KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Ek Kart Nedir?

Güncelleme: 31.10.2017
Ek Kart Nedir?

Ek kart, ana kredi kartının sahip olduğu tüm avantajlara sahip kredi kartıdır. Ek kart sahibi olmak için en az 18 yaşından büyük olmak gerekir. Ama bazı durumlarda 16 ile 18 yaş arasındaki bireyler de ailelerinin izniyle alacakları muvafakatname ile ek kart sahibi olabilirler. Ek kartlar çoğunlukla kart sahibinin ailesi için çıkartılır. 

Ek kart çıkararak kendinizin veya ailenizin nakit problemlerine çözümler bularak, ödemelerinizde kolaylık sağlayabilirsiniz. Kartın sağlayacağı bu avantajlar, bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte ön plana çıkan ana fayda ise alışverişlerden kazanacağınız ek puanlardır. 

Ek kart sahibi olan kişilerin gözden kaçırmaması gereken noktalardan biri ödeme biçimidir. Ek kartın borcu ve ödeme günü, esas kartın ödemelerinden ayrı ve bağımsız olarak hesaplanır. Bunun nedeni ise ek kartın da kendine ait CVV kodu ve son kullanma tarihinin olmasıdır.

Kredi kartı asgari ücreti ile alakalı bilgi ve hesaplama için Kredi Kartı Asgar Ücret, kredi kartı taksitli para çekimi hesaplaması için ise Taksitli Nakit Avans sayfamızı ziyaret edin.

Ek Kart Başvurusu

Günümüzde hayatımıza hız kazandıran internet sayesinde ek kart başvurusu yapmak artık çok daha kolay. Asıl kart sahibinin internet bankacılığına izni var ise başvuru yaparken bankaya ait kişisel bilgilerini tekrar girmesine gerek olmadan ek kart için başvuruda bulunabilir. Ancak çıkartılan bu ek kartların sayısına bankalar çoğu zaman sınır koyar.

Diğer başvuru yöntemlerinden birisi de telefon bankacılığıdır. Kartın gerçek sahibi, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kolayca kart başvurusunda bulunabilir. 

Tabi ki en klasik yöntem kartınızın şubesine giderek ek kart başvuru formunu doldurmaktır. Ancak bu yöntem güvenilir olmasına karşın zaman kaybı yarattığı için çok az tercih edilir.

Ek kartınızın durumunu internet veya telefon bankacılığını kullanarak takip edilebilirsiniz. Bankaların yaptığı gerekli incelemeler ve değerlendirmelerin sonucu 1 ile 4 hafta arasında tüketiciye SMS veya telefon aracılığı ile bildirilmektedir. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Axess
95 TL
Başvur »
CEPTETEB Kredi Kartı
75 TL
Başvur »
Garanti Bankası Bonus
90 TL
Başvur »
Tablo Hesapkurdu.com kredi kartı sayfası üzerinden başvuran kişilerin onaylanma oranlarına göre oluşturuldu.

Her Kart için Ek Kart Çıkarılabilir mi?

Bankaların birçoğu kredi kartı sahibi olan kişiler için tekrar bir ek kart çıkarılabilmektedir. Aldığınız ek kartın limitini de esas kartınızdan farklı olarak tanımlayabilirsiniz. Eski yönetmeliğe göre; ek kartınızın limiti, esas kredi kartınızın limitinin belirli bir oranı kadar olabiliyordu ancak yeni yönetmelikle beraber bu sınır ortadan kaldırıldı.

Ek Kart Aidatı

Ek kartınızın aidatı, asıl kart aidatının en fazla yarısı veya daha azı da olabilir. Bununla beraber bazı bankalar aidat ücreti almamaktadır. Ek kartlardan alınan aidatlar yeni yönetmelikte şu şekilde yer alıyor: “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” 

Ayrıca kredi kartı aidatları hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi Kartı Aidatı yazımıza bakabilirsiniz.

Ek Kartlarda Puan ve Mil Kazanımı

Genelde bankalar tüketicilerin ek kartlara olan taleplerini arttırmak amacıyla bu kartlara asıl kredi kartlarına sağladıkları avantajlar dışında ek puanlar, mil kazanımları, nakit puanlar, tatil puanları, özel hizmetler ve ek indirimler sunar. Bu avantajlardan esas kart sahipleri de faydalanabilir.

Ek Kartın Ödemeleri 

İsteğinize göre ek kartınızın hesap kesim tarihi asıl kartınız ile aynı güne ayarlarsanız, ödemelerinizi esas kartınızla birlikte yapabilirsiniz. Herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda; esas kart ile birlikte ek kartınız da kullanıma kapatılır. Ama ek kartınızın esas karttan bağımsız kart numarası veya CVV koduna sahipse; ödemesi de bağımsız olacaktır.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,72 330 TL
İş Bankası Geleneksel Bayram Kredisi Kampanyası, %1,59'dan başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,59 320 TL
QNB Finansbank %1,48’den başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,48 311 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan