HesapKurdu logo

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Güncelleme: 03.02.2023
Yayımlama: 22.08.2016
Paylaş
İçindekiler

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari/minimum ödeme tutarı, son ödeme tarihine kadar kartla yapılan harcamalar sonucu oluşan aylık borcun ödemesi zorunlu olan kısmıdır. Eğer ekstrede belirtilen asgari ödeme yapılmazsa, banka ile yapılan sözleşme gereğince borç gecikmeye girmiş olur.

Kredi kartınıza ne kadar asgari ödeme yapmanız gerektiğini asgari ödeme tutarı hesaplama aracımızdan öğrenin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tablosu

Kredi Kartı Limiti
Asgari Ödeme Oranı
25 bin TL altı %20
25 bin TL ve üstü %40

*Bu tablo Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen asgari ödeme tutar ve şartlarına göre oluşturuldu.

Not:  BDDK'nın 09.06.2022 tarihli kararıyla kredi kartı asgari ödeme tutarı limiti 25 bin TL'nin altında yer alan kredi kartları için dönem borcunun %20'si, limiti 25 bin TL'nin üzerinde olan kredi kartları için dönem borcunun %40 olarak belirlendi.

Kredi Kartı Borcunun Asgarisi Ödenirse Ne Olur?
Kredi Kartı Borcunun Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

Kredi Kartına Sürekli Asgari Tutar Ödemenin Dezavantajları

1- Sürekli Asgari Tutarı Ödemek Mevcut Borç Durumunu Arttırabilir

Kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek mevcut borç durumunu arttırabilir veya sürekli yüksek borçlu olarak görünmeye sebep olabilir. Bu durum da kredi notuna olumsuz olarak yansıyabilir.

2- Kötü Kredi Kartı Yönetimi Aylık Faturaları Şişirir

Sürekli asgari tutarı ödemek, her ay borcun katlanarak artmasına sebep olur. Her ay sadece asgari tutarı ödenen kart borcu eklenecek faizle birlikte büyür ve sonunda işin içinden çıkamayacağınız bir hal alabilir.

3- Asgari Ödeme Kredi Kartına Bir Yük Olur

Sadece asgari tutar ödendiğinde, asgari tutar düşüldükten sonraki kalan borç için akdi faiz işlemeye devam eder.

Kredi kartının aylık taksitlerinin sadece asgarisi ödendiğinde borç katlanarak büyüyecektir. Bazı durumlarda asgari ödeme yapmak tabi ki kullanışlı olsa da bu bir alışkanlık haline gelmemelidir.

4- Kartın Toplam Limiti Sürekli Dolu Kalır

Kredi kartının sadece asgari tutarı ödendiğinde, ödenen tutar kadar limit açılır. Bu nedenle kartın toplam limiti kullanılamaz duruma gelir.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur öğrenmek için ilgili sayfayı ziyaret edin. Kredi kartı borcu nasıl ve nereden öğrenilir öğrenmek için kredi kartı borcu öğrenme sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kartına Kaç Defa Asgari Ödeme Yapılabilir?

Kredi kartına asgari ödeme yapılmasının herhangi bir yasal sınırı yoktur. Önemli olan asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yapmıyor olmaktır. 

Bir takvim yılı içinde asgari ödemesi üç defa geciktirilen kredi kartı nakit avans ve taksitli avans kullanımına kapatılır. Üç defa üst üste asgari tutarın ödenmemesi durumunda ise kredi kartı tamamen kapatılır.

Kredi kartı borcu geciktiğinde ne kadar faiz işler öğrenmek için kredi kartı gecikme faizi hesaplama sayfasını inceleyin.

Kredi Kartına Sürekli Asgari Tutar Ödemenin Kredi Notuna Etkisi

Kredi notu, bankacılık ürünlerine başvuru yaparken dikkat edilen en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle uzun dönemli banka çalışmaları için kredi notunu belirli bir seviyenin altına düşürmemek oldukça önemlidir. 

Kredi kartı ödeme düzeni ise kredi notunu etkileyen en önemli etkenlerdendir. Kredi kartı dönem borcunu ödeyememek kredi notunun düşmesine sebep olurken asgari tutarı ödemek ise "geç ödeme" olarak yansımadığı kredi notunu olumsuz etkilemez. Ancak sürekli kredi kartı asgari tutarın ödenmesi mevcut borçluluk durumunun aynı kalmasına veya artmasına neden olacağı için belirli bir süreden sonra kredi notunun düşmesine sebep olabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.