İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Kredi Notum Kaç Olmalı?

04.11.2015 Güncelleme: 18.12.2017

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar üzerinden kullanılan kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir. 

Kredi notu ile alakalı genel olarak bilinmesi gerekenler ise şu şekilde:

  • Kredi notu, ülkemizde 9 bankanın ortaklı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur,
  • KKB'nin hizmet platformu olan Findeks tarafında son kullanıcıya satış yapılır,
  • Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar KKB'ye kullanıcı verilerini gönderir,
  • Verilerin değerlendirmesine göre 1 ila 1900 puan arasında kredi notu oluşur,
  • 5 yıldır aktif kredi/kredi kartı çalışması olmayan kişilerin kredi notu sıfır (0) olur ya da oluşmaz.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Yeni yıl kredisi kampanyası, %1,36 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,42 307 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,35'den başlayan faiz oranları ile. %1,45 309 TL
Akbank Akbank müşterilerine özel Direkt Kredi. Akbank müşterisiysen başvur, kredin anında hesabına geçsin! %1,45 309 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Notunun Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Bankalar ve diğer finans kurumları, bireylerin kredi notunu hızlı ve otomatik bir değerlendirme kriteri olarak kullanıyorlar. Yani buradaki amaç, kredi başvurusu yapan müşterilerin hızlıca ilk elemesini yaparak daha detaylı incelemeye alacağı müşterileri düşük maliyet ve minimum zamanda belirlemek.

Aşağıdaki tablo Findeks’in hangi not aralıklarını hangi risk gruplarında değerlendirdiğini gösteriyor. Tutarlar ve risk grupları genel bir çerçeve belirtmesi için örnek olarak listeledik. Her finansal kurumun değerlendirmesi farklı olabilir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Tablodakine benzer bir değerlendirme yapan bir banka, puanlaması 1 ile 699 arasında olan yani en riskli gruba büyük ihtimalle kredi başvurusu için hızlı bir şekilde ret cevabı dönecektir. Mesela bankların SMS ve benzeri kampanyalarda anında değerlendirme yaparak dönmesi bu şekilde bir değerlendirme yapıldığı için mümkün oluyor. Bunun tersi olarak "iyi" ve "çok iyi" kategorisine giren müşteriler de büyük ihtimalle onaylanacaktır.

Bankaların asıl tereddüt yaşadıkları alan ise, “Az Riskli” olarak adlandırdıkları grup. Bu durumda olan kişiler aylık gelir durumlarına, mesleklerine ve çalıştıkları kurumlara bağlı olarak bankalar tarafından değerlendirilmekte.


Kredi notu kişinin geçmiş ödeme performansı ve borçluluk oranı gibi faktörlere göre hesaplanıyor. Detaylar için Kredi Notu Nasıl Hesaplanır yazımıza bakın.


Kredi Notum En Az Kaç Olursa Rahat Kredi Kullanabilirim?

"Sorunsuz kredi kullanmak için kredi notum kaç olmalı?" Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, notunuz 1500 ve üzeri ise aklınız rahat olabilir. Kredi notunuz eğer bu seviyelerden daha düşükse, notunuzu yükseltmek için neler yapabileceğinizi, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazımızda inceledik.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank)
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorİncele »
CEPTETEB
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyorİncele »
Enpara.com
Evrak talep edilmiyor
Kefil istenmiyor
İncele »
ING Bank E-Kredi
Değerlendirme sonucu istenebiliyorKefil istenmiyorİncele »

Tabloda belirtmiş olduğumuz bankalar, evrak ve kefil talep etmemelerinde ve süreçlerinin tamamen online olmasından dolayı diğer bankalara göre nispeten daha kolay kredi kullanıdırımı yapıyor. Ayrıca düşük kredi notu olan müşterilerimize kredi kullandırma oranları da verilerimize göre daha yüksek. Bu konuda daha detaylı bilgi için En Kolay Kredi Veren Bankalar yazımızı inceleyin. 

Kredi Notu Haricinde Değerlendirilen Faktörler Nedir?

Kredi notu, kredi değerlendirmesi için önemli bir veri olmasına rağmen tek değerlendirme ölçütü değildir. Kredi notu yüksek olan bir kişinin kredi talebini banka olumsuz olarak değerlendirebilir. Veya düşük notlu bir müşteri geçmişte yaşadığı problemleri ve mevcut durumunu iyi anlatabilirse, kredi kullanabilir. Bankaların kredi notu haricinde neleri değerlendirdiklerine bir bakalım:

Kredi Notum Kaç Olmalı

1- Bankalara olan toplam borcunuz, aylık taksitiniz ve gelir durumunuz

Bankaların çoğunluğu gelir durumunuzu değerlendirirken aylık ödeyebileceğiniz en fazla kredi tutarını, aylık gelirinizin yarısı olarak belirlemektedir. Örneğin, bir kişinin aylık 2.000 TL geliri olduğunu varsayalım. Bu kişi bankaların çoğunluğu tarafından en fazla aylık 1.000 TL kredi ödeyebilir olarak değerlendirilecektir. Bu kişinin aylık kredi ödemeleri 1.000 TL’ye ne kadar yaklaşıyorsa, alabileceği ek kredi tutarı o kadar azalacaktır.  Ayrıca bu hesaplama işlemini güncel faiz oranları üzerinden Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracımız üzerinden de yapabilirsiniz.

2- Çalışma şekliniz ve çalışmakta olduğunuz kurum

Devlet memuru veya özel sektör çalışanı olmanız bankaların kredi değerlendirmesini etkilemektedir. Temelde bu ayrımın yapılması, devlet memurlarının işten çıkarılmasının zor, gelirlerinin ise daha düzenli olmasından dolayıdır. Geliri daha düzenli olan kişilerin ise kredilerinin ödenememe riskinin daha az olduğu değerlendiriliyor.

Özel sektör çalışanlarının çalışmakta oldukları kurumun sağlam bir yapıya sahip olup olmadığı da araştırılmaktadır. Bunun nedeni, şirketin kapanması/iflas etmesi veya maaş ödemelerinin yapılamama durumunu kontrol etmektir.

Kredi Notu Aralıkları

Kredi Notu Aralığı
Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali 
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

*Tablo, Hesapkurdu.com üzerinden bankalara kredi başvurusunda bulunan kullanıcıların verilerine göre sadece bilgi amaçlı bir “genelleme” olarak oluşturuldu.

Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgi için Findeks Kredi Notu sayfamıza bakın.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,05 1.470 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,11 1.512 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,11 1.512 TL
Tüm Bankaların Konut Kredileri


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan