Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 15.11.2023 Yayımlama: 05.01.2017 | Okuma Süresi: 8 dk.

*Hesaplama aracı ile emekli maaşı ve ek gelirlerle ne kadar konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi çekebileceğinizi en güncel faiz oranları ile anında hesaplayın.

* Emeklilik yaşı hesaplaması için ne zaman emekli olurum sayfamızı, emekli olduğunda ne kadar maaş alınacağının hesaplaması için emekli maaşı hesaplama sayfamızı ve emekli maaş promosyanları başvurusu için emekli promosyon sayfamızı ziyaret edin. 

Garanti BBVA Bonus Kart
Ödül Para/Puan 7000 TL
Yıllık Ücret 583 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 250 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 20000 TL
Yıllık Ücret 630 TL

Tüm Kredi Kartları

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler, genel söylem olarak maaşlarının 15 ila 20 katı arasında kredi çekebilir. Ancak asıl çekilebilecek kredi hesaplaması ise aylık gelirin en fazla yarısının (%50’sinin) “ödenebilir aylık taksit tutarı” olarak belirlendiği yöntemdir. Bu yöntemde kişinin kredi notu aralığı çekilebilecek kredi tutarını da değişebilir. Örneğin, emeklinin aylık kayıtlandırabildiği tüm gelirlerinin toplamı 10.000 TL ise en fazla 5.000 TL toplam aylık kredi taksiti ödeyebilir şeklinde banka tarafından bir hesaplama yapılır. 

Ne Kadar Kredi Çekebilirim
Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Emekli Kredisi Yaş Sınırı 

Emeklilerin kredi kullanma yaşı bankalara göre değişkenlik gösterir. Ancak genel ortalama olarak 80 yaşı üst sınır olarak kabul edilir. Örneğin 80 yaş sınırı uygulanan bir bankaya 78 yaşında bir emekli, kredi için başvuruda bulunursa en fazla 2 yıl yani 24 vadeli bir kredi kullanabilir. Ayrıca bu uygulama tüm krediler için de geçerlidir.

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları 

Kredi faiz oranları ülkemizin yaşadığı iç ve dış etkenler ve bankanın politikasına bağlı olarak sürekli değişkenlik gösterir. Bunun için bir bankanın faiz oranı sürekli iyi veya kötü şeklinde bir yaklaşımda bulunmak tam olarak doğru olmaz. Bu sebeple kredi başvurusu yapılacağı zaman bankaları değerlendirmek ve karşılaştırmak en uygun bankanın seçilmesi açısından en doğru yol olur. 

Emekliklere Özel Kredi Faiz Oranları Diğer Kredilerden Daha Uygun mu? 

Kredi faiz oranları belirlenirken, kredinin ödenmeme durumu da göz önüne alınmaktadır. Bundan dolayı, ödenmeme riski daha düşük olan teminatlı kredilerin faiz oranları biraz daha düşük olmaktadır. Aynı mantık ile emekli maaşı alan kişi için kesin bir gelir olmasından dolayı, risk düşmekte buda kredi faiz oranlarını aşağıya çekmektedir. Ancak, emekli maaşlarına verilen kredi tutarlarının düşük olmasından dolayı, toplamda ödenecek faiz yükü çok az değişmektedir. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

50.000 TL 24 Ay Vade

Toplam Maliyet 88.804 TL
Faiz Oranı %3,99
Aylık Taksit 3.690 TL
Toplam Maliyet 95.001 TL
Faiz Oranı %4,54
Aylık Taksit 3.948 TL
Toplam Maliyet 93.292 TL
Faiz Oranı %4,39
Aylık Taksit 3.877 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların ihtiyaç kredisi faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Emekli Kredisi Kullanma Şartları

 • Krediyle ilgili açıkta herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması,
 • 80 yaşının üzerinde olunmaması,
 • Emekli olarak çalışılıyorsa resmi geçerliliği olan belgeyle kanıtlanması,
 • Kredi talebinin ihtiyaç kredilerinin 36 ay ve taşıt kredilerinde 60 ayı geçmemesi,
 • Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi,
 • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,
Kredi Türü
Aylık Emekli Maaşı
Vade
Çekilebilecek Kredi Tutarı 
Konut Kredisi
5.000 TL
120 Ay
105.000 TL
İhtiyaç Kredisi
5.000 TL
36 Ay
56.000 TL
Taşıt Kredisi
5.000 TL
48 Ay
69.000 TL 

Not: Tablomuzdaki çekilebilecek kredi tutarı güncel faiz oranlarına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bu hesaplamada kredi başvurusunda bulunan emeklinin kredi notu da önemli.

Emekli Kredisi Veren Bankalar

Banka ve Kampanya
Tutar
Vade
Üç Ayda Bir Ödeme
İş Bankası Emekli Kredisi
100.000 TL
36 AY
Var
Garanti Bankası Emeklilere Özel Kredi
100.000 TL
36 AY
Yok
VakıfBank Emeklilere Özel Kredi
90.000 TL
36  AY
Var
DenizBank Emeklilik Kredisi
55.000 TL
36  AY
Yok
Aktif Bank PTT'den Emekliye Kredi
50.000 TL
36  AY
Yok
Halkbank Mutlu Emekli Kredisi
50.000 TL
36  AY
Var
ING Bank Emeklilere Kredi
50.000 TL
36  AY
Yok
Şekerbank Emeklilere Özel Kredi
50.000 TL
36  AY
Yok
Ziraat Bankası Emekli Kredisi
20.000 TL
36  AY
Var

Emekliye Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank) İhtiyaç Kredisi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara.com İhtiyaç Kredisi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor

Tabloda yer alan bankalar, evraksız ve kefilsiz olarak emekliye kredi işlemi yapabiliyor. Ayrıca bu konuda çok daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kolay Kredi yazımızı inceleyin.

PTT Üzerinden Emeklilere Kredi Veren Bankalar

PTT’den emekli maaşı alınması durumunda aşağıdaki bankalara doğrudan PTT şubeleri üzerinden başvurarak kredi kullanımı yapılabiliyor.

Banka ve Kampanya
Tutar
Vade
Üst Yaş Sınırı
Aktif Bank N Kolay Emekliye Kredi
60.000 TL
36  Ay
80
Burgan Bank PTT İhtiyaç Kredisi
55.000 TL
36  Ay
84
Odeabank Nakit Hazır
50.000 TL
36  Ay
75
ING Bank Kredi Postam
45.000 TL
36  Ay
75
DenizBank Emekli Kredisi
36.000 TL
36  Ay
80
Fibabanka Özel İhtiyaç Kredisi
30.000 TL
36  Ay
80
TEB Jet Kredi
30.000 TL
36  Ay
70

Bu konuda detaylı bilgi için PTT Kredi yazımızı inceleyin.

Emekliye Faizsiz Kredi Sunan Bankalar

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Kullanmak istenilen nakit ile herhangi ürün alınacak, seyahat veya tatile gidilecekse yukarıda belirttiğimiz faizsiz kredi hizmeti sunan 5 tane katılım bankasında 48 ay vadeyle ihtiyaçlar finanse edilebiliyor. Ayrıca faizsiz kredi veren bankaların kâr payı oranlarına ulaşmak için katılım bankaları sayfamızı ziyaret edin.

Emekliye Sıfır Faizli Kredi Veriliyor mu?

Emekliye sıfır faizli kredi, sıfır kâr paylı kredi sunan bir banka bulunmuyor. Bulunmasının tek yolu ise emekli yerine faizin kamu otoritesi tarafından karşılanmasıdır. Böyle bir uygulama ise günümüzde mevcut değil ve olması da zordur.  

Emekli Kredisi Faiz Oranları Daha Uygun mu?

Temelde özel bir kampanya yapılmadığı sürece aslında emekli kredisi adı altında verilen faiz oranıyla diğer kampanyaların faiz oranları çok fazla bir farklılık göstermiyor. Sadece emekli maaşının bankaya taşınması veya emekli maaşının ek teminat olmasından dolayı piyasa faiz oranlarına kıyasla 1-2 baz puan daha düşük olabiliyor. Örneğin aylık %1,10 yerine emekli maaşını taşıma şartıyla aylık %1,08 gibi bir faiz oranı uygulanabiliyor. Ayrıca emekli maaşını taşımanın ek olarak avantajları da olabiliyor. 

Emekli Kredisi İçin Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi işlemlerinde herhangi bir sigorta yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Bunun için genel olarak bankalar faiz oranları farklı olarak aynı ürünü sigortalı ve sigortasız olarak müşterilerine sunuyor. Ancak emeklilik kredisinde bu durum genel olarak farklı. Bunun nedeni emeklilerin yaşından dolayı bankanın riskinin fazla olmasıdır. Bu durumda bankalar ilgili mevzuat gereğince hayat sigortasının zorunlu olduğunu ifade etmeseler de kredi kullandırmak kendi inisiyatiflerinde olduğu için hayat sigortası yaptırmayan emekli müşterilerine kredi kullandırmamayı genel anlamda tercih ediyorlar.

Emeklilere Verilen Kredilerde Neden Hayat Sigortası Yüksek Çıkıyor?

Kredi işlemlerindeki hayat sigortasının mantığı, sigortalının vefat etmesi durumunda tüm kredi borcunun sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır. Bundan dolayı sigorta şirketleri bir risk alır ve bu risk doğrultusunda bir prim bedeli belirler. Prim bedeli hesaplamasının en önemli iki kalemi ise kredi tutarı ve kredi kullanacak olan kişinin yaşıdır. Emeklilik yaşı da düşünüldüğünde sigorta şirketleri için en riskli yaş grubu içerisinde emekliler yer alır. Bu doğrultuda bankalarda ufak farklılıklar olmakla birlikte, hayat sigortası en yüksek emekli müşteri profiline çıkar. 

Emekli Kredisi Başvurusunda İstenilen Belgeler

Emeklilik kredisi başvurusunda çok fazla bir belge istenmiyor. İstenilen belgeler ise:

 • Emekli aylık dökümü,
 • İkamet belgesi,
 • Alınacak konutun tapu fotokopisi - (konut kredisi kullanacaklar için)
 • Ruhsat fotokopisi veya faturası –(taşıt kredisi kullanacaklar için)
 • Varsa ek gelir belgesi – (kira geliri, emekli çalışma belgesi vb.)

Ayrıca emekli aylık dökümü ve ikamet belgesi maaş alınan bankaya başvurulması durumda istenmiyor.

Emekliler Konut Kredisi Kullanabiliyor mu?

Konut kredisi banka eksperinin belirlediği değerin en fazla %80’ine kadar kullanılabiliyor. Sadece konut kredisi özelinde düşünüldüğünde ise emekli maaşı çok yüksek olmadığı sürece yeterli olmuyor. Çünkü 100 bin TL 10 yıl vade için bile hesaplama yapıldığında aylık kredi ödemesi 1.400 TL’ye yakın olacağı için 2.800 TL’ye yakın bir emekli maşının bankaya beyan edilmesi gerekiyor. Ancak konut kredisinde aynı hanede ikamet eden aile bireylerinin geliri de kredi hesaplamasına katılabiliyor. Bu sayede ihtiyaç olunan gelir tamamlanabiliyor.

Öte yandan ev alımı süreci ile alakalı olarak tüm bilmeniz gerekenler için ise ev alımında nelere dikkat edilmeli yazımızı inceleyin.

Emekli Kredileri İçin Ödenen Masraflar

Emekli kredilerinde ödenen masraflar ile diğer krediler için ödenen masraflar temelde farklılık göstermiyor. Ayrıca bu konuda hesaplama işlemi yapmak ve detaylı bilgi almak için dosya masrafı hesaplama sayfamızı inceleyin.

Ödenecek başlıca kredi masraf kalemleri:

 1. En fazla kullanılan kredinin binde 5 oranında dosya masrafı. Örneğin 20 bin TL kredi için en fazla 100 TL dosya masrafı alınabilir.
 2. Sigorta masrafları (hayat sigortası, ferdi kaza vb.).
 3. İpotekli kredi kullanılması durumunda, ekspertiz ve ipotek masrafları.

Emekli Kredisinde SSK ve BAĞ-KUR Farkı Var mı ?

Bankalar gelir değerlendirmesinde gelirin düzenli olmasını temel alıyor. Yani hangi kurum veya kuruluştan emekli olduğunuzun bankalar açısından bir önemi yok. Öte yandan kredi işlemlerinde gelir hesaplaması net tutar üzerinde yapılıyor. Yani emekli maaşınızdan düzenli olarak yapılan herhangi bir kesinti varsa bankalar bu kesintileri hesaplamaya dâhil etmiyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Nedir?

Hazine Müsteşarlığının ilgili mevzuatı uyarınca EGM, bireysel emeklilik sistemi (BES) katılımcılarının hak ve menfaatlerini koruma, kamu otoritesini bilgilendirme ve doğru bilgilerin kamuoyuna duyurulma, genel amaçları olarak kurulan bir yapıdır. Özetle EGM, BES sisteminin doğru bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla denetim ve raporlama işlemi yapar. 

Kredi Ödenmediği Zaman Emekli Maaşına Haciz Gelir mi?

Kredi ve kredi kartı işlemleri bir borç alacak ilişkisi olmasından dolayı emekli maaşı, bankalardaki hesaplar, gayrimenkullere belirli kurallara göre haciz gelebilir. Emekli maaşınız en fazla 1/4’une haciz gelebilse de bankanın avukatı maaşa hesabına tedbir koydurarak, maaşının çekilmesini de engelleyebilir. Öte yandan maaş dışındaki tüm gelirlerin tamamına haciz işlemi yapılabilir.

Burada borç alan kişinin, alacaklısına borcunu ödememe durumu vardır. Yani, alacaklının banka olmasının herhangi bir önemi yoktur. Bundan dolayı ilgili bütün yasaların neredeyse tamamı alacaklı tarafınadır. Bankalar ile bu şekilde bir durumu olan kişilerin izleyecekleri en doğru yol ise bankalar ile anlaşma sağlamaya çalışmaktır.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et