Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Yayımlama: 18.12.2019 Güncelleme: 12.04.2021

Kredi kartı günlük yaşantımızın bir parçası olmayı başardı. Alışverişlerimizde sağladığı kolaylıklar, getirdiği ekstra avantajların yanı sıra eğer kullanımına dikkat etmezsek ciddi sorunlar yaşanabilen bir ödeme aracı da olabiliyor. BKM’nin verilerine göre; 2019’da ulaşılan kredi kartı sayısı 68.592.980. Türkiye nüfusu göz önüne alındığında bu rakamın küçümsenmemesi gerektiği çok açık. Kredi kartı mı yoksa banka kartı mı avantajlı öğrenmek için kredi kartı mı banka kartı mı yazımızı ziyaret edin. 

Peki tercih ettiğimiz kredi kartını avantajlı hale getirmek, ödeme sorunları yaşamamak için neler yapmalıyız? 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret -
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 155 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 172 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Limitini Doğru Belirleyin

Kredi kartı kullanmaya karar verdiğinizde öncelikle kullanacağınız limiti belirlemelisiniz. İhtiyacınızın çok üstünde, gelirinizi zorlayacak bir kart limitini kabul etmeyin. Limitiniz yine de gelirinizden çok yüksek olarak berlilenmişse, alışverişinizi kart limitinize göre değil gelirinize göre yapın ya da kart limitinizi düşürün. Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük yanlışlardan olan bu madde kartınızla ciddi sorunlar yaşamanızda ilk faktör olarak karşınıza çıkacaktır. Öneri: Harcamalarınızı “nasıl olsa kredi kartım var.” mantığıyla kart limitinize güvenerek değil, bütçenizi düşünerek gerçekleştirin.

Kredi Notunuzun Düşmemesi İçin Ödeme Düzenine Dikkat Edin

Kredi kartının en büyük kolaylığı alışverişinizi önceden yapıp ödemelerini ay sonunda gerçekleştiriyor olabilmeniz. Ancak ödemelerinizi hangi tutarda yaptığınızın önemi burada devreye giriyor. Eğer kart borcunuzun her ay asgari tutarını ödüyorsanız ileride size birçok sorun bekliyor olacak. Üstelik yaptığınız bu asgari ödeme kredi notunuzu da etkileyecek. Aslında kredi notunuzu ciddi şekilde etkileyecek tek bir şey var: Borcunuzun ödenmemesi! Bankalar yaptığınız düzensiz ödemeler sonucunda düşen kredi skorunuzu bir sonraki finansal işlemlerinizde göz önünde bulunduracak ve belki de kredi başvurunuza olumsuz yanıt verecek. Kredi kartınızın son ödeme tarihini ödeyebileceğiniz uygun zamana göre ayarlayın. Kredi kartı son ödeme tarihi seçimi konusunda detaylı bilgi almak için kredi kartı son ödeme tarihi seçimi sayfamızı ziyaret edin. 

Öneri: Ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat edin. Borcunuzun asgari tutarını mutlaka ödeyin.

Kredi notu yükseltmek ile ilgili detaylı bilgi için kredi notu nasıl yükseltilir yazımızı inceleyin.

Sürekli Asgari Tutarı Ödeyerek Kartınızı Kullanmayın

“Ödemelerimi düzenli yapıyorum, her ay asgari tutarı yatırıyorum.” mu diyorsunuz? Peki bu asgari ödemeler size ne kadar idare edecek? İlk maddeye geri dönüş yapacağız ama önce bütçenize göre kart seçimi yapın. Ardından ödemelerinizi düzenli yapmaya dikkat edin. Her ay yatırdığınız asgari tutar size 4-5 ay sonra yüklü miktarda borçla baş başa bırakacaktır. Sürekli dönen bu borçtan kurtulmak için ise bankanızdan borç birleştirme kredisine başvurabilirsiniz. Ancak sonrasında yine düzenli ödeme şartı sizi bekliyor olacak.

Öneri: Asgari tutardan dolayı ilerleyen aylarda borcunuz katlanırsa, ihtiyaç kredisi kullanarak borcunuzu kapatın ve geri kalan ödemelerinizi gününde, tam olarak yapın.

Bu konuda daha detaylı bilgi alarak ve hesaplama yapmak için kredi kartı asgari ödeme sayfamızı ziyaret edin. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

15.000 TL 36 Ay Vade

Toplam Maliyet 20.151 TL
Faiz Oranı %1,39
Aylık Taksit 558 TL
Toplam Maliyet 20.386 TL
Faiz Oranı %1,45
Aylık Taksit 564 TL
Toplam Maliyet 20.750 TL
Faiz Oranı %1,54
Aylık Taksit 574 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kartın Özelliklerinden Faydalanın

Kullandığınız kredi kartının hangi özellikleri var biliyor musunuz? Örneğin, seyahat mili kazandıran bir kart mı yoksa alışverişlerinizde size özel ek puanlar mı topluyor? Kredi kartı kullanımında bu özelliklerin her biri size büyük yardımcı olacaktır. Uçakla sık sık seyahat ediyorsanız, kullanacağınız kredi kartının size mil kazandırıyor olması bir sonraki uçuşlarınızda avantaj ve inidirim sağlayacaktır. Öte yandan ödemelerinizi bir kaç ay sonra yapmanızı sağlayan bir kredi kartı ya da her alışverişte puan kazandıran bir özellik bütçenizi oldukça rahatlatacaktır.

Öneri: Kredi kartını seçerken verdiğiniz karar kullanım sürecinizi de etkiliyor. Bütçenize ya da sosyal yaşantınıza göre seçeceğiniz bir kredi kartı size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Birden Fazla Kartınız Varsa

Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısı gün geçtikçe artıyor. Üstelik tek kredi kartı kullanan kişi sayısı da oldukça az. Birden fazla kart ile borçlarını kapatmaya çalışan tüketiciler ise azımsanmayacak düzeyde. Bu durumda sorun yaşamamak için eğer birden fazla karta sahipseniz öncelikle hesap kesim tarihlerine dikkat etmelisiniz. Yapacağınız ilk şey kartlarınızın hesap kesim tarihlerinin farklı olmasına özen göstermeniz olacaktır. Böylelikle kartlarınız arasında ödemeler yapabilir, yaşayacağınız sorunları en aza indirebilirsiniz.

Öneri: Birden fazla kredi kartı kullanıyorsanız farklı hesap kesim tarihi belirlemeye dikkat edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et