Hesap Kesim Tarihi Nedir, Nasıl Değiştirilir?

Güncelleme: 12.04.2021 Yayımlama: 09.04.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi, kredi kartı sahibinin dönem içerisinde yaptığı alışverişlerin ödemesini yapmak için yansıdığı tarih aralığıdır. Kişinin talebine göre tahsis edilen kredi kartlarının belli bir hesap kesim tarihi bulunur. Buradaki amaç kişinin aylık gelir ödemesinin zamanına göre ödeme yapabileceği tarihi seçebilmesidir. 

Hesap Kesim Tarihini Kim Belirler?

Bazı bankalar hesap kesim tarihini kişinin maaş gününden hemen sonra olacak şekilde kendileri belirleyebilir. Burada kişinin bir önceki aydan kalan borçlarını, başka yerlere para harcamadan önce ödemesini sağlamak için bilinçli tarih aralığı seçilir. 

Bankalar haricinde kredi kartı sahipleri de istediği tarih aralığında kredi kartı hesap kesim tarihini belirleyebilir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı başvuru aşamasında belirlenmiş olan hesap kesim tarihi talep halinde değiştirilir. Bankanın birçok hizmet kanalı aşağıdaki maddeler halinde bu işlemi yapar.

 • Bireysel müşteri hizmet yetkilileri hesap kesim tarihi değiştirme formu doldurularak genel müdürlüğe talebi iletir. Onay gelmesi halinde hesap kesim tarihi değiştirilir.
 • İnternet bankacılığının kredi kartı işlemleri menüsünden hesap kesim tarihi değiştirme ekranını kullanıp yönergeleri takip ederek hesap kesim tarihini değiştirilir.
 • Telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilcisine bağlanarak ya da sesli yanıt sistemiyle yeni hesap kesim tarihinde değişiklik yapılabilir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirirken birçok banka taksitli nakit avans çekimi yapılmış ise değişiklik işlemine onay vermemektedir. Eğer değiştirme işlemi kabul edilirse, taksitli nakit avansta aylık ödenen faizin ilk ödemede artması söz konusudur. Taksitli nakit avans hesaplamalarınızı kredi kartı taksitli nakit avans hesaplama sayfamızdan hesaplayın.

Kredi Kartını Son Ödeme Gününe Kadar Yatırmak Neden Önemlidir?

Son ödeme günü hesap kesim tarihinden 10 gün sonrası olarak belirlenir. Hesap kesim tarihinde yapılan alışverişler bir sonraki dönem borcuna yansır. Düzenli olarak son ödeme tarihini geçirmeden kredi kartı ödemesi yapmak kredi notu açısından çok önemlidir. 

Hesap Kesim Tarihinden Önce Ödeme Yapmak Avantaj Sağlar mı?

Hesap kesiminden itibaren 10 gün sonra yani son ödeme tarihinde kart borcunuzun asgari tutarının ödenmesi gerekir. Ancak öncesinde borcunu ödemek isteyenlerin avantajı, karttaki harcama limitinin artmış olmasıdır. Yatırılan tutar borçtan düşecek, yine hesap kesim tarihinde ödenmesi gereken borç azalacaktır. Bazı bankalarda borcunu erken ödeyen kişiler için hesaplarına artı para puan tanımlar.

Kredi kartı asgari tutar hesaplaması yapmak için kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama sayfamızı, limit hesaplaması yapmak için kredi kartı limit hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartının Kesildiğini Nasıl Anlarız?

 • İnternet bankacılığından kredi kartı kontrol edildiğinde asgari ödeme tutarı ve kart borcu görünmesi durumunda ekstrenin kesildiğini anlayaşılır.
 • Telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı hesap bilgilerinden hesap kesimi yapılıp yapılmadığını, borç bilgileri ve kalan limit tutarı öğrenilir.
 • Talebe göre hesap özeti posta yoluyla kayıtlı adrese ya da email yoluyla kayıtlı email’e aylık olarak gönderilebilir.
 • Telefon bankacılığı üzerinden hesap kesim ve ekstre bilgileri sms yoluyla öğrenilebilir.
 • Banka ATM’sinden kredi kartı hesap özeti menüsüne ulaşarak ekstrenizi görüntülenebilir ve yazdırılabilir.
 • Banka şubesine giderek hesap kesim tarihi, borç bilgileri müşteri temsilcisi tarafından öğrenilir.

Kredi Kartı Kullanımının Sağladığı Avantajlar

Doğru kredi kartı kullanımı düzenli ve bilinçli kullanabilen kullanıcılar için kredi kartının büyük avantajları vardır. Bunlar:

 • Alışveriş esnasında tek seferde ödenemeyecek harcamalar için taksit imkanı sunar.
 • İhtiyaç halinde nakit avans çekilir.
 • Kart limiti kadar tutarı bir ay boyunca kullanılabilir..
 • Harcamalara bağlı olarak para puan ve mil puan kazanımlarını alışverişte kullanılır.

Daha fazla bilgiyi doğru kredi kartı kullanımı sayfamızdan edinin.

Kredi Kartı Kullanım Detayları Nerede Görülür?

Banka ay boyunca yapılan harcamaların detaylarını gösteren kredi kartı ekstresi sunar. Kredi kartı başvurusu yapıldığı gün hesap kesim tarihi belirlenir. Aylık borç ödemesi bu tarih aralığında yapılır. Milyonlarca kart sahibinin aynı gün  kesim tarihi olması ve sistem otomatik olarak bu işlemi gerçekleştirdiğinden tam olarak hesap kesim saati belirlenemez.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et