Öğrenci Kredisi 2024

Kredi tutarını ve vadeni seç, hemen karşılaştır.

Kredi Tutarı

TL

Vade

Öğrenci Kredisi Faiz Oranları

20.000 TL | 12 Ay Vade

Daha Fazla

BankaKredi AdıFaiz OranıToplam ÖdemeAylık Taksit
Kuveyt Türk Öğrenci Kredisi Faiz Oranları
İhtiyaç Finansmanı%3,8027.102 TL2.249 TL
TEB Öğrenci Kredisi Faiz Oranları
Hoş Geldin Kredi Kampanyası%4,0927.679 TL2.297 TL
CEPTETEB Öğrenci Kredisi Faiz Oranları
Hoş Geldin Kredi Kampanyası %4,0927.679 TL2.297 TL
Hayat Finans Öğrenci Kredisi Faiz Oranları
Alışveriş/İhtiyaç Finansmanı %4,1927.880 TL2.314 TL
Garanti BBVA Öğrenci Kredisi Faiz Oranları
Bayram Kredisi %4,4828.466 TL2.363 TL
4/15/2024 tarihinde 1 yıl vadede en uygun öğrenci kredisi faiz oranı aylık % 3,8 seviyesinde. Bugün sunulan en düşük faiz oranıyla 20.000 TL 12 ay vadede öğrenci kredisi kullanılırsa aylık taksit 2.249 TL, toplam geri ödeme ise 27.102 TL olacak.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Araçları

Kredi HesaplamaErken Ödeme HesaplamaNe Kadar Kredi Çekebilirim HesaplamaEmekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?Kredi Ödeme Planı HesaplamaMemur Ne Kadar Kredi Çekebilir?

İhtiyaç Kredisi Başvuru Rehberi

Tüm Borçları Tek Bir Kredide Birleştirmekİhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimiÇekilen Kredi İptal Edilebilir mi?Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

En Sık Hesaplanan İhtiyaç Kredileri

10000 TL 36 Ay Vade15000 TL 36 Ay Vade30000 TL 36 Ay Vade50000 TL 24 Ay Vade50000 TL 36 Ay Vade100000 TL 24 Ay Vade

Bireysel Tüketici Kredileri

Borç Kapatma Kredisi

Evlilik Kredisi

Bayram Kredisi

Öğrenci Kredisi

Bedelli Askerlik Kredisi

Faizsiz İhtiyaç Kredisi

Tatil Kredisi

Hesapkurdu Güvencesi

Türkiye'nin en çok yatırım alan Fintech şirketi - Fintech Forum 2019

Türkiye'nin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi - Deloitte 2017

BDDK tarafından denetlenen kurum

256 bit SSL ile şifreleme

Öğrenci Kredisi Kullanıcı Soruları

Öğrenci Kredisi Nedir?

Öğrenci kredisi veya eğitim kredisi, öğrencinin eğitim masraflarını üstlenen aile bireylerine veya düzenli olarak geliri varsa doğrudan eğitim alan kişiye “eğitim masraflarını” karşılaması amacıyla verilen bir ihtiyaç kredisi türüdür.

Öğrenci Kredisi Şartları

Öğrenci kredisi çekme şartları:

 • 18 yaşında olunması (Çoğu banka için alt yaş sınırı 20’dir.)
 • Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilebilmesi
 • Kredi ve kredi kartı çalışmalarının genel olarak düzgün olması
 • İpotek verilecekse eş rızanızın yazılı olarak verilebilmesi
 • Eğitim kurumunda öğrenim bedelini gösteren belgenin temin edilebilmesi

Eğitim Kredisi İçin Gerekli Belgeler Hangileri?

Eğitim kredisinde istenilen belgeler şunlardır:

 • Özel sektör çalışanları için; maaş bordrosu, SGK dökümü, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, varsa ek gelir belgesi.
 • Kamu çalışanları için; maaş bordrosu, ikamet belgesi, varsa ek gelir belgesi.
 • Emekliler için; emekli aylık dökümü, ikamet belgesi, varsa ek gelir belgesi.
 • Vergi levhalı çalışanlar için; güncel vergi levhası, imza sirküsü, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, varsa ek gelir belgesi.

Başvurulan bankayla aktif çalışma durumuna göre bazı belgeler istenmeyebilir veya gerekli görülmesi durumunda ek belgeler talep edilebilir. Öte yandan tamamen belgesiz olarak kredi işlemi yapan bankalar da mevcut. Bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız gelir belgesiz kredi yazımızı inceleyin.

Öğrenci Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?

Öğrenci kredisi başvurusu bankaların şubeleri, internet siteleri veya yukarıda yer alan başvuru formumuz üzerinden anında yapılabilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise aylık kredi taksitlerinin aile bütçesini fazla zorlamadan “ödenebilir” olmasıdır. Bunun için kredi başvurusu yapmadan aylık ödenebilecek taksit tutarını net olarak belirleyip ödeme planı oluşturmak önemli. Ödeme planını ise kredi ödeme planı sayfamızdan istediğiniz tutar ve vadeye göre kolayca oluşturun.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar 2024

Öğrenciler için eğitim kredisi veren bankalar şöyledir;
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi
 • Halkbank
 • ING
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Albaraka Türk

Eğitim için verilen krediler, 50.000 TL’ye kadar 36 ay, 50.001 TL ve üzeri ile 100.000 TL arası krediler için 24 ay, 100.001 TL ve üzeri olan krediler için ise 12 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır.

Öğrenci Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle kredinin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla talep edilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda bankalar eğitim kredisine başvuran kişiden eğitim kurumundan alınan fatura veya öğrenim bedelini gösteren bir belge talep ediyor. Eğer ödeme eğitim kurumuna yapılmayacak veya en azından bir kısmı süreç içerisinde farklı bir masraf için kullanılacaksa öğrenci kredisi yerine ihtiyaç kredisine başvurmak daha doğru bir yol oluyor.

Bankaların öğrenim bedelini gösteren belge talebi örneği:Öğrenci Kredisi Belge Talebi

Örnek belgeyi PDF olarak indirmek için tıkla »

Öğrenci Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Öğrenci kredisi de dâhil neredeyse tüm bireysel kredi hesaplamalarını bankalar, kayıtlı gelir üzerinden yapar. Uygulanan hesaplama yöntemi ise aylık kayıtlı gelirin yarısının, aylık kredi taksit tutarını geçmemesi şeklindedir. Örneğin aylık kayıtlı gelir toplamı 20 bin TL olan bir kişi, en fazla aylık 10 bin TL kredi ödeyebilir şeklinde bir hesaplama bankalar tarafından yapılır. Bu süreçte kişinin kredi notu da bu hesaplamayı etkiler. Ayrıca kredi hesaplamanızı istediğiniz tutar, vade ve faiz oranına göre kredi hesaplama sayfamızdan anında yapın.

Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Öncelikle kredi kullanabilmek için sigortalı olarak çalışmak, kredi ödemeleri için yeterli ve düzenli bir gelire sahip olmak gerekir. Bu şartları taşımayan öğrencinin kendi adına eğitim kredisi alma şansı yok. Bu durumda aile bireylerinden bu şartları taşıyan herhangi bir kişi, eğitim kredisine başvurabilir.

Öğrenci Kredisi Faiz Oranları Daha Düşük Oluyor mu?

Özel olarak bankaların eğitim kurumuyla bir anlaşması olmadığı sürece, öğrenci kredisi faiz oranlarıyla piyasa faiz oranları arasında genel olarak bir fark bulunmuyor. Öte yandan eğitim kredisinin bir kampanya kredisi olmasından dolayı başvurulan bankaya göre; kolay onay, vadenin uzun olması, daha yüksek tutarlı kredi kullanma gibi avantajları olabiliyor.

En Uygun Eğitim Kredisini Nasıl Bulurum?

En uygun eğitim kredisi ancak bütün bankaların teklifleri karşılaştırılarak bulunabilir. Bunun nedeni ise bankaların kampanyalarıyla kredi faiz oranlarının belirli aralıklarla değişkenlik göstermesidir. Ancak banka ve kampanya sayısı düşünüldüğün kullanıcının tüm banka tekliflerini bulması ve karşılaştırması çok zordur. Bunun için en uygun kredi teklifini bulmak için sadece sayfamızdan bulunan formdan kredi tutarı vade seçimi yapılması yeterli.

İpotekle Daha Yüksek Eğitim Kredisi Alınabiliyor mu?

İpotek verilmesi bankalar açısında ek teminattır. Bunun için hem kredinin onaylanma ihtimalini hem de kredi üst limitini yükseltir. Ayrıca bankalar şu durumlarda ipotek talebinde bulunabilir:

 • Kayıtlı gelirin kredi taksitlerini tam olarak karşılamaması,
 • Kredi notunun oluşmaması veya düşük olması,
 • İş yerinde uzun süreli çalışma geçmişinin olmaması,

Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ipotekli kredi sayfamızı ziyaret edin.

Eğitim Kredisi İçin Okulların Bankalar ile Anlaşması Oluyor mu?

Her kurumun bankalarla özel anlaşması olabiliyor. Ancak bu tamamen okul yönetiminin inisiyatifinde bir değerlendirmedir. Öte yandan bir bankanın bir okulla anlaşmasının olması daha cazip kredi seçenekleri sunulabileceği anlamına da gelmiyor. Bunun için eğer okulun eğitim kredisi için anlaşmalı olduğu bir banka varsa, doğrudan o bankadan kredi kullanmak yerine yine de piyasa faiz oranlarını araştırmak daha doğru bir yol oluyor.

Öğrenci Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Öğrencilerin düzenli olarak bir geliri olmadığı için bazı bankalar öğrencilere özel olarak düşük limitli kredi kartları çıkarıyor. Bu kredi kartları ise sadece öğrenci belgesi beyan edilerek alınabiliyor. Bunun yanından aile bireyleri kendi kredi kartları üzerinden çıkartacakları ek kartlarla da bu ihtiyacı karşılayabiliyor.

undefined Kredisi Maliyet Tablosu ve Örnek Hesaplama

Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.