Dosya Masrafı Hesaplama

22.09.2015 Güncelleme: 16.12.2016
Çekilecek Kredi Tutarı *
Hesapla
Ödenecek Dosya Masrafı


Dosya masrafı hesaplama aracımız, kredi veren kurumların sizden alabileceği tüm bireysel kredi türlerindeki en yüksek dosya masrafı tutarını göstermektedir.

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı, 2014 yılında çıkan "Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği"  ile çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir. Örneğin, 100 bin TL kredi için tüm finansal kurumlar, bireysel kredi türlerinde kredi süresi boyunca toplamda en fazla 500 TL dosya masrafı alabilir.

Ancak, sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları, dosya masrafı içerisine dâhil değildir. Çünkü, bu ücretleri her ne kadar kredi veren kurumlar tahsil etse de aslında işlemi yapan kurumlara (sigorta şirketlerine, ekspertiz firmalarına) aktarılmaktadır. Ayrıca, dosya masrafı dışındaki ödemelerden yasal olarak kredi veren kurumlar, herhangi bir komisyon da alamıyor.

Kredi türlerine göre kredi veren kurumların sizden dosya masraflarına ek olarak talep edebilecekleri masraflar şunlardır:


Gelirinize ve aylık kredi ödemelerinize göre, güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi,  "Ne Kadar Kredi Çekebilirim?" hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.


İpoteksiz İhtiyaç Kredisinin Ek Masrafları

İpoteksiz ihtiyaç kredisinden dosya masrafı haricinde tüm bankaların sizden zorunlu olarak talep ettikleri ortak ek masraflar mevcut değildir. Ancak, bazı bankalar ferdi kaza veya hayat sigortası yapılması şartı ile kredi verebiliyor. Ek olarak şart sunan kurumlardan kredi kullanıp kullanmamak tamamen, müşterinin isteğine bağlı olan bir durumdur.

Gayrimenkul İpotekli İhtiyaç Kredisi (Konut Kredisi) Ek Masrafları

Gayrimenkul ipotekli ihtiyaç kredilerinde kredi veren kurumlar haricinde birçok kurum ile işlem yapılmasından dolayı, tüm gayrimenkul ipotekli kredilerde dosya masrafına ek olarak aşağıdaki masraflar alınmaktadır.

Ekspertiz ücreti: 450 TL - 600 TL

Taşınmaz rehin ücreti (Avukat): 150 TL - 200 TL

DASK ve konut sigortası: M² ve konuma göre fiyatlandırılır.

Tüm bankalarda dosya masrafına ek olarak yapılması zorunlu masraflar bunlardır. Bunların haricinde bazı bankalar hayat sigortasını, ferdi kaza sigortası vb. ürünleri zorunlu tutabilirler.

"Ayrıca konut kredisi güncel faiz oranlarını her zaman "Konut Kredisi", ihtiyaç kredisi güncel faiz oranlarını ise "İhtiyaç Kredisi" sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz."

Taşıt Kredisi Ek Masraflar

Taşıt kredisinde dosya masrafına ek olarak tüm bankalarda kasko yapılması zorunlu tutulmaktadır. Bunun haricinde bazı bankalar ferdi veya hayat sigortası yaptırmanızı da zorunlu tutabilir. Kasko haricinde diğer sigorta veya benzeri ürünleri zorunlu tutan bankalar ile çalışmak, tamamen kullanıcının elinde olan bir durumdur.

Konuyla bağlantılı olarak, 2014 Ekim ayından önce kullanılan ve yukarıda belirtmiş olduğumuz dosya masrafı kapsamına giren giderler için kredi dosya masrafı iadesi yazımızda belirtmiş olduğumuz şekilde başvuruda bulunabilirsiniz.

Örnek Kredi Dosya Masrafı Hesaplaması

Çekilen Kredi TutarıAlınabilecek Dosya Masrafı
20.000 TL100 TL
100.000 TL500 TL
200.000 TL1.000 TL


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi