Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Güncelleme: 12.01.2024
Yayımlama: 25.05.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi başvurusu kredi notunu düşürmez. Fazla kredi başvurusu yapmak bankanın değerlendirme ölçütlerine göre kredi notunu etkileyebilir.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkilemiyor mu?

Kredi Kayıt Bürosu'nun Findeks'i kurmasından sonra kredi notu değerlendirme ölçütleri çok fazla değişti. Değiştirilen ölçütlerden biri de kredi notu sorgulamasının kredi notunu düşürmesi oldu. Zaten Findeks kurulmadan önce kredi notu detay sorgulaması çok az puan bir düşüşüne neden oluyordu. Günümüzde ise kredi başvurusu kredi notunu olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemiyor.

Öte yandan kredi notunu oluşturan ölçütlerin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kredi notu nasıl hesaplanır yazımızı inceleyin. 

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Kaç Puan Düşürür?

Kredi başvurusu Findeks kredi notu belirlemesinde olumsuz etki etmez. Bu yüzden kredi başvurusu yapmak kredi notundan puan düşürmez. 

Aynı Anda Birden Çok Bankadan Kredi Kullanılabilir mi?

Aynı anda birden fazla bankadan kredi çekmek mümkündür. Bunun için bankalara aynı gün başvuru yapılması gerekir. Çünkü bir banka, başka bir bankaya yapılan ve henüz sonuçlanmayan bir başvuruyu göremez. Burada bilinmesi gereken, krediye red gelme durumunda ve kredi onaylandığında bu bilgi bankaların sistemine düştüğüdür.

Ancak bu şekilde kredi kullanmak isteyen kişilerin gelir durumlarını ve ödeyebilecekleri aylık taksit miktarını iyi planlayarak hareket etmeleri önemlidir. Çünkü aylık ödenebilecek taksit tutarının üzerine çıkıldığında ileride kredi geri ödemelerde aksamalar oluşabileceğinden olumsuz bir durum ortaya çıkabilir. 

Nakit Avans Kredi Notunu Etkiler mi?

Vadesiz hesap, avans bulundurmayan kredi kartı ve mevduat hesaplarının olması kredi notunu etkilemez. Ancak nakit avans taksitleri vakti geldiğinde ödenmezse kredi notunu olumsuz etkileyebilir. 

Kredi Notu Sorgulaması ile Kredi Başvurusunun Etkisi Aynı mı?

Findeks sadece bankaların kendilerine vermiş olduğu verilere göre analiz ederek kredi notunu oluşturur. Bu veriler ise bireysel müşterilerde kredi, kredi kartı, ödeme ve kullanım bilgileri ile gelir ve hesap durumlarıdır. Yani yapılan kredi başvurusu veya sonucu günümüzde KKB’ye verilen bilgiler arasında yer almıyor. Bu doğrultuda kişinin yapmış olduğu kredi başvuru tutarı veya sonucunun “kredi kullanılmadığı sürece” farklı bir banka tarafından görülme şansı yoktur. 

Ancak kredi notunun hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından çekildiği KKB tarafından bankalar ile paylaşılır. Bu kredi notu sorgulama bilgileri doğrultusunda banka kredi tahsis birimleri farklı bankalardan kredi talebinin ret almış olabileceğini de değerlendiriyor. 

Fazla Kredi Başvurusu Kredinin Onaylanmamasını Neden Etkiler?

Kredi tahsis birimleri kredi başvurusu ve sonucunu görmese de hangi tarihlerde hangi kurumlar tarafından kredi notu sorgulaması yapıldığını görüyor. Örneğin, bir ay içerisinde 10'a yakın bankadan kredi notu sorgulaması yapılması, banka tahsis birimleri tarafından değerlendirilerek diğer bankaların vermediği krediyi biz niye verelim şeklinde doğrusal bir yaklaşım ile kredi talebini reddedebiliyor. Öte yandan bu değerlendirmeler tamamen bankaların inisiyatifinde olup bir ay içerisinde 10, 15 gibi fazla sorgulama yapılması durumunda genelde varılan bir kanıdır. Zaten bu kadar başvuruda kredi kullanılamıyorsa, muhtemelen kredi başvurusunda bulunan kişi krediye uygunluk şartlarını da tam olarak taşımıyordur.

Ayrıca bu konuda çok daha detaylı bilgi almak için kredi sicili nasıl temizlenir yazımızı inceleyin.

Kredi Geçmişi Ne Zaman Silinir?

Kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesapları, kapatılmalarından itibaren 5 yıl içerisinde kredi risk raporlarında görünmez ve kredi notu hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak bu durum kredi notu düşük olan kişilerin kredi veya kredi kartı borcunu ödedikten 5 yıl sonra kredi çekebileceği anlamına gelmez. Bunun nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 5 yıl içerisinde aktif çalışması olmayan bir kişinin kredi notu oluşmaz. Kredi notu oluşmayan kişi ise bankalar açısından belirsizlik yüzünden riskli olarak algılanır.
  • Ödeme düzensizliğinin yapıldığı bankalar kredi notundan bağımsız olarak her zaman bu durumu bilerek değerlendirme yapar.
  • Daha önce kredi notunu çekmiş olan bir banka, geçmiş kayıtlarında bu ödeme düzensizliğine ulaşarak kredi kararını bu şekilde değerlendirebilir.

Kredi Geçmişim Kötü Ne Yapabilirim?

Kredi çalışmalarının düzensizliğinden dolayı kredi notu düşmüş olan bir kişinin 5 yıl sonra kredi sicili temizlendiği için kredi kullanması diye bir süreç aslında tam olarak yok. Bu durumda olan kişilerin bankalar ile tekrardan aktif bir çalışma başlatmaları gerekiyor. En etkili çalışma ise düzenli ve aktif olarak kredi kartı kullanmaktır. Eğer kredi notunun düşük olması yüzünde kredi kartı talebi bankalar tarafında ret ediliyorsa, çoğu bankada mevcut olan blokeli kredi kartı edinilerek kullanılabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.