Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir mi?

Yayımlama: 09.08.2017 Güncelleme: 09.09.2020

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kullanmış olduğunuz kredi kartının iptalini sağlamak için üç yöntem mevcuttur. Bunlar: 

  1. Telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerinden iptalini sağlamak 
  2. Banka şubesine giderek iptal dilekçesi vermek
  3. İntenet bankacılığı üzerinden talimat vermek

Ancak bazı bankalar sadece çağrı merkezleri üzerinden iptal talebi kabul eder.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları (20.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 87 TL
Garanti BBVA Bonus Card
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret 124 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartını İptal Ettirmek ve Kapattırmak Farklı İşlemler mi?

Genellikle kredi kartı iptal işlemi ile kapatma işlemi birbirine çok karıştırılan ancak birbirinden farklı iki işlemdir. Kredi kartı kapatma işlemi, kredi kartının kısmen veya belirli bir süre için kullanım dışı bırakılması anlamına gelmektedir. Buna karşılık kredi kartı iptal işlemi, kredi kartı kullanımının tamamen sona ermesi anlamına gelmektedir. 

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı İptal Edilebiliyor mu?

Kredi kartı iptali banka açısından bir müşteri kaybı olduğu için iptalini kolaylaştırmamak adına çoğu banka internet bankacılığında kredi kartı iptal işlemi açık olmuyor. Ancak bazı bankalar kredi kartı iptal işleminin internet bankacılığı üzerinden yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Taksitleri Devam Ederken Kart İptali Yapılabilir mi?

Bu sorunun cevabı “evet” taksitleri devam eden kredi kartı iptal edilebilir. Ancak kart iptal edilmek istendiğinde banka personeli tarafından yoğun bir ikna durumuna maruz kalınabilir. Kartın iptal edilmemesi ve müşteri kaybı yaşamaması adına bankalar birtakım ikna yöntemleri, kampanyalar, özel teklifler sunmaya çalışabilirler. Eğer kişi kredi kartı kapatılma konusunda kararlı ise bu konuda ısrarcı olmasında yarar vardır. 

Kredi kartının gelecek dönem taksitleri bulunuyorsa bile, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kredi kartının kapatılmasında herhangi bir sorun yoktur. Banka kapatmak için bildiride bulunulan günden sonra 7 gün içerisinde kartı kullanıma kapanmak zorundadır. 

Bu süreçten sonra taksitler aynı düzenle ödemeye devam edilebilir. Borcun toplu ödeme gibi bir zorunluluğu yoktur. Mevcut borç bitene kadar bankalar hesap ekstresi göndermekle yükümlüdür. 

Aylık ne kadar ödeme yapacağınızı öğrenmek için kredi kartı asgari ödeme tutarınızı hesaplayın»

Kredi Kartı İptal Ücreti Nedir?

Yasal olarak kredi kartı iptali için herhangi bir ücret talep etme durumu söz konusu değildir. Ancak bankalar "Kredi Kartı Kapatma Cezası" adı altında bir ücret talep edebilir. Peki, nedir bu kredi kartı kapatma cezası?

Bankalar birçok kişiden bu ceza ücretini talep etmiyor gibi görünse de kredi kartları için yıllık belli bir miktar da ücret almaktadır. Genellikle kredi kartları için ilk yıl kart ücretleri talep edilmez. Ancak daha sonraki senelerde yıllık ücret ödememek için otomatik ödeme talimatı, belirli bir harcama limiti veya belirli bir tarihe kadar kredi kartını kullanma sözü gibi bir takım taahhüt talep ederler. Eğer belirtilen tarihten daha önce kredi kartı iptali gerçekleştirilirse, ‘’kredi kartı kapatma cezası’’ adı altında bir işlem uygulanır.

Ödediğiniz kredi kartı aidatlarını geri almak mümkün mü? Öğrenmek için içeriğimizi inceleyin.

İptal Edilen Kartın Taksitleri Nasıl Ödenir?

İptal edilen kredi kartının taksitleri birkaç farklı yöntem ile ödenebilir. 

  1. Normal ödeme planı içerisinde bulunan taksitlendirme miktarı üzerinden ödeme yapılabilir. Aylık taksitler bitene kadar hesap özeti tutarı kadar ödeme yapılarak tüm borç kapatılabilir.
  2. Toplam borç tutarı kadar bir nakit para mevcutsa tüm borç tek seferde yatırılarak ödeme yapılabilir ve borç kapatılabilir.
  3. Bireysel ihtiyaç kredisi kullanılarak tüm borç yine kapatılarak aylık olarak kredi borcu ödemesi yapılabilir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken nokta, kullanılacak olan kredide faiz ödemesi yapılacağı için mevcut borcun tamamı kapanmış olsa da ekstra bir faiz maliyetine katlanılması gerekecektir. 

Kredi kartı borcu taksitlendirilebilir mi öğrenmek için kredi kartı borcu taksitlendirme yazımızı ziyaret edin.

10.000 TL 36 Ay Vade İçin En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Toplam Maliyet 13.041 TL
Faiz Oranı %1,24
Aylık Taksit 361 TL
Toplam Maliyet 13.197 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 365 TL
Toplam Maliyet 13.250 TL
Kâr Payı %1,32
Aylık Taksit 367 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Kartı İptal İşlemi Kaç Gün Sürer?

Bankalar, 10.03.2007 tarihinde ‘’Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’’ adı altında resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre kredi kartı iptal talebini aldıktan sonra 7 gün içerisinde işlemi gerçekleştirmekle yükümlüdürler. Aksi durumda, kredi kartı iptal talebi yapıldığına dair kanıtlayıcı belgelerle beraber BDDK’na şikâyet dilekçesi yazılabilir.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi Örneği

Kredi Başvurusu Yapacaklara 10 Tavsiye

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et