Kullanılmayan Kredi Kartı Ne Yapılmalı?

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 31.08.2016
Paylaş
İçindekiler

Kullanılmayan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan kredi kartlarını bankalar otomatik olarak iptal etme yetkisine sahip değildir. Bu nedenle kredi kartını bir daha kullanmamak üzere kapatmak için ilk yapılması gereken tüm kart borcunu ödemektir. Burada dikkat edilmesi gereken sadece o dönemin borçlarını değil taksitli yapılan alışverişlerdeki ileriye dönük tüm borçların da ödenmiş olmasıdır. Borçların kapatıldığından emin olduktan sonra, kart iptal işlemi için bankaya başvuru yapılabilir.  

Kredi kartı kullanımı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz doğru kredi kartı kullanımı sayfamızı inceleyin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kullanılmayan Kart Ne Zaman İptal Olur?

Kredi kartında 180 gün (6 ay) süresince herhangi bir mali hareket olmaması halinde kredi kartı banka tarafından otomatik olarak pasife alınır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kartının alışveriş dışında bankamatikten bilgi sorgulama, şifre işlemleri de dahil hiçbir işleme girmemiş olmasıdır.

Aynı zamanda kartın pasife alınmış olması tamamen iptal olduğu anlamına gelmez. Kart pasife alınsa da tamamen iptal olması için ilgili banka aranarak onay verilmesi gerekir.

Kullanılmayan Kredi Kartının Aidatı Olur mu?

Kredi kartı sözleşmesi imzalanmışsa da kredi kartı kullanılmıyorsa aidat yansıtılamaz. Aralıksız 180 gün (6 ay) boyunca işlem görmeyen kredi kartı hareketsiz kabul edilerek banka tarafından pasife alınır ve aidat talep edilemez.

Karta daha önceki dönemlerde aidat ödenmişse de sonraki süreçte 180 gün hareketsiz kaldıysa, banka o yıl tahsil edemediği aidattan vazgeçer.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?
Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kullanmadığınız Kartları İptal Etmeyi Unutmayın

Kredi kartlarını bir gün kullanırım diyerek bekletmek aslında kişilere uzun vadede zarar verir. Bu nedenle yapılması gereken en doğru şey kullanılmayan kart için banka ile görüşerek iptal etmek olacaktır. Bankaların internet şubeleri, ATM’ler, şubeler ve çağrı merkezleri aracılığıyla kredi kartları kolaylıkla iptal edilebilir.

Kullanılmayan Kredi Kartı Ne Yapılmalı İnfografik

Kredi Kartı Borçlarına Haciz Gelebilir

Bankaların birçoğu kart borçları sebebiyle haciz koyma hakkına sahiptir. Ancak bu süreç sanıldığından daha yavaş işler. Yani kart borcu ödenmediği zaman direkt icralık olunmaz. Çünkü kanunlar her zaman öncelikle tüketiciden yana olacaktır. 

Haciz gelmeden önce bankalar borçların ödenmesi için 30 gün verecektir. Buna ek olarak bankanın inisiyatifine bağlı olarak kart borçları yeniden yapılandırılabilir.

Kredi kartı borcunun ödememesi durumunda nasıl bir sürecin sizi beklediği hakkında detaylı bir bilgiye ulaşmak isterseniz, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Borcu Kapatılınca Ne Yapılmalı?

Kredi kartı borcunun tamamı ödendiğinde kapatmak için ilgili bankaya başvuruda bulunulmalıdır. Çünkü 10 gün kullanılmayan kartlar her ne kadar pasif sayılsa da tamamen iptal etmek daha doğru olacaktır. 

Bu nedenle eğer kart ileriki dönemlerde aktif olarak kullanılmayacaksa, karta gelen indirim, promosyon vs. gibi tekliflere onay verilmemelidir. Kart ile yapılan tek bir alışveriş hatta puan kullanımı da kartı aktif hale getirerek, bankanın tarafınızdan kart aidatı almasına sebep olacaktır.


“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.