Borç Kapatma Kredisi Faiz Oranları – 03 Mart 2024

10.000 TL 36 Ay Vade

Banka Kredileri Kredi Adı Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Maliyet
QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi %3,74 594 TL 21.424 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu Akbank Borç Kapatma Kredisi %3,41 561 TL 20.248 TL
DenizBank İhtiyaç Kredisi Başvurusu DenizBank Borç Kapatma Kredisi %4,05 625 TL 22.554 TL
Garanti BBVA İhtiyaç Kredisi Başvurusu Garanti BBVA Borç Kapatma Kredisi %3,60 580 TL 20.922 TL
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu İş Bankası Borç Kapatma Kredisi %3,91 611 TL 22.041 TL
Şekerbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu Şekerbank Borç Kapatma Kredisi %4,79 703 TL 25.343 TL
TEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu TEB Borç Kapatma Kredisi %3,19 540 TL 19.479 TL
Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapı Kredi Borç Kapatma Kredisi %4,79 703 TL 25.343 TL
Aktif Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu Aktif Bank Borç Kapatma Kredisi %3,49 569 TL 20.531 TL
Albaraka Türk İhtiyaç Kredisi Başvurusu Albaraka Türk Borç Kapatma Kredisi %2,99 521 TL 18.794 TL
Halkbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu Halkbank Borç Kapatma Kredisi %4,09 629 TL 22.702 TL
HSBC İhtiyaç Kredisi Başvurusu HSBC Borç Kapatma Kredisi %3,80 600 TL 21.641 TL
ING İhtiyaç Kredisi Başvurusu ING Borç Kapatma Kredisi %0,99 349 TL 12.610 TL
Fibabanka İhtiyaç Kredisi Başvurusu Fibabanka Borç Kapatma Kredisi %3,69 589 TL 21.367 TL
Türkiye Finans Katılım Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu Türkiye Finans Katılım Bankası Borç Kapatma Kredisi %3,59 579 TL 20.886 TL
Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi %4,24 645 TL 23.258 TL
ON İhtiyaç Kredisi Başvurusu ON Borç Kapatma Kredisi %3,41 561 TL 20.196 TL
Enpara.com İhtiyaç Kredisi Başvurusu Enpara.com Borç Kapatma Kredisi %4,15 635 TL 22.872 TL
CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu CEPTETEB Borç Kapatma Kredisi %3,19 540 TL 19.479 TL
Ziraat Katılım İhtiyaç Kredisi Başvurusu Ziraat Katılım Borç Kapatma Kredisi %4,64 687 TL 24.768 TL
Vakıf Katılım İhtiyaç Kredisi Başvurusu Vakıf Katılım Borç Kapatma Kredisi %3,39 559 TL 20.178 TL

Borç Kapatma Kredisi, finansman ürünleri kullanan tüketicilerin, kullandıkları üründen kaynaklanan borçlarını tek bir kredi altında yapılandırarak eşit taksitlerle geri ödemelerini sağlayan ihtiyaç kredisi çeşididir. Bu kredinin bir başka adı da borç transferi kredisidir.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Bankalar ve KampanyalarıKredi Tutarı*VadeSigorta Tahsis ÜcretiTahsis Ücreti
Şekerbank Borç Kapatma Kredisi100.000 TL60 AyVarBinde 5
Burgan Bank ON Borç Transferi Kredisi100.000 TL60 AyVarBinde 5
DenizBank Transfer Kredi65.000 TL60 AyVarBinde 5
QNB Finansbank Borç Kapatma Kredisi50.000 TL60 AyVarBinde 5
Halkbank Dost İhtiyaç Kredisi50.000 TL60 AyVarYok

*Kredi tutarı, kampanya kapsamında verilebilecek en yüksek nakit tutarını ifade ediyor.

Kredi Kartı Borcuna Özel Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Bankalar ve KampanyalarıKredi TutarıVadeSigorta Tahsis ÜcretiTahsis Ücreti
VakıfBank Kredi Kartı
Borç Transferi Kredisi
20.000 TL18 AyVarYok
Akbank Kredi Kartı
Taksitli Borç Transferi
20.000 TL12 AyYokYok
CEPTETEB Kredi Kartı
Borç Transferi
10.000 TL12 AyYokYok

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankaların kampanyalarına kredi kartı haricinde diğer kredi borçları dâhil edilmiyor. Ayrıca ilgili bankaların kredi kartı ürünlerine ulaşmak istiyorsanız kredi kartları sayfamızı ziyaret edin.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu 2024

Borç kapatma kredisi başvurusu bankaların şubeleri ve internet siteleri üzerinden yapabileceği gibi yukarıdaki formumuz doldurularak da kolayca yapılabilir. Formumuz üzerinden yapılan başvuru, ilgili bankaya anında iletilir ve değerlendirilerek en geç bir iş günü içerisinde dönüş yapılır.

En Uygun Borç Kapatma Kredisi Faiz Oranı 2024

03.3.2024 tarihinde 4 yıl vadede en uygun borç kapatma kredisi faiz oranı aylık % 0,99 en uygun borç kapatma kredisi maliyet oranı aylık % 0,0 seviyesinde. Bugün sunulan en düşük faiz oranıyla 10.000 TL 36 ay vadede borç birleştirme kredisi kullanılırsa aylık taksit 349 TL, toplam geri ödeme ise 12.558 TL olacak. Öte yandan bu hesaplamaları güncel faiz oranları üzerinden yapmak istiyorsanız kredi hesaplama sayfamızdaki aracı kullanın.

Borç Kapatma Kredisi Hesaplama 2024

Borç kapatma kredisinde öncelikle mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının güncel kapatma tutarları hesaplanır. Bu hesaplamada banka kendi verilerinin yanında, kredi başvurusunda bulunan kişiden de güncel kredi ve kredi kartları borç tutarlarını öğrenerek kendisine bildirilmesini ister. Güncel borç tutarlarınıza ulaşıldıktan sonra ise aylık gelirin %50’sini (yarısını) geçmeyecek şekilde kredi kullanacak kişinin de istediği doğrultusunda vade belirlenerek borç birleştirme kredisi hesaplaması yapılır. Ayrıca bu hesaplamayı güncel faiz oranları üzerinden yapmak istiyorsanız Ne Kadar Kredi Çekebilirim sayfamızdaki aracımızı kullanın.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi, finansman ürünleri kullanan tüketicilerin kullandıkları üründen kaynaklanan borçlarını tek bir kredi altında yapılandırarak eşit taksitlerle geri ödemelerini sağlayan ihtiyaç kredisi çeşididir. Bu kredinin genel kullanım olarak diğer adları ise “borç transferi” ve “borç birleştirme” kredisidir.

Kredi Borçlarını Birleştirmenin Avantajları

• Tüm kredi borçları tek bir kredide birleştirilir ödeme ve takip kolaylaşır,
• 36 ay vade imkânıyla aylık ödenecek taksit tutarları düşer,
• Geciken taksitler düzenlendiği için yüksek oranlı gecikme faizleri ödenmez,
• Kredi takip süreci yaşanmaz, icra ve avukat masrafları ödenmez,
• Ödemeler düzenlendiği için kredi notu yükselir,

Öte yandan konut ipotek olarak verilmesi durumda eksperin belirlediği değerin %80’ine kadar 36 ay vadeyle borç birleştirme kredisi kullanma ihtimali de mevcut. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için ipotekli kredi sayfamızı ziyaret edin.

Borç Kapatma Kredisi Şartları Nelerdir?

  1. Açıkta herhangi bir yasal veya idari takibin olmaması,
  2. Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilebilmesi,
  3. Kredi talebinin 36 ayı geçmemesi (konut kredisi hariç),
  4. Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi,
  5. İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,
  6. Güncel kredi borç tutarlarını gösteren belgelerin temin edilebilmesi,

Borç Transferi Kredisinde Kredi Notu Önemli mi?

