KKB ve Findeks Nedir?

Güncelleme: 30.04.2019
KKB ve Findeks Nedir?

KKB Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) önde gelen dokuz bankanın ortaklığında 1995 yılında kurulan Türkiye’nin tek kredi bürosudur.Kredi Kayıt Bürosunu Kuran Bankalar

Kredi Kayıt Bürosunu Kuran Bankalar

·        Halk Bankası

·        Ziraat Bankası

·        Vakıf Bankası

·        İş Bankası

·        Garanti Bankası

·        Şekerbank

·        DenizBank

·       Akbank

·       Yapı Kredi


KKB’yi Kim Yönetiyor?

Kredi Kayıt Bürosunu kuran dokuz banka, ağırlıkla Genel Müdür Yardımcıları ile yönetim kurulunda temsil edilerek KKB’yi yönetiyor. Bankaların bu kadar yüksek bir statüden temsil edilerek KKB’yi yönetmesi aslında bu kuruma bankaların ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir.

Temel Amacı Nedir?

KKB’in temel amacı, yapılacak olan her tülü finansal hizmetler için üye kuruluşları arasında bilgi paylaşımı sağlayarak finansal talepleri daha doğru analiz edilmesini sağlamaktır. Bunun yanında sistemlerini geliştirerek hatalı işlem, kötüye kullanım vb. durumların önüne geçerek daha güvenilir bir finansal yapı kurulması yardımcı olmaktadır.

2014 Yılı KKB Üye Sayısı ve Dağılımı
Üye Türü2011201220132014
Banka35383942
Faktoring55727776
Finansal Kiralama4161620
Tüketici Finansman891312
Sigorta ve Diğer0144
Toplam102136149154

2014 yılı içerisinde 154 üye, toplamda 375 milyon sorgulama yapmış. Üye sayısının sürekli artması ve sorgulama rakamlarının bu seviyelere ulaşması, kredi notunun gittikçe önemli hal aldığını da göstermekte.

Kullanan Şirketlerin Türü

Direk finans işi ile uğraşan firmaların yanında müşterileri ile çeşitli borç alacak ilişkisine giren firmalarda değerlendirme için kredi notunu kullanmaya başladı. Özellikle KKB’ye üye olan sigorta şirketlerini örnek olarak alırsak, yakın bir zamanda sigorta poliçe tutarlarını belirlemede kredi notunun da değerlendirme ölçütlerden biri olarak karşımıza çıkabilir.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet17.683 TL
Faiz Oranı%1,74
Aylık Taksit294 TL
Toplam Maliyet17.885 TL
Faiz Oranı%1,79
Aylık Taksit298 TL
Toplam Maliyet19.499 TL
Faiz Oranı%2,09
Aylık Taksit324 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi faizleri sayfamızı ziyaret edin.

Findeks Nedir?

Findeks, reel sektör ve bireysel müşterilere hizmet vermek amaçlı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulan web üzerinden hizmet veren bir finansal hizmet platformudur.

Findeks’in Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Kredi notunun paylaşımı haricinden son kullanıcının finansal hayatını düzenlemesinde danışmanlık ve reel sektörde daha güvenli işlem yapılmasına yönelik ürünleri bulunmaktadır.

1-Bireysel Müşteriler Sunduğu Hizmetler

Findeks Kredi Notu: Bankalardan kullanmış olduğun bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur.

Risk Raporu: Halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerine ilişkin ödeme geçmişini gösteren rapordur.

Not Danışmanı: Kredi notu algoritması her türlü finansal değişimden etkilenir. Not Danışmanım Hizmeti ile bu değişimlere nasıl müdahale edileceği ve kontrol altında tutulabileceği konusunda uzman danışmanlarımızdan kişiye özel öneriler alınabilir.

Takipçi: Kimlik, İletişim ve Finansal bilgilerin tüm dünyada, internet ortamında düzenli olarak taranması ve bulunması halinde SMS ve e-posta yoluyla haber verilmesi hizmetidir.

İzleme:Finansal dünyadaki bilgilerin kontrol ve analizine tek bir ekrandan erişilmesini sağlayan hizmettir.

Uyarı Hizmetleri: Bilgi dâhilinde veya dışında gerçekleşebilecek önemli değişiklikler hakkında bilgi vermektedir. Bilgi dâhilinde bile olsa dikkatlerden kaçabilecek önemli finansal değişimlerin takip edilebilmesi için ideal bir hizmettir.

2-Ticari Müşterilere Sunduğu Hizmetler

Çek Endeksi: Hem firmanızın hem de başka bir kişinin Çek Endeksi alınabilir. Çek Endeksi tüm bankalardan alınan çeklerin ödeme performansına göre hesaplanır.

Çek Raporu: Risk Raporu'ndan farklı olarak kişinin ya da kurumun finans sektörü dışındaki piyasaya yönelik olarak borçlarını ödeme alışkanlıklarını gösterir.

Teminat Mektubu Durumu Sorgulama: Firmalardan alınan Teminat Mektuplarının kontrol edilerek, geçerli ve güncel olup olmadıklarının öğrenilebildiği hizmettir. Online olarak sorgu yapılır ve mektubu hazırlayan bankadan anlık olarak bilgi alınır.

Karekodlu Çek Raporu: Cep telefonunuzdaki Findeks Mobil uygulaması yardımıyla, çek üzerine basılmış olan karekodun okutularak çekin geçerlilik durumunun ve dolaşımda olup olmadığının otomatik olarak kontrol edilebildiği hizmettir.

Çek Durumu Sorgulama: Bankalardan alınan çeklerin geçerlilik durumunun ve dolaşımda olup olmadıklarının kontrol edilebildiği hizmettir. Online olarak sorgu yapılır ve çekin sahibi olan bankadan anlık olarak bilgi alınır.

Kredi Notunu Öğrenmenin Sağlayacağı Faydalar

Kredi notunuzu öğrenmeniz ile finansal talepleriniz olması durumunda bankaların sizi nasıl göreceklerini, değerlendireceklerini önceden görmenizi sağlayacaktır. Öte yandan kendi ödeme performansınızı görerek hangi durumların ödeme performansınızı daha çok etkilediğini görmüş olacak ve kendi notunuzu kendiniz değerlendirmiş olacaksınız.

Maddeler halinde kredi notunu öğrenmenizi size nasıl faydalar sağlayacağına bakalım:

  • Finansal geçmişiniz görüp kendiniz değerlendirebilirsiniz.
  • Kredi notunuzda aksayan kısımları daha net görerek nasıl düzelteceğinizi değerlendirebilirsiniz.
  • Ne kadar aylık bir ödeme bütçeniz olduğunu daha iyi değerlendirip ilerde doğabilecek kredi ihtiyaçlarınızı öngörebilirsiniz.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula »

Bireysel Uyarı Sistemleriyle Finansal Hayatına Hakim Olursun

KKB’nin Findeks’i oluşturması ile birlikte sadece kredi notu değil, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi birçok alanda bireysel müşterilerine hizmet sunmaya başladı. Özellikle, uyarı ve danışmanlık hizmetleri kredi notu sıkıntı olan veya sıkıntı yaşama durumu olanlar müşterilere yönelik faydalı hizmetler olarak ön plana çıkmakta.

KKB Gelecekte Daha Fazla İşlem Yapacak

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sadece not veren bir kuruluş olmaktan çıkarak, durum/ihtiyaç analizi, işlem kolaylığı, kişisel bilgilerin güvenliği konularında daha fazla hizmet sunmayı hedefliyor.Bu hizmetleri geliştirmeye devam etmesi ile birlikte her geçen gün daha fazla insan ve kurum KKB’nin veri ve analizlerini kullanmaya başladı. Ürünler geliştikçe ilerde çok daha fazla kurum ve insanın KKB’nin hizmetlerinden yararlanacağı da öngörülmekte.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır