En Yüksek Mevduat Faiz Oranları

Yatırmak istediğin tutarı ve vadeni gir, kazancını hesapla

TL

Gün

Bankaların Mevduat Faiz Oranları

100.000 TL 32 Gün Vade

Faiz Oranı Net Faiz Getirisi
19.12.2018 tarihinde 32 gün vadede en yüksek yıllık mevduat faiz oranı %21,00 seviyesinde. Bugün sunulan en yüksek banka mevduat teklifiyle 10.000 TL 32 gün vadede 175 TL net faiz getirisi elde ediliyor. Kredi hesaplaması yapmak için ise kredi faizi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Hesap Açılış Tutarına Göre Mevduat Kazancı Hesaplama | 32 Gün

Hesap Açılış Tutarı En İyi Faiz Oranı Vade Sonu Net Bakiye
10.000 TL % 24,00 10.200 TL
50.000 TL % 24,00 50.999 TL
100.000 TL % 24,00 101.999 TL
500.000 TL % 24,00 509.995 TL
HESAPKURDU NASIL ÇALIŞIR
Hesapkurdu.com
üzerinden teklifleri
karşılaştırın
Başvurunuzu
tamamlayın
Size özel oranlarla
daha çok kazanın

2 MİLYON MUTLU
HESAPKURDU

Faiz oranlarını araştırmak için güvendiğim adres.
Kaan S.
İhtiyacım olan krediye sayenizde kolayca ulaştım.
Fatma K.
Tüketici için oldukça faydalı bir iş yapıyorsunuz. Teşekkürler Hesapkurdu!
Beril E.
Bankaları karşılaştırıp en uygun krediye başvurdum ve ertesi gün krediyi kullandım. Teşekkürler.
Mert G.
Sitenize girdiğimde aklımdaki faiz oranından daha iyisini bulabileceğimi gördüm. Tavsiye ederim.
Burak Ş.

Mevduat Sıkça Sorulan Sorular

1- Mevduat Nedir?

Mevduat, bankalara belli bir vade ya da ihbar süresi sonunda çekilmek üzere yatırılan paradır. Bunun yanında, bankaların halktan faiz veya kur farkı ödeyerek topladıkları kaynaklar olarak da açıklanabilir.

2- Mevduat Faiz Hesaplama

Mevduat faiz hesaplaması, “anapara*faiz oranı*vade (gün)/36500” formülü ile brüt olarak hesaplanır. Örneğin yıllık %15,09 faiz oranı ile 30 gün vadeli mevduat hesabına 10 bin TL para yatırılması durumunda: 10.000 TL*15,09*30/36500 = 124,02 TL 30 günlük brüt faiz getirisi elde edilir.
Net mevduat getiri ise: Brüt faiz getirisinden mevduat vadesine göre denk gelen stopajın (gelir vergisinin) düşülmesi ile hesaplanır. Yukarıdaki örneğin vadesi 30 gün olduğu için stopajı %15’dir. Bu durumunda net kazanç ise 124,02 TL - (124,02 TL*%15) = 105,42 TL olur.

3- Mevduat Getirisi Stopaj (Gelir Vergisi) Oranları

Vade 6 Aya Kadar 6 Ay - 1 Yıl 1 Yıl Üzeri
Türk Lirası (TL) %15 %12 %10
Dolar, Euro %18 %15 %13
Altın Katılım %15 %15 %15
*Ticari işletmeler elde ettikleri faiz gelirleri için kurumlar vergisi ödemesi de yapar.

4- Faiz Getirisi En Yüksek Olan Bankayı Nasıl Belirlerim?

Bankaların mevduat faiz oranları, kredi faiz oranlarına da bağlı olarak rekabet içerisinde kalmak için tutar ve vadeye göre sürekli değişkenlik gösterir. Bunu için en yüksek mevduat faiz oranını bulmak için bankaları her mevduat yatırma veya yenileme döneminde yeniden karşılaştırmak gerekir. Öte yandan bankaların verdikleri krediler için uyguladıkları faiz oranlarını görmek için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

5- Mevduat Faizi Hesaplaması İçin Neden Hesapkurdu'nu Kullanmalıyım?

Hesapkurdu olarak altyapımızı sürekli geliştirerek, daha fazla bankayı tek bir platform üzerinde kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz olarak sunmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda oluşturduğumuz mevduat sayfamızda neredeyse tüm bankaların bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca mevduat sayfamızda:
• Sürekli olarak güncellenen faiz oranları görür,
• Vade ve tutara göre bankaları kıyaslar,
• Hesapkurdu’na özel oranlardan yararlanır
• Kolay ve anında başvuruda bulunabilirsiniz.

6- Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Standart vadeli mevduat hesabını banka şubelerinden açtırabilir, birikiminizi de yine şube üzerinden yatırabilirsiniz. Bu işlemler için şube sizden hesap işletim ücreti ve ek masrafları talep edebilir. Ayrıca vadeli mevduat hesabının faiz oranı e-mevduat hesabına göre daha düşük olabilir.

7- E-Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

E-mevduat hesabı (internet bankacılığı mevduat hesabı) açtırmak için ise hesap açacağınız bankanın internet bankacılığına üye olmanız gerekir. Bankanın internet şubesi aracılığıyla hesap açabilir mevduatınızı bu hesap üzerinden takip edebilirsiniz. Buna ek olarak bankaların e-mevduat müşterisi olmak için internet üzerinden başvuru yapıp, bu hizmeti sunan bankaların müşterisi olabilirsiniz.

8- Katılım Bankası Mevduat Getirisi

Katılım bankaları yapıları gereğince geçmiş dönem verilerine göre gösterge niteliğinde kâr payı hesaplaması yapar. Yani vadeli mevduat hesaplarına yatırılan tutarlar için net olarak bir kazanç genel olarak belirtmezler.

9- Vadesinden Önce Mevduat Hesabından Para Çekme

Vadeli mevduat genel uygulama olarak önden vadenin belirlendiği ve buna göre bankanın faiz oranı belirleyerek kazanç hesapladığı bir sistemdir. Bu sistemde vadeden önce anaparanın çekilmesi durumunda ise kazanılan faizden kayıplar yaşanabilir. Ancak son dönemde bankalar rekabette avantaj sağlaması açısından vadeleri günlük olarak belirleyerek, vadeden önce paranın bozdurulması durumunda bir kayıp yaşanmayacağı sistemlerde geliştiriyor.

10- Tasarruf Mevduatı Hesaplarında Devlet (Sigortası) Güvencesi

Türkiye'de faaliyet gösteren, mevduat ve katılım fonu kabulüne yetkili yerli ve yabancı tüm kredi kuruluşları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkisinde ve idaresinde olan mevduat sigorta sistemine dâhildir. Bu sigorta kapsamında mevduat hesabına yatırılan anapara ve işleyen faiz/kâr payları reeskontlarının ticari işlemlere konu olmayan kısımları 100 bin TL’ye kadar güvence altındadır. TMSF’ye sigorta prim tutarları ise kredi kuruluşları tarafından ödenir.

11- Vadeli Mevduat Hesabının Vade Sonunda Otomatik Olarak Yenilenmesi

Vadeli mevduat hesabı banka ile olan anlaşmaya göre vade sonunda otomatik olarak yenilenebiliyor. Başlıca bankalarda uygulanan yenileme yöntemleri ise şu şekilde:
• Anapara ve Faizin Uzatılması: Vadeli hesaptaki toplam tutar vade sonlarında aynı vade ve güncel faiz ile otomatik olarak yenilenir.
• Anapara Uzatılması: Sadece anapara yenilenir, faiz tutarı ise seçilen hesaba aktarılır.
• Önden Belirlenen Tutarın Uzatılması: Sadece önden belirlenen tutar yenilenir, kalan tutar ise seçilen hesaba aktarılır.
• Uzatılmasın: Vade sonunda anapara ve faiz tutarı seçilen hesaba aktarılarak vadeli mevduat hesabı kapatılır.

12- Mevduat Hesabı Türleri

1-Vadesiz Mevduat: Hesaba yatırılan tutarın, herhangi bir vade ya da sözleşmeye gerek olmaksızın kullanılabildiği, buna karşılık da ek bir getirisi olmayan hesap türüdür.
2-Vadeli Mevduat: Banka ile mevduatı yapan arasında kararlaştırılan vadenin dolmasından sonra, faiz bedeliyle beraber çekilebilen mevduat türüdür. Ayrıca bazı bankalarda vade günlük olarak belirlenerek para çekimlerinde faiz kaybı da yaşanmaz.
3-İhbarlı Mevduat: Mevduatın sahibinin, mevduatını çekeceği tarihi belirli bir süre önce bankasına bildirmek durumunda olduğu mevduat türüdür.
4-Kırık Vadeli Mevduat Hesabı: Türk bankacılık sisteminde standart olarak 1, 3, 6 ve 12 ay gibi vadeler kullanılır. Bu vadelerden çok ya da bu vadelerin arasında yer alan vadelere ise ‘kırık vade’ denir.