Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Yayımlama: 22.08.2016 Güncelleme: 19.02.2020

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı ekstresinde yer alan asgari/minimum ödeme tutarı, son ödeme tarihine kadar kartla yapılan harcamalar sonucu oluşan aylık borcun ödemesi zorunlu olan kısmıdır. Eğer belirtilen asgari ödemeyi yapılmazsa, banka ile yapılan sözleşme gereğince gecikmeye girmiş olunur.

Kredi karınıza ne kadar asgari ödeme yapmanız gerektiğini asgari ödeme tutarı hesaplama aracımızdan öğrenin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 149 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Kullanım Süresi
Asgari Ödeme Oranı
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40
İlk Yıldan Sonra Tüm Kartlarda%30

*Bu tablo Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen asgari ödeme tutar ve şartlarına göre oluşturuldu.

Kredi Kartına Sürekli Asgari Tutar Ödemenin Dezavantajları

  1. Kötü Kredi Kartı Yönetimi Aylık Faturaları Şişirir

Sürekli asgari tutarı ödemek, her ay borcun katlanarak artmasına sebep olur. Her ay sadece asgari tutarı ödenen kart borcu eklenecek faizle birlikte büyür ve sonunda işin içinden çıkamayacağınız bir hal alabilir.

     2. Asgari Ödeme Kredi Kartınızı Bir Yük Olur

Sadece asgari tutar ödendiğinde, asgari tutar düşüldükten sonraki kalan borç için akdi faiz işlemeye devam eder.

Kredi kartının aylık taksitlerinin sadece asgarisini ödendiğinde borç katlanarak büyüyecektir. Bazı durumlarda asgari ödeme yapmak tabi ki kullanışlı olsa da bu bir alışkanlık haline gelmemelidir.

    3. Kartın Toplam Limiti Sürekli Dolu Kalır

Kredi kartının sadece asgari tutarı ödendiğinde, ödenen tutar kadar limit açılır. Bu nedenle kartın toplam limiti kullanılamaz duruma gelir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Kaç Defa Yapılabilir?

Kredi kartına asgari ödeme yapılmasının herhangi bir yasal sınırı yoktur. Önemli olan asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yapmıyor olmaktır. 

Bir takvim yılı içinde asgari ödemesi üç defa geciktirilen kredi kartı nakit avans ve taksitli avans kullanımına kapatılır. Üç defa üst üste asgari tutarın ödenmemesi durumunda ise kredi kartı tamamen kapatılır.

Kredi kartı borcu geciktiğinde ne kadar faiz işler öğrenmek için kredi kartı gecikme faizi hesaplama sayfasını inceleyin.

Kredi Kartına Sürekli Asgari Tutar Ödemenin Kredi Notuna Etkisi

Kredi notu, bankacılık ürünlerine başvuru yaparken dikkat edilen en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle uzun dönemli banka çalışmaları için kredi notunu belirli bir seviyenin altına düşürmemek oldukça önemlidir. 

Kredi kartı ödeme düzeni kredi notunu etkileyen önemli etkenlerdendir. Kredi kartı dönem borcunu ödeyememek kredi notunun düşmesine sebep olurken asgari tutarı ödemek ise kişiyi bu olumsuz durumdan kurtarır. Yani asgari tutar ödemek kredi notunu düşürmez aksine düşmesine engel olur. Burada önemli olan, kredi kartının asgari ödeme tutarını son ödeme tarihi geçmeden ödemiş olmaktır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et