Kredi Notu Sicil Affı

Güncelleme: 18.07.2022 Yayımlama: 18.12.2019 | Okuma Süresi: 2 dk.

Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

Çek, senet, kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde aksaklık yaşanıp 90 günlük süreç içinde bu borcun ödenmemesi halinde durum hukuki bir sürece dönüşerek sicilin bozulmasına yol açar. Bu süreçten sonra kişi tekrar bankacılık işlemlerine temiz bir şekilde devam etmek için kredi sicil affı bekleyenler gurubuna dâhil olmuş olur.

Borçlarını ödeyememiş kişiler takibe düştükten sonra borçlarını kapatmış olsalar dahi sicilleri bozulduğu için uzun bir süreçte kredi ve diğer bankacılık işlemlerinden olumsuz dönüş alırlar. Bu açıdan düşünüldüğünde hem esnaf hem de bireysel müşteri açısından sicil affı önemli hale gelir. 

Kredi sicili ile alakalı çok daha detaylı bilgi almak için kredi sicili nasıl temizlenir ve eşimizin kredi notu kredi çekmemizi nasıl etkiler detaylarını öğrenmek için eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi yazımızı ziyaret edin. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Sicil Affı Neleri İçerir?

Ticarette beyaz bir sayfa açmayı hedefleyen sicil affı ile kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması durumunda 11,5 milyon kişi ile 2,3 milyon şirket kara listeden çıkması beklentisiyle çalışma yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan bakan Tüfenkci, yapılan düzenlemeyi banka yöneticileriyle birlikte hazırladıklarına dikkati çekerek, "İşletmeler borçlarını yapılandırdığında veya tamamını belirlenen sürede ödediklerinde bu borçlardan doğan sicil kayıtlarının dikkate alınmaması yönünde bir çalışma yaptık. Çek, senet, kredi kartı veya bireysel kredilerin ödenmemesiyle oluşan banka kayıtlarının dikkate alınmaması hususunda bir düzenleme gerçekleştiriyoruz. İnşallah 2017 yılı için bir müjde olarak hayat geçmiş olacak." şeklinde konuştu. 


Kendi adınıza kredi kullanmak istiyor, ancak eşinizin sicil durumunun sizi etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorsanız eşinizin sicil durumu kredinizi nasıl etkiler  başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Aftan Kimler, Nasıl Yararlandı?

31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişiden, ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi af kapsamına giriyordu. Türkiye çapında toplam 2,3 milyon şirketi ilgilendiren bu af, esnafı da yakından ilgilendirdi.

Peki, banka ve kredi sicil affı kimleri kapsıyordu? 

  • Kredi kartı ya da bireysel kredi borcu,
  • Karşılıksız çek,
  • Protestolu senet,
  • Ödenmeyen nakdi veya gayri nakdi kredi, 

gibi nedenlerle sicili bozulmuş olan kişi ya da kuruluşlar bu aftan faydalandı. 

Aftan yararlanabilmek için kişilerin ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırdı. Bunun dışında kara listeye girmiş olsa bile borcunu daha önceden ödemiş olanlar da aftan yararlanabildi. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et