Kira Artışı Hesaplama

30.11.2015 Güncelleme: 11.11.2016
Aylık Kira Bedeli
Yıllık Ortalama Kira Artış Beklentisi
Hesapla
* Kira artış oranı olarak 2011-2015 yılları için gerçekleşen ortalama yurt içi ÜFE (%7,3) baz alınmıştır.


Kira artış hesaplama aracımız, önümüzdeki 15 yılın kira artış oranlarını yasal olarak geçmiş yıl verilerinin ortalamasına göre hesaplamaktadır. Yasal olarak kira artış oranları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesinde şu şekilde tanımlanmaktadır:

“…Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir…”

Kanunun ilgili maddesinden de anlaşılacağı üzere kira sözleşmeleri yenilemelerinden daha önce kira artış oranı belirlenmiş olsa bile bir önceki yılın Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ( Yİ-ÜFE ) artış oranını geçemeyecek. Ayrıca birden fazla Yİ-ÜFE oranı hesaplaması yapıldığı için, yargıtay tarafından kira artış oranlarında "Yİ-ÜFE On İki Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranı" baz alınmasına karar verildi. Bu konuda daha detaylı bilgi için "Kira Sözleşmesinde Bilinmesi Gerekenler" yazımıza bakabilirsiniz.  

Hesaplama Aracımızda Kullanılan Yİ-ÜFE Oranı

Kira artış hesaplama aracımız, 2010-2015 yılları arası Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ortalamasına göre hesaplama işlemi yapmaktadır. Yİ-ÜFE oranları ise her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmaktadır. Ayrıca geçmiş yıl Yİ-ÜFE verilerini kullanılarak gelecek yılların verilerinin öngörülmesi sizin de takdir edeceğiniz gibi tahmini olacaktır. Bu tabloyu oluşturmaktaki amacımız sadece kiralık dairesi olan ve kirada oturan kişiler için kira artış oranları ile ilgili bir öngörüde bulunmaktır.


Aylık kira ödemelerinize göre güncel faiz oranlar üzerinden ne kadar konut kredisi çekebileceğiniz " Kira Öder Gibi Konut Kredisi Hesaplama" aracımızdan hesaplayabilirsiniz.


Hesaplama Aracımızın Çalışma Şekli

Hesaplama aracımız geçmiş yıl verilerine dayanarak bulmuş olduğumuz artış oranını sizin belirtmiş olduğunuz kira bedeli ile her yıl katlamalı olarak hesaplama işlemi yapıyor. Öte yandan, aracımızda yer alan yıllık ortalama kira artış yüzdesini siz de istediğiniz şekilde değiştirerek, hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi