Doğru Kredi Kartı Kullanımı

Güncelleme: 01.10.2021 Yayımlama: 18.12.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi kartları, alışverişlerde sağladığı kolaylıklar, getirdiği ekstra avantajların yanı sıra eğer kullanımına dikkat edilmezse ciddi sorunlar yaşanabilen bir ödeme aracı da olabiliyor. BKM’nin Mart 2021 verilerine göre; ulaşılan kredi kartı sayısı 78 milyon adet. 

Kredi kartını doğru  kullanmak için ilk olarak dikkat edilmesi gerekenler ise:

  • Limiti doğru belirlemek
  • Kart borcunu düzenli ödemek
  • Sürekli asgari tutar ödemekten kaçınmak
  • Hayat tarzına uygun kartı seçmek

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Limitini Doğru Belirlenmeli

Kredi kartı limiti, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirleniyor. İlgili yönetmelikte, ilk defa kredi kartı sahibi olacak kişiler için kullanılmaya başlanılan ilk yıl kredi kartları toplam limiti aylık net belgeli gelirin en fazla 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler için ise aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı olabiliyor.

Kredi kartı kullanmaya karar verdiğinizde öncelikle kullanacağınız limiti en üst limitten belirlemek zorunda değilsiniz. İhtiyacınızın üstünde, sizi zorlayacak bir kart limitini kabul etmeyin. Limitiniz en üst tutarda belirlenmişse, alışverişinizi kart limitinize göre değil bütçenize göre yapın ya da kart limitinizi düşürün. Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük yanlışlardan olan bu madde kartınızla ciddi sorunlar yaşamanızda ilk faktör olarak karşınıza çıkacaktır. 

Borç Ödeme Düzenine Dikkat Edilmeli

Kredi kartının en büyük kolaylığı alışverişin önceden yapılıp ödemelerin ay sonunda gerçekleştiriliyor olmasıdır. Ancak ödemelerin düzenli olup olmamasının önemi burada devreye giriyor. Bankalar yaptığınız düzensiz ödemeler kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanarak ileri dönemdeki kredili ürün başvurularınıza olumsuz yanıt verilmesine sebep olacaktır.

Bu nedenle kredi kartınızın son ödeme tarihini ödeme yapabileceğiniz en uygun zamana göre ayarlamanız önemlidir.

Kredi kartı son ödeme tarihi seçimi konusunda detaylı bilgi almak için kredi kartı son ödeme tarihi seçimi sayfamızı, kredi notu yükseltmek ile ilgili detaylı bilgi için ise kredi notu nasıl yükseltilir yazımızı inceleyin.

Sürekli Asgari Tutarı Ödeyerek Kartınızı Kullanmayın

Kredi kartı ödeme düzeninin önemli olduğu kadar önemli olan bir diğer konu da sürekli asgari ödeme tutarını ödemiyor olmaktır. Kredi kartı asgari ödeme tutarının ödenmesi durumunda, kredi notu algoritmasında "ödemesi yapıldı" olarak algılanır ve kredi notuna geç ödeme olarak yansımaz. Ancak sadece asgari tutar ödendiği ve diğer borçlar kaldığı için mevcut borç durumunuz fazla gözükebilir. 

Bunun yanında kredi kartına asgari ödeme yapıldığı zaman, geriye kalan dönem borcuna yasal olarak akdi faiz uygulanır. Her ay yatırdığınız asgari tutar birkaç ay sonra yüksek bir borç olarak karşınıza çıkacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi alarak ve hesaplama yapmak için kredi kartı asgari ödeme sayfamızı ziyaret edin. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.503 TL
Faiz Oranı %1,49
Aylık Taksit 1.875 TL
Toplam Maliyet 22.864 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.897 TL
Toplam Maliyet 23.590 TL
Faiz Oranı %2,05
Aylık Taksit 1.957 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kartın Özelliklerinden Faydalanın

Kullandığınız kredi kartının özelliklerini bilmek size yardımcı olacaktır. Uçakla sık sık seyahat ediyorsanız, kullanacağınız kredi kartının mil kazandırıyor olması bir sonraki uçuşlarınızda avantaj ve indirim sağlayacaktır. Öte yandan ödemelerinizi bir kaç ay sonra yapmanızı sağlayan bir kredi kartı ya da her alışverişte puan kazandıran bir özellik bütçenizi oldukça rahatlatacaktır.

Ayrıca kredi kartının kampanyalarını takip etmek de fayda sağlar. Tüm kredi kartı kampanyalarını bir sayfada görmek için kredi kartı kampanyaları sayfamızı ziyaret edin. 

Birden Fazla Kartınız Varsa

Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısı gün geçtikçe artıyor. Birden fazla kart ile borçlarını kapatmaya çalışan tüketiciler ise azımsanmayacak düzeyde. Bu durumda sorun yaşamamak için eğer birden fazla karta sahipseniz öncelikle hesap kesim tarihlerine dikkat etmelisiniz. Yapacağınız ilk şey kartlarınızın hesap kesim tarihlerinin farklı olmasına özen göstermeniz olacaktır. Böylelikle kartlarınız arasında ödemeler yapabilir, yaşayacağınız sorunları en aza indirebilirsiniz.

Kullanılmayan kredi kartı ne yapılmalı öğrenmek için kullanılmayan kredi kartı ne yapılmalı yazımızı okuyun. Kapatılan kredi kartı yeniden açılır mı öğrenmek için kullanıma kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı sayfamızı inceleyin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et