi tahsis ücretinin toplanmasıyla yapılır. Özetle kullanılan kredinin parasal olarak toplamda geri ödeme tutarıdır. Toplam geri ödemeyi yükselten en önemli iki unsur ise kredi vadesi ve faiz oranıdır. Kredi vadesi ve faiz yükseldikçe toplam geri ödeme tutarı da artar.

Kredi Tahsis Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi tahsis ücreti, yasal olarak kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak kredi açılışında bankalar tarafından tahsil edilir. Örneğin 100 bin TL kredi için en fazla 500 TL kredi tahsis ücreti alınabilir. Ayrıca kredi tahsis ücreti üzerinden BSMV vergisi de tahsil edilir.

Kredi Dosya Masrafı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi dosya masrafı, kredinin aylık taksit ödemesi dışında ödenen tüm masrafların toplanması şeklinde ifade edilebilir. Bu masraflar; kredi tahsis ücreti, sigorta, ipotek ve ekspertiz masraflarıdır. Her kredi türünde masraf kalemleri farklı olduğu için kullanılan kredi türüne göre dosya masrafı da değişir. Ayrıca ekspertiz ve sigorta masrafları da bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Dosya masrafı hakkında detaylı bilgi almak için dosya masrafı hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Vergi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredilerde vergi hesaplaması faiz üzerinden yapılır. Kredinin hesaplanan faiz tutarı üzerinden BSMV ve KKDF olarak iki vergi hesaplanıp, ödenecek taksit tutarlarına dahil edilir. BSMV Banka Sigorta Muamele Vergisi’nin kısaltması, KKDF ise Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’nun kısaltmasıdır. Konut kredisi, konut alımını desteklemek amaçlı bu vergilerden muaf tutulur. Kredi vergi oranları çok sık olmasa da dönemsel olarak değiştirilebiliyor. Ayrıca ticari kredilerden ise sadece BSMV vergisi alınıyor.

Detaylı bilgi almak ve güncel vergi oranlarına ulaşmak için KKDF ve BSMV nedir, nasıl hesaplanır sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Maliyet Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi maliyet oranı; kredi tahsis ücreti, vergiler ve varsa diğer kurumlara ödenen harç, ekspertiz ve sigorta ücretleri dâhil kredi için katlanılan tüm masrafların kredi faiz oranına eklenmesiyle bulunan yüzdesel bir orandır. Yasal olarak tüm bankalar ve kredi kuruluşları kredi tanıtımlarında yıllık maliyet oranını da belirtmek zorundadır. Bankaların tekliflerini kıyaslarken faiz oranı üzerinden değil, yıllık maliyet oranı üzerinden karşılaştırmanız fiyatlama açısından en doğru tercihi yapmanızı sağlar.

Kredi maliyet oranı hesaplamak ve daha fazla bilgi almak için yıllık kredi maliyeti hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.