Kredi İçin Gerekli Belgeler

Güncelleme: 21.11.2023
Yayımlama: 30.09.2015
Paylaş
İçindekiler

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Nüfus cüzdanı
Maaş bordrosu
Maaş bordrosu
Emekli aylık dökümü
Güncel vergi levhası
SGK dökümü
İkamet belgesi
İkamet belgesi
İmza sirküsü
İkamet belgesi
Taşıt ruhsat veya fatura*
Taşıt ruhsat veya fatura*
Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü
Konut tapu fotokopisi*
Konut tapu fotokopisi*
Bilanço ve gelir tablosu
Taşıt ruhsat veya fatura*
Varsa ek gelir belgesi
Varsa ek gelir belgesi
Ticaret sicil gazetesi
Konut tapu fotokopisi*


Taşıt ruhsat veya fatura*
Varsa ek gelir belgesi


Konut tapu fotokopisi*Varsa ek gelir belgesi

*Araç ruhsatı veya faturası taşıt kredisine başvuracaklar, konut tapu fotokopisi ise konut kredisine başvuracaklar için zorunlu belgelerdir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler genel olarak bankaların kredi başvurusunda talep ettikleri ortak belgelerdir. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı kurum, geliri, kredi notu ve başvurulan bankayla çalışma düzenine göre bazı belgeler istenmeyebilir ya da ek belgeler talep edilebilir.

Gelir belgesi hakkında detaylı bilgi almak için gelir belgesi nedir sayfamızı ziyaret edin. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Gelir Belgesiz Olarak Kredi Kullandıran Bankalar

Banka
Evrak ve Kefil
Kredi Üst Limiti

Enpara
İstenmiyor
30.000 TL
Enpara Kredi İncele
N Kolay Kredi (Aktif Bank)
İstenmiyor
30.000 TL
N Kolay Kredi İncele
CEPTETEB
İstenmiyor
30.000 TL
CEPTETEB Kredi İncele
ING Bank E-Kredi
Gerekli Görülürse İsteniyor
50.000 TL
ING E-Kredi İncele
Odeabank
Gerekli Görülürse İsteniyor
35.000 TL
Odeabank Kredi İncele

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalardan kefil veya evrak olmadan kredi kullanılabiliyor. Evrak olmadan kredi değerlendirmesini ise kredi notu ve e-devlet üzerinden ulaşılan SGK dökümü üzerinden yapılıyor. Bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız gelir belgesiz kredi yazımızı inceleyin. 

Kredi Kullanma Şartları

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Genel olarak kredi ve kredi kartı çalışmalarını düzgün olması,
  • İpotek verilecekse eş rızasının yazılı olarak bankaya verilebilmesi,
  • İhtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde ise en fazla 48 ay vade talep edilmesi,
  • Gelirin resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan edilebilmesi, 
Bireysel ihtiyaçlar için katılım bankalarının sağladığı ihtiyaç finansmanı hakkında detaylı bilgiyi ihtiyaç finansmanı nedir, şartları nelerdir sayfamızdan edinin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Başvurusunda Gerekli Evrak Detayları

Öncelikle kredi kullanmak isteyen kişinin reşit olması yani 18 yaşında olması gerekiyor. Ayrıca birçok banka en düşük kredi kullanma yaşını 20 olarak da uyguluyor.

1- Nüfus Cüzdanı

Tüm resmi işlemde olduğu gibi nüfus cüzdanı ile kredi başvurusunda bulunulması gerekiyor. Üzerinden TC kimlik numarası olmayan veya aşırı yıpranmış/yırtılmış nüfus cüzdanları bankalar ve resmi kurumlar tarafından kabul edilmeyebiliyor. Ayrıca bu durumda olan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesinin kanuni zorunluluğu da bulunuyor.

2- İkamet Belgesi veya Fatura

Kredi kullanmak istenen bankada, kredi kullanmak isteyen kişinin güncel bir kaydı varsa bankalar çoğunlukla ikametgâh belgesi istemiyor. Ancak bankada kaydı yok veya eski ise ikametgâh belgesi veya kredi kullanacak kişinin adına olan ve son 3 aya ait bir fatura isteniyor.

Türkiye’de herhangi ikameti olmayan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için ise Türkiye’de ikamet eden bir kefil gösterilmesi şartı ile bazı bankalar yardımcı olabiliyor. Ayrıca bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız yurt dışında yaşayanlara kredi yazımızı ve kredi kullanım şartları hakkında detaylı bilgi için yurt dışında yaşayanların kredi başvurusu şartları yazımızı ziyaret edin.

3- Gelir Belgesi

Belgeleri belirtmeden önce, gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğini ne kadar kredi çekebilirim sayfamızdaki aracımız üzerinden hesaplayabilirsiniz.  

Özel sektör çalışanları ve memurlar: Gelirlerini belgelemek için, özel sektör çalışanları ve memurların maaşlarının yatırıldığı bankaya maaş bordosu vermesine gerek yok. Memurlar farklı bir bankadan kredi işlemi yapacaklarsa, son maaş bordolarını bankaya teslim etmesi yeterli. Özel sektör çalışanları ise son maaş bordoları ile birlikte şirket imza sirküleri fotokopisini de teslim etmeleri gerekiyor.

Emekliler: Gelirlerini belgelemek için, maaş aldıkları bankaya herhangi bir evrak sunmalarına gerek yok. Farklı bir bankadan başvuru yapılacaksa, e-Devlet üzerinden emekli maaşını gösteren belgeyi bankaya iletmeleri yeterli.

Ayrıca emekli olarak çalışıyor ve çalıştığı gelirini de göstermek istiyorsa, yasal olarak çalıştığını ispat etmesi gerekiyor. Bunun için emekli destek primin SGK’ya ödenmesi ya da iş yerinde maaş yazısı alınması gerekli.

Serbest meslek sahipleri ve şirket ortakları: Gelir belgesi olarak, güncel vergi levhası, bilanço/gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi isteniyor. Şirketin mevcutta çalıştığı bir banka varsa ve belirtilen evrak bankada güncel ise bu durumda herhangi bir gelir belgesi istenmeden kredi verilebiliyor. Öte yandan bankaların çoğunluğunda kredi işlemleri için vergi levhasının, ufakta dahi olsa bir kâr gözükmesini isteniyor. 

Çiftçiler: Gelir belgesi olarak, çiftçilik belgesi, müstahsil makbuzları, arazi tapu fotokopileri isteniyor. Sadece çiftçilik sigortası olması durumunda bankaların çoğunluğu herhangi bir kredi işlemi yapmıyor. Daha basit olarak ifade edersek, çiftçilik faaliyetlerinden dolayı resmi olarak para kazanmayan kişiler kredi kullanamıyor.

Gayrimenkul kira geliri olanlar: Kira kontratına istinaden kira bankaya yatıyorsa, ödemeleri gösteren banka hesap dökümünün verilmesi yeterli. Kira kontratı mevcut ancak kira bankaya yatmıyorsa, bu durumda kira gelirini kabul edip etmemek tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Öte yandan kira kontratı yapılmamış ise banka kira gelirinizi kabul etmeyecektir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.