İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

30.09.2015 Güncelleme: 01.12.2015


HESAPKURDU İHTİYAÇ KREDİSİ REHBERİ

İhtiyaç kredisi kullanırken bilmeniz gereken her şey bu yazı dizisinde.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemlerde bazı bankaların teknolojik gelişmelere ayak uydurmaları ile birlikte kredi işlemleri evraksız olarak tamamlanır oldu. Ancak bankların çoğunluğunda evraksız kredi verme işleminin başlamaması ve evraksız olarak kredi veren banklarında düşük tutarlı ve kısa vadeli olarak vermelerinden dolayı halen bankalar kredi işlemleri için çeşitli evraklar talep ediyor.

Hangi evrakların gerekli olduğunu belirtmeden önce, bir kişinin kredi kullanabilmesi için 18 yaşını doldurmuş ve gelirini resmi olarak beyan edebiliyor olması gereklidir. Bu şartları taşıyan ve kredi notu yeterli olan kişiler ancak kredi kullanabilir. (Kredi notu hakkında detaylı için tıklayın»)

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar

1- Nüfus Cüzdanı

Tüm resmi işlemde olduğu gibi nüfus cüzdanı ile başvuruda bulunulması gereklidir. Üzerinden TC kimlik numarası olmayan veya aşırı yıpranmış/yırtılmış nüfus cüzdanları bankalar ve resmi kurumlar tarafından kabul edilmeyebilir. Bu durumda olan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi, kanunen zorunludur.

2- İkamet Belgesi veya Adınıza Ait Fatura

Kredi kullanmak istenen bankada, kredi kullanmak isteyen kişinin güncel bir kaydı varsa bankalar çoğunlukla ikametgah belgesi istemiyor. Ancak bankada kaydı yok veya eski ise, ikametgah belgesi veya kredi kullanacak kişinin adına olan ve son 3 aya ait bir fatura isteniyor.

Türkiye’de herhangi ikameti olmayan yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için ise Türkiye’de ikamet eden bir kefil gösterilmesi şartı ile bazı bankalar yardımcı olabiliyor.

3- Gelir Belgesi

Özel sektör çalışanları ve memurlar: Gelirlerini belgelemek için, özel sektör çalışanları ve memurların maaşlarının yatırıldığı bankaya maaş bordosu vermesine gerek yok. Memurlar farklı bir bankadan kredi işlemi yapacaklarsa, son maaş bordolarını bankaya teslim etmesi yeterli. Özel sektör çalışanları ise son maaş bordoları ile birlikte şirket imza sirküleri fotokopisini de teslim etmeleri gerekiyor.

Emekliler: Gelirlerini belgelemek için, maaş aldıkları bankaya herhangi bir evrak sunmalarına gerek yok. Farklı bir bankadan başvuru yapılacaksa, E-Devlet üzerinden emekli maaşını gösteren belgeyi bankaya iletmeleri yeterli.

Ayrıca emekli olarak çalışıyor ve çalıştığı gelirini de göstermek istiyorsa, yasal olarak çalıştığını beyan etmesi gereklidir. Bunun için “Emekli Destek Primi” ödenmesinin yapılması gerekiyor.

Serbest meslek sahipleri ve şirket ortakları: Gelir belgesi olarak, güncel vergi levhası, bilanço/gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi isteniyor. Şirketinizin mevcutta çalıştığı bir banka varsa ve belirtilen evrak bankada güncel ise bu durumda herhangi bir gelir belgesi istenmeden kredi verilebiliyor. Öte yandan bankaların çoğunluğunda kredi işlemleri için vergi levhanızın, ufakta dahi olsa bir kar gözükmesini isteniyor. Kar gözükmeyen vergi levhasına istinaden kredi almak istenmesi durumuna, bankaların çoğunluğu yardımcı olmuyor.

Çiftçiler: Gelir belgesi olarak, çiftçilik belgesi, müstahsil makbuzları, arazi tapu fotokopileri isteniyor. Sadece çiftçi bağkuruna istinaden bankaların çoğunluğu herhangi bir kredi işlemi yapmıyor. Daha basit olarak ifade edersek, çiftçilik faaliyetlerinden dolayı resmi olarak para kazanmayan kişiler kredi kullanamıyor.

Gayrimenkul kira geliri olanlar: Kira kontratına istinaden kira bankaya yatıyorsa, ödemeleri gösteren banka hesap dökümünün verilmesi yeterli. Kira kontratı mevcut ancak kira bankaya yatmıyorsa, bu durumda kira gelirini kabul edip etmemek tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Öte yandan kira kontratı yapılmamış ise, banka kira gelirinizi kabul etmeyecektir.

Bir Sonraki Yazı 1.5 –İpotekli İhtiyaç Kredisi

Bir Önceki Yazı 1.3 – İhtiyaç Kredisi Çekmeden Önce Yapılaması Gereken Hesaplamalar

1 - İhtiyaç Kredisi Rehberi

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Yorumlar

| 29.07.2015 16:12

SGK kaydım yok ama kira gelirim ve ortak olduğum tarladan mahsul gelirim var bankalar bana kredi verir mi?

| 29.07.2015 16:45

Merhaba, bankalar kredi şartları arasında güncel olarak SGK kaydı olması da var. Ek gelirinizin olmasında dolayı 2-3 ay SGK kaydınız olması durumunda bankalar ile çalışmanızda iyi ise kredi kullanabilirsiniz.

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi

Hesapkurdu seni en güncel kredi haberlerinden haberdar etmek istiyor
  • - Haftanın En İyi Faiz Oranları
  • - Size Özel İndirimler
  • - En Güncel Bilgilendirme Yazılarımız
Daha Sonra
İzin Ver
;