Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 26.05.2023 Yayımlama: 15.12.2015 | Okuma Süresi: 5 dk.

Önemli Not: BDDK'nın 09.06.2022 tarihli kararıyla kredi kartı asgari ödeme tutarı limiti 25 bin TL'nin altında yer alan kredi kartları için dönem borcunun %20'si, limiti 25 bin TL'nin üzerinde olan kredi kartları için dönem borcunun %40 olarak belirlendi. BDDK'nın ilgili açıklamasına ulaşmak için tıklayın.

*Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması yapmak için kredi kartı gecikme faizi, taksitli nakit avans hesaplaması yapmak için de nakit avans hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

*Güncel kredi faiz oranlarını görmek ve hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1000 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, "kredi kartı dönem borcunun" BDDK kararına göre %20 ila %40 arasında belirlenen en alt ödeme tutarıdır. 09.06.2022 tarihinde BDDK tarafından bu oran limiti 25 bin TL'nin altında olan kredi kartları için %20, limiti 25 bin TL'nin üzerinde olan kredi kartları için %40 olarak belirlenmiştir. Eğer bu tutarı ödemekte gecikirseniz banka borcunuz için "gecikme" bildirimi düşer ve bu bilgi anında Kredi Kayıt Bürosuna gönderilerek kredi notunun düşmesine sebep olur.

Ayrıca bu borç için mevzuatla belirlenmiş gecikme faizi hesaplanır ve borç takibi için hanenize yazılır. Dolayısıyla, kredi kartı ödemesinin tamamı için yeterli paranız olmasa bile asgari ödeme tutarını bir şekilde ödemeye çalışmanız iyi olur

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yüzde Kaç?

Kredi kartı asgari ödeme yüzdesi 09.06.2022 tarihinde BDDK tarafından; limiti 25 bin TL'nin altında olan kredi kartları için %20, limiti 25 bin TL'nin üzerinde olan kredi kartları için %40 olarak belirlenmiştir.


Yani herhangi bir gecikmede başınıza şu geliyor: Dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor. Bir de asgari ödeme tutarını ödemezseniz kredi notunuz ciddi anlamda düşüyor. 


Kredi Kartı Asgarisi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari hesaplaması, kredi kartının dönem borcunun %20'si bulunarak yapılır. Örneğin bir kişinin kredi kartı dönem borcu 5.000 TL ise asgari ödemesi "5.000 TL* %20 = 1.000 TL" olur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarı örnek hesaplaması yapalım:

Dönem Borcu
Alım Üzerinden 1 Yıl Geçti mi?
Asgari Ödeme Tutarı
3.000 TL
Evet
750 TL
3.000 TL
Hayır1.200 TL
5.000 TL
Evet
1.000 TL
5.000 TL
Hayır2.000 TL

1000 TL Kredi Kartı Asgarisi Ne Kadar?

1000 TL kredi kartı borcunun asgari tutarı eğer dönem borcu 1000 TL ise %20'si alınır. Yani 1.000 TL dönem borcu olan kredi kartı minimum tutarı 200 TL olur. Eğer kart limiti 1.000 TL ve dönem borcu 800 TL ise 800 TL'nin %20'si alınır. Yani 800 TL'lik dönem borcu olan bir kredi kartının minimum ödeme tutarı 160 TL olur.

Kredi Kartı Minimum Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

İki ay kredi kartı minimum tutarın üst üste ödenmemesi durumunda kredi kartı kullanıma, bir takvim yılı içerisinde üç defa geç ödenmesi durumunda ise nakit kullanıma yasal olarak banka tarafından kapatılabiliyor. Detaylı bilgi için kredi kartı borcu ödenmezse ne olur yazımızı inceleyin.

Kredi Kartına 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartına ekstrenin sadece asgari tutarı ödendiği takdirde kalan tutara, bir sonraki ay Merkez Bankasının belirlediği  akdi faiz oranı eklenir. Bu şekilde kredi kartının üst üste asgari tutarı ödendiğinde kart borcunun tamamı ödenmiş kabul edilmez ancak herhangi bir yasal takip işlemi de uygulanmaz. 

Kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek mevcut borç durumunu arttırabilir veya sürekli yüksek borçlu görünmeye sebep olabilir. Bu durum da kredi notuna olumsuz etki edebilir.   

Kredi kartına sürekli asgari tutar ödenmesi halinde ne olacağını daha detaylı öğrenmek için kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek yazımızı inceleyin.

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapılmasının Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda, kredi notu algoritmasında "ödemesi yapıldı" olarak algılanarak kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak sadece asgari tutar ödendiği ve diğer borçlar baki kaldığı için mevcut borç durumunuz fazla gözükebilir. Öte yandan geliriniz mevcut borç durumunuza göre yüksekse bankalar nezdindeki işlemlerinizde (örneğin yeni kredi başvurusu v.b.) herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Kredi Kartı Borcunun Asgarisi Ödenirse Ne Olur?
Kredi Kartı Borcunun Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

Kredi Kartına Asgari Tutar Ödeyince Faiz İşler mi?

Kredi kartına ekstrenin sadece asgari tutarı ödendiği takdirde kalan tutara, her ayın sondan beşinci günü Merkez Bankası tarafından belirlenen akdi faiz oranı eklenir. 

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Kredi kartınıza asgari ödeme yaptığınız zaman, geriye kalan dönem borcunuza yasal olarak 2023 yılı 1 Mayıs tarihinden itibaren aylık %1,36 akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranı olarak kastedilen ise piyasada kredi kartına gecikme durumu hariç uygulanabilecek en yüksek faiz oranıdır. İlgili kanunda, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları her ayın sondan beşinci günü açıklar." ifadesi yer almaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı gecikme faizi aracımızı kullanın. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 24.237 TL
Faiz Oranı %2,47
Aylık Taksit 2.020 TL
Toplam Maliyet 24.391 TL
Faiz Oranı %2,50
Aylık Taksit 2.024 TL
Toplam Maliyet 24.359 TL
Faiz Oranı %2,48
Aylık Taksit 2.021 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. 


Kaynaklar:

10.03.2007 Tarihli 26458 Sayılı Banka Kartları ve Kredi kartları Hakkında Yönetmelik

30.03.2020 Tarihli 8975 Sayılı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı

Hesapkurdu.com Kredi Kartı Limit Hesaplama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et