En Yüksek Mevduat Faiz Oranları Hesapkurdu.com'da!

Sizin İçin Seçtiklerimiz | 10.000 TL 32 Gün Vade

Hesap Adı Net Faiz Getirisi Faiz Oranı Vade Sonu Net Bakiye
Aktif Bank N Kolay Bono 120 TL %16,04 10.120 TL Başvur »
CEPTETEB CEPTETEB Vadeli Hesap 99 TL %13,25 10.099 TL Başvur »
Enpara Vadeli Mevduat Hesabı 93 TL %12,50 10.093 TL Başvur »
İş Bankası Vadeli Mevduat Hesabı 75 TL %10,00 10.075 TL Başvur »
Akbank E-Mevduat Hesabı 69 TL %9,25 10.069 TL Başvur »

1,5 Milyon Mutlu Hesapkurdu Ne Diyor?

 • “Sayenizde mevduatımı en iyi faiz oranıyla değerlendirerek karlı çıktım.
  Teşekkür ederim.”
  Enes K./ Hatay
 • “Tüm bankaların mevduat oranlarını tek sayfada karşılaştırabilmek
  karar vermemi kolaylaştırdı.”
  Yeşim E. / Sivas
 • “Birçok bankanın mevduat faiz oranlarını kolayca karşılaştırma fırsatı buldum ve en yüksek kar elde edeceğim bankayla çalışmaya başladım. Desteğiniz için teşekkürler. ”
  Burak Ş./ İstanbul
 • “Mevduat ile ilgili kafamdaki tüm sorulara sayfanızda yanıt buldum.
  Sunduğunuz hizmet için teşekkürler Hesapkurdu.”
  Mert G. / Rize
 • “Sitenizden başvurarak hızlı bir şekilde hesap açtım ve mevduatımı değerlendiriyorum.”
  Selda T. / Ankara

Banka Mevduat Faiz Oranları

Banka Hesap Açılış Tutarı Vade Net Faiz Getirisi
Aktif Bank 10.000 TL 32 Gün 120 TL Hemen Başvur »
ING Bank 10.000 TL 32 Gün 104 TL Hemen Başvur »
Enpara 10.000 TL 32 Gün 93 TL Hemen Başvur »
CEPTETEB 10.000 TL 32 Gün 99 TL Hemen Başvur »
Senin Bankan 10.000 TL 32 Gün 67 TL Hemen Başvur »
23.1.2018 tarihinde 32 gün vadede en yüksek yıllık mevduat faiz oranı %16,04 seviyesinde. Bugün sunulan en yüksek banka mevduat teklifiyle 10.000 TL 32 gün vadede 120 TL net faiz getirisi elde ediliyor.

Mevduat Nedir?

Mevduat, bankalara belli bir vade ya da ihbar süresi sonunda çekilmek üzere yatırılan paradır. Bunun yanında, bankaların halktan faiz veya kur farkı ödeyerek topladıkları kaynaklar olarak da açıklanabilir.

Mevduat Faiz Hesaplama

Mevduat faiz hesaplaması, “anapara*faiz oranı*vade (gün)/36500” formülü ile brüt olarak hesaplanır. Örneğin yıllık %15,09 faiz oranı ile 30 gün vadeli mevduat hesabına 10 bin TL para yatırılması durumunda: 10.000 TL*15,09*30/36500 = 124,02 TL 30 günlük brüt faiz getirisi elde edilir.

Net mevduat getiri ise: Brüt faiz getirisinden mevduat vadesine göre denk gelen stopajın (gelir vergisinin) düşülmesi ile hesaplanır. Yukarıdaki örneğin vadesi 30 gün olduğu için stopajı %15’dir. Bu durumunda net kazanç ise 124,02 TL - (124,02 TL*%15) = 105,42 TL olur.

Mevduat Getirisi Stopaj (Gelir Vergisi) Oranları

Vade 6 Aya Kadar 6 Ay - 1 Yıl 1 Yıl Üzeri
Türk Lirası (TL) %15 %12 %10
Dolar, Euro %18 %15 %13
Altın Katılım %15 %15 %15

*Ticari işletmeler elde ettikleri faiz gelirleri için kurumlar vergisi ödemesi de yapar.

Faiz Getirisi En Yüksek Olan Bankayı Nasıl Belirlerim?

Bankaların mevduat faiz oranları, kredi faiz oranlarına da bağlı olarak rekabet içerisinde kalmak için tutar ve vadeye göre sürekli değişkenlik gösterir. Bunu için en yüksek mevduat faiz oranını bulmak için bankaları her mevduat yatırma veya yenileme döneminde yeniden karşılaştırmak gerekir. Öte yandan bankaların verdikleri krediler için uyguladıkları faiz oranlarını görmek için kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Mevduat Faizi Hesaplaması İçin Neden Hesapkurdu'nu Kullanmalıyım?

Hesapkurdu olarak altyapımızı sürekli geliştirerek, daha fazla bankayı tek bir platform üzerinde kullanıcılarımıza tamamen ücretsiz olarak sunmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda oluşturduğumuz mevduat sayfamızda neredeyse tüm bankaların bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca mevduat sayfamızda:
• Sürekli olarak güncellenen faiz oranları görür,
• Vade ve tutara göre bankaları kıyaslar,
• Hesapkurdu’na özel oranlardan yararlanır
• Kolay ve anında başvuruda bulunabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Standart vadeli mevduat hesabını banka şubelerinden açtırabilir, birikiminizi de yine şube üzerinden yatırabilirsiniz. Bu işlemler için şube sizden hesap işletim ücreti ve ek masrafları talep edebilir. Ayrıca vadeli mevduat hesabının faiz oranı e-mevduat hesabına göre daha düşük olabilir.

E-Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

E-mevduat hesabı (internet bankacılığı mevduat hesabı) açtırmak için ise hesap açacağınız bankanın internet bankacılığına üye olmanız gerekir. Bankanın internet şubesi aracılığıyla hesap açabilir mevduatınızı bu hesap üzerinden takip edebilirsiniz. Buna ek olarak bankaların e-mevduat müşterisi olmak için internet üzerinden başvuru yapıp, bu hizmeti sunan bankaların müşterisi olabilirsiniz.

Katılım Bankası Mevduat Getirisi

Katılım bankaları yapıları gereğince geçmiş dönem verilerine göre gösterge niteliğinde kâr payı hesaplaması yapar. Yani vadeli mevduat hesaplarına yatırılan tutarlar için net olarak bir kazanç genel olarak belirtmezler.

Vadesinden Önce Mevduat Hesabından Para Çekme

Vadeli mevduat genel uygulama olarak önden vadenin belirlendiği ve buna göre bankanın faiz oranı belirleyerek kazanç hesapladığı bir sistemdir. Bu sistemde vadeden önce anaparanın çekilmesi durumunda ise kazanılan faizden kayıplar yaşanabilir. Ancak son dönemde bankalar rekabette avantaj sağlaması açısından vadeleri günlük olarak belirleyerek, vadeden önce paranın bozdurulması durumunda bir kayıp yaşanmayacağı sistemlerde geliştiriyor.

Tasarruf Mevduatı Hesaplarında Devlet (Sigortası) Güvencesi

Türkiye'de faaliyet gösteren, mevduat ve katılım fonu kabulüne yetkili yerli ve yabancı tüm kredi kuruluşları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkisinde ve idaresinde olan mevduat sigorta sistemine dâhildir. Bu sigorta kapsamında mevduat hesabına yatırılan anapara ve işleyen faiz/kâr payları reeskontlarının ticari işlemlere konu olmayan kısımları 100 bin TL’ye kadar güvence altındadır. TMSF’ye sigorta prim tutarları ise kredi kuruluşları tarafından ödenir.

Vadeli Mevduat Hesabının Vade Sonunda Otomatik Olarak Yenilenmesi

Vadeli mevduat hesabı banka ile olan anlaşmaya göre vade sonunda otomatik olarak yenilenebiliyor. Başlıca bankalarda uygulanan yenileme yöntemleri ise şu şekilde:
• Anapara ve Faizin Uzatılması: Vadeli hesaptaki toplam tutar vade sonlarında aynı vade ve güncel faiz ile otomatik olarak yenilenir.
• Anapara Uzatılması: Sadece anapara yenilenir, faiz tutarı ise seçilen hesaba aktarılır.
• Önden Belirlenen Tutarın Uzatılması: Sadece önden belirlenen tutar yenilenir, kalan tutar ise seçilen hesaba aktarılır.
• Uzatılmasın: Vade sonunda anapara ve faiz tutarı seçilen hesaba aktarılarak vadeli mevduat hesabı kapatılır.

Mevduat Hesabı Türleri

1-Vadesiz Mevduat: Hesaba yatırılan tutarın, herhangi bir vade ya da sözleşmeye gerek olmaksızın kullanılabildiği, buna karşılık da ek bir getirisi olmayan hesap türüdür.
2-Vadeli Mevduat: Banka ile mevduatı yapan arasında kararlaştırılan vadenin dolmasından sonra, faiz bedeliyle beraber çekilebilen mevduat türüdür. Ayrıca bazı bankalarda vade günlük olarak belirlenerek para çekimlerinde faiz kaybı da yaşanmaz.
3-İhbarlı Mevduat: Mevduatın sahibinin, mevduatını çekeceği tarihi belirli bir süre önce bankasına bildirmek durumunda olduğu mevduat türüdür.
4-Kırık Vadeli Mevduat Hesabı: Türk bankacılık sisteminde standart olarak 1, 3, 6 ve 12 ay gibi vadeler kullanılır. Bu vadelerden çok ya da bu vadelerin arasında yer alan vadelere ise ‘kırık vade’ denir.

s