Kredi notu, kredi değerlendirmelerinde sonucu etkileyen en önemli ölçütlerinden biridir. Ancak borç transferi kredisini genel olarak kişiler borçlarını düzenli ödeyemedikleri veya bu duruma yaklaştıkları için tercih ediyor. Bu durumda kredi ödemeleri düzgün olduğu sürece sıkıntı olmamakla birlikte, ödemeler geciktiyse borç transferi kredilerinde dahi sıkıntılar yaşanabiliyor. Yine de bankalar borç transferi kredisi özelinde kredi notu değerlendirmesinde daha esnek davranabiliyor. Bunun için önden bir yargıya varmak yerine bankalarla görüşmek daha doğru bir yol olmakta. Ayrıca güncel kredi notunuzu bilmiyorsanız kredi notu öğrenme sayfamızdan anında edinin.

Güncel Kredi Borç Kapatma Tutarı Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi güncel kapama tutarı kalan anapara üzerinden hesaplanır. Yani ödenmemiş olan faizler bu hesaplamaya dâhil edilmez. Ayrıca ödeme planı aylık olarak oluşturulsa da faiz günlük olarak işletildiği için güncel kredi kapama tutarı günlük olarak değişir. Bunun yanında sadece konut kredisinde erken kapatma işleminde dolayı “erken ödeme cezası” da uygulanır. Ayrıca kredinizin güncel kapatma tutarını öğrenmek istiyorsanız kredi kapatma aracımızı kullanın.

Kredi Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Erken ödeme cezası ilgili mevzuat gereğince sadece konut kredisinden alınır. Yani ihtiyaç ve taşıt kredilerinde erken ödeme cezası yoktur. Erken ödeme cezası, ödenen tutar üzerinden kalan vadesi 36 ayın altında olan kredilerde %1, 36 ayın üzerinden olanlarda ise %2 olarak uygulanır. Konut kredisi borç transferinde ise tüm borç ilgili bankada kapatıldığı için erken ödeme cezası kredinin tüm kalan anaparası üzerinden hesaplanır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için Erken Ödeme Cezası Hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Ara Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi ara ödeme hesaplaması “kredinin kalan anaparası” üzerinden yapılır. Örneğin kredinin kalan anapara ödemesi 30 bin TL ve 10 bin TL ara ödeme yapılırsa, banka tarafında yeni ödeme planı kalan vadeye göre 20 bin TL üzerinden tekrar hesaplanır. Ayrıca ara ödeme yapıldığı zaman kalan vade değiştirilmek istenirse, bankanın da ayrıca onay vermesi gerekir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve ara ödeme hesaplaması yapmak için ara ödeme hesaplama aracımızı kullanın.

Hangi Kredi Borcunu Önce Ödemeliyim?

Mevcut kredi borçlarının tamamı kapatılamıyorsa, kapatılacak borçlarda bir öncelik sırası yapmak uzun vadede daha az faiz ödenmesi ve avukat ile icra masraflarına katlanılmaması açısında önemli. Öncelik sırası ise şu şekilde yapılabilir:

1- İki taksit ödemesi yapılmamış kredi ve kredi kartı borçlarının kapatılması en öncelikli olmalı. Aksi durumda banka icra işlemlerini başlatabilir ve faiz dışında ek masraflar da ödenebilir.

2- Kredili mevduat hesabı (KMH) yani diğer ismiyle artı para ödenmeli. Bunun nedeni ise KMH hesaplarına uygulanan faizlerin ortalama kredi faiz oranlarından daha yüksek olması ve genel olarak gecikme faizinin ayın ilk haftasında hemen başlaması.

3- Geciken kredi kartı ödemeleri yapılmalı. Kredi kartına da genel piyasa faiz oranları üzerinde bir gecikme faizi uygulanır ve ödemeleri 2 ay yapılmaması durumunda kullanıma kapatılabilir.

4- Konut kredisi öncelikli olmakla birlikte sırasıyla taşıt ve ihtiyaç kredisi ödemesi yapılmalı. Ödeme sırasında ipotekli kredilere öncelik vermek, hemen icra işlemlerinin başlatılmaması açısında önemli.

Öte yandan aynı bankada birden fazla kredi ürünü olması durumunda, herhangi birindeki gecikme öne sürülerek banka tarafından diğer kredi ürünleri için de işlem başlatılma ihtimali mevcut. Ayrıca kredi yasal işlemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Kredi Borcu Yasal Takip Süreci yazımızı inceleyin.

Banka Dışındaki Borçlar, Borç Birleştirme Kredisine Dâhil Edilebiliyor mu?

Borç kapatma kredisine bankalar dışındaki borçlar dâhil edilmiyor. Öte yandan kredi kullanacak kişinin geliri bankanın değerlendirmesine göre yeterli geliyorsa, borç kapatma kredisine ek olarak ihtiyaç kredisi de banka tarafından kullandırılabiliyor.

Borç Transferi Kredisi Doğrudan Borçlu Olunan Bankalara mı Gönderiliyor?

Borç kapatma kredilerinin temel mantığı kredi ve kredi kartı borçlarının bir yerde toplanmasıdır. Bu sebeple kredi kullanacak kişiye finansman sağlama borç kapatma kredilerinin temelde amacı değildir. Bu doğrultuda bankalar, kişilerin kendilerine finansman sağlamasını engellemek için kullanılan krediyi doğrudan kredi ve kredi kartı borcu bulunan bankalara transfer ediyor.

Borç Kapatma Kredisinde İstenilen Belgeler

Özel Sektör ÇalışanıKamu ÇalışanıEmekliVergi Levhalı
Maaş bordrosuMaaş bordrosuEmekli aylık dökümüGüncel vergi levhası
SGK dökümüİkamet belgesiİkamet belgesiİmza sirküsü
İkamet belgesiVarsa ek gelir belgesiVarsa ek gelir belgesiOda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsüBorcu gösteren belgeBorcu gösteren belgeBilanço ve gelir tablosu
Varsa ek gelir belgesiVarsa ek gelir belgesi
Borcu gösteren belgeBorcu gösteren belge

Başvurulan bankayla çalışma durumuna göre tabloda belirttiğimiz bazı belgeler istenmeyebilir. Ayrıca belgesiz kredi işlemi yapan bankaların listesine ulaşmak için Gelir Belgesiz Kredi yazımızı inceleyin.

Borç Transferi Kredisinde Konut Kredisiyle İhtiyaç Kredisi Birleştirilebiliyor mu?

Konut kredisi, konut alımını desteklemek amacıyla kredilerden alınan KKDF ve BSMV vergilerinde muaf tutuluyor ve 360 aya varan vadelerle verilebiliyor. Diğer bireysel kredi türleri ise en fazla 36 ay vadeyle kullanılabiliyor. Bu sebeplerden dolayı konut kredisiyle ihtiyaç kredisinin birleştirilme şansı bulunmuyor. Ayrıca krediden alınan vergiler hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız KKDF ve BSMV Nedir yazımızı inceleyin.

TOKİ Borcu İçin Kredi Kullanılabiliyor mu?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) üzerinden alınan konutlarda borç tamamlanmadan tapu devri yapılmadığı için kredi borcu transferi veya konut kredisi kullanılamıyor. Ancak TOKİ belirli dönemlerde kampanya başlatarak tapusunu hemen almak isteyenlere çeşitli indirimlerle fırsatlar sunabiliyor. Bu kampanya dönemlerinde TOKİ’nin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden konut kredisi kullanımı da yapılabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamaları

En sık hesaplanan ihtiyaç kredileri

1.000 TL Kredi 24 Ay Vade
5.000 TL Kredi 36 Ay Vade
10.000 TL Kredi 36 Ay Vade
30.000 TL Kredi 36 Ay Vade
10.000 TL Kredi 24 Ay Vade
50.000 TL Kredi 36 Ay Vade

Kredi Maliyet Tablosu

Minimum Tutar Maximum Tutar Vade Süresi Min. Yıllık Maliyet Oranı Max.Yıllık Maliyet Oranı
500 TL 500.000 TL 3-36 Ay %212,89 %1304,38

İhtiyaç kredisi yıllık maliyet oranları %212,89 ile %1304,38 arasında, vade aralığı ise 3 ay ile 36 ay arasında değişmektedir.
Örneğin; Hesapkurdu.com'daki en hesaplı faiz oranı ile 36 ay vade ve 10.000 TL ihtiyaç kredisi sonucunda ödeyeceğiniz toplam faiz tutarı ₺1.317,16, yıllık maliyet oranı %212,89, toplam sigorta masrafı 157 TL, ödeyeceğiniz toplam tutar ise ₺21.712,31'dir.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et