Emekli Kredisi Hesaplama

05.01.2017 Güncelleme: 09.06.2017
Çekebileceğiniz kredi tutarını hesaplamak için aşağıdaki soruları cevaplayınız
Çekmek İstediginiz Kredi Türü
Belgelenebilir Aylık Geliriniz
Eşinizin Aylık Geliri
Diğer Belgelenebilir Geliriniz
Mevcut Bir Krediniz Var Mı?
Hesapla
Ödeyebileceğiniz Aylık Kredi Taksiti
Çekebileceginiz (ek) Kredi Tutarı
Mevcut Kredinizi Kapatırsanız Çekebileceğiniz Kredi Tutarı
Faiz Oranı
KKDF
BSMV
Vade
Banka Tarafından Kabul Edilebilir Taksit Maaş Oranı

Hesaplama aracımız, emekli maaşınız ve diğer gelirlerinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi güncel faiz oranları üzerinden anından hesaplar. Ayrıca aracımız sadece emekli maaşı için değil, tüm gelir türleri için kullanılabilir.

Emekli Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Emekli maaşınızın 10 ile 15 katı arasında kredi verilmesi, emekli kredilerinde sıklıkla kullanılan kampanyalardan biri olmak birlikte asıl kullanılabilecek kredi belirleme yöntemi, aylık gelirinizin en fazla yarısının (%50’sinin) “ödenebilir aylık taksit tutarınız” olarak belirlendiği yöntemdir. Bu yöntem neredeyse her banka tarafından kişinin kredi notuna göre kullanılır. Örneğin, kişinin aylık kayıtlı geliri 4.000 TL ise en fazla 2.000 TL toplam aylık kredi taksiti ödeyebilir şeklinde banka tarafından bir hesaplama yapılır. Hesaplama aracımızda aylık taksit tutarınızı bu şekilde belirleyerek ne kadar ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi çekebileceğinizi güncel faiz oranları üzerinden hesaplar. 

Emekli Kredisi Faiz Oranları Daha Uygun mu?

Temelde özel bir kampanya yapılmadığı sürece aslında emekli kredisi adı altında verilen faiz oranı ile diğer kampanyaların faiz oranları çok fazla farklılık göstermez. Sadece emekli maaşının bankaya tanışması veya emekli maaşının ek teminat olmasından dolayı 1-2 baz puan değişebilir. Örneğin, aylık %1,10 yerine emekli maaşınızı taşımanız durumda %1,08 gibi bir oran verilebilir.  


Ayrıca 20 bankanın güncel konut kredisi tekliflerine konut kredisi hesaplama, ihtiyaç kredisi tekliflerine ihtiyaç kredisi hesaplama, taşıt kredisi tekliflerine ise taşıt kredisi hesaplama sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. 


Emekli Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Konut kredisi banka eksperinin belirlediği değerin en fazla %80’ine kadar kullanılabilir. Sadece konut kredisi özelinde düşünüldüğünde ise emekli maaşı çok yüksek olmadığı sürece yeterli olmamaktadır. Çünkü 100 bin TL 10 yıl vade için bile hesaplama yapıldığında aylık ödemesi 1.300 TL’ye yakın olacağı için 2.600 TL’ye yakın bir emekli maşının beyan edilmesi gerekiyor. 

Öte yandan konut kredisinde aynı hanede ikamet eden aile bireylerinin geliri de kredi hesaplamasına katılabiliyor. Emekli maaşının yeterli olmaması durumunda bu gelirler de bankaya sunulabilir. Öte yandan ev alımı süreci ile alakalı olarak tüm bilmeniz gerekenlere Ev Alımında Nelere Dikkat Edilmeli yazımızdan ulaşabilirsiniz.  

emekli kredi hesaplama

Emekli Kredilerinde Ödenen Masraflar Nelerdir?

Emekli kredilerinde ödenen masraflar ile diğer krediler temelde farklılık göstermiyor. Ayrıca bu konuda hesaplama işlemi yapmak ve detaylı bilgi almak için Dosya Masrafı Hesaplama sayfamıza bakabilirsiniz. 

Ödenecek başlıca kredi masraf kalemleri:

 1. En fazla kullanılan kredinin binde 5 oranında dosya masrafı alınabilir. Örneğin 20 bin TL kredi için en fazla 100 TL dosya masrafı alınır.
 2. Kredi için zorunlu tutulması durumunda, hayat sigorta veya ferdi kaza sigortası yapılır.
 3. potekli kredi kullanılması durumunda, ekspertiz ve ipotek masrafları ödenir.

Hayat Sigortası Neden Emekli Kredilerinde Yüksek?

Kredi işlemlerindeki hayat sigortası mantığı, sigortalının vefat etmesi durumunda tüm kredi borcunun sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır. Bundan dolayı sigorta şirketleri bir risk alır ve bu risk doğrultusunda bir prim bedeli belirler. 

Prim bedeli hesaplamasının en önemli iki kalemi ise kredi tutarı ve kredi kullanacak olan kişinin yaşıdır. Emeklilik yaşı da düşünüldüğünde sigorta şirketleri için en riskli yaş grubu içerisinde emekliler yer alır. Bu doğrultuda bankalar da ufak farklılıklar olmakla birlikte, hayat sigortası en yüksek emekli müşteri profiline çıkar. Ayrıca sigorta şirketlerinin çoğunluğu 70 yaş üzerindeki kişileri yüksek riskli olarak kabul ettiği için hayat sigortası yapmaz ve bu nedenden dolayı kredi talebi çoğunlukla onaylanmaz.

Emeklilik Kredileri ile Öne Çıkan Bankalar

Neredeyse her bankanın emeklilere özel olan bir kampanyası olmakla birlikte, öne çıkan bankalar şu şekilde:

 • Aktif Bank
 • DenizBank
 • Halkbank 
 • İNG Bank
 • İş Bankası 
 • PTT
 • VakıfBank
 • Ziraat Bankası

Emekli Ne Kadar Çekebilir Hesaplama

Kredi Türü
Aylık Gelir
Vade
Çekilebilecek Kredi Tutarı 
Konut Kredisi
1.400 TL
120 Ay
51.700 TL
İhtiyaç Kredisi
1.400 TL
48 Ay
24.500 TL
Taşıt Kredisi
1.400 TL
48 Ay
25.000 TL 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin