İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

SMS ile Kredi Başvuru Süreçleri

13.06.2016 Güncelleme: 21.11.2017
SMS ile Krediyi Nasıl Alırsınız?

Gün geçtikçe artan kredi talepleriyle birlikte kredi başvurusu yapmak artık çok daha kolay hale geldi. Kredi başvurusu yapmak için kullanılan yöntemlerden birisi de SMS ile kısa mesaj başvuru yaparak kredi talebinde bulunmaktır.

SMS ile Hangi Kredi Türlerini Kullanabilirim?

Her bankanın SMS ile kredi başvuru şekli farklıdır. Bu yüzden kredi kullanmak istediğiniz bankanın internet sayfasından bu bilgiye ulaşabilirsiniz. SMS ile başvuru yapılacak bankalarda kullanılabilecek kredi türleri genellikle ihtiyaç kredisi olmakla birlikte her bankaya göre farklılık göstermektedir. Konut kredisi, taşıt kredisi gibi kredi türlerini SMS başvurusu yoluyla onaylayan bankalar da bulunmaktadır. Bu konuda en net bilgi için bankanızla görüşme yapmak olacaktır. İhtiyacınız olan kredi türüne karar verdikten sonra kredi ödeme planınızı kredi hesapla aracı ile anında oluşturabilirsiniz. 

SMS ile Kredide Limit Var mı?

Bir önceki başlıkta yer aldığı gibi her bankanın farklı planlaması olmaktadır ve bu yüzden kullandırılan kredi türü ve kredi üst limit miktarı bankaya göre farklılık göstermektedir. Genellikle 20.000 TL veya 50.000 TL gibi bir miktar, üst limit olarak uygulanmaktadır. 

Kredi Kullanımında İzleyeceğim Adımlar Neler?

 • Öncelikle kredi kullanmak istediğiniz bankanın SMS başvuru numarasını ve hangi bilgileri belirterek başvuru yapıldığını, bankanın internet sayfasından öğrenmeniz gerekmektedir.
 • Mesaj ile belirtmeniz gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Kullanmak istediğiniz kredi miktarı, TC kimlik numaranız, aylık gelir bilginiz veya kaç taksit istediğinize dair bilgileri önceden belirlemelisiniz.
 • Bu bilgilerin ardından bankanın istediği şekilde bilgilerinizi girerek başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Yaptığınız başvuru ve belirttiğiniz bilgiler doğrultusunda, kredi notunuz ile inceleme yapıldıktan sonra başvurunuza yanıt gelecektir. 
 • Gelen yanıt olumlu ise bankanızın talep ettiği evrakları teslim ederek kredinizi tahsil edebilirsiniz.

SMS ile kredi başvuru işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız ihtiyaç kredisi sayfamız üzerinden direkt olarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Her Bankada SMS ile Kredi Var mı?

Ülkemizde büyük bankalardan hepsi SMS ile mesaj yoluyla kredi başvurusu kabul etmektedir. Her bankanın SMS kredi başvuru sistemi farklıdır. SMS başvurusu olmayan bankaların da kendine ait farklı başvuru yolları bulunmaktadır. Örneğin; internet sitesi üzerinden başvuru yapılması. 

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Kasım ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,33 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,35 301 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,35'den başlayan faiz oranları ile. %1,45 309 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,49 312 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

Onay İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankacılık işlemlerinde kullanılan ve büyük öneme sahip olan kredi notu, SMS yoluyla kredi başvurularında da dikkate alınan önemli bir veridir. 

Kredi notu 1-1900 puan arasında değer almaktadır. Eğer kredi notunuz 1500 ile 1900 arasındaysa kolaylıkla SMS kredi başvurunuza onay yanıtı alırsınız. Kredi notunuz 0 ile 1099 arasında bulunuyorsa riskli müşteri profilinde olduğunuz için krediniz onaylanmayacaktır. Kredi notunuz 1100 ile 1499 arasında bulunuyorsa, orta riskli müşteri olduğunuz için bankanın onay vermesi için çalışma durumunuz veya maaş bilgileriniz dikkate alınarak değerlendirme yapılır ve ona göre yanıtlanır. Kredi notu için risk durumları şu şekildedir:

 • 1-699 arası en riskli
 • 700-1099 arası orta riskli
 • 1100-1499 arası az riskli
 • 1500-1699 arası iyi
 • 1700-1900 arası çok iyi

SMS ile Kredi Başvurum Onaylandı Fakat Banka Neden Kredi Vermedi?

SMS ile kredi başvurunuza olumlu yanıt aldıysanız en kısa sürede banka şubesine giderek belgelerinizi belirtmeniz gerekmektedir. SMS ile onaylanan kredi başvurunuz, ön onay işlemidir. Belirtmiş olduğunuz bilgiler ve kredi notunuz doğrultusunda bankadan, krediniz için ön onay alırsınız. Bankaya gittiğinizde yanlış bir bilgi belirttiyseniz krediniz onaylanmayabilir.

Bankalar, kredi başvurularına ön onay vererek müşteriyi bankaya çekmeye çalışırlar ve farklı yöntemlerle (kefil, ipotek) kredi kullanımını sağlarlar. Mesajda asılsız bir bilgi veya yüksek gelir bilgisi belirttiyseniz ve bunu belgelerle kanıtlayamıyorsanız kredi başvurunuz banka tarafından onaylanmayacaktır. Kredi başvurusu yaparken vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek başvuru yapmanızda yarar var.

Kredi Başvuru Belgeleri

 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport bilgilerinizi iletmelisiniz. Eğer yabancı uyruklu iseniz pasaport ve oturma izin belgesi
 • Başvuru yapan kişinin son 3 aya ait ikametgâh belgesi veya adına kayıtlı herhangi bir fatura
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Tüzel kişiliği olmayan gerçek kişi tacirler ve serbest meslek erbaplarının son yıla ait vergi levha fotokopisi, meslek kuruluşlarından alınan üyelik belgesi fotokopisi ve vergi dairesi onaylı son yıla ait hesap vaziyeti ve eki işletme hesabı özeti
 • Tüzel kişi olan firma ortaklarının son yıla ait noter onaylı imza sirküleri, vergi levha fotokopisi, son iki yıla ait bilanço ve gelir tablosu ve detaylı mizanı, ortaklık yapısını ve şirket ana sözleşmesini gösteren ticaret sicil gazetesi
 • Çiftçiler için çiftçilik belgesi

Kredi Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını inceleyin ve size en uygun olacak miktarı belirleyin.
 • Ödeme planınızı gelirinize göre oluşturun.
 • Kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat edin. Ödemelerinizde gecikme yapmayın.
 • Bankaların bazen yapmış olduğu kampanyaları inceleyin, takip edin.
 • Bütçenizi iyi kontrol edin.
 • Genel ekonomik durumu ve kredi piyasalarındaki durumu değerlendirin. Olabilecek yenilikler, değişiklikler ve gelişmelerden haberdar olun.
 • Kredi masraflarını iyi inceleyin.
 • Kredinin vadesini, ödeyebileceğiniz düzeyde belirleyin.
 • Bankaların zorunlu olarak uyguladığı sigorta masraflarını inceleyin.
 • Kredi sözleşmesini okumayı ihmal etmeyin.
 • Kredi kullanırken diğer ek hizmetlere dikkat edin. Farkında olmadan ihtiyacınız olmayan bir ürün için imza atmış olabilirsiniz. Böyle bir durumun olmaması için inceleme yapın ve iptalini isteyin.
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan