Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Güncelleme: 21.11.2023
Yayımlama: 18.12.2019
Paylaş
İçindekiler

Kredi kartları, alışverişlerde sağladığı kolaylıklar, getirdiği ekstra avantajların yanı sıra eğer kullanımına dikkat edilmezse ciddi sorunlar yaşanabilen bir ödeme aracı da olabiliyor. BKM’nin Aralık 2022 verilerine göre; ulaşılan kredi kartı sayısı 99.489.990 adet. 

Kredi kartını doğru  kullanmak için ilk olarak dikkat edilmesi gerekenler ise:

  • Limiti doğru belirlemek
  • Kart borcunu düzenli ödemek
  • Sürekli asgari tutar ödemekten kaçınmak
  • Hayat tarzına uygun kartı seçmek

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Limitini Doğru Belirlenmeli

Kredi kartı limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirleniyor. İlgili yönetmelikte, ilk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için kullanılmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti aylık net belgeli gelirin en fazla 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı olabiliyor.

Kredi kartı kullanmaya karar verdiğinizde öncelikle kullanacağınız limiti en üst limitten belirlemek zorunda değilsiniz. İhtiyacınızın üstünde, sizi zorlayacak bir kart limitini kabul etmeyin. Limitiniz en üst tutarda belirlenmişse, alışverişinizi kart limitinize göre değil bütçenize göre yapın ya da kart limitinizi düşürün. Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük yanlışlardan olan bu madde kartınızla ciddi sorunlar yaşamanızda ilk faktör olarak karşınıza çıkacaktır. 

Borç Ödeme Düzenine Dikkat Edilmeli

Kredi kartının en büyük kolaylığı alışverişin önceden yapılıp ödemelerin ay sonunda gerçekleştiriliyor olmasıdır. Ancak ödemelerin düzenli olup olmamasının önemi burada devreye giriyor. Bankalar yaptığınız düzensiz ödemeler kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanarak ileri dönemdeki kredili ürün başvurularınıza olumsuz yanıt verilmesine sebep olacaktır.

Bu nedenle kredi kartınızın son ödeme tarihini ödeme yapabileceğiniz en uygun zamana göre ayarlamanız önemlidir.

Kredi kartı son ödeme tarihi seçimi konusunda detaylı bilgi almak için kredi kartı son ödeme tarihi seçimi sayfamızı, kredi notu yükseltmek ile ilgili detaylı bilgi için ise kredi notu nasıl yükseltilir yazımızı inceleyin.

Sürekli Asgari Tutarı Ödeyerek Kartınızı Kullanmayın

Kredi kartı ödeme düzeninin önemli olduğu kadar önemli olan bir diğer konu da sürekli asgari ödeme tutarını ödemiyor olmaktır. Kredi kartı asgari ödeme tutarının ödenmesi durumunda, kredi notu algoritmasında "ödemesi yapıldı" olarak algılanır ve kredi notuna geç ödeme olarak yansımaz. Ancak sadece asgari tutar ödendiği ve diğer borçlar kaldığı için mevcut borç durumunuz fazla gözükebilir. 

Bunun yanında kredi kartına asgari ödeme yapıldığı zaman, geriye kalan dönem borcuna yasal olarak akdi faiz uygulanır. Her ay yatırdığınız asgari tutar birkaç ay sonra yüksek bir borç olarak karşınıza çıkacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi alarak ve hesaplama yapmak için kredi kartı asgari ödeme sayfamızı ziyaret edin. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Kartın Özelliklerinden Faydalanın

Kullandığınız kredi kartının özelliklerini bilmek size yardımcı olacaktır. Uçakla sık sık seyahat ediyorsanız, kullanacağınız kredi kartının mil kazandırıyor olması bir sonraki uçuşlarınızda avantaj ve indirim sağlayacaktır. Öte yandan ödemelerinizi bir kaç ay sonra yapmanızı sağlayan bir kredi kartı ya da her alışverişte puan kazandıran bir özellik bütçenizi oldukça rahatlatacaktır.

Ayrıca kredi kartının kampanyalarını takip etmek de fayda sağlar. Tüm kredi kartı kampanyalarını bir sayfada görmek için kredi kartı kampanyaları sayfamızı ziyaret edin. 

Birden Fazla Kartınız Varsa

Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısı gün geçtikçe artıyor. Birden fazla kart ile borçlarını kapatmaya çalışan tüketiciler ise azımsanmayacak düzeyde. Bu durumda sorun yaşamamak için eğer birden fazla karta sahipseniz öncelikle hesap kesim tarihlerine dikkat etmelisiniz. Yapacağınız ilk şey kartlarınızın hesap kesim tarihlerinin farklı olmasına özen göstermeniz olacaktır. Böylelikle kartlarınız arasında ödemeler yapabilir, yaşayacağınız sorunları en aza indirebilirsiniz.

Kullanılmayan kredi kartı ne yapılmalı öğrenmek için kullanılmayan kredi kartı ne yapılmalı yazımızı okuyun. Kapatılan kredi kartı yeniden açılır mı öğrenmek için kullanıma kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı sayfamızı inceleyin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.