Vadeli Hesaba Nasıl Para Yatırılır?

Güncelleme: 15.12.2021 Yayımlama: 17.08.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli hesap, hesaba yatırılan paranın belirli vadede bankada kalmasıyla faiz getirisi sağlayan bir birikim modelidir. İnternet üzerinden açılan vadeli mevduat hesaplarına e-vadeli hesap denir. Vadeli hesap hakkında daha detaylı bilgiyi vadeli hesap nedir sayfamızdan edinin. 


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

100.000 TL 32 Gün Vade

Net Bakiye 101.666 TL
Faiz Oranı %20,00
Net Kazanç 1.666 TL
Net Bakiye 101.916 TL
Faiz Oranı %23,00
Net Kazanç 1.916 TL
Net Bakiye 101.916 TL
Faiz Oranı %23,00
Net Kazanç 1.916 TL

Tüm Mevduat Faizlerini Listele

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faizi sayfamızı ziyaret edin.


Vadeli Hesaba Nasıl Para Yatırılır?

Hesaba para yatırma seçeneklerinde vadeli ya da vadesiz mevduat hesaplarında bir fark yoktur. Vadeli hesaba para yatırma seçenekleri;

  • Şubeler ve ATM’lerden vadeli hesaba para yatırılabilir.
  • İnternet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden vadeli hesaba para yatırma işlemi yapılabilir.
  • Aynı bankadaki vadesiz hesaptan vadeli mevduat hesaba transfer yapabilir.
  • Farklı bankalardaki hesaplardan da havale ve EFT ile para transferi yapılabilir.
Vadeli Hesaptan Para Çekilebilir mi?
Vadeli Hesaptan Para Çekilebilir mi?

Vadeli Hesaba Para Yatırma Vadeyi Bozar mı?

Vadeli hesaba istenildiği zaman para yatırılabilir ya da para çekilebilir. Ancak günlük faiz işleyen mevduat hesapları dışında para çekme/yatırma işlemi genel olarak vadenin bozulmasına, bu durum da faiz getirisi elde edilememesi veya bir kayıp yaşanmasına sebep olabilir. Genel olarak vadeli hesapları uzun dönemli yatırım araçları olarak kabul etmek daha kazançlıdır.

Ayrıca genel olarak bankaların uygulamalarında para yatırmadan ziyade para çekme vadeli hesaplarda bir faiz kaybına neden olur.

Euro, dolar ve altın hesapları nasıl açıldığı hakkında detaylı bilgi almak için euro hesabı , dolar hesabı ve altın hesabı sayfalarımızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Vadeli Hesaba Ne Zaman Para Yatırılır?

Vadeli mevduat hesabına vade bozulmadan para yatırmak için vade sonunun beklenmesi gerekir. Bu tarih, açılan hesabın vade gününe ve ilk başta belirlenen vade sonu tarihine göre değişir. Bankaya verilecek talimat ile vade sonu tarihlerinde otomatik olarak vadesiz hesaptan vadeli hesaba para aktarılmasını sağlanabilir. Bu talimat iptal edilmediği süre boyunca vadeli hesap bozulmaz ya da kapatılmazsa vade sonunda otomatik olarak vadesiz hesaptan vadeli hesaba hesap sahibinin belirlediği miktarda para aktarılır. 

Vadeli döviz hesabı hakkında bilgi almak için vadeli döviz hesabı nedir sayfamızı ziyaret edin. Vadeli hesaptan para çekme konusunda merak edilenleri vadeli hesaptan para çekme sayfamızdan edinin. 

Vadeli Hesaba Nasıl Para Yatırılır İnfografik

Vadeli Hesap Faiz Oranları

Vadeli mevduat hesaplarında faiz oranları, yatırılan ana paranın miktarı ve vadenin uzunluk süresine göre değişir. Ayrıca her banka Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenen en düşük ve en yüksek oranlar arasında olmak şartı ile farklı faiz oranları belirleyebilir.

Vadeli mevduat mı veya bono hangisi daha avantajlı öğrenmek için vadeli mevduat mı bono mu sayfamızı inceleyin. 

Vadeli Hesap Vade Gün Sayısı Nedir?

Vadeli hesabın temel mantığı, bankaya yatırılan paranın vade edilen süre kadar hiç dokunulmadan banka hesabında kalması ve bu süre içerisinde paraya faiz uygulanmasıdır. Belirlenen vade sonunda para faizi ile birlikte geri alınır. Vadeli hesaplarda vade gün sayısı 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl olarak değişir. Belirtilen vade uzadıkça elde edilen faiz oranı artar.

Kaynak:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB Azami Mevduat Faiz Oranları


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et