Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Güncelleme: 02.04.2024
Yayımlama: 21.04.2021
Paylaş
İçindekiler

Kredi Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirtilen şart ve sınırları geçmemek kaydıyla banka tarafından belirleniyor. Yönetmelikte, ilk defa kart sahibi olacak kişilerin “toplam kredi kartı limiti” ilk yıl aylık belgeli gelirlerinin 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olanlar için ise 4 katı olabilecek şekilde sınırlandırılıyor. Aylık gelir tespitinin yapılması ise bankanın sorumluluğuna bırakılıyor. 

Kredi kartı limit hesaplaması yapmak için kredi kartı limit hesaplama sayfamızı, yüksek limitli kredi kartının nasıl alınabileceği konusunda bilgi için yüksek limitli kredi kartı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı İçin Gelir Tespiti Nasıl Yapılıyor?

Ticari kredi kartları dışında gelir tespiti temel olarak SGK kayıtlarına göre yapılıyor. Ancak bunun dışında kayıtlandırabildiği yani temelde bir banka üzerinden işlem yapıldığı sürece; kira, mevduat getiri, şirket payı geliri vb. düzenli gelirler bankanın değerlendirmesine göre kabul edilebiliyor. Yıllık gelirler ise 12’ye bölünerek aylık olarak hesaba katılıyor.  

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Limitini Yükseltmek İçin Yapılabilecekler

Öncelikle aylık kayıtlı gelir hesaplanmalı. Eğer toplam kredi kartı limitleri aylık gelirin 4 katı ise mevzuat gereği kredi kartı limitini arttırmak için bir yol bulunmuyor. Ancak değilse banka ile görüşerek kart limitinin yükseltilmesi talep edilebilir.

Banka Kredi Kartı Limitini Yükseltmiyorsa Yapılabilecekler

Bankaların kredi/kredi kartı değerlendirme ölçütleri değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple bir bankanın onaylamadığı kredi kartı limiti farklı bir banka tarafından gelirin 4 katı geçmemek şartıyla onaylanabilir. Bunun için alternatif bankalarla görüşülerek farklı bir  kredi kartı edinip, limit arttırma yoluna gidilebilir.

Ayrıca SGK’ya kayıtlı gelir dışında kayıtlandırabilir bir gelir mevcutsa bankaya bildirmenin kredi kartı limitini yükseltebileceği unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Kart Limiti Belirlenmesinde Önemli mi?

Evet, kredi notu kredi kartı onaylanması ve limit belirlenmesinde bankalar tarafından değerlendirmeye alınır. Yani bankalar kredi notu ve aylık gelir odağında bir değerlendirme yaparak kredi kartı limiti belirleme yoluna giderler. Ancak her bankanın değerlendirme ölçütleri farklılık gösterebilir.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.