Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Güncelleme: 21.03.2022 Yayımlama: 02.06.2017 | Okuma Süresi: 3 dk.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının (KMH’ların) ödeme alışkanlıklarının gelire oranlanıp, oluşturulan puanlama sistemine kredi sicili veya kredi notu denir. Kredi sicili ise ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu (KKB’ye) bağlı olan Findeks tarafından oluşturulur. Ayrıca kredi notu ile kredi sicili bankalarla kredi çalışma düzenini ifade eden kavramlar olduğu için yapısal olarak da aynı anlama gelmektedir.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Sicili Nasıl Oluşur?

Kredi sicili aşağıda belirlenen 5 temel bileşen ile oluşturmaktadır. Bu bileşenlerin arasında en önemlisi mevcut borç durumunu doğrudan olarak etkilediği için ödeme düzenidir. 

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni
%45
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu
%32
Kredi Kullanım Yoğunluğu%18
Yeni Alınan Kredi%5

Kredi Sicili Puan Aralıkları 

Kredi sicili değerlendirmesi tamamen bankanın inisiyatifinde olmakla birlikte, yaklaşık olarak aşağıdakine benzer bir değerlendirme genel olarak yapılmaktadır.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bankaların Kredi Sicili Puan Değerlendirmesi

Kredi Sicili Puan Aralığı
Kredi Sicili Risk Grubu
Kredi Kullanma İhtimali
1-699
Yüksek Riskli
Çok Düşük
700-1099
Orta Riskli
Düşük
1100-1499
Düşük Riskli
Gelire Bağlı
1500-1699
İyi
Yüksek
1700-1900
Çok İyi
Çok Yüksek

Tabloda belirtmiş olduğumuz "kredi kullanma ihtimali" kısmı tamamen bankaların değerlendirmesine göre bir genelleme olarak verilmiştir. Bu sebeple kredi başvurusunda bulunan kişinin gelirine, çalıştığı kuruma ve geçmiş bankalarla çalışmalarına göre kredi kullanma ihtimali değişkenlik gösterebilir.

Kredi Sicilinin Daha Az Önemli Olduğu Bankalar 

Bankaların kredi başvuru değerlendirmeleri tamamen farklılık gösteriyor. Hatta bu değerlendirmelere göre kişiye özel olarak kredi faizi sunan bankalar dahi mevcut. Bunun için bir bankanın olumsuz olarak değerlendirdiği bir kredi teklifini, diğer banka olumlu olarak değerlendirebilir. Ayrıca bu değerlendirme bankalarda dönemsel olarak değişkenlik gösterir. Örneğin tamamen kefilsiz ve gelir belgesiz olarak kredi veren bankalar dahi mevcut. Bu bankalar ise:

  • Enpara
  • N Kolay Kredi (Aktifbank)
  • CEPTETEB

Bu konuda çok daha detaylı bilgi almak ve kolay kredi veren bankaların listesine ulaşmak için kolay kredi veren bankalar yazımızı inceleyin. 

5 Yıl İçerisinden Kredi Sicili Silinir

Kredi sicilini oluşturan verilerde son 5 yıl baz alınır. Yani 5 yıldan önce kapatılmış olan kredi kayıtları kredi sicili hesaplamasında dikkate alınmaz. Ancak bu durum ödeme alışkanlıkları düzgün olmayan bir kişinin 5 yıl sonra kredi kullanabileceği anlamına gelmez. Bunun nedeni bankalar ile 5 yıl aktif bir kredi ürünü kullanmayan kişinin kredi siclinin oluşmaması ve bu durumun bankalar açısından risk olarak algılanmasıdır.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Sicili Silinmesi Kredi Kullanmak İçin Yeterli Değil

Kredi sicilinin oluşmaması (veya silinmesi) bankalar açısından neredeyse ödemelerin düzensiz olması kadar kredi geçmişi görülemediği için bir risk taşır. Bu sebeple kişinin kredi geçmişi kredi raporunda yer almasa bile bankalar ile aktif ve düzenli bir çalışma başlatılmadığı sürece kredi kullanma şansı çok düşüktür. Bankalar ile nasıl düzenli çalışma başlatılacağının detayları ise kredi notu nasıl yükseltilir yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Sicili Silinse Bile Bankalar Kredi Geçmişine Ulaşabilir

Kapatılmasının üzerinden 5 yıl geçmiş olan kredi kartı, kredi notu ve KMH bilgilerine bankaların bazı durumlarda ulaşma şansları mevcut. Bu durumlar:

  1. Ödeme düzensizliğinin yapıldığı bankalar, kredi sicili raporundan bağımsız olarak her zaman kendi kayıtlarına ulaşabilir.
  2. Banka daha önceki bir başvuru ile kişinin kredi sicili raporunu kendi sistemine aldıysa, yeni başvurusu sırasında bu geçmiş raporları da değerlendirmeye alabilir.

Çok Fazla Kedi Başvurusu Yapmak Kredi Sicilini Olumsuz Etkiler

Kredi başvurusu yapmak ya da kredi sicili raporu satın almak, kredi sicilini olumlu ya da olumsuz olarak bir etkide bulunmaz. Öte yandan çekilen her kredi sicili raporu diğer bankalar tarafından görülür. Yani bir ay içerisinde 10’a yakın kredi raporu çekilmesi, başvurulan banka tarafından 10’a yakın kredi başvurusu yapılmış ve kullanılamamış algısı oluşturabilir. Bu algı da kredinin onaylanmasını zorlaştırmaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Olanların Kredi Kartı Almasının Yolu

Kredi notu düşük olduğu için kredi ürünlerinin kullanılamaması ve bu durumdan dolayı kredi notunun yeterli seviyeye gelmemesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun aşılabilmesi için bankalar bloke teminatlı kredi kartı ürünleri çıkartıyor. Bu üründe istenilen kredi kartı limitinin ufak bir tutar üzerinden bir para hesaba yatırılarak bankanın blokesine bırakılıyor. Kredi kartı kullanıldığı sürece bu bloke bozdurulamıyor ve ödeme yapılmaması halinde banka bu blokeli paradan alacağını tahsil ediyor. 

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et