Vadeli Mevduat mı Bono mu?

Yayımlama: 13.04.2017 Güncelleme: 18.08.2020

Vadeli Mevduat Getirisi Nedir?

Mevduat, bankalara belli bir vade ya da ihbar süresi sonunda çekilmek üzere yatırılan paradır. Bunun yanında, bankaların halktan faiz ve/veya kur farkı ödeyerek topladıkları kaynaklar olarak da açıklayabiliriz. 

Banka yatırdığınız mevduatı kredi vermek gibi bankacılık operasyonlarında kullanır. Bunun sonucunda elde ettiği gelirin bir kısmını düzenlediği faiz oranı/kar payı üzerinden hesaplayarak mevduat sahibiyle paylaşır. 


Vadeli mevduata yatırarak paranızın ne kadar değerleneceğini öğrenmek istiyorsanız vadeli mevduat karşılaştırma sayfamızı ziyaret edin. Vadeli hesaba vade devam ederken nasıl para yatırılır öğrenmek için vadeli hesaba nasıl para yatırılır sayfamızı ziyaret edin.


Mevduat hesabı açtırmadan önce bilmeniz gereken mevduatınızın vadesi dolmadan kazanç elde edemeyeceğinizdir. Bu nedenle vadenizi dikkatli ayarlamanız gerekir. Aksi durumda paranızı çektiğinizde, faiz geliri elde edemezsiniz.

Acil para ihtiyacınız doğabileceğini düşünüyorsanız kısa vadeleri tercih edebilirsiniz. Fakat şunu da bilmenizde fayda var ki kısa vadede mevduat faizleri daha düşük olmaktadır. Buna karşın uzun süre ihtiyaç duymayacağınız bir birikiminiz varsa uzun vadeleri tercih ederek daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Bankaların güncel mevduat faiz oranlarına bakıldığında Nisan 2017 itibari ile en yüksek %13 oran verdiklerini görüyoruz. Ancak bilmelisiniz ki bu oran üzerinden kazancınız hesaplanırken stopaj oranı kesintisi yapılacaktır. 

Bono Nedir?

Bono, vadesi 60 günden az – 360 günden fazla olmayan, çıkarılan kurum tarafından ödeme, ispat ve teminat amacıyla kullanılan menkul kıymetlerdir. Banka Bonoları ise kalkınma ve yatırım bankalarının borçlu sıfatıyla düzenlediği bonolardır.  

Bononun yasal ve geçerli olabilmesi için bazı koşulları sağlaması gereklidir.

Bu koşullar:

  • Bono kelimesinin geçmesi
  • Kayıtsız şartsız bir meblağ ödenmesi vaadi (Bedel)
  • Lehtarın (alacaklı) adı ve soyadı
  • Bononun düzenlendiği gün
  • Bononun düzenlendiği yer
  • Ödeme yeri
  • Senedi düzenleyenin imzası
  • Vade

Banka bonolarına yatırım yapmak istediğinizde muhatabınız bankalar olacaktır. Bankaların bonolarında da ödeme tarihine göre yıllık bazda iskonto oranı hesaplanır. Böylelikle elde edilecek kazanç ortaya çıkar ve vade sonunda kazancınızla birlikte paranızı da alabilirsiniz. 

Vadeli hesap hakkında bilgi almak için ise vadeli hesap nedir sayfamızı ziyaret edin.

Vadeli Mevduat mı Bono mu Daha Avantajlı?

İki yatırım aracının da en belirgin özelliği sabit getirili yatırım aracı olmasıdır. Yatırımı yaptığınız anda vadesinde elde edeceğiniz faizi bilir ve vadesini beklerseniz, ana paranızı faiziyle birlikte alabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında riski sevmeyen yatırımcılar için her ikisi de uygundur.

Peki, aralarında ne fark var? Bu iki yatırım aracı arasındaki en önemli farklılık vergi oranlarıdır. Bonolarda %10, vadeli mevduatta ise %15 oranında stopaj vergisi uygulanır. Eğer bono ve mevduatta eşit faiz oranları ile yatırım yapabiliyorsanız, sadece vergisel avantajından dolayı bonoyu tercih edebilirsiniz. 

Örnek Hesaplama:

10,000 TL’yi %13 faiz oranı ile 1 yıllığına bono ve mevduata ayrı ayrı yatırdığımızı düşünelim. Bir yıllık brüt faiz geliriniz her ikisinde de 1300 TL olur. Bonoda bu brüt gelirin %10’u olan 130 TL vergi kesintisi olacaktır. Cebinize giren net faiz 1170 TL’dir. Mevduatta ise 1300 TL’nin %15’i olan 195 TL kesilir ve cebinize 1.105’TL girer. Örnekte gördüğünüz gibi aynı faiz oranı olmasına rağmen 10,000 TL’lik yatırımda bono mevduata göre 65 TL daha fazla kazandırır.

Ancak bu örnekten yola çıkarak bononun her zaman için daha karlı bir yatırım aracı olduğunu söyleyemeyiz. Hangisinin daha karlı olduğu tamamen işlemi gerçekleştireceğiniz dönemdeki faiz oranlarına bağlıdır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et