Vadeli Hesaptan Para Çekmek

Güncelleme: 15.03.2024
Yayımlama: 14.12.2021
Paylaş
İçindekiler

Vadeli mevduat hesabı, bankalara yatıran paranın belirlenen zaman içerisinde faiz getirisi sağlayan bir mevduat hesabı çeşididir. Ana para; günlük, 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıllık periyotlarda faiz oranı getirisi sağlar.


Vadeli mevduat hesabı hakkında detaylı bilgi almak için vadeli hesap nedir yazımızı inceleyin.

Vadeli Hesaptan Para Çekilirse Vade Bozulur mu?

Vadeli mevduat hesabından vade dolmadan önce de para çekilebilir ancak bu durumda yalnızca yatırılan ana para çekilebilir, vade bozulduğu için faiz kazancı olmaz. Vadeli döviz hesabı hakkında merak edilenleri vadeli döviz hesabı nedir sayfamızdan edinin. 


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:


* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Vade Sonunda Para Çekmek

Vadeli hesaptan para belirlenen vade sonunda çekilirse, ana para ve belirlenen oranda faiz de çekilebilir. Örneğin; bir yıllık vadeli hesaba yatırılan 10 bin TL, bir yıl dolmadan da hiçbir kayıp olmadan çekilebilir ancak faiz getirisi olmaz. Bu para, vade dolduktan sonra yani bir yıl sonunda çekilirse 10 bin TL’nin yanı sıra faizden elde edilen kazanç da çekilebilir. 

Vadeli Hesaptan Para Çekilebilir mi?
Vadeli Hesaptan Para Çekilebilir mi?

Birikim hesabı açmayı düşünüyorsanız banka seçimi yapmadan önce mevduat yatırımı yapmak için doğru banka nasıl seçilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vadeli Hesap Vadesi Süreleri

Altı ay, üç ay ya da bir ay gibi daha kısa süreli vadeli mevduat hesabı seçenekleri de vardır. Ancak; vade süresi kısaldıkça faiz oranı da düşer. Yakın dönemli nakit ihtiyaçları için kısa vadeli mevduat hesaplarını tercih etmek daha uygun olur. Böylece, faiz oranı düşük olsa da vade bozumu olmadan faizden kazanç elde edilir. Ayrıca; günlük faiz işleyen birikim hesapları da vardır. 

**Farklı bankaların kredilere uyguladığı güncel faiz oranlarını görmek ve incelemek için kredi faiz oranları sayfamızı inceleyin.

e-Vadeli Hesap Nedir?

İnternet bankacılığı aracılığıyla açılabilen e-vadeli hesaplar ya da bankalar tarafından farklı şekilde adlandırılan birikim hesaplarında faiz, günlük olarak işler ancak faiz oranı daha düşüktür. Bu hesaplardan bir gün ya da bir hafta içinde dahi para çekilirse vade bozumu olmadan ana para ve faiz getirisi çekilebilir. 

Vadeli hesaba para yatırma işlemi nasıl yapılır öğrenmek için vadeli hesaba nasıl para yatırılır sayfamızı inceleyin.

Bankalar, farklı yatırım ve mevduat ürünleri ile müşterilerine hizmet verir. Vade bozulmadan para çekilebilen bazı vadeli mevduat hesapları aşağıdadır:

  • Garanti BBVA - e-Vadeli Hesap

Garanti BBVA İnternet veya Garanti BBVA Mobil aracılığıyla açılabilen e-Vadeli hesaptan vade bozulmadan para çekilebilir. 

  • Yapı Kredi Bankası – Esnek Vadeli Mevduat

Belirlenen süre dolmadan, ana paranın bir bölümü çekilebilen esnek vadeli mevduat hesabında kalan paraya faiz işlemeye devam eder. 

  • Türkiye İş Bankası - Vade Bekletmeyen Mevduat Hesabı

Vadenin başladığı tarihten 7 gün sonra, hesapta belirlenen minimum tutarın altına düşmemek şartıyla para çekilebilir. Hesapta kalan bakiyeye faiz işlemeye devam eder.

  • Akbank – Serbest Hesap

Minimum 1000 TL ile açılabilen hesapta günlük faiz işler; vadenin dolması beklemeden para çekilebilir. Hesaba para aktarıldığı anda faiz işlemeye başlar.

  • Vakıfbank – ARI Hesabı

Gecelik faiz işleyen ARI hesabında, vade bozulmadan para çekilebilir. Hesabın açılması için istenen minimum tutar 5 bin TL’dir.

  • Halkbank – E-Mevduat

Halkbank Mobil ve İnternet Şubesi, Halkbank Mobil ve telefon bankacılığı üzerinden açılabilen E-Mevduat hesabından ilk günden itibaren para çekilebilir. 

  • QNB Finansbank – Kazandıran Günlük Hesap

Yatırılan ana paraya günlük faiz işler; vade bozulmadan para çekilebilir. 

  • Denizbank - Para Çekilebilir Mevduat

Para Çekilebilir Mevduat hesabından vade dolmadan belirlenen limitler dahilinde para çekilebilir; vade bozulmaz.

  • TEB – Marifetli Hesap

Günlük vade ile birikim yapılabilen hesaptan vade bozulmadan para çekilebilir; ancak faiz kazancı elde edebilmek için istenen alt limit 2 bin TL’dir.


Vade süresine göre mevduat faizlerini hesaplamak ve bankalar arasında vadeli mevduat hesapları faizlerini karşılaştırmak için mevduat faizi sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak:
Garanti BBVA e-Vadeli Hesap

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.