Kredi Kartı Limit Hesaplama

Güncelleme: 04.04.2024
Paylaş
İlk kredi kartınız için başvuracaksanız "Hayır" olarak seçim yapın.
Daha Önce Hiç Kredi Kartınız Oldu mu?
Aylık Net Geliriniz

TL

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

1

Kredi kartı limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirleniyor.

2

İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için kullanılmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti aylık net belgeli gelirin en fazla 2 katı olarak hesaplanır.

3

Takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı olabiliyor.

İçindekiler

* Güncel faiz oranları ile hesaplama yaparak anında ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Yasal Limit Nedir?

Kredi kartı yasal limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiştir. İlgili yönetmelikte, ilk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için kullanılmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti aylık net belgeli gelirin en fazla 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı olabiliyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Örnek Kredi Kartı Limiti Hesaplaması

Aylık toplam belgelenebilir gelirin 15.000 TL olduğunu varsayalım:

 • İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için ilk yıl (15.000 TL*2) en fazla 30.000 TL,
 • İlk yıldan sonra ve daha önce kredi kartı sahibi olanlar için toplam kredi kartları limiti ise (15.000 TL*4) 60.000 TL olabilir.
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limiti Arttırma

Hesaplama yönetimi doğrultusunda kredi kartı limiti düşük ise arttırılması bankadan talep edilebilir. Kredi kartı limit arttırma talebi aşağıdaki yollar ile yapılabilir:

 • internet bankacılığından,
 • bankanın çağrı merkezinden,
 • ilgili bankanın ATM’sinden,
 • banka şubesinden (bazı bankalar şubeden başvuru kabul etmiyor),

Limit artırım talebinde bankalar kredi notu değerlendirmesi de yapar. Yani özellikle son dönem kredi/kredi kartı ödemeleri düzenli değil ise gelir yeterli olsa bile banka limit yükseltmeyebilir. Öte yandan kredi notu ve gelir yeterli olmasına rağmen kredi kartı limiti yükseltilmiyorsa farklı bankları değerlendirmekte fayda vardır. Kredi kartı limitinin nasıl arttırılabileceği hakkında daha detaylı bilgi için kredi kartı limiti nasıl yükseltilir sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Asgari Ücretle Çalışan, Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

2024 yılı Ocak sonrası için en düşük net asgari ücret 17.002 TL. Bu durumda maaşı asgari ücret üzerinden alan bir kişi, banka onaylaması durumunda toplamda 68.008 TL limitli kredi kartı alabilir. Eğer asgari ücretle çalışan kişinin kayıtlı ek gelirleri varsa bu gelirlerde kredi kart limiti hesaplamasından dikkate alınır. Asgari ücretle çekilebilecek kredi hakkında bilgi almak istiyorsanız asgari ücretle kredi yazımızı inceleyin. 

Kredi Kartı Limiti Yıllık Aidat Ödemesini Etkiliyor mu?

Genel olarak bankalarda kredi kartı aidatı çıkarılan kartın türüne göre belirleniyor. Yani kredi kartı limitinin çoğunlukla alınacak aidat üzerinden herhangi bir etkisi olmuyor. Ancak kredi kartı limitine göre aidat belirleme yetkisi tamamen bankaların elinde olduğu için bu tarz bir aidat belirleme yöntemi de seçebilirler.

Kredi Kartı Limiti Belirlenmesinde Kredi Notu Önemli mi?

İlgili yönetmeliğe göre en fazla alınabilecek kart limiti belirlenmesinden sonra ne kadar limitli bir kart verileceği tamamen bankaların değerlendirmesinde bir durumdur. Bankalar ise bu değerlendirmeyi çoğunlukla “kredi notu” üzerinden yapar. Yani ne kadar limitli bir kart alınabileceğinde gelir kadar kredi notu da önemlidir. Bankalar kredi notu hesaplamasını ise yaklaşık olarak aşağıdaki şekilde yapar:

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bu konuda detaylı bilgi için kredi notum kaç olmalı yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Krediye göre kredi kartı almak nispeten daha kolay olsa da kredi notu bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede yer alanlar yine de kredi kartı almakta zorluk yaşayabilir. Eğer kredi notu riskli seviyede ise öncelik çeşitli şekillerde çalışılan bankalar olmakla birlikte kredi kartı başvurusunda bulunmak doğru bir yol olur. Ancak yine de kredi kartı başvurusu onaylanmıyorsa bankaların bloke teminatlı kredi kartları iyi bir yol olabilir. Bu konuda detaylı bilgi için bloke teminatlı kredi kartı yazımızı inceleyin.  

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı limitine göre kredi kartı dönem borcu üzerinden bankanın alabileceği en alt ödeme tutarı, kredi kartı asgari ödemesi olarak nitelendirilir. Asgari ödeme gecikirse banka borç için "gecikme" notu düşer ve bu bilgi Kredi Kayıt Bürosuna (KKB’ye) gönderilir. Bunun sonucunda kredi notu ciddi anlamda düşer. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için asgari ödeme tutarı sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı geç ödenmesi durumda faiz hesaplaması şu şekilde yapılıyor: Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için “gecikme faizi”, asgari ücret üzerinde kalan dönem borcu için ise “akdi faiz” uygulanıyor. Akdi ve gecikme faizi oranları ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her ayın sondan beşinci günü piyasa faizlerine göre belirleniyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve aracımızı kullanarak gecikme faiz hesaplamak için kredi kartı gecikme faizi sayfamızı ziyaret edin.

Öğrenci Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

Öğrenciler SGK’lı olarak çalışmadığı sürece geliri tespit edilemeyen kişi sayılacağı için en fazla 2.000 TL limitli bir kredi kartı edinebilir. Ancak bankaların çoğunluğunda öğrenci kredi kartı limiti 1.000 TL ila 750 TL arasında değişiyor. Öte yandan öğrenci kredileri ile alakalı bilgi almak istiyorsanız öğrenci kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

İlgili mevzuatlar kapsamında kredi kartı limit düşürme talebi bankaya ulaştıktan sonra 7 gün içinde bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Yani bankalar limit düşürme talebine olumsuz olarak dönüş yapamaz veya kayıtsız kalamaz. Limit düşürme talebi ise bankalar aşağıdaki yollar ile iletilebilir:

 • bankanın çağrı merkezi üzerinden (en kolay yöntem),
 • ilgili bankanın şubesi üzerinden,
 • bankanın internet bankacılığından (her bankanın olmayabilir).

Kredi Kartı Limit Öğrenme

Kredi kartı limiti şu yollarla sorgulanabilir:

 • internet bankacılığı,
 • ilgili bankanın ATM’si, 
 • telefon bankacılığı,
 • banka şubeleri,
 • banka tarafından gönderilen hesap özeti.

Örnek Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Kullanım Durumu
Gelir Toplam Kredi Kartlarının Limiti
İlk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl
17.002 TL 34.004 TL
İlk yıldan sonraki yıllar
17.002 TL
68.008 TL

Kaynaklar:

8.10.2013 Tarihli 28789 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik Değişikliği

Hesapkurdu.com Asgari Ödeme Tutarı

Hesapkurdu.com Kredi Notum Kaç Olmalı

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,8 Puan - 149 Kullanıcı

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.