Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Hesap Özeti Terimleri

22.04.2016 Güncelleme: 30.10.2017
Kredi Kartı Hesap Özetinizde Yer Alan Terimler

Kredi kartı, alışveriş yapmak için nakit para yerine kullanılan, mağazaya değil de bankaya borçlanıldığı bir alışveriş aracıdır. Bankalar yaptığınız alışverişlerin ayrıntılarını her ay elektronik posta ya da başka etkin yollarla müşterilerine göndermektedir. Peki, gönderilen bu kredi kartı hesap özetinde yer alan terimlerin tam olarak ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız bu yazımızdan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarına hesap özetlerinde belirtilmiş olan borçlarını, ödemeleri için verilen en son tarihtir. Bu tarihten sonra ödeme yapılması durumunda faiz işlemektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap kesim tarihi, kredi kartı kullanıcıları için dönem içi harcamalarının borç bakiyesi olarak gösterildiği tarihtir.

Asgari Ödeme Tutar Nedir?

Kredi kartı kullanıcıları son ödeme tarihine kadar yaptıkları harcamalar sonucu oluşan aylık borçlarının belli bir kısmını ödemek zorundadır. Ödenmesi zorunlu olan bu borca asgari ödeme tutar denir. 08.10.2013 tarihli yönetmelik kapsamında ödenmesi zorunlu olan asgari tutar oranları, müşteri limiti 15.000 TL’ye kadar olan kart kullanıcıları için %30, 15.000 – 20.000 TL arasında olanlar için %35, 20.000 TL ve üzeri müşteri limiti olan kart kullanıcıları için ise %40 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu hesaplama işlemini Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracımız üzerinden de öğrenebilirsiniz.  

Kredi Kartı Devreden Bakiye Nedir?

Bir dönem önceki hesap özetinizde eksik yatırdığınız borçlarınızın, bir sonraki döneme aktarılmasına yani devredilmesine, devreden bakiye denir.

Kredi Kartı Toplam Borç Nedir?

Dönem içinde yapılan harcamalar ile taksitlerin toplam tutarını gösteren borçtur. Yani, kredi kartına olan toplam borcu gösterir. 

Aidatsız Kredi Kartları:

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Free
YokBaşvur »
Garanti Flexi CardYokBaşvur »
Odeabank Bank'O CardYokBaşvur »
* Tüm bankaların kredi kartları için kredi kartı başvuru sayfamızı ziyaret edin.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarının, müşterisi oldukları bankalarda sahip oldukları her bir karta tanımlı olan limittir. 

Kredi Kartı Nakit Avans Limiti Nedir?

Bankaların kampanyalarına göre kredi kartı üzerinden vermiş oldukları kredilerdir. Ödemeleri aylık kredi taksitlerine yansır ve kullanılabilecek üst limiti bankanın kendi kampanyasına göre değişiklik gösterir. Yasal olarak en fazla 9 taksit ile alınabilir.

Gecikme ve Akdi Faiz Tutarı Nedir?

Kredi kartı dönem borcunun ödenmemesi durumunda, asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına uygulanan faiz oranına kredi kartı işlemlerinde gecikme faizi denir. Asgari ödeme tutarının dışında kalan dönem borcuna uygulanan faize ise kredi kartı işlemlerinde akdi faiz denir. Ayrıca kredi kartı gecikme faizinizi Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracımız üzerinden de öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem İçi Harcama Nedir?

Bir ödeme döneminden diğer ödeme dönemine kadar yapılan harcamaların tamamına dönem içi harcamalar denmektedir. Ağırlıklı olarak kredi kartlarında bir dönem 30 günden oluşmaktadır.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Kasım ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,33 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,35 301 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,35'den başlayan faiz oranları ile. %1,45 309 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,49 312 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan