Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Güncelleme: 14.02.2023
Yayımlama: 20.04.2016
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartı Kaybolmasında Yapılması Gerekenler

  • Bankayı arayarak "şüpheli işlemler" menüsünden kredi kartını iptal ettirmek
  • Kaybolan veya çalınan karttan harcama yapılması durumunda bankaya harcama itirazında bulunmak

Kredi kartınızın çalındığını ya da kaybettiğinizi fark ettiğiniz an hiç vakit kaybetmeden, bankanızın kayıp ve çalıntı bölümüne arayarak kartınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda kişi kart bilgileriniz ile özellikle internet üzerinden kolayca alışveriş yapabilir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı İptali

Çalınmış kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde bankaların da sorumluluğu vardır. Bu yüzden kredi kartı kaybolması veya çalınması durumunda banka aranarak acilen kartın iptali yapılmalıdır. Müşteri hizmetlerine kayıp çalıntı durumlarında anında bağlanarak kartın iptali sağlanabilir. 

Alışveriş Yapıldığını Anlarsam Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı için kayıp çalıntı bildirimi yapıldığı andan itibaren, kartla yapılacak alışverişler için kart sahibinin herhangi bir sorumluluğu bulunmaz. Zaten bankalar anında kart iptal işlemini gerçekleştirir ve farklı numaraları olan bir kartı kartı gönderimi yapar. Ayrıca kart kapama bildirim öncesi yapılan şüpheli harcamalar için bankaya "harcama itirazı" yapılarak harcamaların iadesini bir inceleme sonucunda uygun görülmesi durumunda alınılabilir. Öte yandan şüpheli yani kart sahibine ait olmayan alışverişler için banka ile anlaşmazlık yaşanırsa, bankanın kararı kesin değildir ve bu tarz durumlarda Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine veya mahkemelere başvurulabilir.

Yeni Kart İçin Başvurum Nasıl Olmalı? 

Kredi kartınız için kayıp çalıntı bildirimini yaptıktan sonra, çağrı merkezinin size yönelteceği sorulardan biri de kartınızın yenilenmesini, isteyip istemeyeceğiniz olacaktır. Kredi kartınızın tekrar yenilenip size gönderilmesini istiyorsanız, kart numaranız tamamen değiştirilerek belirttiğiniz adrese, genellikle en geç 10 iş günü içerisinde gönderilmektedir. 

Eski Kredi Kartımın Otomatik Ödemesi Devam Eder mi? 

Eski kartınız kayıp çalıntı sebebiyle kapatıldığından ve yeni kredi kartınızın kart numarası farklı olacağından dolayı, otomatik ödeme verdiğiniz kurumlara bildirim yaparak yeni kart numaranızı vermeniz gerekmektedir. Ancak, otomatik ödeme talimatlarınız bankada kredi kartı üzerinde ise eski kart kapatıldığından dolayı, yeni kartınız aktifleştikten sonra müşteri hizmetlerini arayarak, önceki ödeme talimatlarınızı yeni kartınıza taşıyabilirsiniz. Kapatılan kredi kartı yeniden açılır mı öğrenmek için kullanıma kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı sayfamızı inceleyin.

Taksitli Yapmış Olduğum Alışverişler Yeni Kartıma Dahil Olur mu? 

Kredi kartınız kayıp çalıntı sebebi ile kapatıldığından dolayı kart numaranız yenilense bile, tüm taksitleriniz otomatik olarak yeni karta geçiş sağlayacaktır. Ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.