Kredi Kartı Provizyon Nedir, Nasıl Alınır?

Güncelleme: 13.12.2021 Yayımlama: 13.04.2021 | Okuma Süresi: 2 dk.

Provizyon Nedir?

Provizyon, yapılan harcamalar için bir ön onay süreci olarak tanımlanır. Kredi kartı kullanılarak yapılan alışverişlerde ödeme, banka sisteminde ilk olarak bekleyen provizyon olarak tanımlanır. Ödeme, elektronik ortamda yapılan kontrollerin ardından banka tarafından onaylanır ve daha sonra provizyondaki işlem harcama dökümüne yansır. Bu süreç çalıntı kart vb. durumlara karşı bir güvenlik prosedürü olarak uygulanır. 

Kredi Kartı Provizyon Nasıl Alınır?

  • Provizyon almak, alışveriş sonrasında ödenen tutarın banka tarafından onaylanmasıdır.
  • Bu süreç, elektronik ortamda banka tarafından tamamlanır.
  • Kredi kartı müşterisinin alışveriş sonrasındaki ödeme dışında bir şey yapması gerekmez.
  • Ödeme tutarı, işlem provizyondayken kredi kartı limitinden düşer.
  • Ancak tutar provizyon alınmasının ardından harcama dökümüne yansır.

Kredi kartını online alışverişe kapatma hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı online alışverişe nasıl kapatılır sayfamızdan edinin. 

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı ile yapılan alışverişin ardından onay için beklenen ödeme sistemde bekleyen provizyon olarak görülür. Alışveriş sonrası kredi kartı ile ödenen ancak onay süreci için bekleyen ödeme bekleyen provizyon olarak tanımlanır.

Güvenli ödeme yöntemi 3D Secure hakkında bilgi almak için 3D Secure nedir sayfamızı inceleyin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Zaman Hesaba Yansır? 

Ödemenin ardından provizyon bekleme süresi genellikle bir gündür. Farklı bankalara ait POS cihazlarından yapılan işlemlerde bu süre uzayabilir. Ancak farklı bir POS üzerinden işlem yapılsa da bekleyen provizyon genellikle en geç iki gün içinde hesaba yansır ve bu süre kesinlikle yedi günü geçmez. Kredi kartı güvenlik kodu hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı güvenlik kodu (CVV, CVC) nedir sayfamızdan edinin. 

Bekleyen Provizyon İptal Edilir mi?

Provizyonda bekleyen işlem size ait değilse bankanız ile görüşerek iptalini isteyebilirsiniz. Bekleyen provizyonun iptali için bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kayıp, çalıntı veya şüpheli işlem bildirimi için tuşlama yapabilirsiniz. Provizyonda bekleyen işlemler yalnızca kart sahibine ait olmayan alışverişlerde iptal edilir.  

Açık Provizyon Nedir?

Açık provizyon, bekleyen provizyon ya da provizyondaki işlem ile aynı anlama gelir. Kredi kartı ile yapılan alışverişin ardından banka onayı bekleyen ödemeler açık provizyon olarak da adlandırılır. Ödeme yapıldıktan sonra kredi kartı limitinden düşen bakiyenin onaylanarak alışveriş yapılan işyerine aktarılması ve müşterinin hesap hareketlerine yansıması süreci, açık provizyon süresi olarak tanımlanır.  

Provizyondaki İşlemler Nasıl Takip Edilir?

İnternet bankacılığı ve mobil uygulamada yer alan kredi kartı menüsü üzerinden yapılan tüm harcamalar ve bekleyen provizyonlar takip edilebilir. Bankanın müşteri hizmetlerinden de provizyonda bekleyen işlemler hakkında da bilgi alınabilir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et