Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 3 dk.

Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri

Sigorta, kredi işlemlerinde maliyet kalemi olarak hesaplamamız gereken ürünlerden biri olarak karşımıza çıksa da aslında geleceğe yapılan bir yatırım olarak da düşünülebilir. Günümüzde yalnızca konut kredileri için geçerli olan ve yasal açısından yaptırılması zorunlu kılınan “Zorunlu Deprem Sigortası” dışındaki tüm sigortalar tüketicinin isteği ve talebine bağlı olarak yapılmalıdır.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Sigorta Nedir?

Sigorta; önceden ödenen prim karşılığında, bir kimsenin ya da bir şeyin herhangi bir yönden ilerde karşılaşabileceği zararı gidermek için bu işle uğraşan bir kuruluşla yapılan bağlantı sözleşmesi olarak tanımlanır. Bankalar vermiş oldukları kredilerin geri ödenmeme riskini azaltabilmek adına tüketicilere sigorta yapmayı genellikle zorunlu kılar. Her bankada ve her sigorta kurumunda tüketiciye sunulan fiyatlamalar farklılıklar gösterebilir.

Sigorta konusunda daha detaylı bilgiye sigorta nedir başlıklı yazımızı inceleyin.

Banka Kredilerinde Tüketici Tarafından İsteğe Bağlı Sigortaların Yapılmaması Durumu

Ülkemizde yasal açıdan isteğe bağlı olan sigortalar bankalar tarafından tüketicilere bir zorunluluk olarak sunulur. Banka, kendi riskini minimize etmek için verdiği kredilerde bazı sigorta kalemlerinin de mutlaka yapılmasını şart koşar. Sigortalı ve sigortasız faiz seçenekleri sunarak fiyatlama yapabilir. Sigortalı faizler sigortasız faizlere kıyasla çok daha düşük olur ve tüketici toplam maliyete bakarak hangi ürünü seçtiğine karar vermelidir.

Kredi İşlemlerinde Yapılan Sigorta Çeşitleri

Bankanın sunmuş olduğu sigorta tekliflerini kabul etme zorunluluğu olmamakla birlikte tüketici istediği herhangi bir kurumdan sigorta işlemlerini bireysel olarak yaptırabilir. Burada önemli olan nokta; bankanın istediği ve tüketicinin de kabul ettiği sigorta türünün yapılmış olmasıdır. Bu nedenle kişi istediği bir sigorta kurumundan poliçesini satın alabilir ve bankaya sunabilir.

Konut Sigortası: Evinizi deprem, sel, terör, yangın, hırsızlık, dahili su, fırtına, vb. risklere karşı güvence altına alan bir poliçe türüdür. Yani evinize gelebilecek her türlü riski teminat altına alır. İsteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Konut sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için konut sigortası sayfamızı ziyaret edin. 

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK): Zorunlu deprem sigortası poliçesi depremin ve deprem kaynaklı yer kayması, yangın, infilak ve tsunaminin neden olabileceği hasarlara karşı konutları güvence altına alır. Banka ve tapu işlemlerinde konutun Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmadan herhangi bir işlem yapılamaz. Daha detaylı bilgi ve anında teklif almak için Zorunlu Deprem Sigortası sayfamızı ziyaret edin.

Hayat Sigortası: Bazı bankalarda zorunlu tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan bir sigorta türüdür. Bu durumda varislerinize herhangi bir borç kalmadan, kredi borcunuz sigorta şirketi tarafından karşılanır.

İşsizlik Sigortası: Çalışılan dönemde ya da kredi kullanırken yapılabilen bu sigorta türünde, işlemlerin işsiz kalınmadan önce yaptırılması gerekir. İşsizlik durumunda kişiye maddi destek sağlar. 

Bireysel Emeklilik Sigortası (BES): Bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemidir. Bankalar kredi kullanımlarında genelde zorunlu tutmamakla birlikte tavsiye etmektedirler.

Ferdi Kaza Sigortası: Sigorta poliçesi süresince gerçekleşen herhangi bir kaza sonucu sizi koruyan bir güvencedir. Kaza sonucu oluşabilecek tedavi masraflarını karşılamanın yanında kaza sonucu eğer sigortalı sakat kalırsa kendisine; vefat ederse lehtarına güvence sağlar. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Sonuç Olarak

Kredi kullanan kişi tercih edeceği sigortaları yaptırarak kendisi ve ailesi için oluşabilecek riskleri sıfırlayabilir ve yaşanabilecek olumsuz durumlarda varislerine herhangi bir borç bırakmadan onları güvence altına alabilir. Banka da kendi riskini azaltacağı için sigorta yaptırmak hem tüketici hem de banka açısından ortak fayda sağlar. Mutlaka fiyat açısından en uygun sigortanın bulunması ve tercih edilmesi gerekir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et