KKB ve Findeks Nedir?

Güncelleme: 31.03.2022 Yayımlama: 03.11.2015 | Okuma Süresi: 4 dk.

KKB Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), önde gelen dokuz bankanın ortaklığında 1995 yılında kurulan Türkiye’nin tek kredi bürosudur. 

Kredi Kayıt Bürosunu Kuran Bankalar

 • Halk Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bankası
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • DenizBank
 • Akbank
 • Yapı Kredi

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


KKB’yi Kim Yönetiyor?

Kredi Kayıt Bürosunu kuran dokuz banka, ağırlıkla Genel Müdür Yardımcıları ile yönetim kurulunda temsil edilerek KKB’yi yönetiyor. Bankaların bu kadar yüksek bir statüden temsil edilerek KKB’yi yönetmesi aslında bu kuruma bankaların ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet kredi notu sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

KKB Ne Yapar?

KKB’in temel amacı, yapılacak olan her tülü finansal hizmetler için üye kuruluşları arasında bilgi paylaşımı sağlayarak finansal talepleri daha doğru analiz edilmesini sağlar. Bunun yanında sistemlerini geliştirerek hatalı işlem, kötüye kullanım vb. durumların önüne geçerek daha güvenilir bir finansal yapı kurulması yardımcı olur.

KKB üzerinden 2021 yılı içerisinde 168 üye, toplamda 40,5 milyon sorgulama yapmış. 

2021 Yılı KKB Üye Sayısı ve Dağılımı
Üye Türü2018201920202021
Banka52464950
Faktoring59575555
Finansal Kiralama24222222
Tüketici Finansman14141515
Sigorta ve Diğer13252526
Toplam162164166168

**KKB’nin üye sayısı 30 Eylül 2021 itibarıyla 168 olup bu rakam RM üzerinden hizmet verilen üyeleri tanımlamaktadır.

Kullanan Şirketlerin Türü

Direkt finans işi ile uğraşan firmaların yanında müşterileri ile çeşitli borç alacak ilişkisine giren firmalarda değerlendirme için kredi notunu kullanır. Özellikle KKB’ye üye olan sigorta şirketlerini örnek olarak alırsak, yakın bir zamanda sigorta poliçe tutarlarını belirlemede kredi notunun da değerlendirme ölçütlerden biri olarak karşımıza çıkabilir.

Findeks Nedir?

Findeks, reel sektör ve bireysel müşterilere hizmet vermek amaçlı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulan web üzerinden hizmet veren bir finansal hizmet platformudur.

Findeks Kime Bağlı?

Findeks, Türkiye'nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan KKB'ye bağlıdır. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Findeks’in Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Kredi notu paylaşımı haricinde son kullanıcının finansal hayatını düzenlemesinde danışmanlık ve reel sektörde daha güvenli işlem yapılmasına yönelik ürünleri vardır.

1-Bireysel Müşteriler Sunduğu Hizmetler

Findeks Kredi Notu: Bankalardan kullanmış olduğun bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur.

Risk Raporu: Halen aktif ve son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerine ilişkin ödeme geçmişini gösteren rapordur.

Not Danışmanı: Kredi notu algoritması her türlü finansal değişimden etkilenir. Not Danışmanım Hizmeti ile bu değişimlere nasıl müdahale edileceği ve kontrol altında tutulabileceği konusunda uzman danışmanlarımızdan kişiye özel öneriler alınabilir.

Takipçi: Kimlik, İletişim ve Finansal bilgilerin tüm dünyada, internet ortamında düzenli olarak taranması ve bulunması halinde SMS ve e-posta yoluyla haber verilmesi hizmetidir.

İzleme:Finansal dünyadaki bilgilerin kontrol ve analizine tek bir ekrandan erişilmesini sağlayan hizmettir.

Uyarı Hizmetleri: Bilgi dâhilinde veya dışında gerçekleşebilecek önemli değişiklikler hakkında bilgi vermektedir. Bilgi dâhilinde bile olsa dikkatlerden kaçabilecek önemli finansal değişimlerin takip edilebilmesi için ideal bir hizmettir.

2-Ticari Müşterilere Sunduğu Hizmetler

Çek Endeksi: Hem firmanızın hem de başka bir kişinin Çek Endeksi alınabilir. Çek Endeksi tüm bankalardan alınan çeklerin ödeme performansına göre hesaplanır.

Çek Raporu: Risk Raporu'ndan farklı olarak kişinin ya da kurumun finans sektörü dışındaki piyasaya yönelik olarak borçlarını ödeme alışkanlıklarını gösterir.

Teminat Mektubu Durumu Sorgulama: Firmalardan alınan Teminat Mektuplarının kontrol edilerek, geçerli ve güncel olup olmadıklarının öğrenilebildiği hizmettir. Online olarak sorgu yapılır ve mektubu hazırlayan bankadan anlık olarak bilgi alınır. Teminat mektubu hakkında detaylı bilgi almak için teminat mektubu sayfamızı ziyaret edin. 

Karekodlu Çek Raporu: Cep telefonunuzdaki Findeks Mobil uygulaması yardımıyla, çek üzerine basılmış olan karekodun okutularak çekin geçerlilik durumunun ve dolaşımda olup olmadığının otomatik olarak kontrol edilebildiği hizmettir.

Çek Durumu Sorgulama: Bankalardan alınan çeklerin geçerlilik durumunun ve dolaşımda olup olmadıklarının kontrol edilebildiği hizmettir. Online olarak sorgu yapılır ve çekin sahibi olan bankadan anlık olarak bilgi alınır.

KKB'nin çek sorgulama hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için çek sorgulaması nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Notunu Öğrenmenin Sağlayacağı Faydalar

Kredi notunu öğrenerek finansal talepler olması durumunda bankaların kişiye nasıl yaklaşacakları, değerlendirecekleri önceden görülebilir. Öte yandan kişi kendi ödeme performansını görerek hangi durumların ödeme performansını daha çok etkilediğini görmüş olacak ve kendi notunu kendisi değerlendirmiş olacaktır.

Maddeler halinde kredi notunu öğrenmenin nasıl faydalar sağlayacağına bakalım:

 • Finansal geçmiş incelenebilir ve değerlendirilebilir. 
 • Kredi notunda aksayan kısımları daha net görerek nasıl düzeltileceği değerlendirilebilir.
 • Ne kadar aylık ödeme bütçesi olduğunu daha iyi değerlendirilip ilerde doğabilecek kredi ihtiyaçları öngörülebilir.

KKB Gün Geçtikçe Daha Fazla İşlem Yapıyor

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sadece not veren bir kuruluş olmaktan çıkarak, durum/ihtiyaç analizi, işlem kolaylığı, kişisel bilgilerin güvenliği konularında daha da fazla hizmet sunmayı hedefliyor. Bu hizmetleri geliştirmeye devam etmesi ile birlikte her geçen gün daha fazla insan ve kurum KKB’nin veri ve analizlerini kullanmaya başladı. Ürünler geliştikçe ilerde çok daha fazla kurum ve insanın KKB’nin hizmetlerinden yararlanacağı da öngörülmekte.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et