Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

15.12.2015 Güncelleme: 04.05.2017
Kredi Karti Limiti

Erken ödeme cezasının ara ödeme tutarından hariç olarak ödendiği varsayılmıştır.

Dönem Borcu
Kredi Kartı Alınması Üzerinden Bir Yıl Geçti mi?
Hesapla
Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama aracımız, kredi kartı harcamalarınız için bir hesap döneminin sonunda ödemeniz gereken asgari (minimum) tutarı hesaplamaya yardımcı oluyor.

Bu hesap aracı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen asgari ödeme tutarlarına ve şartlarına göre hesaplama yapmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı, yönetmelikte belirtilen kredi kartlarının limitine göre "kredi kartı dönem borcu" üzerinden alınabilecek olan en alt ödeme tutarının hesaplanmasıdır. Eğer bu tutarı ödemekte gecikirseniz banka borcunuz için "gecikme" notu düşer ve bu bilgi Kredi Kayıt Bürosu'na gönderilir.

Sonuç olarak kredi notunuzu olumsuz etkileyen bir durum oluşur. Ayrıca bu borç için mevzuatla belirlenmiş gecikme faizi hesaplanır ve borç takibi için hanenize yazılır. Dolayısıyla, kredi kartı ödemesinin tamamı için yeterli paranız olmasa bile asgari ödeme tutarını bir şekilde ödemeye çalışmanız iyi olur. Gecikme faizini detaylı hesaplatmak için kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Bunların yanında, iki asgari tutarın üst üste ödenmemesi durumunda kredi kartı kullanıma, bir takvim yılı içerisinde üç defa geç ödenmesi durumunda ise nakit kullanıma yasal olarak banka tarafından kapatılabiliyor.Yani herhangi bir gecikmede başınıza şu geliyor: dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor. Bir de asgari ödeme tutarını ödemezseniz kredi notunuz düşüyorKredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Yüzde
0 TL - 15.000 TL
30
15.001 TL - 20.000 TL
35
20.001 TL ve üzeri
40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
40

(Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe sayfanın sonunda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.)

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapılmasının Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda, kredi notunu algoritmasında "ödemesi yapıldı" olarak algılanarak kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak, sadece asgari tutarınız ödendiği ve diğer borçlarınız baki kaldığı için mevcut borç durumunuz fazla gözükebilir. Öte yandan, geliriniz mevcut borç durumunuza göre yüksekse bankalar nezdindeki işlemlerinizde (örneğin yeni kredi başvurusu vb.) herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

kredi kartı asgari hesaplama

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Kredi kartınıza asgari ödeme yaptığınız zaman, geriye kalan dönem borcunuza yasal olarak aylık %1,84 akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranı olarak kastedilen ise piyasada uygulanan en yüksek faiz oranıdır. 2016 yılı Kasım ayında yayımlanan değişiklikle TCMB bu oranı aylık bazda %2,02'den %1,84'e indirmiştir. İlgili kanunda, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar." ifadesi yer almaktadır.

Örnek Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi Kartı limiti
Dönem Borcu
Alım Üzerinden 1 Yıl Geçti mi?
Asgari Ödeme Tutarı
5.000 TL
2.000 TL
Evet
600 TL
5.000 TL
2.000 TL
Hayır 800 TL
20.000 TL
10.000 TL
Evet
3.500 TL

Ayrıca enflasyon oranlarına göre 15 yıllık maaş artışınızı Maaş Artışı Hesaplama aracımızdan, 15 yıllık tahmini kira artış hesaplamanızı ise Kira Artışı Hesaplama aracımızdan anında yapabilirsiniz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin