Kredi Kartı Hesap Özeti Açıklamaları

Yayımlama: 22.04.2016 Güncelleme: 09.09.2020

Kredi Kartı Hesap Özeti

Kredi kartı borcu ile ödeme tarihleri için tüm detayların yer aldığı döküm, hesap özeti olarak nitelendirilir. Tercihe göre Türk Lirası veya yabancı para cinsinde hesap özeti kesilebileceği gibi e-posta veya basılı olarak da kullanıcıya gönderilebiliyor. Ancak hesap özetinin basılı olarak istenmesi durumunda bankanın ek ücret talep etme hakkı bulunuyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartı (20.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan
Yıllık Ücret 00 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 87 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı Toplam Borç (Güncel Borç)

Kredi kartından dönem içinde yapılan harcamalar ile taksitlerin toplam tutarını gösteren borç, toplam borç olarak ifade edilir. Yani kredi kartında olan tüm borçlarınızın toplamdır.   

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Kredi kartı hesap özetinde yer alan dönem borcunun ödemesi için verilen son tarihtir. İlgili mevzuat gereği hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında 10 günden az süre olamaz. Ayrıca son ödeme tarihinden sonra ödenen borçlar için gecikme faizi uygulanır ve asgari ödeme tutarı ödenmemesi durumunda kredi notu raporuna geç ödeme olarak yansır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi 

Hesap kesim tarihi, kredi kartı kullanıcıları için dönem içi harcamalarının borç bakiyesi olarak yansıdığı tarihtir. Yani hesap kesim tarihinden sonra yapılan harcamalar bir sonraki hesap özetine yansır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı 

Asgari ödeme, kredi kartı limitine göre dönem borcu üzerinden alınabilecek olan "en alt " ödeme tutarının hesaplanmasıdır. Bu tutarın ödenmemesi durumunda kredi notu raporuna geç ödeme yansır.

Asgari ödeme tutarınızı hesaplamak istiyorsanız asgari ödeme tutarı hesaplama aracımızı kullanın.  

Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı kullanıcılarının, müşterisi oldukları bankalarda sahip oldukları her bir karta tanımlı olan limittir. İlgili mevzuat gereğince ilk kredi kartı edinilmesinde aylık kayıtlı gelirin en fazla 2 katı, takip eden yıllarda ise en fazla 4 katı kredi kartı limiti banka tarafından belirlenebilir.

Gelirinize göre kredi kartı limitinizi hesaplamak için kredi kartı limit belirleme aracımızı kullanın.

Kredi Kartı Dönem İçi Harcama

Bir hesap kesim tarihinden diğer hesap kesim tarihine kadar yapılan harcamaların tamamına dönem içi harcamaları denir. Ağırlıklı olarak kredi kartlarında bir dönem 30 günden oluşur.

Kredi Kartı Devreden Bakiye (Son Ekstreden Kalan Borç)

Devreden bakiye, bir dönem önceki hesap özetinden kalan borcun bir sonraki döneme aktarılmasına yani devredilmesidir.

Kredi Kartı Nakit Avans Limiti 

Bankaların kampanyalarına göre kredi kartı üzerinden vermiş oldukları kredilerdir. Aylık ödemeleri kredi kartı ekstresine yansır ve kullanılan nakit avans tutarı kredi kartının kullanılabilir limitinden düşer. Yani taksitli alışveriş yapmak ile aynı mantıkta süreci işler.

Nakit avans limiti hakkında detaylı bilgi almak ve hesaplama yapmak için taksitli nakit avans sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Kartı Gecikme, Alışveriş ve Nakit Çekim Faizi

Kredi kartı dönem borcunun ödenmemesi durumunda, asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına uygulanan faiz oranına kredi kartı işlemlerinde gecikme faizi denir. Asgari ödeme tutarının dışında kalan dönem borcuna uygulanan faize ise kredi kartı işlemlerinde akdi faiz denir.

Ayrıca kredi kartı gecikme faizinizi kredi kartı gecikme faizi aracımız üzerinden anında hesaplayabilirsiniz.

10.000 TL 36 Ay Vade İçin En Uygun Borç Kapatma Kredisi Faiz Oranları

Toplam Maliyet 13.041 TL
Faiz Oranı %1,24
Aylık Taksit 361 TL
Toplam Maliyet 13.197 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 365 TL
Toplam Maliyet 13.250 TL
Kâr Payı %1,32
Aylık Taksit 367 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tabloda yer alan faiz oranları günlük olarak güncelleniyor.

Asgari Ödeme Yapıldığı Zaman Uygulanan Faiz Oranı

Ödenmemesi durumunda mevcut dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi ise 2020 yılı 1 Nisan tarihinden itibaren en fazla aylık %1,55 olarak uygulanabilir. 

Kredi Kartı Kullanılabilir Limit

Kredi kartı dönem harcaması ile kalan taksit tutarları toplamının kredi kartı limitinden düşülmesi sonucunda kalan limite, "kullanılabilir limit" denir. Yani toplam kredi kartı borcunun kredi kartı limitinden düşülmesi sonucunda bulunur. 

Kredi Kartı Kalan Taksit

Dönem borcuna yansıyan taksit dışında ödenmeyen taksit sayısının toplamı "kalan taksit" olarak ifade edilir. Ayrıca belirli bir faiz oranı karşılığında mevcut kredi kartı borçlarını taksitlendirme imkânı sunan bankalar da mevcuttur.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et