Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Hesap Özeti Açıklamaları

22.04.2016 Güncelleme: 03.01.2018

Kredi Kartı Hesap Özeti

Kredi kartı borcu ile ödeme tarihleri için tüm detayların yer aldığı döküm, hesap özeti olarak nitelendirilir. Tercihe göre Türk Lirası veya yabancı para cinsinde hesap özeti kesilebileceği gibi e-posta veya basılı olarak da kullanıcıya gönderilebiliyor. Ancak hesap özetinin basılı olarak istenmesi durumunda bankanın ek ücret talep etme hakkı bulunuyor.

Kredi Kartı Toplam Borç

Kredi kartından dönem içinde yapılan harcamalar ile taksitlerin toplam tutarını gösteren borç, toplam borç olarak ifade edilir. Yani kredi kartına olan toplam borçtur.  


10.000 TL 48 ay vade için en uygun borç kapatma kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ocak Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,39'dan başlayan faiz oranları ile. %1,55 317 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,54 316 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri


Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Kredi kartı hesap özetinde yer alan dönem borcunun ödemesi için verilen son tarihtir. İlgili mevzuat gereği hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında 10 günden az süre olmaz. Ayrıca son ödeme tarihinden sonra ödenen borçlar için gecikme faizi uygulanır ve asgari ödeme tutarı ödenmemesi durumunda kredi notu raporuna geç ödeme olarak yansır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi 

Hesap kesim tarihi, kredi kartı kullanıcıları için dönem içi harcamalarının borç bakiyesi olarak yansıdığı tarihtir. Yani hesap kesim tarihinden sonra yapılan harcamalar bir sonraki hesap özetine yansır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı 

Asgari ödeme, kredi kartı limitine göre dönem borcu üzerinden alınabilecek olan "en alt " ödeme tutarının hesaplanmasıdır. Bu tutarın ödenmemesi durumunda kredi notu raporuna geç ödeme yansır. Öte yandan asgari ödeme tutarınızı hesaplamak istiyorsanız Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracımızı kullanın.  

Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı kullanıcılarının, müşterisi oldukları bankalarda sahip oldukları her bir karta tanımlı olan limitidir. İlgili mevzuat gereğince ilk kredi kartı edinilmesinde aylık kayıtlı gelirin en fazla 2 katı, takip eden yıllarda ise en fazla 4 katı kredi limit banka tarafından belirlenebilir. Gelirinize göre kredi kartı limitinizi hesaplamak için Kredi Kartı Limit Belirleme aracımızı kullanın.

Aidatsız Kredi Kartları:

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Free
YokBaşvur »
Garanti Flexi CardYokBaşvur »
Odeabank Bank'O CardYokBaşvur »
* Tüm bankaların kredi kartları için kredi kartı başvuru sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Dönem İçi Harcama

Bir hesap kesim tarihinden diğer hesap kesim tarihine kadar yapılan harcamaların tamamına dönem içi harcamaları denir. Ağırlıklı olarak kredi kartlarında bir dönem 30 günden oluşur.

Kredi Kartı Devreden Bakiye 

Devreden bakiye, bir dönem önceki hesap özetinden kalan borcun bir sonraki döneme aktarılmasına yani devredilmesidir.

Kredi Kartı Hesap Özetinizde Yer Alan Terimler

Kredi Kartı Nakit Avans Limiti 

Bankaların kampanyalarına göre kredi kartı üzerinden vermiş oldukları kredilerdir. Aylık ödemeleri kredi kartı ekstresine yansır ve kullanılan nakit avans tutarı kredi kartının kullanılabilir limitinden düşer. Yani taksitli alışveriş yapmak ile aynı mantıkta süreci işler. Daha detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak Taksitli Nakit Avans aracımızı kulanın:

Kredi Kartı Gecikme, Alışveriş ve Nakit Çekim Faizi

Kredi kartı dönem borcunun ödenmemesi durumunda, asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına uygulanan faiz oranına kredi kartı işlemlerinde gecikme faizi denir. Asgari ödeme tutarının dışında kalan dönem borcuna uygulanan faize ise kredi kartı işlemlerinde akdi faiz denir. Ayrıca kredi kartı gecikme faizinizi Kredi Kartı Gecikme Faizi aracımız üzerinden de anında hesaplayabilirsiniz.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Ödenmemesi durumunda mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi ise 2018 yılının ilk çeyreği en fazla aylık %2,34 olarak uygulanabilir. 

Kredi Kartı Kullanılabilir Limit

Kredi kartı dönem harcaması ile kalan taksit tutarları toplamının kredi kartı limitinden düşülmesi sonucunda kalan limite, "kullanılabilir limit" denir. Yani toplam kredi kartı borcunun kredi kartı limitinden düşülmesi sonucunda bulunur. 

Kredi Kartı Kalan Taksit

Dönem borcuna yansıyan taksit dışında ödenmeyen taksit sayısının toplamı "kalan taksit" olarak ifade edilir. Ayrıca belirli bir faiz oranı karşılığında mevcut kredi kartı borçlarını taksitlendirme imkânı sunan bankalar da mevcut.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan