Ek Kart Nedir?

Güncelleme: 22.10.2021 Yayımlama: 15.07.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

Ek Kart Nedir?

Ek kart, bir kredi kartına bağlı olarak çıkarılan ancak kart numaraları farklı olduğu için ayrı bir kredi kartı olarak kullanılan finansal bir kart üründür. Ek kart sahibi olmak için 18 yaşından büyük olmak gerekir. Ama bazı durumlarda 16 ile 18 yaş arasındaki bireyler de ailelerinin yazılı izniyle ek kart sahibi olabilir. Ön ödemeli kart hakkında detaylı bilgi almak için ön ödemeli kart nedir, nasıl kullanılır sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi kartı üzerinde bulunan numaraların anlamları hakkında bilgi almak için kredi kartı üzerindeki numaraların anlamları sayfamızı inceleyin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları 

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Ek Kart Limiti

Asıl kredi kartı ile ona bağlı olarak çıkarılan ek kartın limiti ortaktır. Yani asıl kredi kartının kalan limiti kadar ek kartın da kullanım limiti vardır. Öte yandan ek kartın limitini kısıtlama, düşürme şansı mevcuttur.

Kredi kartı limitleri hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için ise limit hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ek Kart Başvurusu

Asıl kart sahibinin internet bankacılığına izni varsa bankaya ait kişisel bilgilerini tekrar girmesine gerek olmadan ek kart başvurusunda bulunabilir.

Diğer başvuru yöntemlerinden birisi de telefon bankacılığıdır. Kartın gerçek sahibi, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kolayca ek kart başvurusunda bulunabilir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra değerlendirme, bankanın sistemine göre 1-2 dakika ile 1-2 gün sürebilir. Değerlendirmenin olumlu olması durumunda ek kart 3 ile 7 iş günü arasında gönderilir.

Her Kart için Ek Kart Çıkarılabilir mi?

Bankaların çoğu kredi kartı sahibi olan kişiler için tekrar bir ek kart çıkarılabilmektedir. Alınan ek kartın limiti de esas karttan farklı olarak tanımlanabilir. Eski yönetmeliğe göre; ek kartın limiti, esas kredi kartı limitinin belirli bir oranı kadar olabiliyordu ancak yeni yönetmelikle beraber bu sınır ortadan kaldırıldı.

Ek Kart Aidatı Ne Kadar?

Ek kartın aidatı, asıl kart aidatının en fazla yarısı veya daha azı kadar olabilir. Bununla beraber bazı bankalar aidat ücreti almamaktadır. Ek kartlardan alınan aidatlar yeni yönetmelikte şu şekilde yer alıyor: “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” 

Ayrıca kredi kartı aidatları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi kartı aidatı yazımıza bakabilirsiniz.

Ek Kartlarda Puan ve Mil Kazanımı

Genelde bankalar tüketicilerin ek kartlara olan taleplerini arttırmak amacıyla bu kartlara asıl kredi kartlarına sağladıkları avantajlar dışında ek puanlar, mil kazanımları, nakit puanlar, tatil puanları, özel hizmetler ve ek indirimler sunar. Bu avantajlardan esas kart sahipleri de faydalanabilir. Kredi kartı puan ve millerin kullanımı hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı puan ve millerin kullanımı sayfamızı ziyaret edin. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele


Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

İsteğe göre ek kartın hesap kesim tarihi asıl kart ile aynı güne ayarlanabilir ve ödemeler esas kartla birlikte yapılabilir. Herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda; esas kart ile birlikte ek kart da kullanıma kapatılır. Ancak ek kartın esas karttan bağımsız kart numarası veya CVV koduna sahip olmasından ötürü ödemesi de bağımsız olacaktır.

Ek Kart Borcundan Kim Sorumludur?

Ek kart sahibi kendi yapmış olduğu harcamalardan sorumludur ancak asıl kart sahibinin harcamalarından sorumlu değildir. Asıl kartın sahibi ise ek kartın borcundan da sorumludur. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et