Kredi Kartı Alma Şartları

Güncelleme: 11.10.2022 Yayımlama: 27.11.2017 | Okuma Süresi: 8 dk.
  • 18 yaşını doldurmuş olmak ya da aile bireylerinin kredi kartı sözleşmesini imzalaması,
  • Kredi notunun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede yer almaması,
  • Yüksek limitli kredi kartı taleplerinde istenmesi durumunda gelir belgesi verilebilmesi.

Ayrıca ilgili mevzuat gereğince gelir belgesi olmayanlar da bankanın inisiyatifinde kredi kartı alabilir. Gelir belgesi hakkında detaylı bilgi almak için gelir belgesi nedir sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?
Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm bankalarını kredi kartı kampanyalarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı Başvurusunda Kredi Notu Değerlendirmesi

Kredi Notu
Risk Grubu
Kredi Kartı Alma İhtimali
Sonuç/Tavsiye
0 (Sıfır)
Az Riskli
Gelire BağlıAktif çalışma durumuna göre alınabilir.
1-699
En Riskli
Çok Düşük
Teminatlı kredi kartlarına başvurabilir.
700-1099
Orta Riskli
Düşük
Aktif çalışma durumu ve gelir düzeyine göre alınabilir.
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
Aktif çalışma durumu ve gelir düzeyine göre alınabilir.
1500-1699
İyi
Yüksek
Gelire göre yüksek limitli kredi kartı alınabilir.
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek
Gelire göre yüksek limitli kredi kartı alınabilir.

*Tablo internet sitemiz Hesapkurdu.com üzerinden başvuruda bulunan kişileri bankaların değerlendirmelerine göre “genelleme” olarak oluşturuldu. Bir genelleme olduğu için de başvuran kişinin geliri ve çalıştığı kuruma göre istisnalar olabilir. Bloke teminatlı kredi kartları hakkında bilgi almak için ise teminatlı kredi kartı yazımızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Almak İçin Sigorta (SGK) Şartı

Kredi kartı alma şartları Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile düzenleniyor. Yönetmelikte ise “gelirin tespit edilememesi durumunda tüm kredi kartları limitinin toplamının en fazla 2.000 TL olması gerektiği belirtiliyor.” Yani SGK’sız olan kişinin bankalara yatan kira geliri, kâr payı gibi kayıtlı bir geliri yoksa en fazla 2.000 TL limitli kredi kartı alınabilir. Yani SGK’sı olmayan kredi kartı alamaz şeklinde bir değerlendirme doğru değildir.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi kartı başvurularında genel olarak herhangi bir evrak talebinde bulunulmuyor. Ancak kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin sistemsel olarak geliri tespit edilemez ise sadece bu durumda bazı bankalar tarafından gelir belgesi (maaş bordrosu, vergi levhası) talep edilebiliyor. Aynı durum kredi kartı limiti yükseltme talebi için de genel olarak geçerli oluyor.  


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.503 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 1.875 TL
Toplam Maliyet 22.864 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.897 TL
Toplam Maliyet 23.590 TL
Faiz Oranı %2,05
Aylık Taksit 1.957 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faiz oranlarına göre hesaplama yapmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Bankalar ile Hiç Çalışması Olmayan Kredi Kartı Alabilir mi?

Bankalardan kredi, kredi kartı, KMH gibi kredi ürünleri kullanmayan ya da son 5 yıldır aktif olmayan kişilerin kredi notu oluşmaz. Kredi notu oluşmayan kişinin ise geçmiş çalışmaları banka tarafından görülemediği için banka açısında bir risk oluşturur. Bundan dolayı kredi notu oluşmayan yani sıfır olan kişinin kredi kartı talebi ret edilebilir. Bunun için bu durumda olan kişilerin aktif çalışma içinde oldukları (banka hesapları, otomatik ödeme talimatı vb.) bankalara öncelik vermeleri daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi için kredi notum sıfır nasıl kredi çekebilirim yazımızı inceleyin. 

Kaç Tane Kredi Kartı Kullanmak Gerekli?

Gelire göre toplam kredi kartı limiti belirlendiği için bir kredi kartı limiti diğer kredi kartı limitini de aslında etkiler. Yani kredi kartı limitini yükseltmek için ikinci bir kredi kartı almak genel olarak işe yarayan bir yöntem değildir. Öte yandan kredi kartı kullanıcılarının iki tane kredi kartı olması genel olarak tavsiye edilir. Bunun nedeni ikinci kredi kartının acil durumlarda ek teminat olması, mevcut kredi kartındaki bloke ve arızalara karşı ek önlem olmasıdır. Ayrıca bir kredi kartı 180 gün boyunca kullanılmaz ise kredi kartı aidatı da talep edilemiyor. Yani bir kredi kartını sürekli olarak kullanmak ve ikinci kredi kartını acil durumlara karşı ek teminat olarak bulundurmanın aslında kullanıcı açısından ek bir maliyeti de olmuyor.  

Kredi kartının kaç günde çıkacağı ve gönderileceği hakkında detaylı bilgi almak için kredi kartı kaç günde çıkar sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Yaş Sınırı

Kredi kartı kullanma alt yaş sınırı reşit olma yaşı olan 18’dir. Bunun nedeni 18 yaşının altında olan kişilerin imza yetkisinin aile bireylerinde olmasıdır. Öte yandan aile bireyleri kendi kredi kartlarına ek olarak ya da cezai yaptırımları kendi üzerlerine alarak 18 yaşını doldurmamış aile bireyleri için kredi kartı alabiliyor. Ancak 18 yaşını doldurmamış olan kişiler için aile bireylerinin ek kart çıkarması ya da kredi kartı almasının da başvurulan bankanın inisiyatifinde bir alt yaş sınırı bulunuyor. Bu yaş alt sınırı bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak 12 ila 18 yaş arasında değişiyor. 18 yaşını doldurmuş öğrenciler de kredi kartı kullanabiliyor. Öğrencilerin kredi kartı kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için öğrenciler kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmelisayfamızı ziyaret edin. 

"Öte yandan bankaların kredi kartı kullanımı için mevcutta uyguladıkları genel bir üst yaş sınırı da bulunmuyor."

İlk Kez Kredi Kartı Alacaklara Tavsiyeler

  • Kredi kartı borcunun son ödeme tarihini (en azından asgari ödemesini) bir gün dahi geciktirmemeye dikkat edilmeli.
  • Kredi kartı dönem borcunun asgarisi ödenemeyecekse banka ile görüşerek taksitlendirme talep edilmeli.
  • Kredi kartı harcamaları taksitli alışverişlerin ödemeleri de dikkate alınarak yapılmalı.
  • Bir sonraki aya yansıması istenen harcamaların, hesap kesim tarihinden sonra yapıldığına emin olunmalı.
  • Online işlemlerde güvenilmeyen/bilinmeyen internet siteleri için güvenlik açısından sanal kredi kartı tercih edilmeli.
  • Güncel kredi kartı kampanyaları takip edilmeli. 

Kredi kartı üzerinden yapılan harcamaların kısa süre sonra ödenecek bir borç olduğu bilinci ile hareket edilmeli ve ödenmemesi durumunda faiz işleyeceği de göz önüne alınmalıdır. Daha detaylı bilgi almak için ilk kez kredi kartı alacakların bilmesi gerekenler sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplaması ve Şartları

Bankanın kampanyasına göre değişkenlik göstermekle birlikte kredi kartı limiti yeterli olması durumunda 15 bin TL’ye kadar (bankaların ortalaması 10 bin TL) kredi kartı üzerinden nakit avans kullanımı yapılabiliyor. Öte yandan ilgili mevzuat gereğince en fazla 12 ay taksit yapılabiliyor.

Kredi kartı nakit avans hakkında daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için nakit avans hesaplama aracımızı kullanın.

Taksitli Nakit Avans Hesaplama Nasıl Yapılır?
Taksitli Nakit Avans Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Hesaplama

İlgili yönetmelik gereğince ilk defa kredi kartı sahibi olacaklar için kullanılmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti kayıtlı gelirlerinin en fazla 2 katı olabilir. Örneğin kişinin aylık geliri 2.000 TL ve ilk defa kredi kartı alıyorsa en fazla kredi kartlarının toplam limiti 4.000 TL olabilir. İlk yıldan sonraki yıllar ise kayıtlı gelirinin en fazla 4 katı toplam kredi kartlarının limiti olabilir.

Kredi kartı limitleri ile ilgili detaylı bilgi ve hesaplama yapmak için kredi kartı limit sorgulamasayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartı asgari ödemesi dönem borcu üzerinden kredi kartı limitine göre hesaplanır. Ayrıca kredi kartının alımı üzerinden bir yıldan fazla süre geçmedi ise kart limiti ne olursa olsun standart olarak dönem borcunun %40 asgari ödeme tutarı olarak hesaplanır. İlgili mevzuata göre kredi kart limitine göre bankaların alınabilecek en düşük asgari ödeme tutarı yüzdeleri ise şu şekilde:

Kredi Kartı Kullanım Süresi
Asgari Ödeme Oranı
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl
%40
İlk Yıldan Sonra Tüm Kartlarda%30

Tablomuzda yer alan oranlar BDDK tarafından belirlenen ve bankaların asgari ödeme hesaplamasında uygulayabilecekleri en alt oranlarıdır. Yani bankalar asgari ödeme hesaplamasında daha yüksek oranlar da kullanabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi ve hesaplama yapmak için asgari ödeme tutarı hesaplama aracımızı kullanın.   

Kredi Kartı Aidatı (Yıllık Ücreti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı aidatı konusunda detaylı bilgi için kredi kartı aidatı yazımızı inceleyin. 

1- Kredi kartı olan tüm bankalar aidatsız bir kredi kartı da çıkarmak zorunda. 

Aidatsız kredi kartının mevcut kampanyalardan yararlanması veya puan kazandırması ise tamamen bankanın insiyatifinde bir değerlendirmedir.

2- Mevcut kredi kartı, kullanıcının talep etmesi durumunda aidatsız kredi kartı ile değiştirilmek zorunda.

Mevcut değişiklik müşteri aksini talep etmediği sürece kredi kartı limiti aynı kalmak koşulu ile banka tarafından yapılmalı.

3-  En az 180 gün kullanılmayan kredi kartı için aidat talep edilemez.

180 gün kullanılmayan kredi kartı “hareketsiz kart” olarak kabul edilir ve aidat alınamaz. Ancak kredi kartı üzerinden puan kullanmak dahi hareket olarak sayılır ve bu süreyi yeniden başlatır.

4- Sanal kredi kartları için aidat talep edilemez.

Daha çok güvenlik açısından online alışverişlerde mevcut kredi kartına bağlı olarak online bankacılık üzerinden oluşturulan sanal kredi kartlarından bankalar aidat talep edemez.

5- Ek kartın aidatı asıl kredi kartı aidatının %50’sini geçemez. 

Örneğin kredi kartı aidatı yıllık 90 TL olan bir kişi ek kart çıkarması durumda bu ek kart için en fazla 45 TL yıllık aidat ödemesi yapar.

6- Bir takvim yılı içerisinde 2 defayı geçmemek şartlı ile kredi kartı yenilemelerinden ücret talep edilemez.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et