Kullanılmayan Kredi Kartı Ne Yapılmalı?

Yayımlama: 31.08.2016 Güncelleme: 08.04.2021

Kredi kartları artık herkes tarafından aktif olarak kullanılan bir ödeme aracı haline geldi. Kazandırdığı puanlar ve sağladığı avantajlar ile üzerinizde nakit para olmasa bile kredi kartları sayesinde ihtiyaçlarınızı her an rahatlıkla satın alabiliyorsunuz. Doğru kullanıldığı zaman aslında nakit sıkıntınızı çözüm bulan en iyi yöntemlerden biri olabiliyor. Ancak birçok bankanın kredi kartına sahipsiniz işler bazen karmaşık bir hale gelebiliyor. Peki, aktif olarak kullanmadığınız kartlarınız varsa, uzun vadede bu kartlara ne oluyor?  

Kullanmadığınız Kredi Kartlarınız İçin Yapmanız Gerekenler

Kullanmadığınız için kırıp çöpe attığınız kredi kartları, ilerleyen dönemlerde sizin için büyük risk oluşturuyor. Kullanılmayan kredi kartlarınızı bankalar maalesef otomatik olarak iptal etme yetkisine sahip değil. Kredi kartınızı bir daha kullanmamak üzere kapatmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken tüm kart borçlarınızı ödemek olacaktır. Sadece o dönemin borçlarını değil taksitli yaptığınız alışverişlerdeki ileriye dönük tüm borçlarınızı ödemelisiniz. Borçlarınızı kapattığınızdan emin olduktan sonra, kart iptal işlemi için bankanıza başvurmalısınız.  

Kredi kartı kullanımı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz doğru kredi kartı kullanımı sayfamızı inceleyin.

Kullanmadığınız Kartları İptal Edin!

Kredi kartlarınızı bir gün kullanırım umudu ile köşede bekletmek aslında size uzun vadede büyük zararlar veriyor. Bu nedenle yapabileceğiniz en doğru adım kartınızı banka ile görüşerek iptal etmek olacaktır. Bankaların internet şubeleri, ATM’ler, şubeler ve çağrı merkezleri aracılığıyla kredi kartınızı kolaylıkla iptal edebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçlarına Haciz Gelebilir

Bankaların birçoğu kart borçlarınız sebebiyle haciz koyma hakkına sahiptir. Ancak bu süreç sandığınızdan daha yavaş işler. Yani kart borcunuzu ödemediğiniz zaman direkt icralık olmazsınız. Çünkü kanunlar her zaman öncelikle tüketiciden yana olacaktır. Haciz gelmeden önce bankalar borçlarınızı ödemeniz için size 30 gün verecektir. Buna ek olarak bankanın inisiyatifine bağlı olarak kart borçlarını yeniden yapılandırabilirsiniz.

Kredi kartı borcunun ödememesi durumunda nasıl bir sürecin sizi beklediği hakkında detaylı bir bilgiye ulaşmak isterseniz, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Borcunuz Sıfırlandıysa

Kredi kartı borcunuzun tamamını ödediniz, ancak belki bir gün kullanırım diye bir köşede bekletiyor olabilirsiniz. İçiniz rahat olsun, bankalar maksimum 180 gün boyunca hiç kullanmadığınız kredi kartlarınız için kart aidatı alamıyor. Bu nedenle eğer kartınızı aktif olarak kullanmayı düşünmüyorsanız, kartınıza gelen indirim, promosyon vs. gibi tekliflere onay vermeyin. Kart ile yapacağınız tek bir alışveriş hatta puan kullanımı da kartınızı aktif hale getirerek, bankanın sizden kart aidatı almasına sebep olacaktır.

Yasal Süreç Nasıl İşliyor? 

Kart borçlarınızı 2 ay üst üste ödemediğiniz durumlarda, öncelikle bankalar telefon, mesaj, e-posta gibi iletişim yollarından bir ya da birkaçını kullanılarak, borcunuzu ödemediğiniz tarafınıza bildiriliyor. Borcunuzu 30 gün içerisinde hala ödemediğiniz takdirde kayıtlı adresinize ihbarname gönderiliyor. İhbarnamede verilen süre boyunca eğer ödeme yapılmazsa işte o zaman yasal süreç resmi olarak başlıyor. Yasal sürecin başlamasıyla artık bankalarla değil, avukatlarla muhatap oluyorsunuz. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et