Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

15.12.2015 Güncelleme: 24.11.2017
Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama aracımız, kredi kartı harcamalarınız için bir hesap döneminin sonunda ödemeniz gereken asgari (minimum) tutarı hesaplamaya yardımcı oluyor.

Bu hesap aracı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen asgari ödeme tutarlarına ve şartlarına göre hesaplama yapmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme, kredi kartı limitine göre "kredi kartı dönem borcu" üzerinden alınabilecek olan en alt ödeme tutarının hesaplanmasıdır. Eğer bu tutarı ödemekte gecikirseniz banka borcunuz için "gecikme" bildirimi düşer ve bu bilgi anında Kredi Kayıt Bürosuna gönderilerek kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

Ayrıca bu borç için mevzuatla belirlenmiş gecikme faizi hesaplanır ve borç takibi için hanenize yazılır. Dolayısıyla, kredi kartı ödemesinin tamamı için yeterli paranız olmasa bile asgari ödeme tutarını bir şekilde ödemeye çalışmanız iyi olur. Gecikme faizini detaylı hesaplatmak için kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Bunların yanında, iki asgari tutarın üst üste ödenmemesi durumunda kredi kartı kullanıma, bir takvim yılı içerisinde üç defa geç ödenmesi durumunda ise nakit kullanıma yasal olarak banka tarafından kapatılabiliyor.


Yani herhangi bir gecikmede başınıza şu geliyor: Dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor. Bir de asgari ödeme tutarını ödemezseniz kredi notunuz düşüyor. 


Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Asgari Tutar Ödeme Oranı
0 TL - 15.000 TL
%30
15.001 TL - 20.000 TL
%35
20.001 TL ve üzeri
%40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40

(Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğe sayfanın sonunda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.)

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapılmasının Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda, kredi notunu algoritmasında "ödemesi yapıldı" olarak algılanarak kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak, sadece asgari tutarınız ödendiği ve diğer borçlarınız baki kaldığı için mevcut borç durumunuz fazla gözükebilir. Öte yandan, geliriniz mevcut borç durumunuza göre yüksekse bankalar nezdindeki işlemlerinizde (örneğin yeni kredi başvurusu vb.) herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »

* Tablo, Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Kredi kartınıza asgari ödeme yaptığınız zaman, geriye kalan dönem borcunuza yasal olarak aylık %1,84 akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranı olarak kastedilen ise piyasada uygulanan en yüksek faiz oranıdır. 2016 yılı Kasım ayında yayımlanan değişiklikle TCMB bu oranı aylık bazda %2,02'den %1,84'e indirmiştir. İlgili kanunda, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar." ifadesi yer almaktadır.

Kredi Kartı Taksitli Avans Kullanımı

Kredi kartı üzerinden taksitli olarak nakit çekim işlemi bankalar tarafından genel olarak "taksitli nakit avans" şeklinde ifade edilir. Taksit sayısı ilgili mevzuat gereğince en fazla 12 ay, faiz oranı ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı akdi faizi geçemez. Yani son açıklanan akdi faiz oranı olan aylık %1,84 faiz oranı taksitli nakit avanslarda kullanılabilecek en yüksek faiz oranıdır. Bu konuda detaylı bilgi almak ve taksitli nakit avans hesaplaması yapmak için Taksitli Nakit Avans sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca en uygun güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları için aşağıdaki tablomuzu inceleyin.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ocak Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,39'dan başlayan faiz oranları ile. %1,55 317 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,54 316 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

İlgili mevzuat gereğince ilk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl kredi kartlarının toplam limiti aylık kayıtlı gelirlerinin 2 katını, ilk yıldan sonraki yıllarda ise 4 katını geçemez. Ayrıca mevzuata göre hesaplanan üst kredi kartı limitini vermek dahi tamamen bankanın inisiyatifinde bir değerlendirmedir. Bu konuda çok daha detaylı bilgi almak ve kredi kartı limiti hesaplaması yapmak için Kredi Kartı limiti sayfamızı ziyaret edin.  

Örnek Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi Kartı limiti
Dönem Borcu
Alım Üzerinden 1 Yıl Geçti mi?
Asgari Ödeme Tutarı
5.000 TL
2.000 TL
Evet
600 TL
5.000 TL
2.000 TL
Hayır800 TL
20.000 TL
10.000 TL
Evet
3.500 TL

Kaynak: Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliği


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan