Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Güncelleme: 03.06.2021 Yayımlama: 21.04.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirtilen şart ve sınırları geçmemek kaydıyla banka tarafından belirleniyor. Yönetmelikte, ilk defa kart sahibi olacak kişilerin “toplam kredi kartı limiti” ilk yıl aylık belgeli gelirlerinin 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olanlar için ise 4 katı olabilecek şekilde sınırlandırılıyor. Aylık gelir tespitinin yapılması ise bankanın sorumluluğuna bırakılıyor. 

Kredi kartı limit hesaplaması yapmak için kredi kartı limit hesaplama sayfamızı, yüksek limitli kredi kartının nasıl alınabileceği konusunda bilgi için yüksek limitli kredi kartı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı İçin Gelir Tespiti Nasıl Yapılıyor?

Ticari kredi kartları dışında gelir tespiti temel olarak SGK kayıtlarına göre yapılıyor. Ancak bunun dışında kayıtlandırabildiği yani temelde bir banka üzerinden işlem yapıldığı sürece; kira, mevduat getiri, şirket payı geliri vb. düzenli gelirler bankanın değerlendirmesine göre kabul edilebiliyor. Yıllık gelirler ise 12’ye bölünerek aylık olarak hesaba katılıyor.  

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Limitini Yükseltmek İçin Yapılabilecekler

Öncelikle aylık kayıtlı gelir hesaplanmalı. Eğer toplam kredi kartı limitleri aylık gelirin 4 katı ise mevzuat gereği kredi kartı limitini arttırmak için bir yol bulunmuyor. Ancak değilse banka ile görüşerek kart limitinin yükseltilmesi talep edilebilir.

Banka Kredi Kartı Limitini Yükseltmiyorsa Yapılabilecekler

Bankaların kredi/kredi kartı değerlendirme ölçütleri değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple bir bankanın onaylamadığı kredi kartı limiti farklı bir banka tarafından gelirin 4 katı geçmemek şartıyla onaylanabilir. Bunun için alternatif bankalarla görüşülerek farklı bir  kredi kartı edinip, limit arttırma yoluna gidilebilir.

Ayrıca SGK’ya kayıtlı gelir dışında kayıtlandırabilir bir gelir mevcutsa bankaya bildirmenin kredi kartı limitini yükseltebileceği unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Kart Limiti Belirlenmesinde Önemli mi?

Evet, kredi notu kredi kartı onaylanması ve limit belirlenmesinde bankalar tarafından değerlendirmeye alınır. Yani bankalar kredi notu ve aylık gelir odağında bir değerlendirme yaparak kredi kartı limiti belirleme yoluna giderler. Ancak her bankanın değerlendirme ölçütleri farklılık gösterebilir.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et