Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 17.03.2023 Yayımlama: 22.09.2015 | Okuma Süresi: 3 dk.

*Dosya masrafı hesaplama aracımız, bankaların konut, taşıt, ihtiyaç kredisi için alabilecek en yüksek dosya masrafı tutarını hesaplar.

*Güncel faiz oranları ile konut, taşıt, ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

* 1 dakika içerisinde online olarak DASK teklifi almak için DASK, konut ve eşya sigortası teklif almak konut sigortası sayfamızı ziyaret edin.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.721 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 308.328 TL
Faiz Oranı %1,36
Aylık Taksit 2.543 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Kredi tahsis ücreti veya genel kullanımıyla dosya masrafı, 2014 yılında çıkan "Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği"  ile düzenlenen, çekilen bireysel kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak alınabilen bir kredi masraf kalemidir. Örneğin, 100 bin TL bireysel kredi için bankalar tüm kredi süresi boyunca toplamda en fazla 500 TL kredi tahsis ücreti (dosya masrafı) alabilir.

Ancak sigorta, ipotek ve ekspertiz masrafları, dosya masrafı içerisine dâhil değildir. Çünkü bu ücretleri her ne kadar kredi veren kurumlar tahsil etse de aslında işlemi yapan kurumlara (sigorta şirketlerine, ekspertiz firmalarına) aktarılır. Ayrıca dosya masrafı dışındaki ödemelerden yasal olarak kredi veren kurumlar herhangi bir komisyon da alamaz.

Kredi Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti) Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Kredi Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti) Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Dosya Masrafları

  • Dosya masrafı (kredi tahsis ücreti): Kullanılan kredi tutarının binde 5'i.
  • Ekspertiz ücreti: 1.092 TL ila 3.678 TL arası.
  • Taşınmaz rehin ücreti (ipotek tesis ücreti): 200 TL ila 400 TL arası.
  • Konut sigortası: Konutun ili, ilçesi, metrekaresi, yaşı ve sigorta şirketine göre fiyatı değişkenlik gösterir. (Online fiyat teklifi almak için konut sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.)
  • Zorunlu deprem sigortası (DASK): Yasal zorunluluktur. Konutun ili, ilçesi, metrekaresi, inşa yılı ve yapı tarzına göre fiyatı değişkenlik gösterir. (Online fiyat teklifi almak için DASK Sigortası Fiyatları sayfamızı ziyaret edin.)

Konut kredisi kullanacak kişilerin toplam masrafları yukarıda yer alan kalemlerden oluşur. Bunlarında dışında yasal bir zorunluluk olmasa da bankalar genel olarak hayat sigortası yapılmasını da talep eder. Hayat sigortası hakkında detaylı bilgi almak için hayat sigortası nedir sayfamızı ziyaret edin.

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafları

  • Dosya masrafı (kredi tahsis ücreti): Kullanılan kredi tutarının binde 5'i.
  • Hayat Sigortası: Kredi kullanacak kişinin yaşına, kredi tutarına ve sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir.

Sigorta ürünleri kredi kullanımında yasal olarak zorunlu tutulamaz. Bunun için hayat sigortası vb. sigortalar zorunlu olmadan tavsiye niteliğinde sunulur ve talep etmeyen müşterilerine bankalar sigorta yapamaz. Ancak bankalar sigorta yapılmasını istemeyen müşterilerinin kendileri açısından daha yüksek bir risk taşımasından dolayı daha yüksek bir faiz oranı genel olarak sunar. Bu konuda detaylı bilgi almak için kredi işlemlerinde sigorta yazımızı inceleyin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Taşıt Kredisi Dosya Masrafları

  • Dosya masrafı (kredi tahsis ücreti): Kullanılan kredi tutarının binde 5'i.
  • Taşıt kredisi rehin ücreti: Taşıt rehin işlemleri için herhangi bir masraf yapılması durumunda talep edilir.
  • Kasko sigortası: Zorunlu olarak talep edilemese de kredi kullanma şartlarından biri olarak istenir. (Online fiyat teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin)

Örnek Dosya Masrafı Hesaplama

Çekilen Kredi TutarıAlınabilecek Dosya Masrafı
20.000 TL100 TL
100.000 TL500 TL
200.000 TL1.000 TL

Kaynaklar:

04.10.2014 Tarihli 29138 Sayılı Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler İlişkin Yönetmelik

Hesapkurdu.com Konut Kredisi

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et