Kredi Kartı Son Ödeme Gününü Kendim Seçebilir miyim?

Güncelleme: 06.05.2016
Kredi Kartı Son Ödeme Gününü Kendim Seçebilir miyim?

Son ödeme tarihi, borcunuz tamamını ya da ödemeniz gereken asgari tutarı ödeyebileceğiniz son gündür. Bu tarih hesap kesim tarihinden 10 gün sonra olarak belirlenmiştir. Bu tarih kredi kartı başvurusunun yapıldığı gün müşterinin isteği doğrultusunda belirlenmektedir. Aslında belirlediğiniz tarih son ödeme tarihi değil, hesap özeti kesim tarihidir. Dolaylı yoldan da olsa son ödeme tarihinizi bu şekilde belirliyorsunuz.

Son Ödeme Tarihini Seçme Kriterleri

Son ödeme tarihini, hesap kesim tarihi üzerinden dolaylı olarak belirlediğiniz için bu tarihi belirlerken, öncelikle ödeme yapabileceğiniz tarihi belirlemelisiniz. Bu tarihin maaş ve başka herhangi bir gelirleriniz var ise onu aldığınız tarih ile uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Böylece kredi kartı borcu ödemelerinizde sıkıntı yaşamazsınız. 

Son Ödeme Tarihi Hafta Sonuna veya Resmi Tatillere Gelirse Ne Olacak?

Son ödeme tarihinin bu günlere denk gelmesi durumunda, o günü izleyen ilk iş gününe son ödeme tarihi otomatik olarak atılmaktadır. Zaten son ödeme tarihinizde hesap özetinize bu şekilde yansımaktadır.

Kredi Kartına Ait Ödemeyi Son Ödeme Tarihinden Önce Yaparsam Ne Olur?

Ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce gerçekleştirmeniz, bankalar açısından olumlu bir durumdur. Aynı zamanda bu durum bir süreklilik arz ediyorsa, ödemeleriniz de gecikme olmayacağı için kredi notunuzda olumlu etkisi olacaktır. Ancak kredi kartlarının zamanında ödenmesi durumunda bir faiz alınmadığı için, bir erken ödeme indirimi veya cezası da söz konusu değildir. 

Erken ödeme cezası hesaplama aracımıza ulaşmak için tıklayın »

Yıl İçinde Ödeme Tarihlerini İstediğim Gibi Bir Daha Değiştirebilir miyim?

Hesap kesim tarihinizi art arda olmamak şartıyla 1 yıl içinde 2 kez değiştirebilirsiniz. Ancak bu tarihin sürekli değiştirilmemesi önerilir.

Hesap Kesim Tarihi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Hesap kesim tarihi değişiklik işlemlerini kredi kartınıza ait bankanızın şubelerinden, çağrı merkezlerinden ve internet şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ek Kartlarım için Son Ödeme Tarihi Nasıl Belirleniyor?

Ek kartlarınızın hesap kesim tarihi ile asıl kredi kartınızın hesap kesim tarihi aynıdır. Bundan dolayı ilave olarak bir tarih belirlenmez. Ancak ek kartınız esas kartınızdan bağımsız bir kart numarası ve limite sahipse ayrı bir tarih belirlenir. Yine bu tarih ek kart başvuru yapıldığı tarihte belirlenir.

Hesap Kesiminin Olduğu Gün Yapılan Harcama Ne Zaman Ekstreme Yansır? 

Hesap kesim tarihi, harcama döneminin sona erdiği gün olarak kabul edilir. Bu günden sonra  yapılan harcamalar, bir sonraki dönemin ekstresine yansır. Yani o gün yaptığınız harcamanın ödemesini 40 gün sonra yaparsınız. Örnek vermek gerekirse, hesap kesim tarihiniz 10.05.2016 ise son ödeme tarihiniz 20.05.2016 tarihidir. Tüketici harcamasını 11.05.2016 tarihinde yapmışsa, ödemesini 21.07.2016 tarihinde yapacaktır. Bu sebeple yüksek meblağlı alışverişlerinizi hesap kesiminiz yapıldıktan sonra yapmanız, size ödeme için 40 gün süre kazandıracaktır.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır