Birikim Hesabı Nedir?

Güncelleme: 19.10.2023
Yayımlama: 10.05.2023
Paylaş
İçindekiler

Kişinin kısa ya da uzun vadede tasarruf etmesini sağlayan hizmete birikim hesabı denir. Kişilerin elinde bulunan para banka altında güvence altına alarak doğru yatırım araçları ile değer kazanması sağlanır.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Müşterisi olunan bankanın mobil uygulaması, fiziksel şubesi ya da telefon bankacılığı üzerinden destek alınarak birikim hesabı açılabilir. 

Mobil uygulama ile birikim hesabı açmak oldukça kolay ve hızlıdır. Kullanılan bankanın mobil uygulamasına giriş yapıldıktan sonra Hesaplarım bölümünden birikim hesabı açılır. Bu hesaba düzenli olarak para transferi yapılabilir.

Şube üzerinden birikim hesabı açmak için, ilgili banka şubesine T.C. kimlik kartı ile başvurularak hesap açtırılabilir.


Birikim hesabı açmayı düşünüyorsanız banka seçimi yapmadan önce mevduat yatırımı yapmak için doğru banka nasıl seçilir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Birikim Hesabının Faydaları Nelerdir?

Birikim hesabının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • anapara riske atılmadan, değer kaybı olmaksızın para saklanabilir,
  • güvenlidir,
  • birikim hedefleri sayesinde tasarruf kolaylaşır,
  • ekstra faiz kazanılarak paranın değeri arttırılabilir

Birikim Hesabı Vadeli Hesap Türü müdür?

Birikim hesapları, vadeli mevduat hesabına benzemektedir. Birikim hesaplarının faiz ve vade özellikleri bankadan bankaya değişiklik gösterir. Birikim hesapları genellikle günlük faiz kazandırmaktadır. Birikim hesabının vadeli hesaba göre faiz oranı düşüktür.


 Vadeli hesap hakkında detaylı bilgi almak için vadeli hesap nedir yazımızı okuyun.


Birikim Hesabından Para Çekilir mi?

Birikim hesabı üzerinden para çekmek mümkün değildir. Birikim hesabındaki paranın vadesiz hesaba transfer edilmesinin ardından para çekilebilir. Birikim hesabından ödeme/harcama yapılmaması birikimin bozulmasının önüne geçer.

Birikim Hesabı Ne İçin Kullanılır?

Birikim hesabı tasarruf etmek istenilen her konu için kullanılabilir. Yeni ev, araba, evlilik, seyahat gibi konularda kolay bir şekilde para biriktirilmesine olanak sağlar. Bunun yanı sıra uzun vadeli birikim hesapları; emeklilik ve eğitim için oldukça karlı olmaktadır. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.