HesapKurdu logo

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 04.11.2015
Paylaş
İçindekiler

Kredi Notu Nedir?

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, kredi notu denir. Ülkemizde bu işlemi yapan tek kurum ise Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks’dir.

Kredi işlemi yapan tüm firmalar kredi notunu en önemli değerlendirme ölçütleri olarak kullanır. Bu durumun bir sonucu olarak kredi işlemi yapmak isteyen ancak kredi notu düşük olan kişilerde kredi notunu yükseltmek çeşitli yollar arar.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet kredi notu sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!

Kredi Notunun Yenilenmesi İçin Bir Süre Var mı?

Sanılanın aksine kredi notunun 3 veya 5 yıl içerisinde yenilenme veya sıfırlanması söz konusu değildir. Tanımı yukarıda da yaptığımız gibi kredi notu, finansal geçmişin puanlanmasıdır. Finansal ödeme düzensizliklerinin üzerinden zaman geçmesinin kredi notu üzerinde ancak çok az bir olumlu etkisi olabilir. 

Eğer kredi notu düşükse ve yükselmesi isteniyorsa, finans kurumları ile tekrar aktif ve düzenli bir çalışma başlatılmalıdır. Çalışmalar düzenli olduğu sürece kredi notu çalışma hacimlerine bağlı olarak kısa zamanda düzelecektir.


Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi detaylı olarak kredi notu nasıl yükseltilir sayfamızdan öğrenebilirsiniz.


Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenir?

Ödemelerin kredi notuna yansıma süresi değişiklik gösterilir. Kredi notu en az ayda bir defa yenilenir. Ödemelerin kredi notuna ne kadar etkisi olacağı ise toplam finans kurumları ile ne kadar çalışılmış olduğuna göre değişiklik gösterir.

Kredi notunun güncellenme süresi özellikle bir krediyi kapatarak, diğer bir krediyi çekmek isteyen kişiler için sıkıntı olur (Kredi işlemleri farklı bankalardan yapılacaksa). Sıkıntı olmasının nedeni ise kredi başvurusu yapılmış olan bankanın kapatılan krediyi hemen görememesinden dolayı mevcutta borç durumunu yüksek olarak değerlendirip, kredi talebini olumsuz olarak sonuçlandırabilmesidir. Bu durumda izlenecek olan yol, kredinin kapatıldığı bankadan bir belge alarak yeni kredi başvurusu yapılan bankaya vermektir. Bu sayede kredi notunda kredi ödemesinin görünmesine gerek kalmadan işlemler yapılabilir.

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Notu etkileyen bilgilerin büyük kısmı Findeks tarafından günlük olarak güncellenir. Ancak bazı bilgiler aylık olarak güncellenmektedir. 

Findeks kredi notu güncellemesini bankalardan aldığı verilere göre anlık olarak gerçekleştirir. Ancak verilerin geliş aralıkları bankadan bankaya değiştiği için net bir tarih aralığı vermek mümkün değildir. 

Kredi Notu İçin Af Çıkar mı?

Kredi notu, özel bir kuruluşun yapmış olduğu puanlama sistemi olduğu için kredi notunda af çıkması çok zor ihtimaldir. Öte yandan finans kurumları kendi ellerinde olan verilere göre de değerlendirme yapabildikleri için af çıksa bile etkisi pek olmayacaktır. Ancak, finans kurumlarından talep gelirse, kredi notu değerlendirme ölçütleri esnetilerek kredi notları genel anlamda yükseltilebilir.

Ayrıca 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarını konut kredisi hesaplama sayfamız üzerinden görebilir ve bankaları karşılaştırabilirsiniz. 

Kredi Notunun Yenilenmesi için Beklemek Gerekir mi?

Kredi notunun yenilenmesi veya af çıkması için beklemenin kişiye temelde bir katkısı olmaz. Eğer kredi notunun yükselmesi isteniyorsa bankalar ile tekrar düzenli bir çalışma başlatmak gerekir. Bankaların kredi değerlendirme birimleri sadece veriler üzerinden değil, kendi kişisel tecrübelerine göre de değerlendirme yapar. Bundan dolayı düzenli çalışma başlatmak, kredi notuna olan etkisi kadar banka kredi değerlendirme birimlerinde de etkili olmaktadır.

Kredi notu nasıl sorgulanır detayları için kredi notu sorgulama sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.