Kredi Kartı Taksitli Alışveriş Mantığı

Güncelleme: 11.10.2022 Yayımlama: 03.06.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi kartı taksitli alışveriş mantığı, yapılan taksitli “alışveriş tutarının tamamının” kredi kartının limitinden düşülerek, aylık taksitler şeklinde ödenmesi ve ödeme yapılan tutar kadar kredi kartı limitinin açılması şeklinde ifade edilebilir. Örneğin 1.000 TL tutarındaki alışveriş 5 taksit yapılırsa, 1.000 TL’nin tamamı kart limitinden düşülür ve aylık her 200 TL’lik taksit tutarı ödendiğinde kredi kartı limiti 200 TL açılır.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Taksitli Alışveriş Kredi Kartına Nasıl Yansıtılır?

Taksitli yapılan alışveriş tutarının tamamı alışveriş işlemi yapıldığı anda kredi kartı limitinden düşülür. Eğer alışveriş işlemi yapılığı sırada alışveriş tutarı kadar kredi kartının kalan limiti yoksa "yetersiz bakiye" uyarısı vererek alışveriş işlemi onaylanmaz. 

Kredi Kartı Limiti Taksitli Alışveriş Tutarında Az Olursa Ne Olur?

Kredi kartının kalan limiti taksitli alışveriş tutarından az olursa kredi kartı “yetersiz bakiye” uyarısı verir ve işlem gerçekleşmez. Bu durumda kredi kartından alışverişi yapabilmek için 3 yol izlenebilir:

  • Kredi kartına eksik kalan limit kadar nakit yatırılarak yeterli limite ulaşması sağlanabilir.
  • Alışveriş tutarı kalan limite kadar düşürülebilir.
  • Bankadan kredi kartı limit artış talebinde bulunulabilir.

Kredi Kartı Limiti Hemen Arttırılabilir mi?

Bankanın uygulamasına göre değişmekle birlikte, eğer bankanın elinde kredi kartı sahibinin gelir bilgisi varsa genellikle artış talepleri aynı gün veya saatler içerisinde sonuçlandırılır. Burada başvurunun bazı bankalar için iş günü içerisinde yapılması, bankanın maaş bankası olması veya yakın bir tarihli maaş bordrosunun bankanın elinde olması bu süreyi etkileyebilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Kartına Nakit Yatırılarak Limiti Arttırılabilir mi?

Kredi kartına yatırılan nakit tutarı kadar kalan limiti arttırabilir. Örneğin kredi kartının 5 bin TL kalan limiti varsa, 5 bin TL de nakit yatırılarak kalan limiti 10 bin TL’ye çıkarılabilir.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olabilir?

İlgili mevzuat gereği kredi kartlarının toplam limiti, aylık belgelenebilir gelirin ilk defa kredi kartı sahibi olacaklar için ilk yıl 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise en fazla 4 katı olabilir. Örneğin bir kişinin aylık kayıtlandırabilir geliri 4 bin TL ise tüm kredi kartlarının toplam limiti en fazla 16 bin TL olabilir.

Detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemini yapmak için kredi kartı limiti hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?

Taksitli Alışverişin İadesi Nasıl Yapılır?

Taksitli alışverişin iadesi taksit sayısı kadar aydan aya yapılır. Örneğin 1.000 TL değerindeki ürün 5 taksitle alında ve iade işlemi yapıldıysa bu durumda iade tek seferde 1.000 TL değil, 5 ay boyunca aydan aya 200 TL şeklinde yapılır. Bu durumda hesap özetine yansıyan kadar taksit tutarı iade edildiği için maddi anlamda bir kayıp yaşanmaz ancak kredi kartının kalan limiti aydan aya yükselir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et