Anında Mevduat Başvurusu

Sizin İçin Seçtiklerimiz | 10.000 TL 32 Gün Vade

Hesap Adı Net Faiz Getirisi Faiz Oranı Vade Sonu Net Bakiye
Aktif Bank N Kolay Bono 112 TL %15,09 10.112 TL Başvur »
CEPTETEB CEPTETEB Vadeli Hesap 97 TL %13,00 10.097 TL Başvur »

1,5 Milyon Mutlu Hesapkurdu Ne Diyor?

 • “Sayenizde mevduatımı en iyi faiz oranıyla değerlendirerek karlı çıktım.
  Teşekkür ederim.”
  Enes K./ Hatay
 • “Tüm bankaların mevduat oranlarını tek sayfada karşılaştırabilmek
  karar vermemi kolaylaştırdı.”
  Yeşim E. / Sivas
 • “Birçok bankanın mevduat faiz oranlarını kolayca karşılaştırma fırsatı buldum ve en yüksek kar elde edeceğim bankayla çalışmaya başladım. Desteğiniz için teşekkürler. ”
  Burak Ş./ İstanbul
 • “Mevduat ile ilgili kafamdaki tüm sorulara sayfanızda yanıt buldum.
  Sunduğunuz hizmet için teşekkürler Hesapkurdu.”
  Mert G. / Rize
 • “Sitenizden başvurarak hızlı bir şekilde hesap açtım ve mevduatımı değerlendiriyorum.”
  Selda T. / Ankara

Mevduat Nedir?

Mevduat, bankalara belli bir vade ya da ihbar süresi sonunda çekilmek üzere yatırılan paralardır. Bunun yanında, bankaların halktan faiz ve/veya kur farkı ödeyerek topladıkları kaynaklar olarak da açıklayabiliriz.

Katılım bankaları ise mevduata faiz vermemekte, bunun yerine hesaplardaki para ticari olarak işletilip, doğan kar ya da zarar paylaştırılmaktadır.

Temel olarak mevduat vade yönünden dört ana başlıktan oluşur:

 • 1-Vadesiz Mevduat:Hesaba yatırılan tutarın, herhangi bir vade ya da sözleşmeye gerek olmaksızın kullanılabildiği, buna karşılık da ek bir getirisi olmayan hesap türüdür.
 • 2-Vadeli Mevduat: Banka ile mevduatı yapan arasında kararlaştırılan vadenin dolmasından sonra, faiz bedeliyle beraber çekilebilen mevduat türüdür.
 • 3-İhbarlı Mevduat:Mevduatın sahibinin, mevduatını çekeceği tarihi belirli bir süre önce bankasına bildirmek durumunda olduğu mevduat türüdür.
 • 4-Kırık Vadeli Mevduat Hesabı: Türk bankacılık sisteminde standart olarak 1, 3, 6 ve 12 ay gibi vadeler kullanılır. Bu vadelerden çok, ya da bu vadelerin arasında yer alan vadelere ‘kırık vade’ denir. Bu tür vadeler ile kullanılan hesap türüdür.

Nasıl Olur Da Banka Size Fazladan Para Verir?

Aslında banka fazla para vermez. Banka yatırdığınız mevduatı kredi vermek gibi bankacılık operasyonlarında kullanır. Bunun sonucunda elde ettiği gelirin bir kısmını düzenlediği faiz oranı/kar payı üzerinden hesaplayarak mevduat sahibiyle paylaşır.

Standart Vadeli Mevduat ve E-Mevduat Arasındaki Fark Nedir?

Standart vadeli mevduat ve e-mevduat hesabı açtırmak tüketicilerin birikimlerini değerlendirmesi için mantıklı ürünlerdir. Peki, bu ikisi arasındaki fark nedir?

Standart vadeli mevduat hesabını banka şubelerinden açtırabilir, birikiminizi de yine şube üzerinden yatırabilirsiniz. Bu işlemler için şube sizden hesap işletim ücreti ve ek masrafları talep edebilir. Ayrıca vadeli mevduat hesabının faiz oranı e-mevduat hesabına göre daha düşük olabilir.

E-mevduat hesabı (internet bankacılığı mevduat hesabı) açtırmak için ise hesap açacağınız bankanın internet bankacılığına üye olmanız gerekir. Bankanın internet şubesi aracılığıyla hesap açabilir mevduatınızı bu hesap üzerinden takip edebilirsiniz. Buna ek olarak bankaların e-mevduat müşterisi olmak için internet üzerinden başvuru yapıp, bu hizmeti sunan bankaların müşterisi olabilirsiniz.

Mevduat Hesabı Açtırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mevduat hesabınızdan vadesi dolmadan kazanç elde edemeyeceğiniz için, vadenizi dikkatli ayarlamanız gerekmektedir. Aksi durumda paranızı çektiğinizde, faiz geliri elde edemezsiniz.

Acil para ihtiyacınız doğabileceğini düşünüyorsanız kısa vadeleri tercih edebilirsiniz. Fakat şunu da bilmenizde fayda var ki kısa vadede mevduat faizleri daha düşük olmaktadır. Buna karşın uzun süre ihtiyaç duymayacağınız bir birikiminiz varsa uzun vadeleri tercih ederek daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Ayrıca hesap açtırırken bankaların verdiği mevduat oranlarını da iyi araştırmak gerekir.

s