KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Kira Artışı Hesaplama 2018

Güncelleme: 14.11.2018

Hesapkurdu

Not: Yasal olarak en üst kira artış oranı olarak belirlenen "Yİ-ÜFE 12 aylık ortalama" oranı Yeni Ekonomi Programı'nda TÜFE 12 aylık ortalama olarak değiştirildi ancak bu değişiklikle ilgili henüz herhangi bir yasal düzenleme yapılmadı. Öte yandan enflasyon oranları yapılabilecek en üst kira zam oranını belirlemede kullanılır. Asıl kira artış oranı ise ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre (enflasyon oranının geçmemek şartı ile) belirlenir.

*Hesaplama aracı konut, iş yeri, arsa vb. taşınmazların yıllık kira artışı hesaplaması için kullanılabilir.

**"Artış yapılacak tarih" olarak kira sözleşmesinin bittiği veya anlaşmalı olarak kira artışının yapılacağı tarih seçilmelidir. Geçmiş yıl tarihleri ise sadece bilgi amaçlı olarak verilmiştir.

**Hesaplama aracı yıllık kira artışı hesaplaması yapıyor, enflasyon oranları ise aylık olarak güncelleniyor. Geleceğe yönelik yapılan hesaplamalarda ise en son açıklanan enflasyon oranı kullanılıyor.

Kira artışı hesaplaması aşağıdaki seçenekler ile araçtan yapılabilir: 

  • Yİ-ÜFE (12 aylık ortalama): Yargıtay'ın kararına göre yapılabilecek en yüksek yıllık zam oranı temel alarak kira artışı hesaplanır. 20 Eylül 2018 tarihinde açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda bu oran TÜFE olarak değiştirildi.
  • TÜFE (12 aylık ortalama): ÜFE yerine, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 12 aylık ortalaması temel alınarak kira artışı hesaplanır. 20 Eylül 2018 tarihinde açıklanan Yeni Ekonomi Programı'na göre uygulanabilecek kira atış oranı.
  • Yİ-ÜFE (Gecen yılın aynı ayına göre): 12 aylık ortalama yerine geçen yılına aynı ayına kısayla kira artışı hesaplanır.
  • TÜFE (Gecen yılın aynı ayına göre): ÜFE yerine, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) gecen yılın aynı ayına göre değişim oranı temel alınarak kira artışı hesaplanır.
  • (TÜFE + Yİ-ÜFE)/2 - 12 aylık ortalama: TÜFE+Yİ-ÜFE 12 aylık ortalaması toplanarak 2'ye bölünmesi ile bulunan oran temel alınarak kira artışı hesaplanır.
  • Özel Oran: Enflasyon oranları haricinde özel olarak girilen oran temel alınarak kira artışı hesaplanır. Özel oran, geleceğe yönelik yapılacak tahmini kira artışı hesaplamaları için de kullanabilir.

Not: İlgili mevzuat kapsamında enflasyona göre belirlenen kira artış oranları "uygulanabilecek en yüksek kira artış oranı tespiti için kullanılır." Bu sebeple asıl kira artışı (enflasyona göre belirlenen üst sınırı geçmemek şartı ile) kiracı ve gayrimenkul sahibi arasındaki anlaşmaya göre belirlenir.

Kira Artışı TÜFE'ye Göre Hesaplanacak

Uygulanacak en yüksek kira artışı oranı ilgili mevzuat kapsamında "Yİ-ÜFE 12 aylık ortalama değişim oranı" olarak belirtiliyor. Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP'te) ise kira artışı hesaplamasında uygulanabilecek en yüksek oran, "TÜFE 12 aylık ortalama değişim oranı" olarak belirlendi. Bu değişiklik ilgili mevzuata henüz yansımamış olsa da genel kabul TÜFE'nin uygulanması yönünde. Öte yandan belirtilen tüm oranlar kira artışında üst sınırı belirlemek için yapıldığından, asıl kira artış oranı kiracı ve gayrimenkul sahibi arasındaki (enflasyona göre belirlenen üst sınırı geçmemek sartı ile) anlaşmaya bağlı.

Kira Artışı Kanunu 

Yasal olarak kira artış oranları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesinde şu şekilde tanımlanmaktadır:

“…Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir…” (Yeni Ekonomi Programı'nda yapılan değişik ile bu maddenin yakın bir zaman tüketici fiyat endeksi olarak değiştirilmesi bekleniyor.) 

Kira Artışı Yargıtay Kararı

Kanunun ilgili maddesinden de anlaşılacağı üzere kira sözleşmeleri yenilemelerinden daha önce kira artış oranı belirlenmiş olsa bile bir önceki yılın Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ( Yİ-ÜFE ) artış oranını geçemeyecek. Ayrıca birden fazla Yİ-ÜFE oranı hesaplaması yapıldığı için, Yargıtay tarafından kira artış oranlarında "Yİ-ÜFE On İki Aylık Ortalamalara Göre Değişim Oranı" baz alınmasına karar verildi. (İlgili Yargıtay kararına ulaşmak için tıklayın.) - Mevzuat değişikliği ile Yİ-ÜFE'nin TÜFE oranı olarak değiştirilmesi bekleniyor.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 263.851 TL
Faiz Oranı %1,98
Aylık Taksit 2.188 TL
Toplam Maliyet 294.520 TL
Faiz Oranı %2,28
Aylık Taksit 2.443 TL
Toplam Maliyet 294.501 TL
Faiz Oranı %2,28
Aylık Taksit 2.443 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Örnek Kira Artışı Hesaplama 

Aylık Kira ÖdemesiYıllık Artış Oranı
5. Yıl Kira Ödemesi
10. YIl Kira Ödemesi
1.000 TL
%11,10
1.880 TL
3.183 TL
1.500 TL
%11,10
2.820 TL
4.774 TL
2.000 TL
%11,10
3.761 TL
6.366 TL
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,0 Puan

Eski Yorumlar

| 03.05.2016 16:17

2016 da rakamlar çok farklı. insanlar yanılıyorlar. !!!

| 18.05.2016 17:05

2016 nın kira artışlarını falan güncelleme yapılırsa çok daha iyi olabilir