Chargeback (Ters İbraz)

Güncelleme: 10.06.2021 Yayımlama: 08.06.2021 | Okuma Süresi: 2 dk.

Chargeback (Ters İbraz) Nedir?

Türkçeye ters ibraz olarak geçen chargeback işlemi, kredi kartı ile yapılan bir harcama için gerçekleştirilen resmi iade talebidir.

Kredi kartı ile yapılan bir alışveriş sonrasında müşteri, talep ettiği mal ya da hizmeti hiç ya da istediği ölçüde alamazsa ödediği paranın iade edilmesini talep edebilir. Ayrıca kart sahibinin bilgisi dışında yapılan harcamalar için oluşturulan iade talebi de chargeback işleminin nedenlerinden biridir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması yapmak istiyorsanız kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanın.

Chargeback Süreci Nasıl İşler?

Chargeback işleminde izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Kredi kartı sahibi yapılan işlem ile ilgili itirazını müşterisi olduğu bankaya iletir. 
 • Banka, harcama yapılan iş yerinin müşterisi olduğu banka ile iletişime geçer.
 • İşyerinin çalıştığı banka, itirazı işyerine iletir ve ödeme sonrası mal ya da hizmetin müşteriye eksiksiz ulaştırıldığına dair belgeleri talep eder.
 • Bu belgeler, bankaya ulaştırılmazsa ya da eksik belge varsa, banka işyerinin hesabından ödemeyi tahsil eder ve müşterinin hesabına yatırır.
 • İlgili belgeler, bankaya zamanında ve eksiksiz ulaştırılırsa banka süreci inceler.
 • Belgeler, inceleme işleminin ardından bir eksik tespit edilmezse kart sahibi bankaya da iletilir ve itiraz reddedilir. Bu durumda itiraz eden müşterinin kartına ödeme yapılmaz. 

Kredi kartından yapılan alışverişin iadesi hakkında detaylı bilgi almak için kredi kartı internet alışveriş iadesi sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hangi Durumlarda Ters İbraz Yapılır?

Kredi kartı sahipleri şu durumlar için chargeback başvurusunda bulunabilir:

 • Ödeme yapılan mal ya da hizmetin alınamaması durumunda iade talebinde bulunulabilir. Özellikle internet alışverişlerinde bu durumla karşılaşılılır. Ödeme yapılan mal ya da hizmet belirtilen sürede ulaştırılmazsa ters ibraz başvurusu yapılabilir.
 • Alınan ürünün zarar görmüş, eksik ya da kusurlu olması durumunda iade talebi yapılabilir. Kusurlu olmasa da ödeme yapılandan farklı bir ürün gönderilirse yine ters ibraz başvurusu yapılabilir.
 • Kart sahibinin onayı dışında gerçekleştirilen hizmetler de chargeback işlemi kapsamındadır. Kayıp ve çalıntı kart işlemleri ile dolandırıcılık durumunda ters ibraz başvurusu yapılabilir.
 • Müşteri, aynı ürünü farkında olmadan birden fazla almışsa ya da iş yeri aynı ürün için birden fazla ödeme tahsil etmişse ters ibraz başvurusu yapılabilir.
 • Aylık ya da yıllık ödeme yapılan abonelik işlemlerinde iptal işleminin ardından kredi kartından ödeme alınırsa, ters ibraz başvurusunda bulunulabilir.

Kredi kartının ödenmemesi durumunda olacaklar hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sayfamızdan edinin.

Ters İbraz Başvuru Süresi

Ters ibraz başvuru süresi, yapılan işleme göre değişse de zaman aşım süresi 540 gündür. 540 günü geçen harcamalar için hiçbir şekilde iade talebi yapılamaz.

Mal ya da hizmetin alınmadığına dair itirazlar, garanti edilen teslim tarihinden itibaren 120 gün içinde yapılmalıdır. İade belgesi varsa, belge tarihinden itibaren 120 gün içinde ters ibraz başvurusu yapılmalıdır. Diğer başvurularda işlemin kredi kartına yansıdığı tarih baz alınır; bu tarihten itibaren 120 gün itiraz hakkı vardır. Araç kiralama işlemlerinde aracın iade edildiği tarih, konaklama harcamalarında ise check-out tarihi baz alınır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et