Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Limit Hesaplama

17.07.2017 Güncelleme: 21.11.2017

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı limiti Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirleniyor. İlgili yönetmelik kapsamında bankalar kredi kartı limitini aşağıdaki şekilde hesaplıyor:

 • İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için kullanılmaya başlanılan ilk yıl, kredi kartları toplam limiti belgeli gelirin en fazla 2 katı,
 • İlk yıldan sonraki yıllarda ise kredi kartları toplam limiti, belgelenebilir gelirin en fazla 4 katı olabilir.

Örnek Kredi Kartı Limiti Hesaplama:

Aylık toplam belgelenebilir gelirin 3.000 TL olduğunu varsayalım:

 • İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için ilk yıl (3.000 TL*2) 6.000 TL,
 • İlk yıldan sonra toplam kredi kartları limiti ise (3.000 TL*4) 12.000 TL olabilir.

Sayfamızda bulunan hesaplama aracı da örnek hesaplama gibi işlem yapıyor. Bankaların kredi kartı ürünleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. 

Geliri Olmayan Kişilerin Kredi Kartı Limiti (En Az Kredi Kartı Limiti)

İlgili yönetmelikte gelirin tespit edilememesi durumunda tüm kredi kartları limitinin toplamının en fazla 1.000 TL olması gerektiği belirtiliyor. Yani ev hanımları veya SGK’sız olarak çalışan kişiler kayıtlandırabildikleri yan gelirleri olmadığı sürece gelirleri tespit edilemediği için en fazla 1.000 TL limitli kredi kartı alabilir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »

* Tablo, Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Asgari Ücretle Çalışan, Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

2017 yılı için en düşük net asgari ücret yaklaşık 1.400 TL. Bu durumda maaşı asgari ücret üzerinden alan bir kişi, banka onaylaması durumunda toplamda 5.600 TL limitli kredi kartı alabilir. Eğer asgari ücretle çalışan kişinin kayıtlı ek gelirleri varsa bu gelirlerde kredi kart limiti hesaplamasından dikkate alınır. Asgari ücretle çekilebilecek kredi hakkında bilgi almak istiyorsanız Asgari Ücretle Kredi yazımızı inceleyin. 

Kredi Kartı Limiti Yıllık Aidat Ödemesini Etkiliyor mu?

Genel olarak bankalarda kredi kartı aidatı çıkarılan kartın türüne göre belirleniyor. Yani kredi kartı limitinin çoğunlukla alınacak aidat üzerinden herhangi bir etkisi olmuyor. Ancak kredi kartı limitine göre aidat belirleme yetkisi tamamen bankaların elinde olduğu için bu tarz bir aidat belirleme yöntemi de seçebilirler.

Kredi Kartı Limiti Belirlenmesinde Kredi Notu Önemli mi?

İlgili yönetmeliğe göre en fazla alınabilecek kart limiti belirlenmesinden sonra ne kadar limitli bir kart verileceği tamamen bankaların değerlendirmesinde bir durumdur. Bankalar ise bu değerlendirmeyi çoğunlukla “kredi notu” üzerinden yapar. Yani ne kadar limitli bir kart alınabileceğinde gelir kadar kredi notu da önemlidir. Bankalar kredi notu hesaplamasını ise yaklaşık olarak aşağıdaki şekilde yapar:

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bu konuda detaylı bilgi için Kredi Notum Kaç Olmalı yazımızı inceleyin.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Krediye göre kredi kartı almak nispeten daha kolay olsa da kredi notu bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede yer alanlar yine de kredi kartı almakta zorluk yaşayabilir. Eğer kredi notu riskli seviyede ise öncelik çeşitli şekillerde çalışılan bankalar olmakla birlikte kredi kartı başvurusunda bulunmak doğru bir yol olur. Ancak yine de kredi kartı başvurusu onaylanmıyorsa bankaların bloke teminatlı kredi kartları iyi bir yol olabilir. Bu konuda detaylı bilgi için bloke teminatlı kredi kartı yazımızı inceleyin.  

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Şubat Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,41 306 TL
QNB Finansbank %1,30’dan başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,53 315 TL
Garanti Bankası Garanti Bankası maaş müşterisi iseniz dilediğiniz tutarda krediyi, şubeye gitmenize gerek kalmadan anında internetten kullanabilirsiniz %1,79 336 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için banka kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı limitine göre kredi kartı dönem borcu üzerinden bankanın alabileceği en alt ödeme tutarı, kredi kartı asgari ödemesi olarak nitelendirilir. Asgari ödeme gecikirse banka borç için "gecikme" notu düşer ve bu bilgi Kredi Kayıt Bürosu'na (KKB’ye) gönderilir. Bunun sonucunda kredi notu ciddi anlamda düşer. Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Asgari Ödeme Tutarı sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limitine Göre Dönem Borcu Üzerinden Alınabilecek Asgari Ödeme Tutarı Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Asgari Ödeme Oranı
0 TL - 15.000 TL
%30
15.001 TL - 20.000 TL
%35
20.001 TL ve üzeri
%40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi kartı geç ödenmesi durumda faiz hesaplaması şu şekilde yapılıyor: Mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için “gecikme faizi”, asgari ücret üzerinde kalan dönem borcu için ise “akdi faiz” uygulanıyor. Akdi ve gecikme faizi oranları ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 3 ayda bir piyasa faizlerine göre belirleniyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve arıcımızı kullanarak gecikme faiz hesaplamak için Kredi Kartı Gecikme Faizi sayfamızı ziyaret edin.

Öğrenci Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

Öğrenciler SGK’lı olarak çalışmadığı sürece geliri tespit edilemeyen kişi sayılacağı için en fazla 1.000 TL limitli bir kredi kartı edinebilir. Ancak bankaların çoğunluğunda öğrenci kredi kartı limiti 500 TL ila 750 TL arasında değişiyor. Öte yandan öğrenci kredileri ile alakalı bilgi almak istiyorsanız Öğrenci Kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limiti aşağıdaki yönetmeler ile yükseltilebilir:

 • Kredi kartı otomatik limit artırım talimatı,
 • İnternet bankacılığı üzerinden limit artırım talebi,
 • Bankanın çağrı merkezi,
 • İlgili bankanın ATM’si.

Ancak istenilen kredi kartı limiti için gelirin yeterli olması, son dönem kredi kartı ödemelerinin düzenli olması gerekiyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

İlgili mevzuatlar kapsamında kredi kartı limit düşürme talebi bankaya ulaştıktan sonra 7 gün içinde bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Yani bankalar limit düşürme talebine olumsuz olarak dönüş yapamaz veya kayıtsız kalamaz. Limit düşürme talebi ise bankalar aşağıdaki yollar ile iletilebilir:

 • Bankanın çağrı merkezi üzerinden (en kolay yöntem),
 • İlgili bankanın şubesi üzerinden,
 • Bankanın internet bankacılığından (her bankanın olmayabilir).

Kredi kartı borçlarınızın hepsini bir araya toplamak istiyorsanız borç kapatma kredisi sayfamızı inceleyin.

Kredi Kartı Limit Öğrenme

Kredi kartı limiti şu yollarla sorgulanabilir:

 • İnternet bankacılığı,
 • İlgili bankanın ATM’si, 
 • Telefon bankacılığı,
 • Banka şubeleri,
 • Banka tarafından gönderilen hesap özeti.

Örnek Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Kullanım Durumu
GelirToplam Kredi Kartlarının Limiti
İlk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl
3.000 TL6.000 TL
İlk yıldan sonraki yıllar
3.000 TL
12.000 TL

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan