Kredi Kartı Taksitli Alışveriş Mantığı

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 03.06.2021
Paylaş
İçindekiler

Kredi kartı taksitli alışveriş mantığı, yapılan taksitli “alışveriş tutarının tamamının” kredi kartının limitinden düşülerek, aylık taksitler şeklinde ödenmesi ve ödeme yapılan tutar kadar kredi kartı limitinin açılması şeklinde ifade edilebilir. Örneğin 1.000 TL tutarındaki alışveriş 5 taksit yapılırsa, 1.000 TL’nin tamamı kart limitinden düşülür ve aylık her 200 TL’lik taksit tutarı ödendiğinde kredi kartı limiti 200 TL açılır.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Taksitli Alışveriş Kredi Kartına Nasıl Yansıtılır?

Taksitli yapılan alışveriş tutarının tamamı alışveriş işlemi yapıldığı anda kredi kartı limitinden düşülür. Eğer alışveriş işlemi yapılığı sırada alışveriş tutarı kadar kredi kartının kalan limiti yoksa "yetersiz bakiye" uyarısı vererek alışveriş işlemi onaylanmaz. 

Kredi Kartı Limiti Taksitli Alışveriş Tutarında Az Olursa Ne Olur?

Kredi kartının kalan limiti taksitli alışveriş tutarından az olursa kredi kartı “yetersiz bakiye” uyarısı verir ve işlem gerçekleşmez. Bu durumda kredi kartından alışverişi yapabilmek için 3 yol izlenebilir:

  • Kredi kartına eksik kalan limit kadar nakit yatırılarak yeterli limite ulaşması sağlanabilir.
  • Alışveriş tutarı kalan limite kadar düşürülebilir.
  • Bankadan kredi kartı limit artış talebinde bulunulabilir.

Kredi Kartı Limiti Hemen Arttırılabilir mi?

Bankanın uygulamasına göre değişmekle birlikte, eğer bankanın elinde kredi kartı sahibinin gelir bilgisi varsa genellikle artış talepleri aynı gün veya saatler içerisinde sonuçlandırılır. Burada başvurunun bazı bankalar için iş günü içerisinde yapılması, bankanın maaş bankası olması veya yakın bir tarihli maaş bordrosunun bankanın elinde olması bu süreyi etkileyebilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartına Nakit Yatırılarak Limiti Arttırılabilir mi?

Kredi kartına yatırılan nakit tutarı kadar kalan limiti arttırabilir. Örneğin kredi kartının 5 bin TL kalan limiti varsa, 5 bin TL de nakit yatırılarak kalan limiti 10 bin TL’ye çıkarılabilir.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olabilir?

İlgili mevzuat gereği kredi kartlarının toplam limiti, aylık belgelenebilir gelirin ilk defa kredi kartı sahibi olacaklar için ilk yıl 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise en fazla 4 katı olabilir. Örneğin bir kişinin aylık kayıtlandırabilir geliri 4 bin TL ise tüm kredi kartlarının toplam limiti en fazla 16 bin TL olabilir.

Detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemini yapmak için kredi kartı limiti hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?

Taksitli Alışverişin İadesi Nasıl Yapılır?

Taksitli alışverişin iadesi taksit sayısı kadar aydan aya yapılır. Örneğin 1.000 TL değerindeki ürün 5 taksitle alında ve iade işlemi yapıldıysa bu durumda iade tek seferde 1.000 TL değil, 5 ay boyunca aydan aya 200 TL şeklinde yapılır. Bu durumda hesap özetine yansıyan kadar taksit tutarı iade edildiği için maddi anlamda bir kayıp yaşanmaz ancak kredi kartının kalan limiti aydan aya yükselir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.