Ek Kart Nedir?

Güncelleme: 23.11.2023
Yayımlama: 15.07.2016
Paylaş
İçindekiler

Ek Kart Nedir?

Ek kart, bir kredi kartına bağlı olarak çıkarılan ancak kart numaraları farklı olduğu için ayrı bir kredi kartı olarak kullanılan finansal bir kart üründür. Ek kart sahibi olmak için 18 yaşından büyük olmak gerekir. Ama bazı durumlarda 16 ile 18 yaş arasındaki bireyler de ailelerinin yazılı izniyle ek kart sahibi olabilir. Ön ödemeli kart hakkında detaylı bilgi almak için ön ödemeli kart nedir, nasıl kullanılır sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi kartı üzerinde bulunan numaraların anlamları hakkında bilgi almak için kredi kartı üzerindeki numaraların anlamları sayfamızı inceleyin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Ek Kart Limiti

Asıl kredi kartı ile ona bağlı olarak çıkarılan ek kartın limiti ortaktır. Yani asıl kredi kartının kalan limiti kadar ek kartın da kullanım limiti vardır. Öte yandan ek kartın limitini kısıtlama, düşürme şansı mevcuttur.

Kredi kartı limitleri hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için ise limit hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Limit Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ek Kart Başvurusu

Ek kart başvuruları genellikle şu kanallar ile bankaya iletilebilir;

  • Banka şubelerinden 
  • İnternet şubelerinden
  • Müşteri İletişim merkezleri üzerinden
  • SMS ile
Asıl kart sahibinin internet bankacılığına izni varsa bankaya ait kişisel bilgilerini tekrar girmesine gerek olmadan ek kart başvurusunda bulunabilir.

Telefon bankacılığı ile de ek kart başvurusu oldukça kolaydır. Kartın gerçek sahibi, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kolayca ek kart başvurusunda bulunabilir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra değerlendirme, bankanın sistemine göre 1-2 dakika ile 1-2 gün sürebilir. Değerlendirmenin olumlu olması durumunda ek kart 3 ile 7 iş günü arasında gönderilir.

Her Kart için Ek Kart Çıkarılabilir mi?

Bankaların çoğu kredi kartı sahibi olan kişiler için tekrar bir ek kart çıkarılabilmektedir. Alınan ek kartın limiti de esas karttan farklı olarak tanımlanabilir. Eski yönetmeliğe göre; ek kartın limiti, esas kredi kartı limitinin belirli bir oranı kadar olabiliyordu ancak yeni yönetmelikle beraber bu sınır ortadan kaldırıldı.

Ek Kart Aidatı Ne Kadar?

Ek kartın aidatı, asıl kart aidatının en fazla yarısı veya daha azı kadar olabilir. Bununla beraber bazı bankalar aidat ücreti almamaktadır. Ek kartlardan alınan aidatlar yeni yönetmelikte şu şekilde yer alıyor: “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” 

Ayrıca kredi kartı aidatları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız kredi kartı aidatı yazımıza bakabilirsiniz.

Ek Kartlarda Puan ve Mil Kazanımı

Genelde bankalar tüketicilerin ek kartlara olan taleplerini arttırmak amacıyla bu kartlara asıl kredi kartlarına sağladıkları avantajlar dışında ek puanlar, mil kazanımları, nakit puanlar, tatil puanları, özel hizmetler ve ek indirimler sunar. Bu avantajlardan esas kart sahipleri de faydalanabilir. Kredi kartı puan ve millerin kullanımı hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı puan ve millerin kullanımı sayfamızı ziyaret edin. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

İsteğe göre ek kartın hesap kesim tarihi asıl kart ile aynı güne ayarlanabilir ve ödemeler esas kartla birlikte yapılabilir. Herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda; esas kart ile birlikte ek kart da kullanıma kapatılır. Ancak ek kartın esas karttan bağımsız kart numarası veya CVV koduna sahip olmasından ötürü ödemesi de bağımsız olacaktır.

Ek Kart Borcundan Kim Sorumludur?

Ek kart borcundan, asıl kart sahibi sorumludur. 

Ek Kart Ekstresini Kim Görebilir?

Ek kartlar ana kredi ya da banka kartı sahibine bağlı olduğu için ekstre takibi kart sahipleri tarafından yapılabilir. Ayrıca ana kart sahiplerinin başvurusu sonucunda ek kart kullanan kişinin de kart için mobil uygulama gibi platformları kullanma izni bulunur.

Ek Kart Özellikleri Normal Kredi Kartından Farklı mı?

Ek Kartlar genellikle ana kullanıcının kredi kartı özelliklerini taşır. Kart üzerinde hangi taksit seçenekleri ve kampanyalar bulunuyorsa ek kartlarda da aynı özellikler bulunur.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.