Kredi Başvuru Kanalları

Güncelleme: 24.01.2024
Yayımlama: 09.05.2017
Paylaş
İçindekiler

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Güncel faiz oranlarını görmek ve anında başvuruda bulunmak için kredi başvurusu sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Başvuru Kanalları

Kredi başvurunuzu aşağıdaki seçenekler üzerinden iletebilirsiniz:

  • banka şubelerinden
  • kredi karşılaştırma sitelerinden
  • bankaların internet sitelerinden
  • internet bankacılığından
  • bankaların çağrı merkezlerinden
  • kısa mesaj (SMS) ile telefondan
  • bankaların kendi ATM’lerinden 

Kredi talebi onayı ek belgeler istenmediği sürece ortalama bir iş günü içerisinde sonuçlanır. Kredi başvurusu ise 7 farklı kanal üzerinden neredeyse tüm bankalara aktif olarak yapılabilir.

Banka Şubelerinden Kredi Başvurusu

Banka şubeleri üzerinden doğrudan kredi başvuru sayısı azalsa dahi hala günümüzde en fazla tercih edilen kredi başvuru kanallarından biridir. İnternet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yapılmadığı sürece, kredi talepleri sonunda banka şubelerinden tamamlansa bile doğrudan şube üzerinden başvurmak, mesai saatleri içerisinde diğer kredi başvuru yönetmelerine göre ek bir zaman ayrılmasını gerektiriyor. Genel olarak bu sebeple banka şubeleri üzerinden yapılan kredi başvurularının sayısı da günden güne azalıyor.

Tüm bireysel kredi veren bankaların listesine ulaşmak için banka kredileri sayfamızı, banka şubelerinin açılış-kapanış saatlerini öğrenmek için ise banka çalışma saatleri sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Karşılaştırma Sitelerinden Kredi Başvurusu

Kredi karşılaştırma siteleri üzerinden başvuru yapan kullanıcıların sayısı, bankaların bir arada görülerek karşılaştırılabilmesi, başvurunun kolay olması, indirimli faiz oranlarının yer alması gibi sebeplerden dolayı sürekli olarak artış gösteriyor. Bu artış ile birlikte daha doğru kitleye daha az maliyetle ulaşma imkânı da daha fazla bankanın bu tarz yapılara entegre olmasını sağlıyor. Bu sistemler ile bankalar kredi maliyetleri daha şeffaf oluyor ve maliyetlerde rekabet etme zorunluluğu daha fazla artıyor. Bu durum en çok tüketiciye yaradığı için de yakın bir zamanda kredi başvurularının çoğunluğunun bu tarz karşılaştırma sitelerinin üzerinden yapılacağını ön görmek ise çok zor olmuyor. 

Bankaların İnternet Sitelerinden Kredi Başvurusu

Aktif çalışmaları olduğu için veya kendisine en iyi şartlarda kredi verecek bankayı belirlediğini düşünen kullanıcılar, banka şubesine gitmek yerine doğrudan bankanın internet sitesi üzerinden kredi başvurusu yapabiliyor. Bu tercihin genel sebebi ise banka şubesine giderek ek vakit kaybı yaşamak istenmemesi oluyor.


İstediğiniz tutar, vade ve faiz oranına göre ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


İnternet Bankacılığından Kredi Başvurusu

İnternet bankacılığına girişin şifre ve kişisel telefon numarası üzerinden yapılmasından dolayı kredi kullanım işlemlerinde ıslak imza istenmiyor. Ayrıca kredi başvurusunda bulunan kullanıcının maaş ve ikamet belgeleri de yer alıyorsa (örneğin maaş bankası ise) herhangi bir evrak istenmeden hemen kredi kullandırma işlemi de yapılabiliyor. Ancak genel olarak internet bankacılığı üzerinden yüksek tutarlık kredilere başvurulamıyor.   

Bankaların Çağrı Merkezinden Kredi Başvurusu

Diğer kredi başvuru türlerine göre kullanım sayısı az olmakla birlikte, bankaların çağrı merkezleri üzerinden de kredi başvurusu yapılabiliyor. Doğrudan bir kişi ile konuşulması ve sorulara yanıt alınabilmesi, bu başvuru yönteminin en büyük avantajı oluyor. Ayrıca kredi başvurusu yapılması durumunda diğer işlemler gibi çağrı merkezi sırası da genel olarak beklenmiyor.

Kısa Mesaj (SMS) ile Telefondan Kredi Başvurusu

Telefon üzerinden kısa mesaj (SMS) aracılığı ile sadece kimlik numarası üzerinden kredi başvurusu yapılabiliyor. Bu başvuru genel olarak kredi notu üzerinden ön onay vermek için yapılıyor. Kişinin gelirinin yüksek olma, kefil veya ipotek gösterme ihtimalleri bankalar tarafından göz önüne alarak kredi notu “yüksek riskli” seviyede olmadığı sürece genel olarak SMS ile kredi başvurularında ön onay geliyor. Yani SMS ile kredi başvuru sonucu sadece şubeye gitmeden önce ön bir bilgilendirmedir ve kredinin çıkıp çıkmayacağına yönelik bir kesinlik bildirmez. 

Yüksek Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Ortalama olarak bankaların kredi notu değerlendirmeleri yukarıda yer alan tablodaki gibidir. SMS ile kredi başvuruları da bu tabloya benzer bir yapıda değerlendirilir. Örneğin, “Yüksek Riskli” seviyede yer alınmadığı sürece otomatik olarak ön onay gelir.  Bu konuda daha bilgi almak istiyorsanız Kredi Notum Kaç Olmalı yazımızı inceleyin.

Bankaların Kendi ATM’lerinden Kredi Başvurusu

Banka ATM’leri üzerinden aktif bir hesap olması durumunda birçok şube işlemi kolayca yapılabileceği gibi neredeyse tüm kredi türlerine de başvuru yapılabiliyor. ATM’ler üzerinden başvuruda bulunmak ise bankanın internet sitesi veya çağrı merkezi üzerinden başvurmaya benzer bir yol. Bu yolla iletilen taleplerde başvurunuz banka şubesine gider ve şube değerlendirme yaparak size dönüş yapar.

(Ek Bilgi) Düşük Tutarlı Nakit Talepleri Kredi Kartı Üzerinden Taksitli Nakit Avans Olarak da Karşılanabilir

Özellik düşük tutarlı ve kısa vadeli nakit talepleri kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans olarak kullanılabilir. En fazla 12 ay vade olarak verilebilen ve çekilen tutar kredi kartı limitinden düşülerek her ödeme döneminde kredi kartı ekstresine yansıtılarak kullandırılır. En büyük dezavantajı ise kredi kartı limitini doldurmasıdır.

Daha detaylı bilgi için taksitli nakit avans yazımızı inceleyebilirsiniz.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.