Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Güncelleme: 20.04.2016
Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı kaybolması ya da çalınması günümüzde sıkça rastlanan durumlardandır. Bu tarz durumlarda kartınızın her an başkasının eline geçme riski bulunduğundan, kartınızın çalındığını ya da kaybettiğinizi fark ettiğiniz an hiç vakit kaybetmeden, bankanızın kayıp ve çalıntı bölümüne arayarak, kartınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda kişi kart bilgileriniz ile özellikle internet üzerinden kolayca alışveriş yapabilir.

Alışveriş yapıldığını anlarsam ne yapmalıyım?

Kartınız için kayıp çalıntı bildirimi yaptığınız andan itibaren, kartınızdan yapılacak alışverişler için herhangi bir sorumluluğunuz yoktur. Ancak bildirim öncesi ilk 24 saatte yapılmış size ait olmayan alışverişler varsa ve kartınız bu durum için sigortalıysa, sadece 150 TL'ye kadar sorumlusunuzdur. Öte yandan kartınızı kaybettiğinizde size ait olmayan alışverişler için bankanızla anlaşmazlık yaşıyorsanız, bu konuyu Cumhuriyet Savcılıklarına bildirmeniz ve hukuki bir işlem başlatmanız gerekir. 

Yeni kart için başvurum nasıl olmalı? 

Kredi kartınız için kayıp çalıntı bildirimini yaptıktan sonra, çağrı merkezinin size yönelteceği sorulardan biri de kartınızın yenilenmesini, isteyip istemeyeceğiniz olacaktır. Kredi kartınızın tekrar yenilenip size gönderilmesini istiyorsanız, kart numaranız tamamen değiştirilerek belirttiğiniz adrese, genellikle en geç 10 iş günü içerisinde gönderilmektedir. 

Eski kredi kartımın otomatik ödemesi devam eder mi? 

Eski kartınız kayıp çalıntı sebebiyle kapatıldığından ve yeni kredi kartınızın kart numarası farklı olacağından dolayı, otomatik ödeme verdiğiniz kurumlara bildirim yaparak yeni kart numaranızı vermeniz gerekmektedir. Ancak, otomatik ödeme talimatlarınız bankada kredi kartı üzerinde ise eski kart kapatıldığından dolayı, yeni kartınız aktifleştikten sonra müşteri hizmetlerini arayarak, önceki ödeme talimatlarınızı yeni kartınıza taşıyabilirsiniz.

Taksitli yapmış olduğum alışverişler yeni kartıma dâhil olur mu? 

Kredi kartınız kayıp çalıntı sebebi ile kapatıldığından dolayı kart numaranız yenilense bile, tüm taksitleriniz otomatik olarak yeni karta geçiş sağlayacaktır. Ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur.


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır