Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Güncelleme: 19.03.2019

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, kredi notu denir. Ülkemizde bu işlemi yapan tek kurum ise Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks firmasıdır.

Kredi işlemi yapan tüm firmalar kredi notunu en önemli değerlendirme ölçütleri olarak kullanıyor. Bu durumun bir sonucu olarak kredi işlemi yapmak isteyen ancak kredi notu düşük olan kişilerde kredi notunu yükseltmek çeşitli yollar arıyor.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula »

Kredi Notunun Yenilenmesi İçin Bir Süre Var mı?

Sanılanın aksine kredi notunun 3 veya 5 yıl içerisinde yenilenme veya sıfırlanması söz konusu değildir. Tanımı yukarıda da yaptığımız gibi kredi notu, finansal geçmişinizin puanlanmasıdır. Finansal ödeme düzensizliklerinin üzerinden zaman geçmesinin kredi notu üzerinde ancak çok az bir olumlu etkisi olabilir. Eğer kredi notunuz düşükse ve yükselmesini istiyorsanız, finans kurumları ile tekrar aktif ve düzenli bir çalışma başlatmalısınız. Çalışmalarınız düzenli olduğu sürece kredi notunuz çalışma hacimlerinize bağlı olarak kısa zamanda düzelecektir.


Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi detaylı olarak Kredi Notu Nasıl Yükseltilir sayfamızdan öğrenebilirsiniz.


Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenir?

Ödemelerinizin kredi notunuza yansıma süresi değişiklik göstermekle birlikte bir ödeme döneminden daha az bir sürede yansımaktadır. Yani, kredi notunuz en az ayda bir defa yenilenir. Ödemelerinizin kredi notunuza ne kadar etkisi olacağı ise toplam finans kurumları ile ne kadar çalışmanız olduğuna göre değişiklik gösterir.

Kredi notunun güncellenme süresi özellikle bir krediyi kapatarak, diğer bir krediyi çekmek isteyen kişiler için sıkıntı olmaktadır (Kredi işlemleri farklı bankalardan yapılacaksa). Sıkıntı olmasının nedeni ise kredi başvurusu yapılmış olan bankanın kapatılan krediyi hemen görememesinden dolayı mevcutta borç durumunu yüksek olarak değerlendirip, kredi talebini olumsuz olarak sonuçlandırabilmesidir. Bu durumda izlenecek olan yol, kredinin kapatıldığı bankadan bir belge alarak yeni kredi başvurusu yapılan bankaya vermektir. Bu sayede kredi notunuzda kredi ödemesinin görünmesine gerek kalmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet17.683 TL
Faiz Oranı%1,74
Aylık Taksit294 TL
Toplam Maliyet17.885 TL
Faiz Oranı%1,79
Aylık Taksit298 TL
Toplam Maliyet19.499 TL
Faiz Oranı%2,09
Aylık Taksit324 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Notu İçin Af Çıkar mı?

Kredi notu, özel bir kuruluşun yapmış olduğu puanlama sistemi olduğu için kredi notunda af çıkması çok zor ihtimaldir. Öte yandan finans kurumları kendi ellerinde olan verilere göre de değerlendirme yapabildikleri için af çıksa bile etkisi pek olmayacaktır. Ancak, genel olarak finans kurumlarından talep gelirse, kredi notu değerlendirme ölçütleri esnetilerek kredi notları genel anlamda yükseltilebilir.

Ayrıca 20 bankanın güncel konut kredisi faiz oranlarını konut kredisi hesaplama sayfamız üzerinden görebilir ve bankaları karşılaştırabilirsiniz. 

Sonuç Olarak,

Kredi notunuzun yenilenmesi veya af çıkması için beklemenin sizin için temelde bir katkısı olmayacaktır. Eğer kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız bankalar ile tekrar düzenli bir çalışma başlatmanız gerekiyor. Bankaların kredi değerlendirme birimleri sadece veriler üzerinden değil, kendi kişisel tecrübelerine göre de değerlendirme yapmaktalar. Bundan dolayı düzenli çalışma başlatmak, kredi notunuza olan etkisi kadar banka kredi değerlendirme birimlerinde de etkili olmaktadır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Kredi Notu Sorgulama sayfamıza inceleyebilirsiniz. 

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır