KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri

Güncelleme: 13.11.2018
Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri

Banka kredi işlemlerinde zorunluğu tutulan veya isteğe bağlı sigortalar mevcuttur. Genellikle zorunlu tutulan sigortalar, bankanın teminatını veya direk kredisini garanti altına aldığı sigorta çeşitleridir. Ülkemizde faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli bankaların kendilerine bağlı olarak çalışan bir sigorta kurumları mevcuttur. Bundan dolayı kredi işlemlerinde mümkün olduğunca sigorta yapmak istemektedirler.

Sigortanın ne olduğuna ve bankalarda mevcut olan sigorta çeşitlerine bir bakalım;

Sigorta Nedir?

Sigorta,risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali araçtır. Sigorta, temelde, benzer riske maruz kalan kişilerin (sigortalılar) maddi güçlerini birleştirerek yardımlaşmasıdır. Sigorta şirketlerinin işlevi, bu kişilerin birbirlerini bulmasını ve gerçekleşen zararların giderilmesini organize etmektir. Aynı riske maruz kalan kişiler bir araya gelerek gerçekleşen riskleri hep birlikte karşıladıklarında, kişi başına düşen ödeme miktarı düştüğünden büyük bir risk bile herkes için karşılanabilir hale gelir.

Kredi İşlemlerinde Yapılan Sigorta Çeşitleri

Konut Sigortası: Evinizi deprem, sel, terör, yangın, hırsızlık, dahili su, fırtına, vb. risklere karşı güvence altına alan bir poliçe türüdür. Yani evinize gelebilecek her türlü riski teminat altına alan sigortadır. konut kredisi çekmek isteyen kişilerin zorunlu olarak yaptırmaları gereken sigorta türüdür.Bu sigorta kapsamında dikkat etmeniz gereken ise bankaların yaptığı sigortalarda sadece ev kapsam dahilinde oluyor. Evinizde sonradan yapılan değişiklikleri ve eşyaları da sigorta etmek istiyorsanız sigorta kapsamını değiştirmeniz gerekmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası (Dask): Zorunlu deprem sigortası poliçesi depremin ve deprem kaynaklı yer kayması, yangın, infilak ve tsunaminin neden olabileceği hasarlara karşı konutları güvence altına alır. Kanunen zorunlu tutulan ve ülkemizde yaklaşık 7 milyon konut, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmış durumdadır. Banka ve tapu işlemlerinde konutunuzun Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmadan herhangi bir işlem yapamazsınız.

Hayat Sigortası: Bazı bankalarda zorunlu tutulan hayat sigortası, krediyi kullanan(çeken) kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta türüdür. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da müşterilerine yaptırmaları için yönlendirmelerde bulunulur. Hayat sigortasında krediyi kullanacak kişinin yaş ve vade toplamı çoğu bankada 70 yaşını geçmemektedir.

Bireysel Emeklilik sigortası (BES): Bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemidir. Bankalar kredi kullanımlarında genelde zorunlu tutmamakla birlikte tavsiye etmektedirler.

Ferdi Kaza Sigortası: Sigorta poliçesi süresince gerçekleşen herhangi bir kaza sonucu sizi koruyan bir güvencedir. Kaza sonucu oluşabilecek tedavi masraflarını karşılamanın yanında, kaza sonucu eğer sigortalı sakat kalırsa kendisine; vefat ederse lehtarına güvence sağlar. Genellikle bankalar faiz oranı indirimi yaptıkları zaman zorunlu tutmaktadırlar.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu %1,98 2.188 TL
ICBC Turkey Konut Kredisi Başvurusu %2,00 2.205 TL
Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu %2,33 2.487 TL
100.000 TL Konut Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,8 Puan

Eski Yorumlar

| 27.09.2015 14:07

Iki sene once bir bankadan tuketici kredisi cekmistim. Bir kereye mahsus bir esya sigortasini da kredinin yanında zorunlu olarak yaptirmak zorunda kaldim. Bir senedir bu sigortayi iptal ettirmeye calisiyorum. Musteri temsilcim hep ileri bir tarihe - sigortanin yenilecegi donemde - dilekce vermemi soyluyor. Ancak beni oyaladigini dusunuyorum. İptal

| 28.09.2015 09:54

Merhaba, kredi kullanırken sigortayı kabul ettiğiniz için iptal ettirmeniz çok zor. Çünkü banka ile karşılıklı bir anlaşma sonucu olarak sigorta yaptırmayı kabul etmişsiniz. Ancak yapabileceğiniz bankanın kendi internet sitesinden veya çeşitli şikayet sitelerinde şikayet dilekçesi doldurabilirsiniz. Belki bu durumda banka size bir iade yapabilir.