HesapKurdu logo

Kredi Notu Sicil Affı

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 18.12.2019
Paylaş
İçindekiler

Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

Çek, senet, kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde aksaklık yaşanıp 90 günlük süreç içinde bu borcun ödenmemesi halinde durum hukuki bir sürece dönüşerek sicilin bozulmasına yol açar. Bu süreçten sonra kişi tekrar bankacılık işlemlerine temiz bir şekilde devam etmek için kredi sicil affı bekleyenler gurubuna dâhil olmuş olur.

Borçlarını ödeyememiş kişiler takibe düştükten sonra borçlarını kapatmış olsalar dahi sicilleri bozulduğu için uzun bir süreçte kredi ve diğer bankacılık işlemlerinden olumsuz dönüş alırlar. Bu açıdan düşünüldüğünde hem esnaf hem de bireysel müşteri açısından sicil affı önemli hale gelir. 

Kredi sicili ile alakalı çok daha detaylı bilgi almak için kredi sicili nasıl temizlenir ve eşimizin kredi notu kredi çekmemizi nasıl etkiler detaylarını öğrenmek için eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi yazımızı ziyaret edin. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Sicil Affı Neleri İçerir?

Ticarette beyaz bir sayfa açmayı hedefleyen sicil affı ile kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması durumunda 11,5 milyon kişi ile 2,3 milyon şirket kara listeden çıkması beklentisiyle çalışma yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan bakan Tüfenkci, yapılan düzenlemeyi banka yöneticileriyle birlikte hazırladıklarına dikkati çekerek, "İşletmeler borçlarını yapılandırdığında veya tamamını belirlenen sürede ödediklerinde bu borçlardan doğan sicil kayıtlarının dikkate alınmaması yönünde bir çalışma yaptık. Çek, senet, kredi kartı veya bireysel kredilerin ödenmemesiyle oluşan banka kayıtlarının dikkate alınmaması hususunda bir düzenleme gerçekleştiriyoruz. İnşallah 2017 yılı için bir müjde olarak hayat geçmiş olacak." şeklinde konuştu. 


Kendi adınıza kredi kullanmak istiyor, ancak eşinizin sicil durumunun sizi etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorsanız eşinizin sicil durumu kredinizi nasıl etkiler  başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Aftan Kimler, Nasıl Yararlandı?

31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişiden, ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi af kapsamına giriyordu. Türkiye çapında toplam 2,3 milyon şirketi ilgilendiren bu af, esnafı da yakından ilgilendirdi.

Peki, banka ve kredi sicil affı kimleri kapsıyordu? 

  • Kredi kartı ya da bireysel kredi borcu,
  • Karşılıksız çek,
  • Protestolu senet,
  • Ödenmeyen nakdi veya gayri nakdi kredi, 

gibi nedenlerle sicili bozulmuş olan kişi ya da kuruluşlar bu aftan faydalandı. 

Aftan yararlanabilmek için kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırdı. Bunun dışında kara listeye girmiş olsa bile borcunu daha önceden ödemiş olanlar da aftan yararlanabildi. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.