Kredi Notum Kaç Olmalı?

04.11.2015 Güncelleme: 18.10.2017

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalarda kullanılan, kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm bireysel krediler ile banka hesap hareketlerinin, ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir.

Ülkemizde bankaların birleşerek kurdukları bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), bankalardan kredi geçmişinizle ilgili tüm bilgileri otomatik olarak çekiyor ve bunları analiz ederek kredi notunuzu hesaplıyor. KKB'nin müşterileri için oluşturduğu marka olan Findeks, bu hesaplama sonucu 1 ile 1900  arasında bir puan belirliyor.

Kredi Notum Kaç Olmalı

Findeks'in hesaplamalarına göre müşterilerin geçmiş ödeme performansına bakılarak ilerideki olası ödeme performansı tahmin edilmeye çalışılıyor. Burada geri ödeme açısından en riskli grubu düşük not alan kişiler oluştururken, yüksek not alan kişilerin ilerideki ödeme performansının iyi olacağı tahmin ediliyor. Bankalar ile hiçbir çalışması olmayan bir kişinin ise notu oluşmuyor ve sıfır (0) olarak tanımlanıyor. Ayrıca bazı bankalar ise Findeks'in hesapladığı kredi notunun yanında, kendi değerlendirmelerine göre de kredi notu oluşturuyor.

Ayrıca istediğiniz tutar ve vadeye göre kredi hesaplama işleminizi Kredi Hesaplama sayfamız üzerinden yaparak ödeme planınızı anında oluşturabilirsiniz.

Kredi Notunun Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Bankalar ve diğer finans kurumları, bireylerin kredi notunu hızlı ve otomatik bir değerlendirme kriteri olarak kullanıyorlar. Yani buradaki amaç, kredi başvurusu yapan müşterilerin hızlıca ilk elemesini yaparak daha detaylı incelemeye alacağı müşterileri düşük maliyet ve minimum zamanda belirlemek.

Aşağıdaki tablo Findeks’in hangi not aralıklarını hangi risk gruplarında değerlendirdiğini gösteriyor. Tutarlar ve risk grupları genel bir çerçeve belirtmesi için örnek olarak listeledik. Her finansal kurumun değerlendirmesi farklı olabilir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Tablodakine benzer bir değerlendirme yapan bir banka, puanlaması 1 ile 699 arasında olan yani en riskli gruba büyük ihtimalle kredi başvurusu için hızlı bir şekilde ret cevabı dönecektir. Mesela bankların SMS ve benzeri kampanyalarda anında değerlendirme yaparak dönmesi bu şekilde bir değerlendirme yapıldığı için mümkün oluyor. Bunun tersi olarak "iyi" ve "çok iyi" kategorisine giren müşteriler de büyük ihtimalle onaylanacaktır.

Bankaların asıl tereddüt yaşadıkları alan ise, “Az Riskli” olarak adlandırdıkları grup. Bu durumda olan kişiler aylık gelir durumlarına, mesleklerine ve çalıştıkları kurumlara bağlı olarak bankalar tarafından değerlendirilmekte.


Kredi notu kişinin geçmiş ödeme performansı ve borçluluk oranı gibi faktörlere göre hesaplanıyor. Detaylar için Kredi Notu Nasıl Hesaplanır yazımıza bakın.


Kredi Notum En Az Kaç Olursa Rahat Kredi Kullanabilirim?

"Sorunsuz kredi kullanmak için kredi notum kaç olmalı?" Bu sorunun cevabı, başvuru yapmış olduğunuz bankaya ve gelir durumunuza göre değişiklik gösterir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse, notunuz 1500 ve üzeri ise aklınız rahat olabilir. Kredi notunuz eğer bu seviyelerden daha düşükse, notunuzu yükseltmek için neler yapabileceğinizi, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? yazımızda inceledik.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ekim ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,29 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,29 297 TL
QNB Finansbank En düşük faiz oranı %1,24 olup kredi skorunuza göre değişiklik göstermektedir. %1,39 304 TL
Akbank Akbank müşterilerine özel Direkt Kredi. Akbank müşterisiysen başvur, kredin anında hesabına geçsin! %1,45 309 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

Kredi Notu Haricinde Değerlendirilen Faktörler Nedir?

Kredi notu, kredi değerlendirmesi için önemli bir veri olmasına rağmen tek değerlendirme ölçütü değildir. Kredi notu yüksek olan bir kişinin kredi talebini banka olumsuz olarak değerlendirebilir. Veya düşük notlu bir müşteri geçmişte yaşadığı problemleri ve mevcut durumunu iyi anlatabilirse, kredi kullanabilir. Bankaların kredi notu haricinde neleri değerlendirdiklerine bir bakalım:

1- Bankalara olan toplam borcunuz, aylık taksitiniz ve gelir durumunuz

Bankaların çoğunluğu gelir durumunuzu değerlendirirken aylık ödeyebileceğiniz en fazla kredi tutarını, aylık gelirinizin yarısı olarak belirlemektedir. Örneğin, bir kişinin aylık 2.000 TL geliri olduğunu varsayalım. Bu kişi bankaların çoğunluğu tarafından en fazla aylık 1.000 TL kredi ödeyebilir olarak değerlendirilecektir. Bu kişinin aylık kredi ödemeleri 1.000 TL’ye ne kadar yaklaşıyorsa, alabileceği ek kredi tutarı o kadar azalacaktır.  Ayrıca bu hesaplama işlemini güncel faiz oranları üzerinden Ne Kadar Kredi Çekebilirim? hesaplama aracımız üzerinden de yapabilirsiniz.

2- Çalışma şekliniz ve çalışmakta olduğunuz kurum

Devlet memuru veya özel sektör çalışanı olmanız bankaların kredi değerlendirmesini etkilemektedir. Temelde bu ayrımın yapılması, devlet memurlarının işten çıkarılmasının zor, gelirlerinin ise daha düzenli olmasından dolayıdır. Geliri daha düzenli olan kişilerin ise kredilerinin ödenememe riskinin daha az olduğu değerlendiriliyor.

Özel sektör çalışanlarının çalışmakta oldukları kurumun sağlam bir yapıya sahip olup olmadığı da araştırılmaktadır. Bunun nedeni, şirketin kapanması/iflas etmesi veya maaş ödemelerinin yapılamama durumunu kontrol etmektir.

Kredi Notu Aralıkları

Kredi Notu Aralığı
Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali 
1-699
En Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Az Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgi için Findeks Kredi Notu sayfamıza bakın.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan