TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Güncelleme: 12.10.2018
Hesapkurdu

Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama aracımız, kredi kartı harcamalarınız için bir hesap döneminin sonunda ödemeniz gereken asgari (minimum) tutarı hesaplamaya yardımcı oluyor.

Bu hesap aracı Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen asgari ödeme tutarlarına ve şartlarına göre hesaplama yapmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme, kredi kartı limitine göre "kredi kartı dönem borcu" üzerinden alınabilecek olan en alt ödeme tutarının hesaplanmasıdır. Eğer bu tutarı ödemekte gecikirseniz banka borcunuz için "gecikme" bildirimi düşer ve bu bilgi anında Kredi Kayıt Bürosuna gönderilerek kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

Ayrıca bu borç için mevzuatla belirlenmiş gecikme faizi hesaplanır ve borç takibi için hanenize yazılır. Dolayısıyla, kredi kartı ödemesinin tamamı için yeterli paranız olmasa bile asgari ödeme tutarını bir şekilde ödemeye çalışmanız iyi olur. Gecikme faizini detaylı hesaplatmak için kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Bunların yanında, iki asgari tutarın üst üste ödenmemesi durumunda kredi kartı kullanıma, bir takvim yılı içerisinde üç defa geç ödenmesi durumunda ise nakit kullanıma yasal olarak banka tarafından kapatılabiliyor.


Yani herhangi bir gecikmede başınıza şu geliyor: Dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi, asgari ücret dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulanıyor. Bir de asgari ödeme tutarını ödemezseniz kredi notunuz düşüyor. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL
Yapı Kredi Worldcard 104 TL 250 TL
Tüm Kartları Göster

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Asgari Tutar Ödeme Oranı
0 TL - 15.000 TL
%30
15.001 TL - 20.000 TL
%35
20.001 TL ve üzeri
%40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40

Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapılmasının Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda, kredi notu algoritmasında "ödemesi yapıldı" olarak algılanarak kredi notunuza geç ödeme olarak yansımaz. Ancak, sadece asgari tutarınız ödendiği ve diğer borçlarınız baki kaldığı için mevcut borç durumunuz fazla gözükebilir. Öte yandan, geliriniz mevcut borç durumunuza göre yüksekse bankalar nezdindeki işlemlerinizde (örneğin yeni kredi başvurusu vb.) herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Kredi kartınıza asgari ödeme yaptığınız zaman, geriye kalan dönem borcunuza yasal olarak 2018 yılı 4.çeyreği için aylık %2,25 akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranı olarak kastedilen ise piyasada kredi kartına gecikme durumu hariç uygulanabilecek en yüksek faiz oranıdır. İlgili kanunda, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar." ifadesi yer almaktadır. Daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için kredi kartı gecikme faizi aracımızı kullanın. 

Kredi Kartı Taksitli Avans Kullanımı

Kredi kartı üzerinden taksitli olarak nakit çekim işlemi bankalar tarafından genel olarak "taksitli nakit avans" şeklinde ifade edilir. Taksit sayısı ilgili mevzuat gereğince en fazla 12 ay, faiz oranı ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının açıkladığı akdi faizi geçemez. Yani son açıklanan akdi faiz oranı olan aylık %2,25 faiz oranı taksitli nakit avanslarda kullanılabilecek en yüksek faiz oranıdır. Bu konuda detaylı bilgi almak ve taksitli nakit avans hesaplaması yapmak için Taksitli Nakit Avans sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca en uygun güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları için aşağıdaki tablomuzu inceleyin.

10.000 TL 36 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,60 466 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,79 482 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,81 484 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

İlgili mevzuat gereğince ilk defa kredi kartı kullanacaklar için ilk yıl kredi kartlarının toplam limiti aylık kayıtlı gelirlerinin 2 katını, ilk yıldan sonraki yıllarda ise 4 katını geçemez. Ayrıca mevzuata göre hesaplanan üst kredi kartı limitini vermek dahi tamamen bankanın inisiyatifinde bir değerlendirmedir. Bu konuda çok daha detaylı bilgi almak ve kredi kartı limiti hesaplaması yapmak için Kredi Kartı limiti sayfamızı ziyaret edin.  

"Ayrıca KYK öğrenim krediniz var veya kullanmayı düşünüyorsanız ödeme planı hesaplamanızı KYK Kredi aracımız üzerinden kolayca yapabilirsiniz." 

Örnek Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi Kartı limiti
Dönem Borcu
Alım Üzerinden 1 Yıl Geçti mi?
Asgari Ödeme Tutarı
5.000 TL
2.000 TL
Evet
600 TL
5.000 TL
2.000 TL
Hayır800 TL
20.000 TL
10.000 TL
Evet
3.500 TL

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,0 Puan