Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 02.05.2024 Yayımlama: 22.09.2015 | Okuma Süresi: 4 dk.

*Dosya masrafı hesaplama aracımız, bankaların konut, taşıt, ihtiyaç kredisi için alabilecek en yüksek dosya masrafı tutarını hesaplar.

*Güncel faiz oranları ile konut, taşıt, ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

* 1 dakika içerisinde online olarak DASK teklifi almak için DASK, konut ve eşya sigortası teklif almak konut sigortası sayfamızı ziyaret edin.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

1.000.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 3.713.279 TL
Faiz Oranı %2,99
Aylık Taksit 30.798 TL
Toplam Maliyet 3.746.515 TL
Faiz Oranı %3,02
Aylık Taksit 31.075 TL
Toplam Maliyet 3.824.318 TL
Kâr Payı %3,09
Aylık Taksit 31.723 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Kredi tahsis ücreti veya genel kullanımıyla dosya masrafı, 2014 yılında çıkan "Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği"  ile düzenlenen, çekilen bireysel kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir. Örneğin, 100 bin TL bireysel kredi için bankalar tüm kredi süresi boyunca toplamda en fazla 500 TL kredi tahsis ücreti (dosya masrafı) alabilir.

Ancak sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları, dosya masrafı içerisine dâhil değildir. Çünkü bu ücretleri her ne kadar kredi veren kurumlar tahsil etse de aslında işlemi yapan kurumlara (sigorta şirketlerine, ekspertiz firmalarına) aktarılır. Ayrıca dosya masrafı dışındaki ödemelerden yasal olarak kredi veren kurumlar herhangi bir komisyon da alamaz.

Kredi Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti) Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Kredi Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti) Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Dosya Masrafları

  • Dosya masrafı (kredi tahsis ücreti): Kullanılan kredi tutarının binde 5'i.
  • Ekspertiz ücreti: 9.000 TL ila 20.000 TL arası.
  • Taşınmaz rehin ücreti (ipotek tesis ücreti): 1.500 TL ila 3.000 TL arası.
  • Konut sigortası: Konutun ili, ilçesi, metrekaresi, yaşı ve sigorta şirketine göre fiyatı değişkenlik gösterir. (Online fiyat teklifi almak için konut sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.)
  • Zorunlu deprem sigortası (DASK): Yasal zorunluluktur. Konutun ili, ilçesi, metrekaresi, inşa yılı ve yapı tarzına göre fiyatı değişkenlik gösterir. (Online fiyat teklifi almak için DASK Sigortası Fiyatları sayfamızı ziyaret edin.)

Konut kredisi kullanacak kişilerin toplam masrafları yukarıda yer alan kalemlerden oluşur. Bunlarında dışında yasal bir zorunluluk olmasa da bankalar genel olarak hayat sigortası yapılmasını da talep eder. Hayat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için hayat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafları

  • Dosya masrafı (kredi tahsis ücreti): Kullanılan kredi tutarının binde 5'i.
  • Hayat Sigortası: Kredi kullanacak kişinin yaşına, kredi tutarına ve sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir.

Sigorta ürünleri kredi kullanımında yasal olarak zorunlu tutulamaz. Bunun için hayat sigortası vb. sigortalar zorunlu olmadan tavsiye niteliğinde sunulur ve talep etmeyen müşterilerine bankalar sigorta yapamaz. Ancak bankalar sigorta yapılmasını istemeyen müşterilerinin kendileri açısından daha yüksek bir risk taşımasından dolayı daha yüksek bir faiz oranı genel olarak sunar. Bu konuda detaylı bilgi almak için kredi işlemlerinde sigorta yazımızı inceleyin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Garanti BBVA Bonus Kart
Ödül Para/Puan 7000 TL
Yıllık Ücret 583 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 250 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 20000 TL
Yıllık Ücret 630 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Taşıt Kredisi Dosya Masrafları

  • Dosya masrafı (kredi tahsis ücreti): Kullanılan kredi tutarının binde 5'i.
  • Taşıt kredisi rehin ücreti: Taşıt rehin işlemleri için herhangi bir masraf yapılması durumunda talep edilir.
  • Kasko sigortası: Zorunlu olarak talep edilemese de kredi kullanma şartlarından biri olarak istenir. (Online fiyat teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin)

Örnek Dosya Masrafı Hesaplama

Çekilen Kredi TutarıAlınabilecek Dosya Masrafı
20.000 TL100 TL
100.000 TL500 TL
200.000 TL1.000 TL

Kredi Tahsis Ücreti Geri Alınır mı?

2014 yılında çıkarılan Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği, bankalara resmi olarak müşterilerinden kredi tahsis ücreti tahsil etme hakkı tanımıştır. Ancak bu ücret, kredi miktarının binde 5'ini geçemez. Bu miktarın üzerinde kredi tahsis ücreti ödeyenler, ödedikleri fazla ücreti geri alabilir.

2014 yılından önce kullanılan kredilerde sözleşme maddelerinin bir kısmı haksız şart kapsamına girdiği için, bankaların müşterilerinden tahsil ettiği dosya masrafı ücretlerini geri ödemesine karar verildi. Ekim 2014’te yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte dosya masrafı, kredi tahsis ücreti olarak değiştirilmiş, dosya masrafı tek seferde yüksek ücretler olarak karşımıza çıkarken, kredi tahsis ücreti, altı ya da on iki vade olmak üzere daha cüzi miktarlar olarak tahsil edilir.

Kredi tahsis ücreti ve diğer kredi masrafların iadesi hakkında detaylı bilgi için kredi dosya masrafı iadesi sayfamızı ziyaret edin.

Haksız Şart Nedir?

Tüketici lehine olan durumları tüketici ile konuşup anlaşmadan tek taraflı olarak sözleşmeye koyan, sözleşmeden doğan hak ve yükümlülükleri kötü niyet kullanarak tüketici aleyhine işleyen sözleşme koşullarına haksız şart denir. 2014 Ekim’den önce kredi sözleşmelerinde yer alan haksız şartlar sebebi ile bu tarihten önce ödenen kredi dosya masraflarının geri ödemesi mümkündür.

Kaynaklar:

04.10.2014 Tarihli 29138 Sayılı Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler İlişkin Yönetmelik

Hesapkurdu.com Konut Kredisi

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et