Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Güncelleme: 30.10.2017
Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Yazımıza başlamadan önce şu iki sorunun cevabını önden verelim:

Soru 1: Kredi başvurusu kredi notunu düşürür mü? 

Cevap 1: Hayır düşürmez.

Soru 2: Fazla kredi başvurusu yapmak kredinin onaylanması etkiler mi? 

Cevap 2: Bankanın değerlendirme ölçütlerine göre etkileyebilir.

Şimdi bu soruların detaylı cevapları ile bu konuda merak edilen soruların cevaplarına bakalım: 

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkilemiyor?

Kredi notu hesaplamasının belirli dönemlerde ölçütleri değişkenlik gösterir. Özellikle Kredi Kayıt Bürosunun Findeksi kurmasından sonra değerlendirme ölçütleri çok fazla değişti. Değiştirilen ölçütlerden biri de kredi notu sorgulamasının kredi notunu düşürmesi oldu. Zaten Findeks kurulmadan önce kredi notu detay sorgulaması çok az puan bir düşüşüne neden oluyordu. Günümüzde ise artık kredi notu sorgulaması, yani kredi başvurusu kredi notunu olum ya da olumsuz anlamda etkilemiyor.

Öte yandan kredi notunu oluşturan ölçütlerin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Kredi Notu Nasıl Hesaplanır yazımızı inceleyin. 

Kredi Notu Sorgulaması ile Kredi Başvurusunun Etkisi Aynı mı?

Findeks sadece bankaların kendilerine vermiş olduğu verilere göre analiz ederek kredi notunu oluşturur. Bu veriler ise bireysel müşterilerde kredi, kredi kartı, ödeme ve kullanım bilgileri ile gelir ve hesap durumlarıdır. Yani yapılan kredi başvurusu veya sonucu günümüzde KKB’ye verilen bilgiler arasında yer almıyor. Bu doğrultuda kişinin yapmış olduğu kredi başvuru tutarı veya sonucunun “kredi kullanılmadığı sürece” farklı bir banka tarafından görülme şansı yok. 

Ancak kredi notunun hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından çekildiği KKB tarafından bankalar ile paylaşılıyor. Bu kredi notu sorgulama bilgileri doğrultusunda banka kredi tahsis birimleri farklı bankalardan kredi talebinin ret almış olabileceğini de değerlendiriyor.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet15.524 TL
Faiz Oranı%2,15
Aylık Taksit430 TL
Toplam Maliyet15.927 TL
Faiz Oranı%2,29
Aylık Taksit441 TL
Toplam Maliyet16.394 TL
Faiz Oranı%2,45
Aylık Taksit454 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Fazla Kredi Başvurusu Yapmak Nasıl Kredinin Onaylanmamasına Sebep Olur?

Belirtmiş olduğumuz gibi kredi tahsis birimleri kredi başvurusu ve sonucunu görmese de hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından kredi notu sorgulaması yapıldığını görüyor. Örneğin, bir ay içerisinde 10 yakın bankadan kredi notu sorgulaması yapılması, banka tahsis birimleri tarafında değerlendirilerek diğer bankaların vermediği krediyi biz niye verelim şeklinde doğrusal bir yaklaşım ile kredi talebi ret edilebiliyor. Öte yandan bu değerlendirmeler tamamen bankaların inisiyatifindedir ve bir ay içerisinde 10, 15 gibi fazla sorgulama yapılması durumunda genelde varılan bir kanıdır. Zaten bu kadar başvuruda kredi kullanılamıyorsa, muhtemelen kredi başvurusunda bulunan kişi krediye uygunluk şartlarını da tam olarak taşımıyordur. Ayrıca bu konuda çok daha detaylı bilgi almak için Kredi Sicili Nasıl Temizlenir yazımızı inceleyin.


20 bankanın güncel ihtiyaç kredisi tekliflerine Hesapkurdu Kredi Başvurusu sayfasından anında ulaşın.


Kredi Geçmişi veya Bankaya Yapılan Başvurular 5 Yıl İçerisinde Siliniyor mu?

Kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesapları kapatılmasından itibaren 5 yıl içerisinde kredi risk raporlarında görünmez ve kredi notu hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak bu durum kredi notu düşük olan bir kişilerin kredi veya kredi kartı borcunu ödedikten 5 yıl sonra kredi çekebileceği anlamına gelmez. Bunun nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 5 yıl içerisinde aktif çalışması olmayan bir kişinin kredi notu oluşmaz. Kredi notu oluşmayan kişi ise bankalar açısından belirsizlik yüzünden riskli olarak algılanır.
  • Ödeme düzensizliğinin yapıldığı bankalar kredi notundan bağımsız olarak her zaman bu durumu bilerek değerlendirme yapar.
  • Daha önce kredi notunu çekmiş olan bir banka, geçmiş kayıtlarında bu ödeme düzensizliğine ulaşarak kredi kararını bu şekilde değerlendirebilir.

Sonuç olarak, kredi çalışmalarının düzensizliğinden dolayı kredi notu düşmüş olan bir kişinin 5 yıl sonra kredi sicili temizlendiği için kredi kullanması diye bir süreç aslında tam olarak yok. Bu durumda olan kişilerin bankalar ile tekrardan aktif bir çalışma başlatmaları gerekiyor. En etkili çalışma ise düzenli ve aktif olarak kredi kartı kullanmaktır. Eğer kredi notunun düşük olması yüzünde kredi kartı talebi bankalar tarafında ret ediliyorsa, çoğu bankada mevcut olan blokeli kredi kartı edinilerek kullanılabilir. Ayrıca kredi notunun nasıl yükselebileceği konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kredi Notu Nasıl Yükselir yazımızı inceleyin.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır