Kredi Kartı Aidatı

Güncelleme: 21.05.2019

Kredi kartları bankacılık ürünleri arasında en fazla şikayete sebep olan ürünler arasında. En çok karşılaştığımız şikayetler ise iptallerde yaşanan sıkıntılar ile aidat veya yıllık ücret adı altında tahsil edilen masraflar. Gerçekte tüketici mağduriyetini önlemek için oluşturulmuş pek çok kural mevcut. Örneğin,

  • Her bankadan aidatsız kredi kartı alabilirsiniz, ancak özel bir ödül programı veya avantajlı taksit seçenekleri istediğinizde neredeyse her zaman kart aidatı ödemeniz gerekir.
  • Haklı bir sebebiniz veya aşağıda özetlediğimiz düzenlemelerle bağlantılı bir ihlal durumu olmadığı sürece banka ödemiş olduğunuz kart aidatlarını size geri ödemek zorunda değil.
  • İptal etmek istediğiniz kartın ödemelerini bitirmek için aylarca beklemenize gerek olmaz; banka borç bakiyeniz olsa dahi iptal talebinizi gerçekleştirmek ve karta yansıttığı faiz harici masrafları durdurmak zorunda.


Aidatlarına göre kredi kartı listesine ulaşmak için aidatsız kredi kartları sayfamızı, gelir ve kredi taksitine göre de hesaplama yaparak ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

KKB ve Findeks Nedir?

Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bankaların aldıkları kart aidatları 2014 yılı Ekim ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yayınladığı bir yönetmelik ile düzenlendi. Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 11. maddesinde yer alan kredi kartı aidatları ile ilgili başlıca düzenlemeler şu şekilde:

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

QNB Finansbank CardFinans
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret117 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret109 TL
Garanti BBVA Bonus Card
Ödül Para/Puan 55 TL
Yıllık Ücret124 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

  • Kredi kartı olan tüm bankalar aynı zamanda ücretsiz, aidatsız bir kredi kartı seçeneği sunmak zorunda

Bankalar kartları için aidat veya yıllık üyelik ücreti şeklinde isimlendirdikleri masrafları alabilirler, ancak isteyen tüketici aynı bankanın tümüyle masrafsız kredi kartına da başvurabilir. Öte yandan yönetmelik bankaları aidat içermeyen kredi kartı için taksit programları, puan veya mil ödülleri oluşturmaya zorlamıyor. Bu durumda aidatı olmayan kredi kartı çoğunlukla taksit seçenekleri kısıtlı, ödül programları olmayan bir kart oluyor. Tüketicilerin ilgisini çeken ödül programları ve diğer kazanımlar içeren kartlar ise ücretli. 

  • Kredi kartlarından farklı olarak banka kartları ve sanal kredi kartları ücretsiz

Bankanız hesabınıza doğrudan bağlı olan banka kartınız için aidat alamaz veya ücret kesintisi yapamaz. Ancak kartınızın bağlı olduğu hesaptan hesap işletim ücreti alabilir. Genellikle internette güvenli alışveriş için oluşturulan sanal kredi kartları da ücretsiz.

  • Aile bireylerinize alacağınız ek kartlar için de aidat ödeyebilirsiniz

Banka asıl kartınıza bağlı olan her bir ek kredi kartı için sizden aidat veya yıllık ücret tahsil edebilir, ancak ek kart aidatı en fazla asıl kartın aidatının yarısı kadar olabilir. Örneğin kredi kartınız için yıllık 100 TL aidat ödüyorsanız, eşiniz için alacağınız ek kartın aidatı da en fazla yıllık 50 TL olabilir.

  • Kullanmadığınız kart için aidat ödemezsiniz

Üyelik sözleşmesi imzalamış ve aidat içeren bir kredi kartını kabul etmiş dahi olsanız banka kartınızı kullanmadığınız sürece aidat kesintisi yapamaz. Kartınızı başta kullanmış dahi olsanız 180 gün yani 6 ay süreyle kullanmadığınız zaman "hareketsiz kart" olarak kabul edilir ve bu kartlar hareketsiz kaldığı müddetçe aidat alınamaz. Öte yandan hareketsiz kabul edilmiş olan kartınızı bir kere dahi kullanacak olursanız yeniden aktifleşir ve bankanın ilk kullanımdan hemen sonra aidat yansıtma hakkı oluşur.


Kredi kartı asgari ücret ödemesi hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için  Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama sayfamıza bakabilirsiniz.


  • Kart yenilemeleri ücretsiz

Banka sizden hesap özeti gönderimi, sanal kart oluşturma ve kullanımı gibi hizmetler için ücret alamaz. Üstelik bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle 2 kereye kadar kart yenilemelerini tümüyle ücretsiz gerçekleştirmek zorunda. Düşük bir ihtimal ama kartınızı aynı yıl içinde 2 defadan fazla yenilemeniz gerekirse bankanızın uygulamalarına bağlı olarak yenileme ücreti talep edilebilir.

  • Üzerinde ödenmemiş borç dahi olsa kredi kartınızı iptal edebilirsiniz

Geçmişte kredi kartlarıyla ilgili en sık rastladığımız şikayet konularından biri kredi kartı iptal işlemlerinde yaşanan zorluklardı. Yapılan düzenlemeler sonrasında artık banka kredi kartını iptal etmek isteyen tüketicinin bu talebini çeşitli gerekçelerle geçiştiremez veya geçersiz sayamaz. İlgili kredi kartıyla ilişkili bir borç bakiyesi olsa dahi bu kart iptalinin reddi için gerekçe oluşturmaz. Kartın iptali işleme alındıktan sonra da kart sahibi borcunu ödemek zorunda, ancak bu şekilde iptal edilen kredi kartlarının borç ödeme dönemlerinde aidat veya herhangi bir ücret tahsil edilemez.

  • Banka ödemekte olduğunuz kart aidatlarını size geri vermek zorunda değil

"Kredi kartı için ödemekte olduğum aidatları geri alabilir miyim?" diye soruyorsanız size kötü bir haberimiz var. 2014 Ekim ayından beri her banka aidatsız bir kredi kartı seçeneği sunmakta olduğu için ödenmekte olan aidatlar kullanılan ödül programları ve taksit seçeneklerinin karşılığı olarak görülüyor. Yani banka yukarıdaki maddeler ile uyumlu hareket ettiği sürece bu aidatları geri ödemek zorunda değil. Tabii kartı kullanmıyorsanız ve bu programlardan faydalanmıyorsanız herhangi bir aidat veya ücret de ödemezsiniz.

Kredi kartı kullanırken haklarınızı ve yükümlülüklerinizi bilmeniz sizi pek çok gereksiz masraftan kurtarabilir. Hesapkurdu ekibi olarak hali hazırda kredi kartı kullanan veya başvurmayı düşünen herkesin bilgilenmesini önemsiyoruz. Lütfen aşağıdaki yorum kısmını kullanarak soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

Kredi kartı aidatı yeni düzenlemelerle yasal bir zemine geldiği için bankaların kredi kartı aidatını iade etme zorunluluğu da yönetmeliğe uydukları sürece ortadan kalkmış oldu.

Bu durumda yasal olarak kredi kartı aidatı iadesi yapılabilmesi için ilgili mahkemelerin yönetmeliği iptal etmesi gerekiyor. Ancak bilinmeli ki bankalar kendi inisiyatifleri ile almış oldukları aidatları her zaman iade etme, erteleme ya da puana çevirme gibi seçenekleri tercih edebilirler.

Geçmişte alınan kart aidatlarıyla ilgili durum ise bu kadar net değil.  2014 Ekim ayından önce alınan kart aidatları konusunda tüketici hakem heyetleri ve mahkemeler genelde bankalar aleyhinde karar veriyor. Bu sebeple, Ekim 2014 öncesi ödenen kart aidatlarınızı geri almak istiyorsanız, ilgili hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartları

Kredi kartları ile ilgili yeni düzenlemelerden sonra bankalar aidatsız kredi kartı ürünleri sunmaya başladılar. Hatta müşteri talepleri doğrultusunda aidatı olmayan bu kartlara aidatlı kredi kartlarında olduğu gibi puan vermeye, taksitli alışveriş yapma gibi özellikler de eklemeye başladılar. 

Aidatsız kredi kartı sunan bankalardan bazıları:

Garanti Bankası-Flexi Card

Yapı Kredi-World Eko Kart

Akbank-Free Card

Finansbank-Fix Card

İş Bankası-Maximum Aidatsız Kart

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet15.477 TL
Faiz Oranı%1,29
Aylık Taksit257 TL
Toplam Maliyet16.095 TL
Faiz Oranı%1,43
Aylık Taksit268 TL
Toplam Maliyet16.386 TL
Faiz Oranı%1,49
Aylık Taksit273 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için banka kredi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır