Kredi Yaş Sınırı Kaçtır?

Güncelleme: 10.11.2023
Yayımlama: 12.10.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi kullanımı için alt sınır 18 yaş olarak belirlenmiştir. Ayrıca bankaların çoğunluğu kredi kullanma alt yaş sınırını 20 olarak belirlemektedir. 

Kredi İçin Yaşını Doldurmak Yeterli mi?

Ülkemizde, kredi kullanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Yaş sınırı, kredi kullanabilmek için tek koşul değildir. Belirli bir gelire sahip olmak, kredi notunun yeterli olması gibi koşullar da bulunmaktadır. 

Ülkemizde kredi kullanabilmek için gerekli olan koşullar şu şekildedir:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Bankacılık ilişkilerinde herhangi bir sorun yaşamamış olmak,
  • Kredi notunun, kredi kullanımına yeterli olması,
  • Düzenli bir gelire sahip olmak,

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.

En Üst Kredi Kullanma Yaşı Kaçtır?

Kredi kullanmanın üst sınırı bankaya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle 60 ile 65 yaşına kadar kredi kullanımında yaş konusunda herhangi bir problem yaşanmazken 65 yaş ve üstünde olan kişilerin kredi kullanması biraz zorlaşmaktadır. Ancak 70 ve 80 yaş üstüne de kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bunun için genellikle kişinin emekliliği dikkate alınmaktadır. 

Bu konuda detaylı bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için emekli kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

80 yaş ve üstü olan kişilerin, kredi geri ödemesinin riskli olmasından dolayı kredileri onaylayan bankalar nadir bulunmaktadır. Yüksek kredi miktarları ve uzun vadelerde olan kredilerin onaylanması daha zor iken düşük miktarlarda ve kısa vadelerde olan krediler daha kolay onaylanabilir. 

Bankalara Göre Kredi Yaş Sınırı

Kredi kullanabilmek için gerekli olan alt yaş sınırı 18’dir. Ancak üst yaş sınırı bazı bankalarda farklılık göstermektedir.

  • Vakıfbank, Aktif Bank, Denizbank ve PTT Bank için kredi kullanabilmekte üst sınır 80 yaştır.
  • ING Bank ve TEB için kredi kullanabilmekte üst sınır 70 yaştır.

Eğer bir mal varlığınız bulunuyorsa veya adınıza bir kefil gösterebiliyorsanız herhangi bir üst yaş sınırı dikkate alınmadan kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Yaş Sınırı Vade Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredi kullanımında yaş sınırı ne olursa olsun kullanılabilecek en yüksek vade, ihtiyaç kredisinde 36 ay ile sınırlandırılmıştır. Ancak bu tamamen bankanın uyguladığı politikayla ilgilidir. Yasal olarak kullanılabilecek en uzun vade miktarı 36 aydır. 

Bankaların faiz oranlarına ulaşmak ve ödeme planı oluşturmak için kredi faizi hesaplama sayfamızı ziyaret edin. 

Hayat Sigortası Yaşa Göre Yükseliyor mu?

Bankaların belirlemiş oldukları kredi kullanma üst yaş sınırları aslında hayat sigortası ile alakalı bir durumdur. Çünkü bankalar genel olarak çalıştıkları hayat sigortası şirketinin üst sigortalama yaşını üst kredi kullanma yaşı olarak kabul etmekteler. Sigorta şirketleri ise yaş arttıkça riskin arttığını varsayarak sigorta prim tutarlarını yükseltirler. 

Yaş Sınırı Kefil Olmaya Engel mi?

Kefil olabilmek için gerekli olan alt yaş sınırı 18 olmakla birlikte üst yaş sınırı bankanın uyguladığı kredi kullanma üst yaş sınırı ile genel olarak aynıdır. Ayrıca bu konuda dikkat edilmesi gereken iki unsur bulunmaktadır:

  1. Kefil olacak kişinin ayırım yapamama hali (bunak olma durumu)
  2. Kefil olacak kişinin akli dengesinin yerinde olmaması

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.