Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Güncelleme: 12.08.2022 Yayımlama: 03.11.2015 | Okuma Süresi: 5 dk.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu'na (KKB'ye) bağlı olan Findeks tarafından çeşitli bileşenlerin oranlaması alınarak oluşur. Dönemsel olarak bu bileşenlerin oranlaması değişip, yeni faktörler dâhil edilse de temelde aşağıda belirtmiş olduğumuz 5 başlık kapsamında belirlenir. Bundan dolayı, bu başlıklar kredi notu değerlendirmede her zaman temel olarak alınabilir.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet kredi notu sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Notunu Oluşturan Bileşenler

Kredi Ödeme Alışkanlıkları
%45
Mevcut Hesap ve Kredi Borç Durumu
%32
Kredi Kullanma Yoğunluğu %18
Yeni Alınan Kredi %5
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı Kredi Notunu %45 Oranında Etkiler

Kredi puanını etkileyen en önemli unsurların başında kredi ve kredi kartları ödeme alışkanlıkları gelir. Toplam kredi notunun ortalama %45’ini ödeme alışkanlıkları oluşturur. Ödeme düzeni maddiyat ile alakalı olduğu kadar aynı zamanda bir alışkanlıktır. Bundan dolayı bankalar aylık gelir yüksek dahi olsa ödemelerin düzenli olmaması durumunda kredi talebini olumsuz olarak değerlendirebilir.

Kaç tane kredi ve kredi kart ödemesi gecikti?

Kredi veya kredi kartı ödemesinin geciktirilmesi, kredi notunu direkt olarak etkileyerek düşürür. Son ödeme tarihinden 1- 2 gün sonra bile ödeme yapılsa gecikme olarak algılanır ve kredi notu düşer. Bu tarz kısa süreli gecikmeler, önemsenmediğinden en fazla yapılan hatalardan birine dönüşür. Bir başka ödeme geciktirme sebebi de gelir tarihi ile kredi ödeme tarihlerinin uyuşmamasıdır. Bu tarihler önceden planlayıp bu yönde bir ödeme planı çıkarılması kişinin lehine olacaktır. Kredi notunun olumsuz olarak etkilenmemesi için ödemeler kesinlikle son ödeme tarihine kadar yapılmalıdır.

Ödemeler kaç gün gecikti?

Her kredi ve kredi kartı gecikmesi kredi notunu olumsuz etkilemek ile birlikte ödenmeyen her gün de ek olarak hesaba katılır. Özellikle ödenmeyen ikinci taksit geldiyse yani ödemelerde 30 günden fazla bir gecikme olduysa kredi notu da çok daha fazla etkilenir. Kredi başvuru süreci ile ilgili merak edilenleri kredi başvuru süreci sayfamızdan edinin. 


Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi, kredi notu nasıl yükseltilir  yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Kredi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri kredi başvurusu yapacaklara 10 tavsiye sayfamızdan edinin.


2. Mevcut Borç Durumu Kredi Notunu %32 Oranında Etkiler

Mevcut bankalara olan borç durumu ödeme gücüne göre kredi skorunu ortalama %32 oranında etkiler. Bankalara mevcut kredi borçlanması varsa bu durumda bankalar yeni talebe gelirin yetip yetmeyeceğine bakar.

Gelirinize ve kredi ödemelerinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi, ne kadar kredi çekebilirim  hesaplama aracımız üzerinden öğrenin.

Bankalara Ne Kadar Borç Var?

Bankaya olan borç arttıkça riskin de artacağından dolayı kredi notu düşer. Borcun düzenli olarak ödenmesi durumunda ise kredi notu da düzenli olarak tekrar artmaya başlar.

Kullanılan Kredi Kartlarının Kullanılabilir Limit Yüzdesi Nedir?

Kredi kartlarının limitleri doldukça risk daha yüksek olarak değerlendirilir. Özellikle yüksek limitli kredi kartları bazı durumlarda bir kredi tutarında olabilir. Bu tarz yüksek kredi kartı borçlanmalarında düzenli ödeme dahi yapılsa kredi notu düşer. Limit açıldıkça kredi notu da tekrar yükselecektir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarınızı hesaplamak için kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama  aracımızı inceleyin.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


3. Kredi Kullanım Yoğunluğu Kredi Notunu %18 Oranında Etkiler

Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha fazladır. Bundan dolayı daha önce kredi kullanan ve düzenli olarak ödemiş kişilerin kredi notu daha yüksek olabilir.

İstediğiniz tutar ve vadeye göre kredinizi kredi hesaplama sayfamız üzerinden hesaplayarak ödeme planınızı oluşturabilirsiniz. 

4. Yeni Kredi Alınmış Olması Kredi Notunu %5 Oranında Etkiler

Yeni bir kredi alınmış olması, bir anlamda yeni bir risk almış olunduğu anlamına geldiği için kredi notunu ortalama %5 oranında düşürebilir. Tabii bu oran gelir durumuna ve kredi tutarına göre değişiklik gösterir. Kredi ödendikçe kredi notu tekrar yükselecektir.

Sonuç Olarak:

Bu bileşenlerin hesaplanmasından sonra 0-1900 arasında bir puan oluşur. 1900 en yüksek puan olmakla birlikte ,“0” bankalar ile hiç bir çalışmanın olmadığı anlamana gelir. Kredi notu hesaplanırken belirttiğimiz gibi en önemli unsur, düzenli ödeme yapılmasıdır. Düzenli ödeme bir alışkanlık haline getirilmelidir. Maddi olarak bir sıkıntı içerisine girilmiş ise ödeme düzeni bozulmadan önce kredi veya kredi kartı ödeme gücüne göre yapılandırmalı. Eğer ödeme düzeni bozulduktan sonra yapılandırma talebi olursa bankalar yüksek ihtimalle bu talebi olumsuz karşılar.

Yaklaşık olarak bankaların kredi notu değerlendirmeleri aşağıdaki şekildedir. Bu konuda daha detaylı bilgi için kredi notum kaç olmalı  yazımızı inceleyin.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

(Ek Bilgi) Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
CEPTETEB Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
Enpara.com Kredi
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyor Kefil istenmiyor

Tabloda belirtilen bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinden ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapar. Ayrıca düşük kredi notu olan kişilere kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için kolay kredi  yazımızı inceleyin. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et