Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Seçimi

Güncelleme: 29.01.2024
Yayımlama: 29.04.2016
Paylaş
İçindekiler

Son ödeme tarihi, borcunuz tamamını ya da ödemeniz gereken asgari tutarı ödeyebileceğiniz son gündür. Bu tarih hesap kesim tarihinden 10 gün sonra olarak belirlenmiştir.

Tarih, kredi kartı başvurusunun yapıldığı gün müşterinin isteği doğrultusunda belirlenmektedir. Aslında belirlediğiniz tarih son ödeme tarihi değil, hesap özeti kesim tarihidir. Dolaylı yoldan da olsa son ödeme tarihinizi bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Son Ödeme Tarihini Seçme Kriterleri

Son ödeme tarihini, hesap kesim tarihi üzerinden dolaylı olarak belirlediğiniz için bu tarihi belirlerken, öncelikle ödeme yapabileceğiniz tarihi belirlemelisiniz. Bu tarihin maaş ve başka herhangi bir gelirleriniz var ise onu aldığınız tarih ile uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Böylece kredi kartı borcu ödemelerinizde sıkıntı yaşamazsınız. 

Son Ödeme Tarihi Hafta Sonuna veya Resmi Tatillere Gelirse 

Son ödeme tarihinin tatil günlere denk gelmesi durumunda, o günü izleyen ilk iş gününe son ödeme tarihi otomatik olarak atılmaktadır. Zaten son ödeme tarihinizde hesap özetinize bu şekilde yansımaktadır.

Kredi Kartına Ödemesi Son Ödeme Tarihinden Önce Yapılırsa

Ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce gerçekleştirmeniz, bankalar açısından olumlu bir durumdur. Aynı zamanda bu durum bir süreklilik arz ediyorsa, ödemeleriniz de gecikme olmayacağı için kredi notunuzda olumlu etkisi olacaktır. Ancak kredi kartlarının zamanında ödenmesi durumunda bir faiz alınmadığı için, bir erken ödeme indirimi veya cezası da söz konusu değildir. 

Ne kadar erken ödeme cezası ödeyeceğinizi hesaplama aracımız üzerinden öğrenin.

Yıl İçinde Ödeme Tarihlerini İstediğim Gibi Değiştirebilir miyim?

Hesap kesim tarihinizi art arda olmamak şartıyla 1 yıl içinde 2 kez değiştirebilirsiniz. Ancak bu tarihin sürekli değiştirilmemesi önerilir. Kredi kartı alışveriş faizi hakkında merak edilenleri kredi kartı alışveriş faizi sayfamızdan edinin.

Hesap Kesim Tarihi Değişikliği Nasıl Yapılır?

Hesap kesim tarihi değişiklik işlemlerini kredi kartınıza ait bankanızın şubelerinden, çağrı merkezlerinden ve internet şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ek Kartlarım için Son Ödeme Tarihi Nasıl Belirleniyor?

Ek kart hesap kesim tarihi ile asıl kredi kartınızın hesap kesim tarihi aynıdır. Bundan dolayı ilave olarak bir tarih belirlenmez. Ancak ek kartınız esas kartınızdan bağımsız bir kart numarası ve limite sahipse ayrı bir tarih belirlenir. Yine bu tarih ek kart başvuru yapıldığı tarihte belirlenir.

Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcama Ne Zaman Ekstreye Yansır? 

Hesap kesim tarihi, harcama döneminin sona erdiği gün olarak kabul edilir. Bu günden sonra  yapılan harcamalar, bir sonraki dönemin ekstresine yansır. Yani o gün yaptığınız harcamanın ödemesini 40 gün sonra yaparsınız. Örnek vermek gerekirse, hesap kesim tarihiniz 10.05.2019 ise son ödeme tarihiniz 20.05.2019 tarihidir. Tüketici harcamasını 11.05.2019 tarihinde yapmışsa, ödemesini 21.06.2019 tarihinde yapacaktır. Bu sebeple yüksek meblağlı alışverişlerinizi hesap kesiminiz yapıldıktan sonra yapmanız, size ödeme için 40 gün süre kazandıracaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.