KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Güncelleme: 23.01.2018

Kullanmış olduğunuz kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız bunu birkaç yöntemle sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler:

  • Banka şubesinden talep ederek kredi kartınızı kapatabilir,
  • Müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızı kapatabilir,
  • İnternet bankacılığını kullanarak kredi kartınızı kapatabilirsiniz.

*Ayrıca bazı bankalarda kapama işlemi sadece çağrı merkezi üzerinden yapılabiliyor.

Kredi Kartı Taksitleri Devam Ederken Kapatma İşlemi Yapılır mı?

Kredi kartınızın mevcutta taksitleri bulunsa bile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kartınızı kapatma konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Yine ilgili yönetmelik kapsamında kredi kartınızı kapatmak için bankanıza talepte bulunduktan sonra 7 gün içerisinde kredi kartının kullanıma kapatılması gerekiyor. 

Ayrıca kredi kartınız kapatıldıktan sonra da taksitlerinizi ödemeye devam edebilirsiniz. Güncel borcunuz bitene kadar bankanızın size hesap özetini gönderme zorunluluğu da bulunuyor. Kredi kartı taksit işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için Taksit Hesaplama yazımızı inceleyin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »
Tablo Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Bankanın Kredi Kartını Kapatmama Şansı Var mı?

Bankalar, mevcuttaki müşteriyi kaybetmek istemedikleri için talebinizi onaylamamak adına size teklifler sunabilir. Ancak siz kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız, bankanın ilgili mevzuat kapsamında kapatmama gibi bir şansı bulunmuyor. 

Kredi Kartı Kapatılması Durumunda İçindeki Puan Ne Olur?

Kredi kartınızı kapattığınızda içinde bulunan puanları artık kullanamazsınız. Eğer biriken puanlarınızı kullanmak istiyorsanız, kartınızı kapattırmadan önce kullanmanız en doğru yol olur.

Ayrıca çoğu bankada kredi kartında biriken puanlar yıllık olarak güncellenir ve kullanılmadığı takdirde yeni yıl itibarıyla silinir. Bankanızın puanları silip silmediğini ise çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Asıl Kredi Kartı Kapanınca Bağlı Olan Ek Kart Ne Olur?

Ek kartlar asıl kredi kartına bağlı olduğu için asıl kredi kartının iptal edilmesiyle birlikte ek kart da otomatik olarak iptal edilir. Ek kart üzerinden yapılan harcamalarda hesap özeti, asıl karta ait olarak yansır. Bu yüzden ek kartın kullanımına devam edilemez. Ek kart hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Ek Kart Nedir yazımızı inceleyin. 

Taksitleri Devam Eden Kartın Kapatılması Durumunda Taksit Ödemesi Nasıl Yapılıyor?

Taksitleri devam eden kredi kartı kapatıldığı zaman, daha önce yapılan ödemelerde olduğu gibi kart ödemeleri devam ediyor. Kredi kartında bulunan borç bitene kadar banka, hesap özetini gönderiyor. 


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan