Kredi İçin Gerekli Belgeler

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 30.09.2015 | Okuma Süresi: 4 dk.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküsü
İkamet belgesi
Taşıt ruhsat veya fatura*
Taşıt ruhsat veya fatura*
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü
Konut tapu fotokopisi*
Konut tapu fotokopisi*
Bilanço ve gelir tablosu
Taşıt ruhsat veya fatura*
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Ticaret sicil gazetesi
Konut tapu fotokopisi*


Taşıt ruhsat veya fatura*
Varsa ek gelir belgesi


Konut tapu fotokopisi*Varsa ek gelir belgesi

*Araç ruhsatı veya faturası taşıt kredisine başvuracaklar, konut tapu fotokopisi ise konut kredisine başvuracaklar için zorunlu belgelerdir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler genel olarak bankaların kredi başvurusunda talep ettikleri ortak belgelerdir. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı kurum, geliri, kredi notu ve başvurulan bankayla çalışma düzenine göre bazı belgeler istenmeyebilir ya da ek belgeler talep edilebilir.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

15.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 19.993 TL
Faiz Oranı %1,35
Aylık Taksit 553 TL
Toplam Maliyet 20.151 TL
Faiz Oranı %1,39
Aylık Taksit 558 TL
Toplam Maliyet 20.386 TL
Faiz Oranı %1,45
Aylık Taksit 564 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Gelir Belgesiz Olarak Kredi Kullandıran Bankalar

Banka
Evrak ve Kefil
Kredi Üst Limiti

Enpara
İstenmiyor
30.000 TL
Enpara Kredi İncele
N Kolay Kredi (Aktif Bank)
İstenmiyor
30.000 TL
N Kolay Kredi İncele
CEPTETEB
İstenmiyor
30.000 TL
CEPTETEB Kredi İncele
ING Bank E-Kredi
Gerekli Görülürse İsteniyor
50.000 TL
ING E-Kredi İncele
Odeabank
Gerekli Görülürse İsteniyor
35.000 TL
Odeabank Kredi İncele

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalardan kefil veya evrak olmadan kredi kullanılabiliyor. Evrak olmadan kredi değerlendirmesini ise kredi notu ve e-devlet üzerinden ulaşılan SGK dökümü üzerinden yapılıyor. Bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız gelir belgesiz kredi yazımızı inceleyin. Kredi çekmek için uygun olup olmadığınız hakkında detaylı bilgiyi kredi çekmek için uygun musunuz sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kullanma Şartları

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Genel olarak kredi ve kredi kartı çalışmalarını düzgün olması,
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,
  • İhtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde ise en fazla 48 ay vade talep edilmesi,
  • Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilebilmesi, 

Kredi çekme şartları hakkında daha detaylı bilgi için kredi çekme şartları yazımızı inceleyin. Bireysel ihtiyaçlar için katılım bankalarının sağladığı ihtiyaç finansmanı hakkında detaylı bilgiyi ihtiyaç finansmanı nedir, şartları nelerdir sayfamızdan edinin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Başvurusunda Gerekli Evrak Detayları

Öncelikle kredi kullanmak isteyen kişinin reşit olması yani 18 yaşında olması gerekiyor. Ayrıca birçok banka en düşük kredi kullanma yaşını 20 olarak da uyguluyor.

1- Nüfus Cüzdanı

Tüm resmi işlemde olduğu gibi nüfus cüzdanı ile kredi başvurusunda bulunulması gerekiyor. Üzerinden TC kimlik numarası olmayan veya aşırı yıpranmış/yırtılmış nüfus cüzdanları bankalar ve resmi kurumlar tarafından kabul edilmeyebiliyor. Ayrıca bu durumda olan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesinin kanuni zorunluluğu da bulunuyor.

2- İkamet Belgesi veya Fatura

Kredi kullanmak istenen bankada, kredi kullanmak isteyen kişinin güncel bir kaydı varsa bankalar çoğunlukla ikametgâh belgesi istemiyor. Ancak bankada kaydı yok veya eski ise ikametgâh belgesi veya kredi kullanacak kişinin adına olan ve son 3 aya ait bir fatura isteniyor.

Türkiye’de herhangi ikameti olmayan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için ise Türkiye’de ikamet eden bir kefil gösterilmesi şartı ile bazı bankalar yardımcı olabiliyor. Ayrıca bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız yurt dışında yaşayanlara kredi yazımızı inceleyin.

3- Gelir Belgesi

Belgeleri belirtmeden önce, gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğini ne kadar kredi çekebilirim sayfamızdaki aracımız üzerinden hesaplayabilirsiniz.  

Özel sektör çalışanları ve memurlar: Gelirlerini belgelemek için, özel sektör çalışanları ve memurların maaşlarının yatırıldığı bankaya maaş bordosu vermesine gerek yok. Memurlar farklı bir bankadan kredi işlemi yapacaklarsa, son maaş bordolarını bankaya teslim etmesi yeterli. Özel sektör çalışanları ise son maaş bordoları ile birlikte şirket imza sirküleri fotokopisini de teslim etmeleri gerekiyor.

Emekliler: Gelirlerini belgelemek için, maaş aldıkları bankaya herhangi bir evrak sunmalarına gerek yok. Farklı bir bankadan başvuru yapılacaksa, e-Devlet üzerinden emekli maaşını gösteren belgeyi bankaya iletmeleri yeterli.

Ayrıca emekli olarak çalışıyor ve çalıştığı gelirini de göstermek istiyorsa, yasal olarak çalıştığını ispat etmesi gerekiyor. Bunun için emekli destek primin SGK’ya ödenmesi ya da iş yerinde maaş yazısı alınması gerekli.

Serbest meslek sahipleri ve şirket ortakları: Gelir belgesi olarak, güncel vergi levhası, bilanço/gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi isteniyor. Şirketin mevcutta çalıştığı bir banka varsa ve belirtilen evrak bankada güncel ise bu durumda herhangi bir gelir belgesi istenmeden kredi verilebiliyor. Öte yandan bankaların çoğunluğunda kredi işlemleri için vergi levhasının, ufakta dahi olsa bir kâr gözükmesini isteniyor. 

Çiftçiler: Gelir belgesi olarak, çiftçilik belgesi, müstahsil makbuzları, arazi tapu fotokopileri isteniyor. Sadece çiftçilik sigortası olması durumunda bankaların çoğunluğu herhangi bir kredi işlemi yapmıyor. Daha basit olarak ifade edersek, çiftçilik faaliyetlerinden dolayı resmi olarak para kazanmayan kişiler kredi kullanamıyor.

Gayrimenkul kira geliri olanlar: Kira kontratına istinaden kira bankaya yatıyorsa, ödemeleri gösteren banka hesap dökümünün verilmesi yeterli. Kira kontratı mevcut ancak kira bankaya yatmıyorsa, bu durumda kira gelirini kabul edip etmemek tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Öte yandan kira kontratı yapılmamış ise banka kira gelirinizi kabul etmeyecektir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL

İhtiyaç Kredisi Faiz Alarmı

E-mail adresinizi girin, isteğinize göre günlük veya haftalık olarak en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları cebinize gelsin!

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et